Menu

Recenzia a porovnanie Lovelec Lugo (2022)

Veľmi dobré Celkové hodnotenie

Cena/výkon - unisex v kategorii Skladacie elektrobicykle

Klady

  • Vysoký výkon 500 W
  • Vysoká hmotnosť 140 kg
  • Výbava vhodná do mesta

Zápory

  • Nemá odpruženú vidlicu
  • Nemá hydraulické brzdy
  • Kratší dojazd 90 km
800 € Orientačná cena

Základné parametre

Značka Lovelec patrí k českým výrobcom elektrobicyklov s dlhoročnou tradíciou a model Lugo patrí k najnovším radom tohto výrobcu. V prvom rade zaujme výkonom 500 W, ten je totiž v kategórii skladacích elektrobicyklov vysoko nadštandardný. Vzhľadom na konštrukciu bicykla ho ale pravdepodobne príliš nevyužijete – na pozemných komunikáciách takýto výkon nie je povolený a do terénu sa bicykel Lugo príliš nehodí, nemá totiž odpruženú vidlicu a je vybavený iba v-brzdami.

Nadštandardná je tiež nosnosť 140 kg, rad skladacích modelov má nosnosť aj o niekoľko desiatok kilogramov nižšiu. Pozitívom môže byť aj nastaviteľná výška riadidiel. V ostatných ohľadoch už je tento model skôr štandardný. Dojazd 90 km nijako zvlášť neoslní a zadné umiestnenie pohonu a batérie je pomerne bežné. Výhodou je, že sa s takýmto elektrobicyklom lepšie manipuluje, zadná časť je ale viac zaťažená a hrozí tak rýchlejšie opotrebovanie zadného kolesa.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Značka

Lovelec

Rok výroby

2 022

Určenie

Unisex

Nosnosť (kg)

140

Výška ráfika kolies (palce)

20"

Materiál rámu

Dural

Odpružená vidlica

Nie

Maximálny dojazd (km)

90

Umiestnenie batérie

Nosičová

Kapacita batérie (Wh)

360

Nabíjačka (A)

2

Umiestnenie pohonu

Zadný

Značka motoru

LOVELEC

Maximálny výkon (W)

500

Krútivý moment motora (Nm)

45

Brzdy

V-brzdy

Vybavenie a hmotnosť

Hmotnosť skladacích modelov býva všeobecne nižšia ako pri iných typoch elektrobicyklov, rozdiel ale nebýva až taký markantný. Tento model váži 21,5 kg a mestské či krosové elektrobicykle bývajú o 3-4 kg ťažšie. Miernym negatívom tohto modelu sú prevody a režimy asistencie. Prehadzovačka má iba 6 prevodov, bežnejších býva 8-12, režimy asistencie nájdete na tomto bicykli len tri, zatiaľ čo ostatné modely ich majú spravidla 5. Nechýba ale režim WALK, ktorý pomáha s prevádzkou bicykla vo chvíli, keď nešliapete, ale tlačíte ho vedľa seba.

Naopak výbavu elektrobicykla Lovelec môžeme skôr pochváliť. Nechýbajú svetlá, nosič, blatníky ani stojan, má teda všetky prvky, ktoré sú dôležité pri jazde v meste. Na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov však neponúkne USB konektor, ktorý by umožnil nabíjanie telefónu alebo inej drobnej elektroniky.

Tabuľka zobrazuje prehľad vybavenia a hmotnosti

Parameter Tento produkt
Zvýšenie výkonu

Áno

Prevody

1x6

Režimy asistencie

3

WALK assistant

Áno

Svetlá

Áno

Nosič

Áno

Blatníky

Áno

Stojan

Áno

Hmotnosť (kg)

21,5

Klady a zápory

Za pozitívum môžeme pri elektrobicykli Lovelec označiť nosnosť 140 kg, ktorá je nadštandardná nielen pre skladacie modely. Silnou stránkou je aj maximálny výkon motora, ktorý dosahuje 500 W. Slabšou stránkou je konštrukcia bicykla – nemá odpruženú vidlicu a má iba klasické v-brzdy. To samozrejme neznamená, že by išlo o zlý model, výlety do terénu by sme ale príliš neodporúčali. V porovnaní s konkurenciou je slabinou aj pomerne malý počet prevodov (6) a režimov asistencie (3).

Porovnanie s alternatívami

Čo sa týka alternatív, len o niečo drahšie si môžete zaobstarať napríklad elektrobicykel Apache Tocho Plus 2021. Ten má síce výkon len 250 W a o 10 kg nižšiu nosnosť ako model Lovelec, zaujme ale odpruženou vidlicou, hydraulickými brzdami a väčším výberom prevodov aj režimov asistencie. Celkovo je tak tento bicykel o niečo vhodnejší na jazdy terénom. Výbava oboch modelov je takmer rovnaká, Apache Tocho Plus má ale navyše aj USB konektor na nabíjanie.

V podobnej cenovej kategórii nájdete aj elektrobicykel Apache Tocho Nexus 2021. Ten má v porovnaní s modelom Lovelec nižšiu nosnosť aj výkon, kratší dojazd (len 60 km) a prehadzovačku s ešte menej prevodmi (celkom má tri). Obom bicyklom chýba odpruženie vidlice a majú v-brzdy, jedinou výhodou modelu Apache je teda viac režimov asistencie. Tých ponúka štandardných päť, zatiaľ čo Lovelec má iba tri.

Záver

Skladací elektrobicykel Lovelec Lugo 2022 zaujme v prvom rade vysokou nosnosťou 140 kg a tiež nadštandardným výkonom 500 W. Ten síce v praxi pravdepodobne príliš nevyužijete, pretože na cestách nie je povolený a do terénu sa tento bicykel nehodí, vždy je ale výhodou, keď motor nemusí pracovať na maximum. Bicykel nie je vhodný do terénu kvôli vidlici, ktorej chýba odpruženie, navyše má tiež klasické v-brzdy namiesto hydraulických, ktoré sú pri terénnych modelov obvyklé. Pokiaľ hľadáte skladací bicykel, ktorý si v horšom teréne poradí lepšie, odporúčame zvážiť napríklad model Apache Tocho Plus 2021.

Dojazd bicykla Lovelec Lugo 90 km patrí skôr k slabším, môžeme ho teda odporučiť hlavne na kratšie trasy (napríklad do práce alebo do školy). Tento elektrobicykel je dobre vybavený na jazdu po meste, nechýbajú mu svetlá, blatníky, nosič ani stojan, z výbavy mu teda chýba iba nabíjací USB konektor. Pomerne chudobná je však ponuka prevodov a režimov asistencie, prehadzovačka má len šesť prevodov a vyberať môžete iba z troch asistenčných režimov.

800 € Orientačná cena
Autor: Nikola Engelmann | Dátum: | Produkt: Lovelec Lugo (2022) | Hodnotenie: Veľmi dobré
Nikola Engelmann
Nikola je redaktorka, ktorá sa venuje technológiám a tiež finančným témam. V rámci svojej práce copywritera sa už niekoľkokrát venovala témam spojeným s elektrobicyklami. Prehľad tak má nielen v jednotlivých parametroch elektrobicyklov, ako je výkon motora, kapacita batérie či výbava elektrobicykla, ale aj v ich výbere podľa účelu či typu terénu.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Lovelec Lugo (2022)

Lovelec Lugo (2022)

800 € Orientačná cena