Menu

Recenzia a test Makita DCL180Z

68,9 % Celkové hodnotenie

Vhodný do dielne v kategorii Aku tyčové vysávače

Jednotlivá hodnocení

 • 6,6/10
  Vysávanie vinylovej podlahy
 • 8,2/10
  Vysávanie dlažby
 • 4,1/10
  Vysávanie kobercov
 • 1,3/10
  Hlučnosť
 • 7,1/10
  Výdrž batérie
 • 6,5/10
  Ergonómia
 • 4,4/10
  Príslušenstvo
 • 0,0/10
  Vytieranie

Klady

 • Nízka obstarávacia cena
 • Batérie súčasťou batériového programu
 • Nízka hmotnosť a rýchle nabíjanie

Zápory

 • Batéria a nabíjačka nie je súčasťou balenia
 • Zlá filtrácia
 • Nízka kvalita a výber príslušenstva
40 € Orientačná cena

Základné parametre

Tyčový vysávač Makita DCL180Z našiel svoje miesto v našom teste v septembri 2022, v tom čase zároveň patril k najlacnejším modelom na trhu. Ako už je pri dnešných tyčových modeloch obvyklé, aj tento môžete používať aj ako ručný model, stačí odpojiť saciu rúrku. Medzi konkurenciou vyniká veľmi rýchlym nabíjaním, v našom teste sme namerali iba 24 min, niektoré vysávače potrebujú aj desaťnásobok.

V tomto prípade ale záleží, akú kapacitu batérie a akú nabíjačku k vysávaču kúpite. Je totiž súčasťou tzv. batériového programu, to znamená, že doň pasuje batéria z ďalšieho elektrického náradia tejto značky. Jednu batériu tak môžete striedať napríklad medzi vysávačom a aku vŕtačkou.

Slabšou stránkou je naopak ponuka stupňov výkonu, respektíve vysávač má iba jeden. Pomerne často sa pritom u konkurencie stretávame s dvoma až troma rôznymi stupňami. Môžete tak naraziť na určité problémy pri vysávaní rôznych typov povrchov.

Video z testovania

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Makita

21 % Dyson, 14 % Roidmi, 14 % Xiaomi, 7 % Samsung, 7 % Concept, 7 % Kärcher, 7 % Tesla, 7 % Makita, 7 % Philips, 7 % Sencor
Konštrukcia 2v1

Áno

100 % Áno
Typ batérie

Li-Ion

100 % Li-Ion
Napätie batérie (V)

18

22,81
Kapacita batérie (mAh)

3 000

2 597,31
Čas nabíjania podľa výrobcu (v min.)

30

223,93
Čas nabíjania podľa testu (v min.)

24

170,71
Je možné dokúpiť batériu?

Áno

57 % Áno, 43 % Nie
Batéria súčasťou batériového programu

Áno

93 % Nie, 7 % Áno
Počet úrovní výkonu

1

57 % 3, 36 % 2, 7 % 1

Batéria a prevádzková doba

Batéria vysávača Makita sa nielen rýchlo nabíja, ale aj pomerne dlho vydrží. V našom teste sme merali výdrž s nasadeným príslušenstvom aj bez neho, v oboch prípadoch zo seba vysávač vytlačil cca 35 min, čo je zhruba dvojnásobok priemerných hodnôt. Použitý akumulátor mal kapacitu 3 Ah, kúpiť pritom možno od spoločnosti Makita akumulátory s menšou, ale aj násobne väčšou kapacitou (teda aj výdržou).

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Test výdrže batérie – maximálny výkon (v min.)

35,5

14,59
Test výdrže batérie – kefa a maximálny výkon (v min.)

35,3

14,61

Kvalita vysávania

S vysávačom Makita sme povysávali niekoľko typov tvrdých podláh (vinyl a dlažba) a tiež koberce, aby sme vám mohli sprostredkovať, ako si poradia s najrôznejšími nečistotami. Použili sme napríklad mletú kávu, múku, kukuričné ​​lupienky alebo ľudské vlasy. Vyskúšali sme tiež, ako dlho mu trvá povysávať podlahu úplne do čista.

Vysávanie tvrdej podlahy

Pri vysávaní dlažby a vinylovej podlahy si viedol vysávač Makita až prekvapivo dobre. Jedinou väčšou slabinou boli v jeho prípade kukuričné ​​lupienky, ktoré skôr s pomocou hubice na podlahe len presunul, než že by ich vysal. Pri vysávaní mletej kávy, múky, prachu s pieskom alebo mačkolitu si ale viedol skvele, na podlahe zostali len úplne minimálne zvyšky nečistôt, a to ako na vinylovej podlahe, tak aj na dlažbe. Tá pritom býva kvôli škáram vcelku problémová.

Pri vysávaní na čas si poradil so všetkými nečistotami (zmes mačkolitu a mletej kávy) počas 25 s, čo je výrazný nadštandard. Dokonca aj drahšie modely mnohokrát vyžadovali napríklad dvojnásobok času. Pozitívom tiež je, že sa po vypnutí z vysávača nič nevysype späť na zem, ako býva pri niektorých lacnejších modeloch problémom.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vysávanie cornflakes na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

1

2,21
Vysávanie mletej kávy na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

4,5

4,39
Vysávanie mačkolitu na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

4

3,82
Vysávanie prachu a piesku na vinylovej podlahe (1-5 bodov)

4

3,89
Minútový test vysávania (s)

25

Spätné vysypanie po minútovom teste

Nie

57 % Nie, 21 % Áno, 21 % Neuvedené
Vysávanie múky na dlažbe (1-5 bodov)

4

4,00
Vysávanie mletej kávy na dlažbe (1-5 bodov)

4,5

4,39
Vysávanie mačkolitu na dlažbe (1-5 bodov)

4

3,68

Vysávanie koberca a textílií

Výsledky vysávania koberca boli oproti tým na tvrdej podlahe skutočne diametrálne odlišné. Z koberca sme sa snažili dostať kukuričné ​​lupienky a piliny, v oboch prípadoch vysávač skôr zlyhal a testovaný kus podlahy sa naozaj nedal považovať za uprataný. Oboje sú ale pomerne hrubé nečistoty, s jemnými si naopak poradí pomerne do hĺbky. Hodí sa tak skôr na vysávanie prachu a piesku, malá hubica má dobrú saciu silu. Pretože nemá rotačnú kefu, z vlákien neporiadok nevyčeše.

Keďže vysávač nemá, na rozdiel od väčšiny konkurencie, v hubici kefu, nehrozí v jeho prípade ani otravné namotávanie vlasov a ich ešte otravnejšie odstraňovanie. To je pritom problémom u väčšiny konkurenčných modelov.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Vysávanie cornflakes na koberci (1-5 bodov)

1

2,89
Vysávanie pilín na koberci (1-5 bodov)

1

2,93
Namotávajú sa na kefu vlasy?

Nie

71 % Áno, 29 % Nie
Je možné namotané vlasy ľahko odstrániť?

Áno

79 % Áno, 21 % Nie

Konštrukcia a filtrácia

Výhodou vysávača Makita je celková nízka hmotnosť, neváži ani 2 kg, zatiaľ čo mnoho konkurenčných modelov sa pohybuje s hmotnosťou okolo 3 kg. V ručnom variante však zostáva jeho hmotnosť veľmi podobná (okolo 1,5 kg) a v čase testovania zodpovedala priemeru. Nízka hmotnosť je však zaistená predovšetkým použitým materiálom, vysávač je prevažne z lacného plastu, na prvý pohľad pôsobí skôr ako hračka pre deti. Je tak otázkou, ako dlho vydrží bez nejakého väčšieho opotrebenia.

Vysávač je možné použiť, ako už bolo povedané, aj v ručnom prevedení. To sa hodí na upratovanie lokálnych kôpok nečistôt, či napríklad vysávanie v kufri auta. S vysávačom sa nepracuje ale kvôli absencii špeciálnej kefy na čalúnenie nijako zvlášť dobre.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ zásobníka

Bezvreckový

100 % Bezvreckový
Objem zásobníka na prach (ml)

650

540,36
Vysypanie nádoby

Ručné

64 % Tlačidlom, 36 % Ručné
Typ filtra

Tkaný filter

64 % HEPA filter, 21 % Penový filter, 14 % Tkaný filter
Test filtrácie vysávača

Zlý

36 % Výborný, 36 % Zlý, 29 % Dobrý
Filter je možné omývať

Áno

93 % Áno, 7 % Nie
Navážená hmotnosť (kg)

1,730

2,60
Navážená hmotnosť ručného vysávača (kg)

1,505

1,55

Filtrácia

Vysávač Makita je jedným z mála modelov na trhu, u ktorého výrobca nevsadil na osvedčený HEPA filter, ale vybavil ho špecifickým a veľmi obyčajným textilným filtrom. Výhodou je, že je tento filter umývateľný (ale nejde o nič neobvyklé), nevýhodou je naopak fakt, že filtrácia tohto vysávača je celkovo neúčinná. Z nášho testu s použitím výrobníka hmly vyplynulo, že prach môže z vysávača v rôznych miestach unikať a víriť sa v miestnosti.

Užívateľský komfort

Rukoväť vysávača je v hornej časti, čo by nemuselo byť optimálne, ale vysávač je veľmi ľahký. Pogumovaná rukoväť sa preto dobre drží a vysávač sa v ruke nešmýka. Tyč je dosť krátka a nie je teleskopická (to je však pri tyčových modeloch obvyklé), nadstavec na podlahu sa ale vďaka malej ploche dobre pohybuje po každom povrchu. S nadstavcom nemožno príliš otáčať.

Prachová nádobka nie je priehľadná, takže nie je poznať, nakoľko je plná. Vyberie sa odskrutkovaním o pol otáčky, pri ktorom sa často zaprášite. Lepší by bol systém otvárania pomocou tlačidla či nejaká forma veka, teda prevedenie s ktorými sa často stretávame u konkurencie. Vysávač nemá displej, ten by sme ale v tejto cenovej kategórii ani neočakávali. Samostatne nestojí a nemá ani stojan, s čím sa stretávame pomerne bežne, na rozdiel od konkurencie ale chýba aj držiak na stenu, jeho uskladnenie tak nemusí byť práve praktické.

Pohodlie pri používaní rozhodne ovplyvňuje aj hlučnosť, tá je v prípade tohto modelu mierne nadpriemerná, presahuje 85 dB, čo je hluk, ktorý rozhodne zaznamenáte.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Teleskopická tyč

Nie

86 % Nie, 14 % Áno
Samostatné státie vysávača

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ stojana

Bez stojana

86 % Bez stojana, 7 % Kvalitný stabilný stojan, 7 % Obyčajný plastový stojan
Držiak na stenu

Nie

64 % Áno, 36 % Nie
Displej

Bez displeja

36 % Jednoduchý displej, 36 % Bez displeja, 29 % Pokročilý displej
Test hlučnosti – maximálny výkon (dB)

85,7

81,56

Príslušenstvo a funkcie

Ponuka príslušenstva je u tohto modelu dosť limitovaná, budete sa musieť uspokojiť s nasadzovacou trubicou, hubicou na tvrdú podlahu a štrbinovou hubicou na zle prístupné miesta. To je asi ten najmenší základ, akého sa môžete u tyčových vysávačov dočkať. U konkurencie často nájdete napríklad aj hubicu na koberce, rotačnú kefu, nadstavec na vytieranie a iné vychytávky, obvykle si za ne ale priplatíte. Nečakajte ani žiadne zaujímavé funkcie, ako je osvetlenie alebo detektor pevných častíc. Ide skrátka o jednoduchý vysávač bez pokročilejších doplnkov.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Snímateľná tyč

Áno

79 % Áno, 21 % Nie
Hubica na tvrdú podlahu

Áno

50 % Áno, 43 % Nie, 7 % Neuvedené
Hubica na koberec/univerzálna kefa

Nie

86 % Áno, 14 % Nie
Rotačná kefa

Nie

86 % Áno, 14 % Nie
Hubica na čalúnenie/matrace

Nie

64 % Áno, 36 % Nie
Štrbinová hubica

Áno

79 % Áno, 21 % Nie
Kombinovaná/štetinová hubica

Nie

86 % Áno, 14 % Nie
Flexibilný nadstavec

Nie

64 % Nie, 36 % Áno
Kefa na zvieraciu srsť

Nie

93 % Nie, 7 % Áno
Nadstavec na vytieranie

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ osvetlenia hubice

Bez osvetlenia

71 % Bez osvetlenia, 14 % Laserové, 14 % LED
UV lampa

Nie

100 % Nie
Detektor pevných častíc

Nie

86 % Nie, 14 % Áno
Funkcia vytierania

Nie

79 % Nie, 21 % Áno
Typ mopového nadstavca

Bez funkcie vytierania

71 % Bez funkcie vytierania, 14 % Pevný, 7 % Rotačný, 7 % Nerelevantné
Nastavenie prietoku vody

Bez funkcie vytierania

57 % Bez funkcie vytierania, 14 % Áno, 7 % Nie, 7 % Nerelevantné, 14 % Neuvedené

Hlavné výhody a nevýhody

Najväčšou výhodou vysávača Makita je bezpochyby jeho extrémne nízka cena. Poteší tiež nízkou hmotnosťou a prekvapivo dobrou úrovňou vysávania tvrdých podláh, ktorou predbehne aj množstvo drahších modelov. Silnou stránkou je aj výnimočne rýchle nabíjanie a batéria, ktorú využijete aj v iných prístrojoch danej značky. Batériu si k vysávaču dokupujete sami, môžete si preto vybrať, akú kapacitu budete potrebovať. Tomu potom zodpovedá aj celková hmotnosť vysávača.

Nevýhodou je naopak celkové spracovanie z lacného plastu, zlá kvalita filtrácie a veľmi malý výber príslušenstva (o funkciách ani nehovoriac). Vysávač nijako neexceluje ani pri čistení kobercov a ponúka iba jednu rýchlosť sania. Hlučnosťou patrí medzi horšie spracované modely.

Porovnanie s alternatívami

V cene môže vysávaču Makita konkurovať naozaj málokto. Pokiaľ vám ale nevadí si za vysávač priplatiť a hľadáte model so zaujímavejšou ponukou funkcií, hodiť by sa vám mohol napríklad vysávač Eureka 20Q0B. Ten má dve rýchlosti sania, LED osvetlenie, rotačnú kefu, štetinovú hubicu a univerzálnu hubicu na podlahy. Ponúka tiež čistejší systém vysypávania nádobky, lepšie výsledky pri vysávaní kobercov a výrazne nižšiu hlučnosť. Na tvrdých podlahách je však v porovnaní s modelom Makita slabší, nabíja sa násobne dlhšie. Nedá sa k nemu dokúpiť náhradná batéria.

Záver

Tyčový vysávač Makita DCL180Z bude ideálnym modelom do dielne alebo na stavbu. Je ľahký, veľmi rýchlo sa nabíja, má rovnakú batériu ako vŕtačka a skvele vysáva tvrdé podlahy. Naopak na kobercoch dvakrát neexceluje a sklame aj kvalitou filtrácie, ktorá skrátka nedosahuje úroveň, akú by ste chceli používať v domácnosti. Jeho výber hubíc a nadstavcov je úplne základný, neponúkne žiadne zaujímavé funkcie a má iba jednu úroveň sania. Celkovo ale stále ponúka veľmi dobrý pomer výkonu a ceny (ktorá je naozaj nízka) a všetkým domácim majstrom aj iným menej náročným užívateľom skvele poslúži.

Ak hľadáte vysávač skôr do domácnosti, ocenili by ste zaujímavejšiu výbavu, ale stále preferujete skôr nižšiu cenu, pozrite sa aj na recenziu modelu Eureka 20Q0B.

40 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Makita DCL180Z | Hodnotenie: 68,9 %
Jakub Gulec
Jakub má v našej redakcii v starostlivosti technické témy a testovanie produktov. Testy vysávačov zostavoval osobne na základe vlastného technického vzdelania a laboratórnych skúseností a inšpiroval sa normami a zahraničnými odbornými testami. Na stránke vám napríklad vysvetlí, prečo si dať pozor na tvar podlahovej hubice. Jeho články a recenzie nájdete aj u elektroniky a aku náradia.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Makita DCL180Z

Makita DCL180Z

40 € Orientačná cena