Menu

Lenovo Yoga 7 82YM0051CK – Recenzie, testy a porovnania

Pre grafikov v kategorii Notebooky

Klady

  • Kvalitný OLED displej
  • Korektné zobrazenie farieb pre tvorcov
  • Ultrabook v každom ohľade

Zápory

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Bez možnosti rozšírenia operačnej pamäte
  • Lepší by bol plnoformátový slot na SD kartu
1 000 € Orientačná cena

Aký má výkon

Lenovo Yoga 7 82YM0051CK je solídne vybavený notebook strednej triedy, ktorý nájde svoje využitie u kreatívcov, tvorcov, v kancelárii, ale aj pri štúdiu na vysokej škole. Jeho prednosťou je kombinácia solídnej konštrukcie, konektivity a dostatočného výkonu mimo hrania hier. Okrem toho notebook zaujme aj svojou konvertibilnou konštrukciou a podporou priloženého stylusu. Podrobnejšie sa na jeho špecifikácie pozrieme nižšie.

Procesor, grafická karta a ďalšie komponenty

Zariadenie je vybavené najnovšou (júl 2023) generáciou procesorov AMD, konkrétne sa jedná o model AMD Ryzen 7735U. Ten pozostáva z 8 jadier a integrovanej grafickej karty. Na rozdiel od nových generácií Intelu síce nemá žiadne malé jadrá, s ohľadom na doladenú architektúru a výrobný proces je ale energeticky efektívny. V jednovláknovom teste Cinebench R23 obdržal procesor 1 490 bodov, v mnohojadrovom potom ľahko cez 10 000.

Oba výsledky napovedajú, že síce nejde o notebook pre hráčov či inžinierov, ale s bežnou kancelárskou činnosťou a grafickou prácou v 2D priestore si poradí dobre. Ťahúňom je tiež integrovaná grafická karta AMD Radeon 680M. Tá síce nebude konkurovať samostatným grafickým kartám, na pomery tých integrovaných je však vysoko nadpriemerná. Aj keď teda nejde o herný notebook, s PvP titulmi (League of Legends, CS:GO, …) si poradí pomerne dobre.

Operačná pamäť je v tomto prípade pevne pripájaná na základnej doske notebooku. To má svoje pre a proti. Na jednu stranu síce nemôžete v budúcnosti pamäť rozšíriť, na tú druhú je ale vzdialenosť medzi pamäťou a procesorom kratšia a výrobca tak môže využiť rýchlejšiu RAM. Tá má frekvenciu 6 400 MHz, čo je rozhodne nadpriemerné naprieč cenovými hladinami. Ide však len o malý prínos pre výkon, dôležitejšie je, že vám pamäť nebude chýbať. V laptope je osadených 16 GB, čo na bežnú prácu bohato stačí. Dostatočne veľký je aj úložný priestor – ten ponúkne až 1 TB a tvorí ho rýchly SSD disk.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Windows 11 Home

Procesor

AMD Ryzen 7 7735U

Počet veľkých jadier procesora

8

Počet malých jadier procesora

0

Frekvencia procesora (GHz)

4,75

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 490

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

10 085

Typ grafickej karty

Integrovaná

Grafická karta

AMD Radeon 680M

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

Nerelevantné

Výkon grafickej karty

2 450

Typ operačnej pamäte RAM

LPDDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

6 400

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

1 000

Aká je konektivita

Podobne ako aj iné ultrabooky, medzi ktoré sa Lenovo Yoga 7 82YM0051CK jednoznačne radí, trpí recenzovaný model pomerne obmedzenou konektivitou. Všetky použité porty sú síce vysokorýchlostné a moderné, ale ich počet nemusí každému stačiť.

Umiestnenie konektoru Zoznam
Ľavá strana HDMI 1.4b, USB-C 4 (obdoba Thunderboltu), Slúchadlový konektor
Pravá strana USB-A 3.2 Gen 1, Čítačka MicroSD kariet

 

Čo sa týka bezdrôtovej konektivity, výrobca nešetril. Notebook podporuje pripojenie k Wi-Fi prostredníctvom najmodernejšieho štandardu Wi-Fi 6E. Slúchadlá, myš a klávesnicu bezdrôtovo spárujete pomocou Bluetooth 5.1. Zaujímavý je tento model aj webkamerou, ktorá pracuje s rozlíšením 1 080p a ponúka tak relatívne kvalitný záznam obrazu.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Nie

Bluetooth

5.1

WiFi

Wi-Fi 6E

USB 2.0

0

USB 3.0

1

USB-C

2

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

1 080p

Aké má spracovanie a batériu

Spomeňme všetko, čo sme už povedali – jednou z najväčších devíz modelu Lenovo Yoga 7 82YM0051CK je totiž jeho konštrukčné spracovanie. Nové generácie Lenovo Yoga sú tvorené z kovu, telo je odolné, tenké a nie je ani nijako zvlášť ťažké. Celková hmotnosť sa dostala na 1,49 kilogramu, hrúbka je menšia ako 17 mm. Zaujímavá je tiež výdrž batérie – notebook na jedno nabitie vydrží podľa výrobcu až 12,5 hodiny.

Aj keby to v praxi bolo len 9 hodín, jedná sa vlastne o celodennú výdrž. Dotyková obrazovka má uhlopriečku 14 palcov a využíva kvalitný OLED panel s rozlíšením 2 880 x 1 800 pixelov. Displej je lesklý, má ale dostatočný jas, 90Hz obnovovaciu frekvenciu a 100% pokrytie farebného priestoru DCI-P3. To robí z modelu Lenovo Yoga 7 spoločne so stylusom ideálny notebook pre fotografov a grafikov.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

14

Rozlíšenie displeja

2 880 x 1 800

Technológia displeja

OLED

Obnovovacia frekvencia displeja

90

Povrch displeja

Lesklý

Dotykový displej

Áno

Preklopiteľný displej

Áno

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Nie

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Udávaná výdrž (h)

12,5

Materiál konštrukcie

Kov

Hrúbka (mm)

16,49

Hmotnosť (kg)

1,49

Hodnotenie ďalších expertov

Odborníci a testeri zahraničných redakcií oceňujú na modeli Lenovo Yoga 7 82YM0051CK najmä jeho kvalitné hliníkové šasi, kvalitnú a komfortnú klávesnicu, výborný chod systému aj na batériu a dlhú výdrž na jedno nabitie. Kritizujú absenciu možnosti rozšírenia operačnej pamäte či slot na MicroSD kartu. Oveľa praktickejší by totiž bol plnoformátový slot na celú SD kartu a nie len jej menšiu iteráciu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu je hlavnou prednosťou tohto zariadenia jeho kvalitný OLED displej s nadpriemerným jasom 400 nitov a presným zobrazením farieb naprieč gamutom DCI-P3. Rovnako tak ale môžeme pochváliť výrobcu za to, že sú komponenty uložené v tak kvalitnom hliníkovom tele, akým sa môže Lenovo Yoga 7 chváliť. Dotykový displej podporuje stylus, ten je navyše súčasťou balenia.

Slabých stránok je tentoraz naozaj málo – vlastne nám vadí iba malý slot na pamäťovú kartu a absencia možnosti rozšírenia operačnej pamäte.

Porovnanie s alternatívami

Keďže sú obe zariadenia určené najmä pre tvorcov, zameriame sa na konkurenčný model Apple Macbook Air 2020 M1. Ten ponúka oproti modelu Lenovo Yoga 7 lepšiu výdrž batérie, kvalitnejšie reproduktory, klávesnicu a mikrofóny. Taktiež ho zoženiete o niečo lacnejšie. Na druhú stranu Lenovo exceluje v ponúkanej konektivite. Aj keď je v jeho prípade možnosť prepojenia s perifériami pomerne zlá, Macbook Air je na tom dosť možno najhoršie za celú históriu prenosných počítačov.

Výhodou je aj OLED displej, ktorý sa hodí na prácu s grafikou o niečo viac. Po stránke konštrukčnej kvality sú na tom oba notebooky podobne, Macbook Air však váži o celé stovky gramov menej. Pokiaľ potrebujete notebook na grafickú prácu na cestách, Macbook Air bude lepšou voľbou, ak ale nepracujete denne 6 hodín vonku na lavičke, výhody Lenova prevažujú.

Záverečné zhrnutie

Model Lenovo Yoga 7 cieli predovšetkým na tvorcov, ale svoje využitie nájde vďaka solídnemu výkonu aj v kancelárii. Dotyková obrazovka so stylusom ho predurčuje nielen na tvorbu skíc, ale aj na revízie PDF súborov či iných dokumentov a na prezentácie potenciálnym klientom. Keďže ani výdrž batérie rozhodne nie je zlá, môžeme tento model odporučiť aj na cesty. Zaujímavou alternatívou s dlhšou výdržou batérie ale horšou konektivitou je model Apple Macbook Air 2020 M1 256 GB.

1 000 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Lenovo Yoga 7 82YM0051CK
Jakub Gulec
Jakub je technicky zameraný redaktor. Notebookmi a technológiami sa u nás zaoberá viac ako rok a témy postupne preberá po predchádzajúcich redaktoroch. Pretože sú technológie jeho rannou kávou aj večerným programom, neunikne mu žiadny stroj hodný pozornosti. Okrem elektroniky jeho meno nájdete aj pri porovnaní rôznych technických strojov a náradia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lenovo Yoga 7 82YM0051CK

Lenovo Yoga 7 82YM0051CK

1 000 € Orientačná cena