Ako vybrať masážne kreslo
Nákup masážneho kresla by mal byť premyslenou investíciou, pretože ide o dlhodobo využívaný produkt vyššej hodnoty. Navyše je to robustný doplnok, ktorý v interiéri zaberie veľa miesta. Je teda nutné si hneď na začiatku ujasniť najdôležitejšie aspekty výberu, napríklad, kto bude kreslo využívať. Z toho vyplýva jeho celkové prevedenie zásadne ovplyvňujúce cenu.
Pokiaľ sa jedná o intenzitu masážneho pôsobenia, patria medzi najdôležitejšie parametre hlavne použité masážne technológie. V nasledujúcich kapitolách vás zoznámime s najvyhľadávanejšími procesmi a s ich účinkami. Vaše pohodlie ďalej ovplyvní výrobný materiál, množstvo opierok, ale aj varianty polohovania.
V závere článku zostane priestor aj pre doplnkové funkcie a možnosti ovládania. Nebude chýbať ani predstavenie orientačných obstarávacích nákladov. Dúfame, že vám tak výber nového masážneho kresla čo najviac uľahčíme. Venovali sme sa tiež porovnaniu masážnych prístrojov.
Ako vybrať masážne kreslo stručne:
- Zamyslite sa nad využitím kresla. Chcete si občas dopriať masáž v pohodlí domova? Ste profesionál, ktorý potrebuje vybaviť salón? Medzi jednotlivými kategóriami sú značné rozdiely.
- Aké masážne technológie a typy masáží požadujete? Moderné kreslá vám toho dokážu ponúknuť naozaj veľa – rôzne masážne mechanizmy, druhy trajektórií i špecifické typy masáží (lymfatická, magnetoterapia ai.).
- Nepodceňujte maximálnu nosnosť. Väčšinou sa pohybuje okolo 150 kilogramov. Oplatí sa vždy siahnuť po modeli s čo najvyššou nosnosťou. Vďaka tomu ho môže bez obáv užívať takmer každý.
- Čalúnenie kresla by malo byť hlavne príjemné a jednoduché na údržbu. Kreslo môže byť potiahnuté pravou alebo syntetickou kožou, prípadne sa využíva mikrovlákno.
- Zistite, aké polohovacie mechanizmy daný model ponúka. Možnosti polohovania sú dôležité jednak z hľadiska pohodlia, ale taktiež umožňujú vykonávať určité druhy masáží.
- Svoju úlohu zohráva aj spôsob ovládania. Klasické je drôtové ovládanie s ovládačom. Moderné technológie idú dopredu aj pri masážnych kreslách, preto môžete mnohé modely ovládať aj pomocou mobilných aplikácií.
- Oplatí sa hľadieť aj na funkcie, pretože posilňujú relaxačný zážitok. Vyhrievanie, vibrácie alebo JADE projektor – to všetko sú funkcie prehlbujúce relaxačné účinky masáže.
- Počítajte s vyššou investíciou. Cena najlacnejších kúskov začína na sume cca 200 eur. Najdrahšie sú profesionálne masážne kreslá využívané v kúpeľoch – tu sa obstarávacie náklady vyšplhajú aj nad 2500 eur.
Spôsob použitia
Na začiatku všetkého sa musíte rozhodnúť, na aké účely bude masážne kreslo využívané. Dôležité rozhodnutie by malo padnúť predovšetkým na základe intenzity používania. Z toho plynú nároky na jednotlivé funkcie, spracovanie a celkovú odolnosť.
Stretnúť sa môžete s tromi oblasťami:
- Masážne kreslá na domáce použitie
- Masážne kreslá na komerčné použitie
- Masážne kreslá pre kozmetické salóny a spa
Masážne kreslá na domáce použitie
Masážne kreslá na komerčné použitie
Masážne kreslá pre kozmetické salóny a spa
Masážne kreslá na domáce použitie
Tieto kreslá nie sú určené na dlhodobú a nepretržitú prevádzku. V rámci domácich masáží si obvykle vystačíte s obmedzenejšími funkciami. Občas je možné naraziť na modely s diaľkovým ovládaním. Ich obstarávacia cena môže byť aj vzhľadom na základný výrobný materiál podstatne nižšia ako u profesionálnych zariadení.
Masážne kreslá na komerčné použitie
S týmto typom kresiel sa stretnete napríklad v nákupných centrách alebo na letiskách. Slúžia veľkému množstvu návštevníkov, preto musia byť odolné a mať dostatočnú nosnosť. Ich funkcie sú však skôr základné. Masáž rúk či nôh rozhodne neponúkajú.
Vzhľadom pripomínajú klasické kreslá do obývačky. Väčšinou sú v čiernej farbe a sú potiahnuté syntetickou kožou. Krehšie súčiastky (napríklad opierka hlavy), ktoré by mohli byť neopatrnými zákazníkmi zničené alebo demontované, sa u týchto modelov nevyskytujú.
Masážne kreslá pre kozmetické salóny a spa
V ich prípade je kladený najvyšší dôraz na poťahový materiál a funkcie. Masírovať nemusia iba chrbát, ale aj nohy, ruky a ostatné časti tela. V prospech týchto produktov hovorí aj značná odolnosť a nosnosť. Preto sa využívajú predovšetkým v kúpeľoch a kozmetických salónoch. Častokrát bývajú doplnené o špeciálnu vaňu na pedikúru a vodnú masáž chodidiel.
Náročnejší zákazníci po nich môžu siahnuť aj na domáce použitie. Musí sa však počítať s výrazne vyššími obstarávacími nákladmi.
Masážne technológie
Asi najpodstatnejší parameter masážneho kresla. My sa pozrieme hneď na dve hlavné charakteristiky: typ masážneho mechanizmu a jeho rozsah. Moderné stroje toho zvládnu naozaj veľa, od masáže hlavy, chrbta, rúk, až po ramená, lýtka, sedacie partie a chodidlá.
Masážne mechanizmy
Čo sa týka samotného mechanizmu, ponúkajú sa tri varianty riešenia:
- 2D masáž – najlacnejší z ponúkaných masážnych mechanizmov. Hlavice, ktoré vám jazdia po daných partiách tela, vykonávajú iba dva pohyby. To znamená, že jazdia hore a dole, poprípade do strán.
- 3D masáž – oveľa účinnejší a efektívnejší typ mechanizmu. Okrem dvoch vyššie spomínaných pohybov dokáže vytvárať aj pohyb tretí: umožňuje masážnym hlaviciam vychádzať von z kresla a späť dovnútra. 3D masáž oceníte hlavne v oblasti krčných a trapézových svalov.
- 4D masáž – jedna z najprepracovanejších technológií súčasnosti. Dokáže počas masírovania dokonale kopírovať všetky časti vášho tela vrátane chrbtice, kde je to najviac potrebné. Tento spôsob najvernejšie pripomína masírovanie rukami.
Trajektória masážneho mechanizmu
Druhým faktorom, na ktorý by ste sa hneď na začiatku mali zamerať, je trajektória masírovacích častí. Inými slovami dráha pohybu masážneho mechanizmu. S trajektóriou je veľmi často spájaný aj pojem dĺžka masážnej dráhy udávaný v palcoch alebo v centimetroch. Ten označuje celkovú dĺžku pohybu masážneho mechanizmu.
Na výber máte z dvoch možností:
- Klasická trajektória – pokryje oblasť chrbta a krku. Kvôli prirodzenému esovitému prehnutiu chrbtice môže byť pre masírovacie valčeky problematická oblasť bedier, na ktorú spravidla nedosiahnu.
- „J“ trajektória – siaha ďalej cez zadok až k spodnej časti stehien. Označenie vzniklo z toho, ako masážny mechanizmus kopíruje ľudské telo. Jeho pohyb vzhľadovo pripomína písmeno J. Ani v oblasti bedier sa nemusíte báť zanedbania.
Typy masáží
Masážne kreslo využíva na vykonávanie jednotlivých pohybov elektrický motor. Pohyby sú vždy navrhnuté tak, aby čo najvernejšie kopírovali prácu šikovného maséra. Je však potrebné mať na pamäti, že ani ten najmodernejší stroj plne nenahradí poctivú ručnú prácu.
Aby ste získali lepšiu predstavu o tom, čo vlastne očakávať od masážneho kresla, zoznámime vás s niekoľkými typmi najobvyklejších masáží. Ich počet a priebeh sa samozrejme líšia v závislosti od toho, koľko peňazí budete do tohto výrobku investovať.
Klasická relaxačná masáž
Jedna z najzákladnejších masírovacích techník, ktorá nie je nijako náročná a slúži hlavne na odbúranie bolesti v tele. Pri masáži dochádza k pozvoľnému uvoľňovaniu svalstva, vďaka čomu postupne prichádza úľava od bolesti.
Regeneračná masáž
Špecifické typy masáží idú viac do hĺbky. Také programy vám prinesú nielen krátkodobé uvoľnenie, ale aj dlhodobé zlepšenie vašej kondície. Okrem lepšej nálady je to hlavne zvýšená imunita, prevencia zdravotných problémov a hĺbková regenerácia svalov.
Shiatsu masáž
Kombinácia relaxačnej a regeneračnej masáže. Tento typ programu vychádza zo starých a stovkami rokov preverených japonských masáží. Valčeky sústredia tlak do oblastí akupunktúrnych bodov. Jeho primárnou úlohou je uvoľnenie od napätia a bolesti, medzi ďalšie účinky býva radená podpora krvného obehu a lymfatického systému (Zdroj: Spine-Health). Zhodou okolností, prvé masážne kreslá pochádzajú práve z Japonska.
Jemná masáž
Je citlivejšia a slúži na pomalé uvoľnenie a rozprúdenie krvného obehu. Často je využívaná ako prvá masáž programu.
Lymfatická masáž
Masáž, ktorá sa postará o rýchlejší odtok lymfy z podkožia a zlepšuje funkciu lymfatického obehu. Pomáha tak proti opuchom aj celulitíde. Keďže lymfatický systém úzko súvisí s imunitou, posilňuje táto masáž vašu obranyschopnosť a odolnosť voči infekčným ochoreniam.
Magnetoterapia
Masáže vykonávané za pomoci špeciálnych magnetov rôzneho počtu. Využívajú sa napríklad na regeneráciu mäkkých tkanív a hojenie zlomenín. Tiež pomáhajú s liečbou opuchov a chronických zápalov.
Vzduchová masáž
Masáž pomocou vzduchových vakov (airbagov), ktoré sú striedavo nafukované a vyfukované pomocou pumpy. Tento typ pôsobenia je jemnejší ako masážne valčeky. Používa sa hlavne na masáž rúk, nôh a chodidiel. Nezachádza príliš do hĺbky, preto sa často využíva ako doplnok ku klasickej masáži.
Natiahnutie chrbta
Možnosť, ktorú vám ponúknu skôr drahšie modely kresiel. Pomocou naklápania sedadla a ďalších opôr dôjde k uvoľneniu medzistavcových platničiek a nervov. Pretiahne sa tak stred tela aj krk.
Ďalšie možnosti
V rámci podrobnejšieho rozdelenia druhov masáží môžete naraziť na stláčanie, búchanie, poklepávanie, ale aj praktické masáže napodobňujúce masáže palcami, masáže všetkými prstami, masáže zovretou dlaňou, masáže otvorenou dlaňou, kombinované masáže a mnohé ďalšie.
Časti a opierky
Teraz sa bližšie pozrieme na fyzické parametre masážnych kresiel. Tie sa skladajú z niekoľkých častí tvoriacich unikátny masírovací celok. Štandardne môžete naraziť na tieto komponenty:
- Sedák – je základom celého systému. U kresiel s „J“ trajektóriou poskytuje masáže zadku a stehien.
- Chrbtová opierka – je napojená na sedák. Pri väčšine modelov slúži aj ako opierka hlavy. Masíruje chrbát, lopatky, krk a oblasť bedier.
- Ručné opierky – tvoria neoddeliteľnú súčasť všetkých modelov a to aj tých základných. Poskytujú masáž pažiam aj predlaktiam. Bývajú vybavené návlekmi alebo podrúčkami, ktorými ruky omotáte a doprajete im tak masáž zo všetkých strán.
- Nožná opierka – poskytuje oporu lýtkam a dokáže ich aj masírovať. Pri niektorých modeloch sa vyskytuje v plochej podobe, pri iných disponuje priehlbinami, do ktorých nohy vložíte, aby sa k nim masážne valčeky dostali aj z boku.
- Podstavec na chodidlá – zaisťuje zodpovedajúcu masáž chodidiel. Toto príslušenstvo je často označované ako podnožky.
Nosnosť
Pri výbere konkrétneho modelu si postrážte aj zodpovedajúcu nosnosť samotného rámu, prípadne celého kresla. Tá sa bežne pohybuje v rozmedzí od 100 do 150 kilogramov. Maximálnu nosnosť by ste nemali prekračovať. Neznamená to, že sa kreslo pod vami rozpadne. Pri dlhodobom preťažovaní sa však u neho môžu objaviť poruchy.
Narazíte aj na extra odolné modely s nosnosťou 200 kilogramov. Kreslá s vyššou nosnosťou bývajú pohodlnejšie, ale sú tiež väčšie a zaberú v interiéri viac miesta.
Materiál poťahu
Pri nákupe masážneho kresla si dajte pozor aj na materiál povrchu (čalúnenia). Ide o povrchovú vrstvu na opierkach, chrbtovej časti, prípadne celom tele kresla. Vďaka pestrým možnostiam nájdete na trhu rozmanité kúsky – v retro vzhľade či s futuristickým dizajnom. Tento parameter si však vyžaduje vašu pozornosť nielen z estetických dôvodov. Z praktického hľadiska totiž ovplyvňuje váš komfort a jednoduchosť údržby.
K dispozícii sú tri výrobné materiály s odlišnými vlastnosťami:
- Pravá koža – vzhľadovo najatraktívnejší, no najdrahší materiál. Väčšinou ho možno nájsť v elegantných farebných prevedeniach ako je hnedá, krémová či čierna. Jeho nevýhodou je zhoršená údržba a pri niektorých typoch masáží aj obmedzenejšia životnosť. Vyžaduje jemnejšie zaobchádzanie.
- Umelá koža – alternatíva pravej kože, zhotovená zo syntetického materiálu. V prípade voľby kvalitného čalúnenia ide o vierohodnú napodobeninu. Je lacnejšia a prináša vyššiu odolnosť. Za nevýhodu možno považovať fakt, že zle znáša kontakt s tekutinami, takže je lepšie to s vodou pri čistení kresla nepreháňať. Umelá koža je obvykle súčasťou strednej triedy masážnych kresiel.
- Mikrovlákno (textil) – Najdostupnejší typ čalúnenia. V prospech mikrovlákna hovorí určite jednoduchšia údržba. Negatívom môže byť esteticky menej atraktívny vzhľad. Na druhú stranu, tento typ materiálu často ponúka aj menej obvyklé farebné prevedenia, ktoré môžu zaujať (bordové, fialové, červené, antracitové).
Pravá koža
Umelá koža
Mikrovlákno (textil)
Materiál poťahu |
Výhody |
Nevýhody |
Pravá koža |
+ Pôsobí esteticky a luxusne
+ Elegantné odtiene |
– Horšia údržba
– Nutné jemnejšie zaobchádzanie
– Vyššia cena |
Umelá koža |
+ Vyššia odolnosť
+ Nižšia cena ako u pravej kože |
– Zle znáša vodu |
Mikrovlákno |
+ Jednoduchá údržba
+ Nízka cena
+ Väčší výber farieb |
– Menej estetické riešenie |
Čo sa týka konkrétnych opierok, narazíte aj na rad doplnkov v podobe praktického polstrovania. To ponúka nielen väčší komfort, ale umožňuje použitie masážnych kresiel aj ľuďom s vyššou postavou.
Polohovanie
Jedným z dôležitých mechanizmov masážneho kresla je polohovanie. Umožňuje zmeniť klasickú polohu kresla na takú, ktorá vám prinesie viac pohodlia, poprípade môžete nastaviť ideálnu pozíciu pre niektoré špecifické typy masáží.
Ako úplný základ by ste mali vyžadovať polohovanie chrbtovej opierky. To môže byť v rozsahu až 170 °. Výnimkou samozrejme nie je ani nožná opierka. Tá môže dosahovať uhol až 90°. Takto rozložené masážne kreslá môžu zaberať veľa miesta, no aj v tomto ohľade máte na výber.
- Klasické polohovanie – masážne kreslo za sebou potrebuje priestor v rozmedzí 80 až 150 centimetrov.
- Úsporné polohovacie kreslá – ich funkcia je niekedy označovaná ako Save Place alebo Zero Space. Takéto masážne kreslá za sebou potrebujú priestor iba do 10 centimetrov a to vďaka tomu, že kreslo sa pri sklápaní vysunie do priestoru pred sebou.
Pri polohovaní masážneho kresla sa môžeme stretnúť s dvoma ovládacími mechanizmami:
- Ručné polohovanie – vyžaduje ručný zásah užívateľa. Táto varianta je lacnejšia.
- Automatické polohovanie – drahšie technológie. Na zmenu polohy masážneho kresla stačí stlačenie jediného tlačidla na ovládači.
Pri správnom nastavení vám mnoho kresiel ponúkne polohu označovanú ako Zero Gravity. Vaše nohy zdvihne nad úroveň srdca a vašu váhu rozloží na oblasť chrbta tak, aby bola chrbtica čo najmenej zaťažená.
Ovládanie
Ovládanie masážneho kresla je nepostrádateľnou súčasťou tohto výrobku. S pomocou daného prvku si budete schopní zapnúť požadovanú masáž a využiť ostatné funkcie zariadenia. V prípade ovládania je možnosť voliť medzi dvoma dostupnými mechanizmami:
- Drôtové ovládanie – súčasťou masážneho kresla je ovládač, ktorý je pripojený pomocou kábla. Táto verzia sa nachádza pri väčšine lacnejších modelov.
- Bezdrôtové ovládanie – samostatne fungujúci panel spojený s masážnym kreslom za pomoci bezdrôtovej technológie. U niektorých drahších prístrojov môžete na ovládanie masážneho kresla využiť dokonca svoj vlastný mobilný telefón.
V závislosti na obstarávacích nákladoch masážneho kresla objavíte aj odlišné podoby ovládacích panelov. Lacnejšie modely majú panel obsahujúci niekoľko tlačidiel slúžiacich na spustenie daného programu.
Pokiaľ si priplatíte, môžete získať ovládací panel s LCD displejom. Dotyková obrazovka a dostatočne veľká plocha vám umožní sledovať priebeh prebiehajúcej masáže. Tieto moderné ovládacie doplnky vás budú informovať o zostávajúcom čase masáže a umožnia nastaviť množstvo pridružených funkcií vrátane grafického zobrazenia.
Funkcie
Na trhu existuje celý rad masážnych kresiel, ktoré sa nelíšia iba svojím vzhľadom, výrobným materiálom, masážnymi technológiami a spôsobom polohovania. Veľké rozdiely sú tiež v poskytovaných funkciách a prvkoch jednotlivých kresiel. Aby sme vám uľahčili výslednú voľbu, prinášame výpis tých najzásadnejších.
- Vyhrievanie – funkcia využívaná nielen v zimnom období, kedy teplý povrch masážneho kresla príjemne zahreje. Ohrievanie na 40 °C až 50 °C má aj svoje praktické opodstatnenie. Dochádza vďaka nemu k rýchlejšiemu uvoľňovaniu svalstva. To je následne oveľa lepšie a efektívnejšie masírované.
- JADE projektor – prvok vyžarujúci infračervené tepelné žiarenie. Používa sa predovšetkým na terapiu bolestivých miest. Niektoré masážne kreslá disponujú jeho ručným variantom. Projektor si položíte na postihnuté miesto, ktoré je potrebné liečiť.
- Aktívny twist – dynamická a pre niekoho aj zábavná funkcia. Pomocou airbagov je telo počas masáže prehadzované zo strany na stranu.
- Aktívny swing – sedák sa v tomto prípade nakláňa zo strany na stranu, zatiaľ čo opierka nôh sa pohybuje hore a dole. Dochádza tým k naťahovaniu krku a chrbtice.
- Zabudované reproduktory – niektoré moderné masážne kreslá disponujú konektorom na pripojenie externého zariadenia. Počas masáže si tak môžete pustiť svoju obľúbenú hudbu. Drahšie modely dokážu dokonca synchronizovať masážny program s hrajúcou piesňou.
- Časovač – jednoducho nastavíte čas masáže a na nič viac už nemusíte myslieť. Masáž skončí po uplynutí nastaveného času.
- Automatické vs. manuálne programy – lacnejšie masážne kreslá majú automatické masážne programy s pevne danou dĺžkou. Drahšie modely dokážu ponúknuť aj manuálne režimy, ktoré sa hodia napríklad keď sa potrebujete zamerať na konkrétnu časť tela.
- Pamäť – možnosť uloženia obľúbeného typu masáže. Počet možných uložených programov sa líši v závislosti od modelu. Obvykle je to od šiestich do štrnástich programov.
- Aplikácie do mobilného telefónu – niektoré zariadenia ponúkajú aj ovládanie cez aplikáciu, ako pre Android, tak pre iOS.
- Vibrácia – masážne kreslo pri masážnom programe vibruje. Táto činnosť človeku prináša príjemný pocit a zlepšuje priebeh masáže.
- Automatická detekcia posedu – masážne kreslo doplnené o túto funkciu dokáže pomocou infračervených lúčov rozpoznať veľkosť postavy človeka a nastaviť program tak, aby efektívne masíroval správne časti ľudského tela.
- Nastavenie intenzity – pojem intenzita súvisí s procesmi masážneho kresla. Zmeniť môžete nielen intenzitu samotnej masáže, ale aj rýchlosť masírovania alebo vibrácií. Obvykle sa stretnete s tromi úrovňami nastavenia.
- Odkladací priestor – niektoré kreslá ponúkajú aj priestor na nápoj, mobilný telefón alebo noviny.
- Kolieska – pomôžu s presúvaním z miesta na miesto. To sa hodí pri veľkých a ťažkých masážnych kreslách.
Cena
Masážne kreslá predstavujú vyššiu investíciu. Napriek tomu si vďaka širokej ponuke na trhu dokáže vybrať každý. Náklady na obstaranie sa budú vo všetkých ohľadoch odvíjať od toho, ako „multifunkčné“ kreslo budete chcieť.
Odporúčame voliť hlavne produkty od preverených predajcov, žiadne hypermarketové kúsky. Bohatý sortiment ponúkajú napríklad značky IDEA, Hanscraft, Halmart, VidaXL, MADdiamond, inSPORTline, Jett alebo firma BH. Aby ste mali lepšiu predstavu o cene masážneho kresla, začítajte sa do nasledujúceho delenia.
Cena do 600 €
Ak budete hľadať najlacnejšie masážne kreslo na trhu, môžete naraziť na produkty okolo 200 €. Tieto výrobky svojím vzhľadom pripomínajú skôr klasické kreslo do obývačky. Veľakrát sa od neho líšia len tým, že vedia jednoducho masírovať váš chrbát. Žiadne polohovanie a podobné funkcie neočakávajte.
Pri investícii nad 400 € už máte šancu nájsť pohodlnejšie modely s tromi programami a až dvoma rýchlosťami. Niekedy v sebe majú zabudované aj reproduktory na počúvanie hudby.
Cena od 600 do 1600 €
Za túto cenu sa už dostanete do kategórie plnohodnotných masážnych kresiel. Čakať na vás budú výrobky s opierkami hlavy aj nôh. Dostupné modely sa vyznačujú 25 až 30 masážnymi airbagmi, moderným vzhľadom, kolieskami pre ľahký transport a celkovo nastaviteľnou výškou a polohovateľnosťou. Tešiť sa môžete na vyšší počet programov vrátane regeneračnej a vzduchovej masáže.
Cena od 1600 do 2800 €
Sortiment pre naozaj náročných zákazníkov, ktorí si chcú dopriať ten najväčší luxus. Tieto masážne kreslá je možné samozrejme využiť aj v profesionálnej sfére. Dané modely disponujú vibráciami, 3D masážou, stovkou masážnych airbagov, vyhrievanou podložkou, ale aj magnetmi pre magnetoterapiu. Popri prednastavených programoch si môžete vďaka veľkým ovládacím LCD panelom konfigurovať aj svoje vlastné masáže na mieru.
Cena nad 2800 €
Masážne kreslá presahujúce túto cenovú hranicu sú vybavené najmodernejšími technológiami. Je to napríklad 4D masáž, špeciálne trajektórie masážneho mechanizmu, ovládanie pomocou chytrého telefónu a mnohé ďalšie. Výnimkou nie je ani nadčasový vzhľad, kvalitné kožené čalúnenie a priestorovo úsporné polohovanie (Safe Space).
S týmito modelmi sa stretnete najčastejšie v kúpeľných centrách, kde sú na masážne kreslá kladené vysoké nároky.
Starostlivosť o masážne kreslo
V kapitole o čalúnení kresla sme sa zmienili o troch rôznych materiáloch, z ktorých každý vyžaduje o niečo inú údržbu. Prinášame preto niekoľko šikovných tipov, ako sa o dané materiály starať.
Poťah z pravej kože
Poťah z pravej kože vám pri správnej údržbe vydrží veľmi dlho.
- Pravá koža by sa nemala namáčať. Ak potrebujete kreslo umyť, použite navlhčenú handričku. Následne použite suchú handričku, ktorou kožu vytriete do sucha.
- Nezabudnite na impregnáciu. Tú by ste mali aplikovať raz za 3 mesiace.
- Pri vysávaní si dajte pozor, aby nedošlo k natrhnutiu kože. Oprava je u kože finančne náročná.
Poťah z umelej kože
Vyznačuje sa výbornou životnosťou, pokiaľ neprichádza často do kontaktu s vodou.
- Podobne, ako u pravej kože, nepoužívajte príliš mokrú handru. Syntetická koža je na kontakt s vodou veľmi citlivá.
- Existujú špeciálne vlhčené obrúsky na čistenie syntetickej kože.
- Na opierkach hlavy, rúk či nôh sa môžu časom objaviť mastné škvrny. Na ich odstránenie môžete použiť technický benzín. Eko kožu nepoškodí a nepríjemný zápach po chvíli zmizne, pokiaľ miestnosť dostatočne vyvetráte.
- Na syntetickú kožu môžete aplikovať špeciálne spreje. Vďaka tomu bude vyzerať lepšie a jej životnosť sa predĺži.
Poťah z mikrovlákna (textilu)
Mikrovlákno je na údržbu zo všetkých troch materiálov najmenej náročné.
- Pokiaľ je poťah odnímateľný, môžete ho prať v práčke. Mal by byť opatrený štítkom, z ktorého vyčítate odporúčaný prací program.
- Bez obáv ho môžete utierať vlhkou handrou.
- Mikrovláknu neuškodí ani vysávanie.
- Ak sa potrebujete zbaviť odolných škvŕn, môžete ich skúsiť vyčistiť zubnou kefkou namočenou v mydlovej vode.
Ako si masážne kreslo užiť na maximum
Aby ste si masáž v kresle vychutnali v maximálnej možnej miere, je potrebné kreslo správne nastaviť, zvoliť vhodnú polohu aj správny typ masáže. Na záver článku vám preto prinášame niekoľko užitočných rád, ktorými sa môžete inšpirovať.
- Relax v deň plánovanej masáže – nemali by ste sa príliš namáhať alebo sa oddávať náročným fyzickým aktivitám.
- Prázdny žalúdok – pred ani počas masáže by ste nemali jesť.
- Správne nastavenie a posadenie – pokiaľ masážne kreslo nedisponuje funkciou automatickej detekcie posedu, budete si ho musieť nastaviť ručne. Hlavu by ste mali mať pohodlne opretú. Nastavte si tiež vhodný sklon, aby ste sa mohli úplne uvoľniť. Pokiaľ by sa vám v kresle neležalo pohodlne, svaly budú automaticky zaťaté a masáž neprinesie požadovaný výsledok.
- Voľba vhodného programu – pred zahájením masáže sa dôkladne zoznámte s prednastavenými programami. Pokiaľ si chcete rýchlosť aj intenzitu masírovania nastaviť manuálne, voľte primeraný režim.
- Príjemné prostredie – aby ste mohli pri masáži úplne vypnúť a relaxovať, je potrebné vytvoriť si príjemné prostredie. Priaznivý efekt masáže je možné zvýrazniť meditačnou hudbou či aromaterapiou. Vypnite si telefón, aby vás nikto nerušil.
Kedy masážne kreslo nepoužívať
Existujú určité zdravotné problémy, pri ktorých by ste si mali masáž radšej odoprieť – platí to ako pre klasické masáže, tak aj pre procedúry, ktoré vám doprajú masážne kreslá. Do zoznamu základných kontraindikácií masáže patria:
- Teplota a horúčka
- Infekčné ochorenia
- Bolestivé stavy po nehodách a po operáciách
- Stavy vyžadujúce pokoj na lôžku
- Celkové vyčerpanie organizmu
- Choroby dutiny brušnej (spojené so zápalmi a krvácaním)
- Onkologické ochorenia
- Vážne kožné ochorenia
- Hemofília
- Bechterovova choroba
- Kŕčové žily (rizikové pri masáži nôh)
Pokiaľ vás trápia problémy s vysokým alebo nízkym tlakom, liečite sa na cukrovku alebo trpíte epilepsiou, mali by ste sa o vhodnosti masáže dopredu poradiť s vaším lekárom. Pozor by si mali dať aj tehotné ženy – u nich sa zásadne nemasíruje brucho (Zdroj: Fakulta športových štúdií MUNI).