Menu

Recenzia a test Makita UR3501

92,6 % Celkové hodnotenie

Top produkt v kategorii Elektrické strunové kosačky

Klady

  • Vysoký výkon
  • Pomerne široký záber
  • Kvalita spracovania

Zápory

  • Vyššia cena
  • Vysoká hmotnosť
  • Nižšie otáčky
140 € Orientačná cena

Základné údaje

Makita UR3501 je jedným z kvalitnejších elektrických vyžínačov. V rámci elektrických modelov má tento produkt od Makity nadpriemerný výkon 1 000 W, poradí si preto aj s hustým trávnym porastom či tvrdšími steblami. So 7 500 otáčkami za minútu patrí medzi pomalšie modely, to by však vzhľadom na vyšší výkon nemalo predstavovať problém.

Strunová hlava má 35 centimetrov široký záber, konkurencia sa pritom väčšinou pohybuje okolo 25 – 30 cm. S ohľadom na robustnú konštrukciu a vysoký výkon počítajte aj s vyššou hmotnosťou okolo 5,1 kg. S váhou zariadenia vám pomôže popruh cez rameno.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Makita

Výkon (W)

1 000

Špecifikácia pohonnej jednotky

Elektromotor, 230 V

Počet otáčok (ot./min)

7 500

Záber strunovej hlavy (cm)

35

Typ strunovej hlavy

Dvojstrunová

Nastaviteľný uhol žacej hlavy

Nie

Rukoväť

Držadlá

Teleskopická násada

Nie

Hmotnosť (kg)

5,1

Príslušenstvo

Popruh

Hodnotenie používateľov

Užívatelia typicky hodnotia model Makita UR3501 kladne. Najčastejšie pritom chvália dobrý výkon pri kosení a objavujú sa aj zmienky o dobrej ergonómii a o tom, že sa vyžínač neupcháva. Trochu v rozpore s tvrdením o ergonómii sú komentáre ohľadom výšky tejto kosačky – tá podľa niektorých používateľov nevyhovuje vysokým ľuďom. Ďalšie recenzie nájdete na Heureke.

Hlavné klady a zápory

Na prvý pohľad zrejmou prednosťou modelu Makita UR3501 je vysoký výkon elektromotora. Zatiaľ čo väčšina konkurentov ponúka pri elektrickej strunovej kosačke výkon iba okolo 0,5–0,6 kW, Makita zašla so svojím 1 kW o poriadny kus ďalej. Vďaka vysokému výkonu tak mohol byť inštalovaný kryt pre dlhšiu strunu. Vyžínač má vďaka tomu záber 35 cm, typickou hodnotou je pritom rozmedzie 25–30 cm. Vďaka tomu bude práca s kosačkou rýchlejšia.

Model Makita UR3501 sa ale radí medzi tie najdrahšie elektrické strunové kosačky. V porovnaní s inými modelmi nepoteší ani vyššia hmotnosť, s tou je však spojená aj odolnejšia a celkovo robustnejšia konštrukcia.

Porovnanie s alternatívami

Za zaujímavú alternatívu k modelu Makita UR3501 považujeme akumulátorový model Makita DUR181Z. Ceny oboch zariadení boli v čase písania tejto recenzie (marec 2023) viac-menej zhodné (pokiaľ teda neberieme do úvahy nutnosť dokúpenia akumulátora). Model DUR181Z poskytne väčšiu voľnosť v pohybe, na jeho prevádzku totiž nie je potrebná zásuvka ani predlžovací kábel.

Výkon akumulátorového modelu je samozrejme nižší ako pri modeli Makita UR3501, výrobca teda musel zmenšiť záber strunovej hlavy na 26 centimetrov. Práca s aku modelom teda bude pomalšia, ale o niečo pohodlnejšia – a to ako s ohľadom na slobodu pohybu, tak aj vďaka výrazne nižšej hmotnosti.

Naše hodnotenie a záver

Makita UR3501 patrí medzi niekoľko elektrických strunových kosačiek pre náročnejších užívateľov, ktoré sú na trhu dostupné. Ponúka vysoký výkon 1 000 W a široký záber strunovej hlavy. Vďaka tejto kombinácii sa môžete spoľahnúť na rýchle kosenie väčších plôch, a to bez zásekov a upchávania. Zaujímavou alternatívou z elektrických drôtových vyžínačov je lacnejší, menej výkonný a ľahší model Extol Craft 416125.

140 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Makita UR3501 | Hodnotenie: 92,6 %
Jakub Gulec
Jakub tvorí v našej redakcii prevažne technicky zamerané články a recenzie. Pôsobí u nás dlhšie ako rok a počas toho prebral témy po pôvodných autoroch. Vyžínače sú jednou z jeho novších tém, už dlhšiu dobu má však na starosti krovinorezy, tejto téme teda dobre rozumie. Vysvetlí vám, čím sa líši krovinorez od vyžínača a na aké typy plôch sú tieto zariadenia vhodné. Okrem tejto témy nájdete jeho články aj pri štiepačkách dreva, akumulátorovom náradí a elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Makita UR3501

Makita UR3501

140 € Orientačná cena