Menu

Recenzia a porovnanie Leader Fox Neba (2021)

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

TOP produkt - pánsky v kategorii Mestské elektrobicykle

Klady

  • Výkon až 500 W
  • Stredové umiestnenie pohonu a batérie
  • Hydraulické brzdy

Zápory

  • Nemá USB na nabíjanie elektroniky
  • Kratší dojazd 100 km
  • Vyššia cena
2 000 € Orientačná cena

Základné parametre

Pánsky elektrobicykel Neba 2021 patrí k luxusnejším modelom určeným do mesta, v niektorých ohľadoch sa dokonca vyrovná bicyklom vhodným do terénu. Netypické pre mestské elektrobicykle sú predovšetkým hydraulické brzdy, pri mestských modeloch sa väčšinou stretnete so slabšími V-brzdami. Pozitívom je tiež rámová batéria s kapacitou 504 Wh. Tá zaisťuje dojazd až 100 km, čo nie je zlá hodnota, nájdu sa ale aj bicykle s dlhšou výdržou.

Vďaka odpruženej vidlici si elektrobicykel Neba poradí aj s nejakou tou nerovnosťou na vozovke. Nosnosť 120 kg je viac-menej štandardná, niektoré bicykle ale majú nosnosť aj 130 alebo 140 kg. Štandardom je tiež duralový rám, ten nájdete prakticky pri všetkých bežne dostupných elektrobicykloch.

K rámovej batérii dobre pasuje stredový motor, bicykel tak bude optimálne vyvážený. Pohon ponúka maximálny výkon 500 W, ktorý je obvyklý skôr pri terénnych modeloch, pretože ho na bežnej pozemnej komunikácii nevyužijete (zákonný limit je 250 W). Aj tak je ale výhoda, keď má motor určitú rezervu, pretože sa tak menej opotrebováva.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Značka

Leader Fox

Rok výroby

2 021

Určenie

Pánsky

Nosnosť (kg)

120

Výška ráfika kolies (palce)

28"

Výška rámu (palce)

16,5", 18", 20"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlica

Áno

Maximálny dojazd (km)

100

Priemerný dojazd (km)

70

Umiestnenie batérie

Rámová

Značka batérie

Samsung

Kapacita batérie (Wh)

504

Nabíjačka (A)

3

Umiestnenie pohonu

Stredový

Značka motoru

Bafang

Maximálny výkon (W)

500

Krútivý moment motora (Nm)

80

Brzdy

Hydraulické kotúčové

Typ snímača

Torzný

Vybavenie a hmotnosť

Hmotnosť elektrobicykla Leader Fox Neba je pomerne štandardná, bicykel váži 24,5 kg. Niektoré modely môžu byť o kilogram či dva ľahšie, všeobecne ale medzi elektrobicyklami nebývajú zásadné rozdiely. Už v predchádzajúcej časti sme spomenuli, že motor tohto bicykla má nadštandardný výkon. Ten je možné zo základných 250 W navýšiť až na 500 W, je však potrebné pamätať na to, že žiadne takéto úpravy nie je možné používať pri jazde na pozemných komunikáciách.

Rovnako ako drvivá väčšina elektrobicyklov na trhu, aj tento model má päť režimov asistencie, vrátane režimu WALK. Čo sa týka prehadzovačky, tá ponúka 1×8 prevodov, čo je do mesta plne dostačujúce. Pri horských modeloch sa samozrejme väčšinou stretnete s väčším počtom. Na druhú stranu im ale spravidla chýba výbava, ktorú môže ponúknuť tento mestský model. K dispozícii máte blatníky, svetlá, stojan a nosič, teda všetko, čo potrebujete pri jazde po meste.

Túto zostavu dopĺňa aj ovládací panel s displejom, ten býva niekedy doplnený o nabíjací USB konektor, pri tomto modeli ho ale nenájdete.

Tabuľka zobrazuje prehľad vybavenia a hmotnosti

Parameter Tento produkt
Zvýšenie výkonu

Áno

Prevody

1x8

Režimy asistencie

5

WALK assistant

Áno

Svetlá

Áno

Nosič

Áno

Blatníky

Áno

Stojan

Áno

Hmotnosť (kg)

24,2

Klady a zápory

Medzi silné stránky elektrobicykla Neba 2021 patria hydraulické brzdy, vysoký výkon motora (až 500 W) aj stredové umiestnenie motora a batérie. V týchto ohľadoch model šliape na päty aj horským elektrobicyklom. Nevýhodou je pochopiteľne vyššia cena, v tejto cenovej kategórii by sme tiež očakávali o niečo dlhší dojazd a výhodou by bol aj USB konektor na nabíjanie drobnej elektroniky.

Porovnanie s alternatívami

Ak pre vás nie je podstatné, či ide o pánsky alebo dámsky model, zaujímavou alternatívou v podobnej cenovej kategórii by mohol byť elektrobicykel Crussis e-Country 7.7-S 2022. Ten ponúkne výrazne zaujímavejší dojazd 150 km a ani výkonom za modelom Neba nijako nezaostáva. Pri modeli Crussis je ale slabšou stránkou výbava – chýbajú svetlá a stojan, oboje je tak v prípade potreby nutné dokúpiť.

Pre užívateľov, ktorí nechcú do elektrobicykla investovať až tak vysokú čiastku, by mohol byť vhodnejším variantom elektrobicykel Apache Dakotah 2021. V tomto prípade už sa jedná o štandardný mestský model vybavený V-brzdami, slabším 250 W výkonom, batériou umiestnenou na nosiči a kratším dojazdom pod 100 km. Poteší ale vyššou nosnosťou do 130 kg a predovšetkým aj cenou, ktorá je oproti modelu Neba zhruba polovičná.

Záver

Elektrobicykel Leader Fox Neba 2021 môžeme odporučiť náročnejším používateľom, ktorí chcú aj z bicykla určeného do mesta dostať čo najviac. Tento model je vybavený hydraulickými brzdami, stredovým motorom, rámovou batériou a odpruženou vidlicou, v týchto ohľadoch má teda pomerne blízko k bicyklom určeným do terénu. Naopak, výbava zodpovedá klasickému mestskému typu, nechýbajú teda svetlá, blatníky, nosič ani stojan.

Určitou nevýhodou môže byť kratší dojazd (vzhľadom na cenovú kategóriu) a ocenili by sme aj nabíjací USB konektor. Lepší výkon v týchto ohľadoch ponúka napríklad elektrobicykel Crussis e-Country 7.7-S 2022.

2 000 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Leader Fox Neba (2021) | Hodnotenie: Veľmi dobré
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa venuje technológiám a tiež finančným témam. V rámci svojej práce copywritera sa už niekoľkokrát venovala témam spojeným s elektrobicyklami. Prehľad tak má nielen v jednotlivých parametroch elektrobicyklov, ako je výkon motora, kapacita batérie či výbava elektrobicykla, ale aj v ich výbere podľa účelu či typu terénu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Leader Fox Neba (2021)

Leader Fox Neba (2021)

2 000 € Orientačná cena