Menu

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK – Recenzie, testy a porovnania

Výkonný pracovník v kategorii Notebooky

Klady

  • Veľmi vysoký výkon procesora
  • Spoľahlivá konštrukcia
  • Veľké úložisko
  • Možnosti rozšírenia

Zápory

  • Iba integrovaná grafická karta
  • Kratšia výdrž batérie v kategórii
1 200 € Orientačná cena

Aký má výkon

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 patrí v kategórii do 1 200 € (v decembri 2023) medzi najzaujímavejšie a najlepšie vybavené modely na trhu. Notebook je vybavený výkonným procesorom, rýchlou operačnou pamäťou aj dostatočne veľkým úložiskom pre profesionálnu prácu. Cieli na 2D aplikácie a svoje využitie nájde ako pri štúdiu, tak aj za účelom kancelárskej práce či 2D inžinierskej činnosti.

Procesor, grafická karta a ďalšie komponenty

Výrobca pri modeli ThinkBook 16 G6 21KH007 stavil na výkonný procesor Intel Core i7 13700H. Ten je tvorený šesticou výkonných jadier doplnených o ďalších 8 úsporných. Vďaka tomu dosahuje tento konkrétny model veľmi vysoký jedno i mnohojadrový výkon. Konkrétne je možné od procesora očakávať okolo 1 850 bodov pre jednojadrový a 16 300 bodov pre mnohojadrový výkon v teste Cinebench R23.

Také výsledky patria v cenovke do 1 200 € skôr medzi raritné než bežné vybavenie. Daňou za vysoký výkon a z časti kovové telo je v tomto prípade absencia dedikovanej grafickej karty. Notebook teda vsádza iba na kartu integrovanú. Tá je vhodná pri 2D práci, v tabuľkových a textových procesoroch, vo výpočtových aplikáciách bez grafickej akcelerácie a pri úprave fotiek.

Operačná pamäť ponúkne 16 GB a tvoria ju moduly typu DDR5 s rýchlosťou 6 200 MHz. To v praxi znamená, že sú dáta do medzipamäte ukladané a opäť z nej čítané vo veľmi vysokom tempe. Poteší tiež veľké 1TB úložisko typu SSD, opäť s rýchlym zápisom aj čítaním dát. Ani jeden z týchto komponentov nie je pevne pripojený na základnej doske, takže budúci upgrade je samozrejme možný.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows 11 Pro

Procesor

Intel Core i7 13700H

Počet veľkých jadier procesora

6

Počet malých jadier procesora

8

Frekvencia procesora (GHz)

1,8–5,0

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 865

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

16 339

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

Intel Iris Xe Graphics G7 96EUs

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

1 700

Výkon grafickej karty

Bez samostatnej pamäte

Typ operačnej pamäte RAM

DDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

5 200

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

1 000

Aká je konektivita

Nižšie cenové relácie v minulosti nedokázali ponúknuť skutočne kvalitnú konektivitu. Model Lenovo ThinkBook 16 G6 je na tom však aj v tomto ohľade v danej cenovej relácii veľmi dobre. Na tele nájdete USB iba v moderných štandardoch – 2 konektory USB 3 doplnené o jedno USB-C a jeden Thunderbolt 4. Zaručený je tak nielen rýchly prenos dát, ale aj nabíjanie pomocou USB-C kábla.

Okrem dátových konektorov nájdete na bokoch zariadenia aj jedno plnoformátové HDMI, port na sieťový/internetový kábel a rovnako aj čítačku pamäťových kariet. Chýbať samozrejme nesmie slúchadlový konektor. Čo sa týka bezdrôtového pripojenia, výrobca zvolil stále moderné Wi-Fi 6 a Bluetooth generácie 5.1. Zaujímavosťou tohto notebooku je aj FullHD webkamera, ktorá nebýva v tejto cenovej relácii štandardným vybavením.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.1

WiFi

Wi-Fi 6

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

1

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

1 080p

Aké má spracovanie a batériu

Spoločnosť Lenovo vyrába modely radu ThinkBook cielene na pracovné využitie. Pri návrhu konštrukcie sa tak automaticky počíta s častým prenášaním a teoretickými pádmi. Recenzovaný model je tvorený z prevažnej časti kovom, preto tento model rozhodne všeličo vydrží. To napokon potvrdzuje aj armádna certifikácia odolnosti MIL-STD-810.

Pre obrazovku zvolili vývojári úplne bežný IPS panel s rozlíšením FullHD a pomerom strán 16:10. Tento pomer je vhodnejší ako na profesionálnu prácu, tak aj pre fotografov. Jasom sa obrazovka neodlišuje od konkurencie, takže počítajte s dostatočnou svietivosťou v miestnosti a horšou čitateľnosťou vonku.

Webkamera je vybavená na zabezpečenie súkromia mechanickým krytom, nemusíte sa preto obávať akéhokoľvek nevyžiadaného diváka vášho súkromného alebo pracovného života. Profesionálne využitie často vyžaduje zápis čísel, medzi benefity preto patrí aj numerická klávesnica. Tá by mala byť podľa výrobcu odolná proti poliatiu. Zaujímavá je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá umožní rýchle odomknutie zariadenia.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

16

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 200

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

60

Povrch displeja

Antireflexný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

17,7

Materiál konštrukcie

Kov + Plast

Hrúbka (mm)

17,5

Hmotnosť (kg)

1,7

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 ponúka celý rad predností. V základe je potrebné jednoznačne spomenúť vysoký výkon procesora, ktorý nebýva pri pracovne orientovaných notebookoch v danej cenovke úplne bežný. Rovnako tak ale môžeme pochváliť relatívne odolnú kovovú konštrukciu so zvýšenou odolnosťou voči poliatiu, veľké úložisko a možnosť budúceho rozšírenia.

Na druhú stranu musel výrobca prísť aj s nejakými tými ústupkami, aby mohol nastaviť kompetitívnu cenu zariadenia. Konkrétne sa jedná o absenciu samostatnej grafickej karty. Notebook teda nie je úplne vhodný na 3D grafickú prácu a programy, ktoré využívajú akceleráciu výpočtov prostredníctvom grafiky (napr. tvorba videí či vedecké výpočty). V porovnaní s konkurenčnými MacBookmi ponúkne aj kratšiu výdrž batérie.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou k modelu Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 je ďalší model od Lenova, konkrétne ultrabook Yoga 7 82YM0051CK. Tento model síce ponúkne pomalší procesor, obmedzenejšiu konektivitu a kratšiu výdrž batérie, ale jeho integrovaná grafická karta je na grafickú prácu vhodnejšia, rovnako ako dotykový OLED displej. Záleží teda na tom, na aký účel budete notebook využívať.

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 si vieme najlepšie predstaviť na stole v kancelárii, na písanie, výpočty, projekciu, revízie dokumentov a štúdium. Model Yoga 7 82YM0051CK nájde uplatnenie u začínajúcich grafikov, fotografov, ale aj za účelom prezentácie na schôdzkach s klientmi.

Záverečné zhrnutie

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007 je zaujímavý pracovný notebook predurčený na časté prenášanie, použitie v náročnejších podmienkach a pri kancelárskej či inžinierskej práci. Jeho výkon sa prejaví pri práci s rozsiahlymi dátovými zdrojmi, 2D projekcii aj procesorových výpočtoch.

Nejde však o práve vhodný variant na hranie hier či grafickú prácu. Grafici ocenia skôr korektné zobrazenie farieb, dotykový displej, nižšiu hmotnosť a lepší grafický výkon modelu Yoga 7 82YM0051CK.

1 200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK
Jakub Gulec
Jakub je technicky zameraný redaktor. Notebookmi a technológiami sa u nás zaoberá viac ako rok a témy postupne preberá po predchádzajúcich redaktoroch. Pretože sú technológie jeho rannou kávou aj večerným programom, neunikne mu žiadny stroj hodný pozornosti. Okrem elektroniky jeho meno nájdete aj pri porovnaní rôznych technických strojov a náradia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK

Lenovo ThinkBook 16 G6 21KH007BCK

1 200 € Orientačná cena