Menu

Recenzia a test LG GMX844MCKV

88,2 % Celkové hodnotenie

Víťaz testu 2023 v kategorii Americké chladničky

Jednotlivá hodnocení

 • 8,5/10
  Hodnotenie spotreby
 • 8,5/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 9,2/10
  Hodnotenie mrazenia a akumulácie
 • 8,8/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Bohatá výbava
 • Dvojité presklené dvere
 • Výrobník ľadu

Zápory

 • Vysoká obstarávacia cena
 • Nemá nulovú zónu
1 800 € Orientačná cena

Súhrnné údaje a hodnotenie spotreby

Americká chladnička LG GMX844MCKV patrí do vyššej cenovej kategórie, je teda určená najmä pre náročných užívateľov, ktorým nerobí problém investovať do kvalitného spotrebiča s mnohými funkciami viac peňazí. Hodí sa pre päť až šesťčlenné domácnosti, má totiž objem 288 l v chladiacej a 220 l v mraziacej časti. Zatiaľ čo objem chladničky je podpriemerný, mraznička je naopak nadpriemerne objemná (v čase písania tejto recenzie v júni 2021). Tento model bude preto vyhovovať domácnostiam, ktoré často uchovávajú potraviny zmrazené. Mraznička je umiestnená v spodnej časti a je prístupná pomocou dvojkrídlových dvierok.

Spotreba elektriny kopíruje vtedajší priemer 393 kWh za rok. Chladnička sa radí do energetickej triedy F, ktorá je síce druhá najhoršia, ale zároveň najčastejšia trieda v našom porovnaní. Hlučnosť 40 dB je tiež viac-menej priemerná, chladnička sa radí do triedy hlučnosti C. Dnešné modely amerických chladničiek sa ale v hlučnosti líšia iba minimálne. Rozmery chladničky sa nijako výrazne nelíšia od priemerných hodnôt nášho porovnania. Konkrétne čísla nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

LG

36 % Hisense, 18 % Samsung, 9 % LG, 9 % Whirlpool, 9 % Gorenje, 9 % Concept, 9 % Philco
Objem chladiacej časti

288

327,55
Objem mraziacej časti

220

181,73
Umiestnenie mrazničky

Dole (dvere)

45 % Dole (dvere), 27 % Dole (šuplík), 27 % Vľavo
Energetická trieda

F

73 % F, 27 % E
Spotreba (kWh za 1 rok)

393

361,18
Ročné náklady na prevádzku v EUR (0,20 €/1 kWh)

79

72,36
Hlučnosť (dB)

40

40,09
Trieda hlučnosti

C

64 % C, 36 % D
Výška (cm)

178,7

181,15
Šírka (cm)

83,6

85,26
Hĺbka (cm)

73,5

69,17
Hmotnosť (kg)

133

107,70

Hodnotenie mrazenia a akumulácie

Pri výpadku prúdu sa o potraviny uložené v chladničke nemusíte starať až 10 hodín – taká je akumulačná doba chladničky. V porovnaní s ostatnými hodnotenými modelmi je v tomto smere chladnička LG mierne podpriemerná. Porovnateľná je ale v triede mrazenia, ktorá je štandardne pri chladničkách ****, dosahuje teda teplotu až -24 °C, ktorá je vhodná aj na dlhodobé skladovanie potravín. Mraznička dokáže za 24 hodín zmraziť 10 kg potravín, čo bude stačiť aj na uloženie veľkého nákupu alebo napríklad zozbieraného ovocia. Mraznička navyše disponuje funkciou extra rýchleho mrazenia, ktorá dočasne zníži teplotu v priestore mrazničky tak, aby došlo k čo najrýchlejšiemu ochladeniu potravín a zároveň sa uložené potraviny neohriali. Podobnú funkciu rýchleho chladenia táto chladnička bohužiaľ nemá.

Teplotu v mrazničke a chladničke je možné regulovať oddelene, čo už je dnes pri amerických chladničkách úplne bežné. Chladničku je možné prevádzkovať pri teplote 16 až 43 °C, čo zodpovedá klimatickej triede N-T. Pri vyššej okolitej teplote by chladnička nefungovala správne a zároveň by sa výrazne zvýšila jej spotreba.

Výrobník ľadu a zdroj vody

Výhodou tejto chladničky je zabudovaný výrobník ľadu. Výdajník ľadových kociek, drveného ľadu a chladenej filtrovanej vody nájdete na dverách chladničky. Aby mohlo toto vybavenie správne fungovať, je nutné chladničku pripojiť k vodovodu. Nádržku na vodu totiž pri tomto modeli nenájdete.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Akumulačná doba (hod)

10

13,18
Trieda mrazenia

**** (-24 °C)

91 % **** (-24 °C), 9 % ** (-12 °C) a **** (-24 °C)
Výkon mrazenia (kg/24 hod)

10

10,91
Klimatická trieda

N-T (+16 až +43 °C)

64 % SN-T (+10 až 43 °C), 18 % N-ST (+16 až +38 °C), 9 % N-T (+16 až +43 °C), 9 % SN (+10 až +32 °C)
Nenámrazový systém

Áno

100 % Áno
Extra rýchle chladenie

Nie

73 % Áno, 27 % Nie
Extra rýchle mrazenie

Áno

100 % Áno
Výrobník ľadu

Áno

55 % Nie, 27 % Áno, 18 % Manuálny
Výdaj pitnej vody

Áno

64 % Nie, 36 % Áno
Pripojenie k vodovodu

Áno

73 % Nie, 27 % Áno
Nádržka na vodu

Nie

91 % Nie, 9 % Áno
Oddelená regulácia teploty

Áno

100 % Áno

Hodnotenie vybavenia a funkcií

Výbava funkciami je veľkou výhodou tejto chladničky. Vzhľadom na jej obstarávaciu cenu sme ale ani nič iné neočakávali. Samozrejmosťou je ventilácia, ktorá rozvádza chladný vzduch rovnomerne po celom priestore chladničky. Vzduch zároveň prechádza cez uhlíkový filter, ktorý zachytáva nežiaduce pachy. Špecialitou pokročilých chladničiek LG je navyše funkcia Door Cooling – jedná sa o prieduchy ventilácie umiestnené v prednej časti chladničky, ktoré zaisťujú rovnomernú cirkuláciu vzduchu. Chladničku poháňa invertorový kompresor, na ktorý výrobca poskytuje až 10-ročnú záruku. Výhodou je aj antibakteriálna úprava, ktorá zabraňuje množeniu škodlivých baktérií.

Vnútorné usporiadanie

Pri tejto chladničke na prvý pohľad zaujmú špeciálne priehľadné dvere. Tie jednak umožňujú pohľad do chladničky a jednak je ich možné samostatne otvoriť a získať tak prístup k poličkám umiestneným vo dverách. Do tých môžete umiestniť napríklad nápoje alebo najčastejšie používané potraviny. Poličky sú výškovo nastaviteľné a niektoré je možné sklopiť, pohodlne tak uložíte aj objemnejší hrniec alebo vysoké fľaše. Jediné čo tomuto modelu chýba, je nulová zóna, ktorá je vhodná na skladovanie potravín citlivých na teplotu, ako je napríklad čerstvé mäso alebo ryby. Na rozdiel od klasických kombinovaných chladničiek ale pri tých amerických nie je nulová zóna bežná. Chladnička však ponúka dve priehradky s regulovateľnou vlhkosťou, ktoré sú vhodné na uloženie ovocia alebo zeleniny.

Ovládanie

Ovládanie chladničky je veľmi pohodlné – všetko potrebné môžete nastaviť na displeji, ktorý je umiestnený nad výdajníkom vody a ľadu. Ak máte doma malé deti, bude sa vám hodiť možnosť displej uzamknúť, aby náhodou nedošlo k prenastaveniu teploty chladničky alebo napríklad k zraneniu pri spustení drviča ľadu. Chladnička je vybavená aj Wi-Fi pripojením, takže ju je možné ovládať aj na diaľku. Aplikácia vám okrem nastavenia teploty alebo spustenia funkcie super mrazenia ponúka aj možnosť jednoduchej diagnostiky v prípade problémov. Taktiež vám pošle upozornenie v prípade, ak necháte dvere chladničky omylom otvorené. Na dlho otvorené dvere vás navyše upozorní aj zvukovým signálom.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Ventilátor

Áno

82 % Áno, 18 % Neuvedené
Nulová zóna

Nie

82 % Nie, 18 % Neuvedené
Zóna s regulovateľnou vlhkosťou

Áno

45 % Nie, 27 % Áno, 27 % Neuvedené
Antibakteriálna úprava

Áno

55 % Nie, 36 % Áno, 9 % Neuvedené
Minibar

Áno

91 % Nie, 9 % Áno
Nastaviteľná výška poličiek

Áno

73 % Áno, 9 % Nie, 18 % Neuvedené
Alarm otvorených dverí

Áno

55 % Áno, 45 % Nie
Displej

Áno

100 % Áno
Detský zámok

Áno

64 % Nie, 36 % Áno
Mobilná aplikácia

Áno

73 % Nie, 18 % Áno, 9 % Neuvedené
Invertorový kompresor

Áno

73 % Áno, 18 % Nie, 9 % Neuvedené
Predĺžená záruka na kompresor

10 rokov

36 % 10 rokov, 27 % Nie, 18 % 20 rokov, 9 % 15 rokov, 9 % Neuvedené

Názory používateľov a ďalších expertov

Užívatelia v recenziách chvália celkovú kvalitu spracovania aj použitých materiálov. Mnoho z nich chváli aj dizajn. Veľmi pozitívne hodnotia funkciu dvojité dvierka a výrobník ľadu a ľadovej triešte. Čo sa týka priestoru, používatelia sa úplne nezhodujú – niektorým priestor vyhovuje, pre niektorých je menší ako si predstavovali. Negatíva sa v recenziách takmer neobjavujú. Užívateľom nevadí ani vyššia cena a často spomínajú, že sa im investícia vyplatila.

Pozitívne hodnotili chladničku aj odborníci z dTestu – tí ju chválili najmä za mrazenie a tepelnú stabilitu.

Klady a zápory

Za jedinú nevýhodu tejto chladničky považujeme jej vysokú obstarávaciu cenu. Získate však dizajnovo zaujímavú chladničku s mnohými funkciami, štandardnou spotrebou a pohodlným ovládaním. Pozitívne hodnotíme variabilitu vnútorného usporiadania vrátane zásuviek na ovocie a zeleninu, sklopných poličiek a dvojitých dverí.

Naše hodnotenie a záver

Americká chladnička LG GMX844MCKV s mrazničkou umiestnenou dole je vhodná pre náročných zákazníkov, ktorí túžia po modernom dizajnovom spotrebiči s bohatým vybavením a pokročilými funkciami. Výhodou je štandardná spotreba a bohatá výbava vrátane výrobníka ľadu, sklopných poličiek a dvojitých priehľadných dverí. Vzduch v chladničke rovnomerne cirkuluje, čo je podporené aj chladením v prednej časti chladničky. Vzduch navyše prechádza cez pachový filter. Za túto chladničku si ale budete musieť priplatiť.

1 800 € Orientačná cena
Autor: Iva Koňaříková | Dátum: | Produkt: LG GMX844MCKV | Hodnotenie: 88,2 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva sa ako redaktorka rada venuje témam do hĺbky a svoje skúsenosti zúročuje aj pri porovnaní amerických chladničiek. Vďaka tomu, že si v rámci danej kategórie udržiava aktuálny prehľad, vás môže zoznámiť s novinkami na trhu a poradí, do akých vychytávok či konkrétnych modelov sa oplatí investovať. Okrem americkej chladničky do jej repertoáru spadajú aj klasické kombinované chladničky a mnoho ďalších tém.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia LG GMX844MCKV

LG GMX844MCKV

1 800 € Orientačná cena