Menu

Recenzia a porovnanie Makita ELM4121

92,8 % Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Elektrické kosačky

Klady

  • Široký záber kosenia v rámci kategórie
  • Dobrý rozsah výšky kosenia (7 polôh)
  • Oceľové šasi

Zápory

  • Vyššia cena
  • Vyššia hmotnosť
  • Hlučnosť
250 € Orientačná cena

Základné údaje

Elektrická kosačka Makita ELM 4121 sa v rámci kategórie elektrických kosačiek radí k tým lepším, najmä kvôli svojmu nadpriemernému záberu. Medzi ďalšie výhody ale patrí aj dobrá nastaviteľnosť výšky kosenia alebo napríklad kvalitná oceľová kostra. Kvôli tej je ale potrebné počítať s vyššou hmotnosťou.

Hodnotenie parametrov kosenia

Kosačka má záber kosenia 41 cm, čo je pri elektrických zariadeniach možné označiť za nadštandard. Vďaka tomu vám umožní efektívne kosenie na ploche približne okolo 400 až 450 m2. Systém kosenia je rotačný. Výšku kosenia je samozrejme možné nastaviť, robí sa to centrálne a užívateľ môže vybrať zo siedmich výškových stupňov od 20 do 75 mm. Samotný rozsah nastavenia výšky je pomerne príjemný a dostatočný. Objem zberného koša 50 litrov považujeme v rámci tejto kategórie za slušný.

Pri tomto modeli nemôžete počítať s vlastným pojazdom, ten sa však všeobecne pri elektrických kosačkách veľmi nevyskytuje. Štartér je elektrický. Elektromotor má výkon 1,6 kW, čo je dobrá hodnota. Maximálne otáčky sú 3 400 za minútu. Na prácu budete potrebovať pripojenie do klasickej elektrickej siete (220 až 250 V).

Pozitívne je, že je táto kosačka (jej konštrukcia) zhotovená z ocele. Je teda odolnejšia než napríklad plastové modely, ale prejavuje sa to negatívne na vyššej hmotnosti (viac ako 17 kg). Hlučnosť tejto kosačky je tiež skôr vyššia, dosahuje 96 dB.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Makita

Typ kosačky

Rotačná

Šírka záberu kosenia (cm)

41

Nastavenie výšky kosenia

Áno (centrálne)

Rozsah výšky kosenia (mm)

20-75

Počet výškových polôh kosenia

7

Určenie pre kosenú plochu (m2)

400-450

Pojazd

Nie

Maximálna rýchlosť pojazdu (km/h)

Nerelevantné

Výkon motora

1,6 kW

Otáčky motora (ot./min)

3 400

Napätie (V)

220-250 V

Štartovanie

Elektrické

Objem zberného koša (l)

50

Hmotnosť (kg)

17,5

Hlučnosť (dB)

96

Materiál šasi

Oceľ

Hodnotenie funkcií

Rotačné kosačky bežne disponujú ovládaním pri rukoväti a ani tento model nie je výnimkou. Rukoväť je navyše ergonomická a mäkčená.

Užívateľ môže zvoliť zadné vyhadzovanie alebo aj mulčovanie, čo je obľúbený spôsob kosenia, pri ktorom sa jemne pokosená tráva rozhadzuje späť na trávnik a stáva sa z nej hnojivo.

Parameter Tento produkt
Mulčovanie

Áno

Bočné vyhadzovanie

Nie

Mäkčená ergonomická rukoväť

Áno

Ovládanie pri rukoväti

Áno

Hodnotenie užívateľov

Užívatelia túto kosačku veľmi chvália, veľmi dobré hodnotenia má hlavne vďaka kvalitnej konštrukcii a nadpriemerným parametrom výkonu a záberu kosenia. Medzi negatíva sa občas radí trochu vyššia cena v rámci kategórie elektrických kosačiek.

Fotografia spodnej časti kosačky Makita-ELM4121

Hlavné klady a zápory

Ako už bolo spomenuté, táto kosačka medzi konkurenciou vyniká hlavne tým, že má nadpriemerný záber kosenia 41 cm, hneď 7 polôh výšky kosenia a tiež veľmi kvalitnú oceľovú konštrukciu. Elektrické kosačky sú pritom častokrát vyrobené z plastu. S kovom sa ale samozrejme zvyšuje hmotnosť a cena tejto kosačky taktiež prevyšuje priemer.

Naše hodnotenie a záver

Rotačná kosačka Makita ELM 4121 s elektrickým pohonom zaujme majiteľov menších a stredných záhrad, ktorí majú prístup k elektrickej sieti. V rámci tejto kategórie sa jedná o kvalitný model so 41 cm šírkou kosenia a centrálne nastaviteľnou výškou kosenia 20 až 75 mm (sedem výškových stupňov). Pokosená tráva padá buď do 50 l zberného koša, alebo sa dá využiť na mulčovanie. Výkon motora je 1,6 kW a maximálny počet otáčok je 3 400 za minútu. S pojazdom pri tomto modeli ale počítať nemôžete. Materiál konštrukcie je oceľ, čo značí dobrú odolnosť, ale aj vyššiu hmotnosť (17,5 kg). Maximálna hlučnosť sa pohybuje okolo 96 dB. Samozrejmosťou je ergonomická mäkčená rukoväť, pri ktorej nájdete aj hlavné ovládacie prvky.

Pri tejto kosačke musíte počítať s trochu vyššími obstarávacími nákladmi. Ak hľadáte lacnejší model elektrickej kosačky, skúste si prečítať napríklad recenziu Gardena PowerMax 1200/32.

250 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Makita ELM4121 | Hodnotenie: 92,8 %
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii venuje najmä technicky zameraným témam. V tomto článku vám vysvetlí napríklad to, prečo sú pre trávnik lepšie vretenové kosačky, alebo aké majú výhody ich rotačné náprotivky. Jeho recenzie nájdete taktiež pri aku vŕtačkách alebo štiepačkách dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Makita ELM4121

Makita ELM4121

250 € Orientačná cena