Menu

Recenzia a porovnanie Lovelec Izar (2022)

Výborné Celkové hodnotenie

TOP produkt - unisex v kategorii Skladacie elektrobicykle

Klady

  • Nosnosť až 140 kg
  • Výkon motoru 500 W
  • Slušná výbava

Zápory

  • Chýba odpruženie vidlice
  • Menej režimov asistencie
1 400 € Orientačná cena

Základné parametre

Firma Lovelec patrí k tradičným českým výrobcom elektrobicyklov. Model Izar sa v čase písania tejto recenzie (máj 2022) radí do strednej až vyššej cenovej triedy. Jeho výhodou je vysoká nosnosť, zvládne až 140 kg, v čom sa mu veľké množstvo elektrobicyklov nemôže vyrovnať. Maximálny dojazd 100 km je medzi skladacími modelmi slušný, väčšina modelov sa drží pod touto hodnotou.

Rovnako tak môžeme oceniť maximálny výkon 500 W, ktorý je bežný skôr pri modeloch do terénu. Medzi tie však elektrobicykel Izar úplne zaradiť nemôžeme, má totiž vidlicu bez odpruženia a klasické v-brzdy (namiesto hydraulických, ktoré nájdete pri horských alebo krosových bicykloch). Kombinácia rámovej batérie a zadného motora je pri skladacích bicykloch bežná, nijako nesťažuje ovládanie bicykla, ale môže viac opotrebovávať zadnú pneumatiku.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Značka

Lovelec

Rok výroby

2 022

Určenie

Unisex

Nosnosť (kg)

140

Výška ráfika kolies (palce)

20"

Výška rámu (palce)

13,5"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlica

Nie

Maximálny dojazd (km)

100

Umiestnenie batérie

Rámová

Kapacita batérie (Wh)

432

Nabíjačka (A)

2

Umiestnenie pohonu

Zadný

Maximálny výkon (W)

500

Krútivý moment motora (Nm)

45

Brzdy

V-brzdy

Vybavenie a hmotnosť

Výbava elektrobicykla Izar ho taktiež predurčuje skôr na použitie v meste. Nechýbajú mu blatníky, svetlá, nosič či stojan, je teda plne pripravený na mestskú premávku. Naopak oproti modelom určeným do prírody ponúkne menší výber prevodov (1×7) a iba 3 režimy asistencie (obvykle ich majú elektrobicykle 5). Medzi skladacími modelmi ide ale stále o štandard. Pozitívom by bol USB konektor na nabíjanie drobnej elektroniky, ktorý už dnes ponúka pomerne veľa elektrobicyklov.

Výhodou skladacích modelov je oproti väčším elektrobicyklom ich kompaktnosť a tiež nižšia hmotnosť. Rozdiely ale nie sú až také dramatické ako by možno niekto čakal, tento model je s hmotnosťou 21,5 kg zhruba o 2-4 kg ľahší ako štandardné mestské alebo napríklad krosové elektrobicykle.

Tabuľka zobrazuje prehľad vybavenia a hmotnosti

Parameter Tento produkt
Zvýšenie výkonu

Áno

Prevody

1x7

Režimy asistencie

3

WALK assistant

Áno

Svetlá

Áno

Nosič

Áno

Blatníky

Áno

Stojan

Áno

Hmotnosť (kg)

21,5

Klady a zápory

V porovnaní s ďalšími skladacími elektrobicyklami poteší model Izar slušným dojazdom 100 km a vysokým výkonom motora (500 W). Medzi jeho pozitíva patrí napr. aj plná výbava do mesta. Nevýhody tohto modelu sú potom vlastnosti typické pre skladacie elektrobicykle – neodpružená vidlica, v-brzdy a menší počet režimov asistencie.

Porovnanie s alternatívami

Čo sa týka alternatív, za trochu vyššiu čiastku si môžete zaobstarať napríklad elektrobicykel Apache Tocho Plus 2021. Ten má síce výkon len 250 W a o 10 kg nižšiu nosnosť ako model Lovelec Izar, zaujme ale odpruženou vidlicou, hydraulickými brzdami a väčším výberom prevodov aj režimov asistencie. Celkovo je tak tento bicykel o niečo vhodnejší na jazdy terénom. Výbava oboch modelov je takmer rovnaká, Apache Tocho Plus má ale navyše aj USB konektor na nabíjanie.

V podobnej cenovej kategórii nájdete aj elektrobicykel Apache Tocho Nexus 2021. Ten má v porovnaní s modelom Lovelec nižšiu nosnosť aj výkon, kratší dojazd (len 60 km) a prehadzovačku s ešte menším počtom prevodov (celkom má tri). Obom bicyklom chýba odpruženie vidlice a majú v-brzdy, jedinú výhodu má teda model Apache vo výbere režimov asistencie. Tých ponúka štandardných päť, zatiaľ čo Lovelec má iba tri.

Záver

Skladací elektrobicykel Lovelec Izar 2022 zaujme v prvom rade vysokou nosnosťou 140 kg a tiež nadštandardným výkonom 500 W. Ten síce v praxi pravdepodobne príliš nevyužijete, pretože na cestách nie je povolený (ak nemáte bicykel registrovaný ako motorové vozidlo) a do terénu sa tento model nehodí. Vždy je ale výhodou, keď motor nemusí pracovať na maximum. Bicykel nie je do terénu ideálny kvôli neodpruženej vidlici a navyše má tiež klasické v-brzdy (namiesto hydraulických). Pokiaľ hľadáte skladací bicykel, ktorý si v horšom teréne poradí lepšie, odporúčame zvážiť napríklad model Apache Tocho Plus 2021.

Dojazd bicykla Lovelec Izar 100 km patrí medzi skladacími bicyklami k lepším, môžeme ho tak odporučiť nielen na cestu do práce či do školy, ale aj na nejaký ten výlet. Tento model je dobre vybavený na jazdu po meste, nechýbajú mu svetlá, blatníky, nosič ani stojan. Z výbavy mu oproti konkurencii chýba iba nabíjací USB konektor. Pomerne chudobná je však ponuka režimov asistencie, vyberať môžete iba z troch.

1 400 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Lovelec Izar (2022) | Hodnotenie: Výborné
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa venuje technológiám a tiež finančným témam. V rámci svojej práce copywritera sa už niekoľkokrát venovala témam spojeným s elektrobicyklami. Prehľad tak má nielen v jednotlivých parametroch elektrobicyklov, ako je výkon motora, kapacita batérie či výbava elektrobicykla, ale aj v ich výbere podľa účelu či typu terénu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lovelec Izar (2022)

Lovelec Izar (2022)

1 400 € Orientačná cena