Menu

Leitz TruSens Z-2000 – Recenzie, testy a porovnania

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Čističky vzduchu do 200 €

Klady

  • 360° filtrácia vzduchu
  • Do stredných miestností
  • Duálne prúdenie vzduchu
  • Vynikajúca dostupnosť
  • Atraktívny dizajn

Zápory

  • Hlučnejšia
  • Nemá ionizátor
  • Horšia citlivosť senzoru pri zatienení
250 € Orientačná cena

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-2000 predstavuje skvelé riešenie do domácností s alergikmi, astmatikmi a malými deťmi či seniormi. Jedná sa o model osadený HEPA filtrom a ďalšími vychytávkami, má teda vysokú účinnosť.

Základné charakteristiky

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-2000 na prvý pohľad zaujme svojim atraktívnym dizajnom, vďaka ktorému dokonca vyhrala ocenenie Reddot Design Awards v roku 2019. Skvele tak zapadne do klasicky aj moderne ladených domácností a nebude problém ju umiestniť do obývačky, kde bude neustále na očiach. Vyniká však aj svojimi technickými parametrami a účinnosťou, s ktorou patrí medzi najlepšie modely v našom porovnaní.

Za zaujímavosť tu považujeme externý snímač, ktorý priebežne vyhodnocuje kvalitu ovzdušia v miestnosti a podľa toho automaticky nastavuje výkon čističky. Ten je samozrejme možné nastaviť aj ručne. Pochváliť sa môže aj nízkou hlučnosťou, ku ktorej ponúka nočný režim, teda nie je problém ju používať aj v spálni alebo pri spánku malých detí. Plusové body čistička získava aj za priaznivú hmotnosť, ktorá dosahuje zhruba 4 kg, takže ju môžete bez problémov preniesť do inej miestnosti. Tomu napomáha praktické držadlo, ktorým je vybavená konštrukcia.

Filtrácia a účinnosť

Čistička vzduchu je vybavená niekoľkostupňovou filtráciou, v ktorej nechýba HEPA filter zachytávajúci alergény do veľkosti 0,3 mikrónov. Jej účinnosť dosahuje 99,99 %, čo je najvyššia hodnota v našom porovnaní. Okrem HEPA filtra totiž disponuje aj umývateľným predfiltrom, ktorý efektívne zachytáva prach a chlpy domácich zvierat, takže sa čistička hodí aj pre majiteľov psov, mačičiek a ďalších maznáčikov. Nechýba jej však ani uhlíkový filter, vďaka ktorému nájde využitie aj v domácnostiach fajčiarov, zachytí totiž určité plyny a pachy.

Filtráciu završuje UV sterilizácia, ktorá ničí a dlhodobo obmedzuje mikróby a vírusy, navyše často chýba vo výbave aj drahších produktov. Vďaka efektívnej kombinácii filtrov má čistička rôzne využitia, hodí sa ako pre alergikov a astmatikov, tak aj do domácností s malými deťmi, zvieratami alebo seniormi. Treba však podotknúť, že má priemerný vzduchový výkon, a tak sa hodí do malých a stredne veľkých miestností do 35 m2. Výrobca však ponúka aj väčší model pre tých, ktorí hľadajú čističku do väčších miestností.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Leitz

Typ filtrácie

HEPA + uhlíkový + UV lampa

Vzduchový výkon (m3/hod)

199

Protiprašná účinnosť (%)

99,99

Odporúčaný priestor (m^2)

35

Odporúčaný priestor pre alergikov (m^2)

18

Minimálna hlučnosť (dB)

33

Maximálna hlučnosť (dB)

64

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

V čase písania tejto recenzie (november 2023) má čistička vzduchu veľmi dobré hodnotenie od užívateľov, čo je napokon jedným z dôvodov, prečo sme ju zaradili do nášho porovnania. Kladne užívatelia hodnotia najčastejšie dizajn a jednoduché ovládanie, ako aj externý senzor, prostredníctvom ktorého čistička ukazuje kvalitu vzduchu v číselných hodnotách. Užívatelia spomínajú aj citeľný rozdiel v kvalite vzduchu, kedy čistička dokáže eliminovať pachy a pri upratovaní je cítiť, že v miestnosti menej sadá prach.

Nájdu sa aj negatívne ohlasy, a to predovšetkým na nutnosť pripojenia externého senzora do elektrickej siete. Užívatelia namietajú, že by stačilo napájanie batériami, pretože takto je jeho umiestnenie v dosahu čističky vzduchu v miestnosti ťažšie. Niektorí potom spomínajú aj horšiu citlivosť senzora pri jeho zatienení.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Medzi hlavné prednosti tejto čističky vzduchu patrí bezpochyby jej vysoká účinnosť, ktorú dosahuje kombináciou niekoľkých efektívnych filtrov a UV sterilizácie, ktorú mnohokrát nenájdete ani pri drahších produktoch. Za zaujímavosť tu môžeme považovať externý snímač na meranie kvality vzduchu v domácnosti, ktorý umožňuje automaticky nastavovať výkon čističky podľa znečistenia vzduchu. K dispozícii je aj ručný režim, kedy máte na výber 4 stupne ventilácie od tichého režimu až po režim turbo. Vďaka nízkej hlučnosti je možné čističku používať aj pri spánku.

Nechýba tu navyše praktický časovač s rozsahom 2 až 12 hodín, ktorý uľahčuje obsluhu zariadenia. Na ovládanie tu máte k dispozícii displej s farebným podsvietením, na ktorom sa zobrazujú dôležité hodnoty, ako aj potreba výmeny filtra. Negatívne hodnotíme absenciu diaľkového ovládania, ktoré môžete nájsť u vybranej konkurencie, a podľa hodnotenia užívateľov aj fakt, že externý snímač má pri zatienení horšiu schopnosť detekcie.

Parameter Tento produkt
Ionizátor

Nie

Senzor kvality vzduchu

Áno

Signalizácia výmeny filtra

Áno

Automatický režim

Áno

Nočný režim

Áno

Regulácia výkonu

Áno

Počet stupňov výkonu

4

Časovač

Áno

Diaľkové ovládanie

Nie

Spotreba (W)

28

Výška (cm)

56,7

Šírka (cm)

22,3

Hĺbka (cm)

22,3

Hmotnosť (kg)

4,1

Porovnanie s alternatívami

Ak hľadáte alternatívu k čističke vzduchu Leitz TruSens Z-2000 a túžite po modeli s ionizátorom, potom zvážte obstaranie napríklad Ionic-CARE Triton X6, čo je jedna z najobľúbenejších a najpredávanejších čističiek vzduchu u nás na trhu. Zoženiete ju zhruba o 40 € lacnejšie, na druhú stranu sa budete musieť uspokojiť s nižšou účinnosťou filtrácie, čo je jeden z najpodstatnejších parametrov.

Jej účinnosť sa pohybuje okolo 96% a namiesto HEPA filtra je osadená elektrostatickými filtrami. Tie majú tú výhodu, že ich nemusíte po celú dobu životnosti čističky meniť, majú totiž neobmedzenú životnosť, čo zároveň znižuje prevádzkové náklady. Alternatívne môžeme odporučiť aj čističku ETA Ventum 1569 90000, ktorá má oveľa lepšiu účinnosť porovnateľnú s recenzovaným produktom, avšak subjektívne horší dizajn.

Záverečné zhrnutie

Čistička vzduchu Leitz TruSens Z-2000 zaujme svojou kombináciou moderného dizajnu a vynikajúcej účinnosti. Jedná sa o model vhodný do malých a stredne veľkých miestností, ktorý nájde využitie v rôznych domácnostiach – hodí sa ako pre alergikov a astmatikov, tak aj pre majiteľov domácich maznáčikov alebo k malým deťom a seniorom.

Výhodou je trojaká vrstva filtrácie a UV sterilizácie zachytávajúca takmer všetko, jej účinnosť dosahuje 99,99%, čo je najlepšia hodnota v našom porovnaní. Za zaujímavosť potom považujeme externý snímač, vďaka ktorému má čistička automatický režim nastavujúci výkon podľa znečistenia vzduchu v miestnosti. Nevýhodou môže byť absencia diaľkového ovládania a ionizátora, ktorý už je dnes pomerne bežnou súčasťou čističiek vzduchu.

250 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: Leitz TruSens Z-2000 | Hodnotenie: Výborné
Iva Koňaříková
Redaktorka

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Leitz TruSens Z-2000

Leitz TruSens Z-2000

250 € Orientačná cena