Menu

Recenzia a porovnanie Lelit Bianca PL162T

95,2 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Poloprofesionálne pákové kávovary

Klady

  • Rotačné čerpadlo
  • Nastaviteľný tlak
  • Dvojbojlerový systém

Zápory

  • Veľmi vysoká cena
  • Pomalšie sa zahrieva
  • Nie je vhodný pre začiatočníkov/bežných užívateľov
2 000 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Firma Lelit patrí k popredným výrobcom espresso kávovarov a jej model Bianca býva označovaný za jeden z najlepších prístrojov do domácností. Tento kávovar ponúka kompletnú kontrolu nad parametrami pripravovanej kávy. Zároveň je však potrebné dodať, že Bianca nie je model pre začiatočníkov, pretože jeho obsluha vyžaduje istý stupeň baristických schopností.

Najvýraznejšou vlastnosťou kávovaru je možnosť regulovať tlak, a to aj počas extrakcie. Na tento účel slúži drevená páčka na vrchnej strane, ktorá reguluje tok vody. Tlak je nastaviteľný do výšky 12 bar. Tento model teda vnáša do domácich podmienok niekoľko prvkov, ktorými obvykle disponujú iba profesionálne prístroje – vodu poháňa rotačné čerpadlo, ktoré sa oproti vibračným vyznačuje stabilitou tlaku. Ohrev zaisťujú dva bojlery, jeden na vodu na kávu, druhý na paru do trysky a na výdaj horúcej vody.

Drevená páčka kávovaru Lelit Bianca, ktorou je možné ovládať tlak, je umiestnená hore v strede.

Páčka na ovládanie tlaku uprostred hornej časti kávovaru

Čo sa týka prívodu vody, môžete využiť 2,5 l nádržku alebo kávovar rovno pripojiť na vodovodnú sieť. Nikoho asi neprekvapí tryska klasického typu, poteší však nadštandardný povrch „cool touch“, ktorý nie je na dotyk horúci. Telo kávovaru je robustné, kovové, doplnené niekoľkými drevenými prvkami.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Lelit

Systém zahrievania

Dva bojlery

PID

Áno

Typ čerpadla

Rotačné

Tlak (bar)

12

Tlakomer

Áno

Príkon (W)

1 400

Spôsob šľahania mlieka

Tryskou

Typ trysky

Klasická

Objem zásobníka vody (l)

2,5

Nastavenia a užívateľský komfort

V rámci možných nastavení je najväčšou výhodou nastavenie tlaku, o tom sme však už písali vyššie. Bianca vám okrem toho umožní nastaviť teplotu vody aj pary, a to na digitálnom displeji. Okrem toho nájdete na prednej strane kávovaru aj tlakomer. Parný bojler dokonca môžete úplne vypnúť, napríklad ak vôbec neholdujete mliečnym nápojom typu cappuccino. Nádržku je možné nielen vybrať, ale aj pripevniť na zadnú alebo bočnú stenu a ak sa rozhodnete pripojiť kávovar na vodovodnú sieť, nemusíte ju inštalovať vôbec.

Ďalšou výhodou modelu Bianca je stand-by režim. Dvojbojlerové prístroje totiž potrebujú na zahriatie dlhý čas (okolo 45 minút), takže veľa užívateľov ich necháva zapnuté. Lelit vybavil tento kávovar režimom, ktorý udržiava teplotu v espresso bojleri na 70 °C a po opätovnom zapnutí je prístroj znovu pripravený za približne 10 minút.

Parameter Tento produkt
Nastaviteľná teplota vody

Áno

Nastavenie automatického množstva vody

Nie

Prispôsobenie tvrdosti vašej vody

Nie

Automatický odvápňovací program

Nie

Odnímateľná nádržka na vodu

Áno

Zabudovaný mlynček

Nie

Ďalšie príslušenstvo a rozmery

Pri takto vybavenom kávovare sú funkcie ako výdajník horúcej vody alebo vyhrievaná plocha na šálky samozrejmosťou. Záujemcov však poteší aj rad ďalšieho príslušenstva. V balení nájdete ako štandardnú, tak nahú páku, ktorá pripraví espresso s plnšou chuťou a väčším množstvom cremy. Je to tak preto, že jej spodok je odrezaný, takže káva má na ceste do hrnčeka o jednu kovovú prekážku menej. Sitká sú štandardné jednostenné, okrem nich ale v balení nájdete aj sitko slúžiace na čistenie kávovaru. Vybrať si môžete z dvoch koncoviek trysky (líšia sa počtom dierok) a nemôžeme zabudnúť ani na samostatný kovový tamper. Príslušenstvo uzatvára filter na vodu, čistiaca kefka a baristická utierka na leštenie kávovaru. Kanvičku na mlieko bude nutné dokúpiť zvlášť.

Keďže je Lelit Bianca najlepším prístrojom v našom porovnaní (v auguste 2021), neprekvapia jeho výraznejšie rozmery a hmotnosť. Tá je spôsobená nerezovou oceľou, z ktorej je kávovar vyrobený. Presné hodnoty si môžete pozrieť v spodnej časti tabuľky.

Parameter Tento produkt
Výdajník horúcej vody

Áno

Vyhrievaná plocha na šálky

Áno

Sitká v balení

2x štandardné, 1x slepé

Tamper v balení

Kovový, samostatný

Kanvička v balení

Nie

Výška (cm)

40

Šírka (cm)

29

Hĺbka (cm)

48,5

Hmotnosť (kg)

26,5

Hodnotenie ostatných užívateľov

Ako spomínajú súčasní majitelia kávovaru, Lelit Bianca je jedným z najlepších kávovarov na domáce použitie. Najväčšiu pozornosť si pochopiteľne získalo nastavovanie tlaku a ďalších parametrov, čo pokročilým používateľom umožňuje experimentovať s extrakciou. Vyzdvihované je aj kvalitné príslušenstvo a robustné spracovanie. Na druhú stranu však používatelia priznávajú, že kávovar je skutočne drahý a dlho sa zahrieva.

Hlavné klady a zápory

Hlavnou výhodou modelu Lelit Bianca je kontrola nad mnohými parametrami. Máte možnosť ovplyvniť tlak v hlave kávovaru, teplotu v oboch bojleroch a tým aj silu parnej trysky alebo dĺžku predsparenia. Ďalšiu výhodu predstavuje rotačné čerpadlo, ktoré je tichšie a stabilnejšie ako vibračné varianty. Pokiaľ budete chystať viac káv za sebou, poteší tiež možnosť pripojenia na vodovodnú sieť alebo dvojbojlerový systém umožňujúci šľahanie mlieka a extrakciu espressa zároveň.

Medzi nevýhodami tohto prístroja je na prvom mieste jednoznačne jeho obstarávacia cena. Tá je oproti malým domácim pákovým strojom aj niekoľkonásobná. Ďalej musíme spomenúť pomalé nahrievanie, to je však všeobecnou vlastnosťou kvalitných dvojbojlerových kávovarov a nie negatívom tohto prístroja. Z hľadiska negatív je tiež vhodné spomenúť, že kávovar rozhodne nie je vhodný pre začiatočníkov alebo zaneprázdnených ľudí túžiacich po rýchlej príprave kávy. Odporučiť ho môžeme iba tým, pre ktorých je príprava kávy naozajstným koníčkom.

Záver

Lelit Bianca PL162T je kávovar pre kávových nadšencov s baristickými skúsenosťami, ktorí sa chcú v príprave kávy ďalej zlepšovať. Srdcom stroja je rotačné čerpadlo, ktoré býva súčasťou profesionálnych kaviarenských zariadení. Ohrev zaisťujú dva nerezové bojlery, oba kontrolované PID systémom. Kávovar je možné pripojiť na vodovodnú sieť alebo ho použiť s 2,5 l nádržkou na vodu. Hlavnou výhodou tohto modelu sú možnosti nastavenia tlaku a teploty. V balení nájdete aj bohaté príslušenstvo vrátane páky na prípravu nahého espressa, slepého sitka alebo štandardných misiek. Za negatívum by niekto mohol okrem vysokej ceny označiť aj dlhé nahrievanie, tomu sa však pri dvojbojlerových kávovaroch nie je možné vyhnúť.

Ak vás láka dvojbojlerový kávovar, ale zatiaľ si netrúfate sami nastavovať tlak, odporúčame vám prečítať si recenziu kávovaru Sage BES 920.

2 000 € Orientačná cena
Autor: Iveta Polášková | Dátum: | Produkt: Lelit Bianca PL162T | Hodnotenie: 95,2 %
Iveta Polášková
Iveta je redaktorkou, ktorá v minulosti pracovala ako baristka. Keďže ju káva veľmi baví, v duchu sníva o poloprofesionálnom prístroji na jej prípravu. Jednoducho tak vysvetlí, aké parametre sú pri nákupe dôležité, ale tiež aj to, aký je rozdiel medzi pretlakovým a klasickým sitkom, alebo čo je to panarello tryska. Okrem pákových kávovarov sa zaujíma aj o alternatívne prípravy kávy, preto sa na našom webe stará aj o témy prekvapkávačov alebo moka kanvičiek.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lelit Bianca PL162T

Lelit Bianca PL162T

2 000 € Orientačná cena