Menu

LG OLED A2 – Recenzie, testy a porovnania

85,0 % Celkové hodnotenie

Najlepšia cena/výkon v kategorii Televízory

Klady

  • Kvalitný OLED panel
  • Nechýba Dolby Vision
  • Podporuje všetky dôležité funkcie

Zápory

  • Podpriemerný výkon reproduktorov
  • Nie je vhodná pre hráčov
800 € Orientačná cena

Akú má kvalitu obrazu

Keď vydala spoločnosť LG v roku 2022 modelový rad LG OLED A2, nikoho veľmi neprekvapilo, o ako kvalitné obrazovky sa jedná. Už v prvej generácii patrili k špičke v strednej cenovej kategórii. Pretože LG samo OLED panely vyrába, môžete očakávať vysoko kvalitnú OLED obrazovku s plnými farbami, hlbokou čiernou, vysokým kontrastom a celkovo dobrým prevedením. Na trhu nájdete uhlopriečky 48, 55 a 65 palcov.

Pretože sa však jedná o dostupnejší variant, má aj svoje horšie stránky. V parametroch to síce nenájdete, zásadným nedostatkom OLED obrazoviek je ale nižší jas. Nechceme tým povedať, že by snáď OLED neponúkali tú najvyššiu možnú kvalitu obrazu, ale ak máte obývačku preslnenú, bude obraz v porovnaní s QLED, ULED, QD-OLED či Mini LED poblednutý. Jas je priemerný ale aj medzi OLED televíziami. To je napokon daň za prijateľnú obstarávaciu cenu.

Obnovovacia frekvencia dosahuje priemerných 60 Hz a výkon reproduktorov 20W zodpovedá cenovej hladine. Suma sumárum je kvalita obrazu v cenovej triede vysoká, ale v porovnaní s drahšími OLED televízormi trochu postráda tento rad dostatočný jas. Ak chcete maximálnu kvalitu obrazu pre filmové večery a nechcete si zruinovať peňaženku, jedná sa o zaujímavý model.

Parameter Tento produkt
Výrobca

LG

Dostupné uhlopriečky (")

48, 55, 65

Technológia obrazovky

OLED

Rozlíšenie (px)

4K

Obnovovacia frekvencia (Hz)

60

Smart TV

Áno

Výkon reproduktorov (W)

20

Akú má konektivitu

Po stránke konektivity sa vývojári radu LG OLED A2 držali štandardov kategórie. Medzi bezdrôtovým pripojením samozrejme nechýba Wi-Fi ani Bluetooth. Pripojenie k internetu je jednoduché a napojiť je možné aj bezdrôtové slúchadlá, reproduktory či napríklad klávesnicu. Na chrbte televízora nájdete z najdôležitejšieho vybavenia konektor pre káblový internet a 3 porty HDMI doplnené o dvojicu USB. Nechýba tiež digitálny audio výstup.

Parameter Tento produkt
WiFi

Áno

Bluetooth

Áno

LAN pripojenie

Áno

Konektory HDMI

3

Konektory USB

2

Slúchadlový jack

Nie

Digitálny audio výstup

Áno

Aké má funkcie a služby

Rad televízií LG OLED A2 ponúka širokú škálu podporovaných funkcií, ktoré zvyšujú komfort používateľa. V tejto cenovej hladine sa samozrejme jedná o Smart TV, a to konkrétne s operačným systémom webOS. Ten síce nie je natoľko všestranný ako Google TV, ale zaisťuje jednoduchú a rýchlu obsluhu a podporuje všetko zásadné. Vďaka funkciám Dolby Vision, HLG a HDR10/10+ na vylepšenie obrazu pri podporovaných filmoch si môžu diváci vychutnať jasný a detailný obraz s vysokým kontrastom.

Ten je však, ako sme už uviedli vyššie, trochu ochudobnený o dostatočný jas. Kontrast preto bude aj v HDR nižší ako pri drahších OLED modeloch. LG OLED A2 podporuje všetky dôležité streamovacie služby, ako je Netflix, Disney+ a HBO Max, čo umožňuje ľahký prístup k obľúbeným filmom a seriálom. Hlasové ovládanie a zrkadlenie obrazu patria taktiež k výhodám tohto radu. Na druhú stranu chýba variabilná obnovovacia frekvencia, čo môže byť nevýhodou pre náročných hráčov.

Parameter Tento produkt
Smart TV

Áno

HbbTV

Áno

Operačný systém

webOS

Funkcia vylepšenia obrazu

Dolby Vision, HLG, HDR10/10+

Hlasové ovládanie

Áno

Zrkadlenie obrazu

Áno

Variabilná obnovovacia frekvencia

Nie

Herný režim

Áno

Netflix

Áno

Disney+

Áno

HBO Max

Áno

Apple AirPlay

Áno

Aká je podľa užívateľov a expertov

Ak by ste sa pozreli na recenzie užívateľov rovnako ako my, narazili by ste takmer výhradne na chválu modelového radu LG OLED A2. Užívatelia spomínajú najmä nadštandardnú kvalitu obrazu, ale aj dobre odladenú obsluhu ovládačom či napríklad relatívne úzke rámčeky obrazovky. Medzi negatívami narazíte iba na poplakávanie nad absenciou operačného systému Google TV a komentáre k širším nožičkám zariadenia.

Odborníci v zahraničných špecializovaných redakciách chvália výrobcu najmä za využitia OLED panelu, ktorý prináša hlbokú čiernu farbu. Povrchová úprava si vcelku dobre poradí s odleskami a pozorovacie uhly sú široké. Medzi negatívami vyčnieva jedno konkrétne, a to je nižší jas obrazovky, ktorý sa odráža ako na bežnom, tak aj na HDR obsahu.

Aké má klady a zápory

Veľkou prednosťou radu LG OLED A2 je presne to, čo si výrobca jej nasadením na trh prial docieliť – pomer ceny a výkonu. Jedná sa o jednu z lacnejších OLED radov televízií na trhu. Užívateľovi sa tak dostane vysoká kvalita obrazu s hlbokou čiernou farbou. Celý efekt podporuje široká podpora funkcií na vylepšenie obrazu, a to vrátane Dolby Vision. Aj keď výrobca využíva vlastný operačný systém WebOS, nechýba podpora všetkých zásadných streamovacích služieb.

V porovnaní s konkurenciou môže byť ale pre náročnejších užívateľov výkon reproduktorov nedostatočný. Pokiaľ máte radi bohatý a obklopujúci zvuk, k tomuto modelu odporúčame dokúpiť soundbar, či viac kvalitnú sústavu reproduktorov, ktoré si rozmiestnite po miestnosti. Televízia síce podporuje herný režim, a to vrátane všetkých jeho vychytávok, jej obnovovacia frekvencia je však iba štandardných 60 Hz a nie je variabilná.

Aké sú alternatívy

Pre alternatívu k radu LG OLED A2 korčuľujeme do trochu inej technologickej kategórie. Hisense U8H totiž nevyužíva obrazovku typu OLED a nedokáže tak zobraziť čiernu farbu presne tak, ako má vyzerať. Na druhú stranu však ponúka výrazne vyšší jas, a kontrast medzi tmavými a svetlými časťami scény preto bude vyšší. Výhodou radu od Hisense je tiež využitie podstatne výkonnejších a lepších reproduktorov (výkon je 3,5x vyšší) a vysoká obnovovacia frekvencia.

Veľký nedostatok však prichádza s operačným systémom. Spoločnosť Hisense sa z nejakého dôvodu stále drží svojho systému Vidaa, ktorý je síce krásne učesaný, jednoduchý, ale aj po rokoch vývoja ešte v plienkach. Nedočkáte sa preto bohužiaľ podpory niektorých streamovacích aplikácií (apríl 2023), ako je napríklad HBO Max.

Celkovo platí nasledujúce – pokiaľ chcete najvyššiu kvalitu obrazu v kategórii na sledovanie filmov vo večerných hodinách, voľte skôr LG OLED A2. Ak ale hľadáte obrazovku, ktorá vám zaistí vysoký kontrast, jas aj dobré prekreslenie farieb za jasných denných hodín, Hisense môže byť zaujímavou voľbou.

Záver

Rad televízií LG OLED A2 sa radí medzi najúspešnejšie modely z hľadiska pomeru cena/výkon. Užívatelia sa môžu tešiť na prvotriedny OLED displej a moderné funkcie, ako sú Dolby Vision a hlasové ovládanie. Avšak v porovnaní s konkurenciou sa televízie A2 stretávajú s nižším výkonom reproduktorov.

Jas obrazu nie je tak vysoký, takže je na zváženie, v akých podmienkach chcete televízor sledovať. Pre večerné filmy je vo svojej hladine najlepším variantom na trhu (apríl 2023). Napriek tomu sa stále jedná o vysoko kvalitnú OLED televíziu s operačným systémom webOS. Ten síce neponúka toľko možností ako Google TV, ale podporuje všetky populárne streamovacie služby. Zaujímavou alternatívou s vyšším jasom, lepšími reproduktormi, ale obmedzenejším systémom, je Hisense U8H.

800 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: LG OLED A2 | Hodnotenie: 85,0 %
Jakub Gulec
Jakub je technickým expertom našej redakcie. Televízie má naštudované od A po Z a žiadna technologická novinka mu neunikne. Pojmy ako 4K upscaling či Micro LED mu nie sú vôbec cudzie a ľahko vám ich dôležitosť priblíži. Okrem televízií nájdete jeho recenzie aj v kategóriách tabletov, mobilov, ale aj záhradného náčinia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia LG OLED A2

LG OLED A2

800 € Orientačná cena