Ako vybrať masážny prístroj
Na trhu existuje hneď niekoľko typov masážnych prístrojov, s ktorými vás zoznámime hneď v úvodnej kapitole tohto článku. Vďaka tomu si spravíte lepšiu predstavu o tom, akému z ponúkaných výrobkov dať prednosť a aký druh masáže je pre vás najprínosnejší.
Po prečítaní nasledujúcich riadkov tiež zistíte, akú veľkosť masážneho prístroja zvoliť, prečo je taká dôležitá správna ergonómia, na čo sú dobré masážne vibrácie, alebo prečo investovať do vylepšených modelov s vyšším počtom masážnych hlavíc. Informujeme vás aj o štyroch základných spôsoboch napájania, ktoré tieto relaxačné prístroje poháňajú.
Rovnako popíšeme možnosti ovládania masážnych výrobkov a prezradíme najpoužívanejšie funkcie. Masážne prístroje na telo aj nohy vám na záver článku priblížime z pohľadu obstarávacích nákladov, ktoré sa môžu líšiť podľa toho, čo všetko od produktu očakávate. Na samostatnej stránke si tiež môžete prečítať naše porovnanie masážnych kresiel.
Ako vybrať masážny prístroj stručne:
- Chcete masírovať celé telo, alebo sa zamerať na špecifické partie? Vyberať môžete z masážnych podložiek a kresiel, ktoré vám poskytnú komplexnú masáž, alebo z ručných prístrojov, golierov, vaničiek na nohy a lymfatických prístrojov na starostlivosť o konkrétne časti tela. Zvláštnu sekciu predstavujú elektrostimulátory.
- Aké druhy masáží vás najviac lákajú? Medzi najčastejšie ponúkané techniky patrí Shiatsu, rolujúca, vibračná alebo lymfatická masáž.
- Pre pohodlie užívateľa zohráva úlohu ergonómia a veľkosť prístroja. Najviac miesta zaberú podložky a kreslá, s ktorými sa manipuluje horšie. Pri menších zariadeniach prihliadajte na ergonómiu a tvar. Pri prístrojoch na nohy musí veľkosť vaničky zodpovedať veľkosti vašich chodidiel.
- Zorientujte sa v možnostiach napájania a zvoľte najpraktickejší variant. Najlacnejšie prístroje poháňate vlastnou silou. Akumulátorové prístroje disponujú mobilitou. Najvyšší výkon však majú stroje napájané zo siete. Určitý kompromis predstavujú prístroje napájané prostredníctvom USB.
- Dôležitý je aj spôsob ovládania a možnosť regulácie. Manuálne ovládanie býva zrozumiteľné pre väčšinu používateľov. Milovníci moderných technológií sa môžu poobzerať po dotykových displejoch, za ktoré si pochopiteľne priplatia.
- Funkcie a vychytávky pozdvihnú zážitok pri masáži na oveľa vyššiu úroveň. Medzi populárne funkcie patrí magnetoterapia, infračervené žiarenie alebo aromaterapia – využitie prístroja je zrazu oveľa pestrejšie.
- Majte jasno v tom, koľko ste ochotní do masážneho prístroja investovať. Za jednoduché zariadenia do ruky alebo masážnu vaničku často zaplatíte podobnú čiastku ako za jednorazovú masáž v salóne. Najvyššiu investíciu predstavujú sofistikované podložky a drahé masážne kreslá.
Typy masážnych prístrojov
Masáž je v princípe liečebnou metódou. Primárne sa stará o uvoľňovanie a stimuláciu svalstva, často dokonca pomáha odstrániť množstvo zdravotných problémov. Pri výbere masážneho prístroja by ste sa mali najprv zamyslieť nad tým, akým častiam tela chcete regeneráciu dopriať. K tomu vám pomôže základné rozdelenie týchto výrobkov:
- Ručné masážne prístroje
- Masážne goliere
- Masážne prístroje na celé telo
- Masážne podložky do auta
- Masážne prístroje na nohy
- Masážne podložky do vane
- Elektrostimulátory
- Lymfatické masážne prístroje
Ručné masážne prístroje
Názov tejto kategórie produktov je jasne vypovedajúci. Ide o menšie zariadenia uchopiteľné do ruky. S nimi môžete masírovať akúkoľvek časť tela, na ktorú dosiahnete. Výnimkou nie sú ani citlivejšie partie vrátane tváre.
Ručné masírovacie stroje mávajú rôzne tvary a veľkosti. Nemusia byť napájané iba z elektrickej siete, ale aj prostredníctvom akumulátorov. Popri vibračných telesách sú veľmi často využívané infračervené žiariče. Aj vďaka nim docielite maximálne uvoľnenie svalstva.
Masážne goliere
Špeciálny pás slúži primárne na terapiu stuhnutého krku. Veľakrát ho ale môžete použiť aj na bedrá, nohy alebo napríklad brucho. Sofistikovanejšie goliere ponúkajú dve masážne hlavice a funkciu vyhrievania, ktorá podporí uvoľnenie stiahnutého svalstva.
Masážne prístroje na celé telo
Ak chcete telo zregenerovať plošne, mali by ste investovať do masážnych prístrojov určených na celé telo. Možno vyberať medzi:
Masážne podložky sú primárne určené na masírovanie celého tela. Dostupné sú masážne vankúšiky a doplnky pre jednotlivé partie. Na ne sa stačí len pohodlne usadiť či zaľahnúť a cez ovládanie spustiť potrebné vibrácie. Využívať ich môžete nielen v ľahu, ale aj v sede. Súčasťou väčšiny modelov sú aj praktické a skladné vaky, do ktorých masážnu podložku zložíte a bezpečne uložíte, poprípade premiestnite.
Masážne kreslá na celé telo sú obvykle rozmernejšie a dokážu zaistiť komplexnú masáž celého tela. Väčšinou sú vybavené mnohými masážnymi bodmi, bohatým výberom funkcií a ponukou rôznych druhov masáží. Sú však veľmi robustné, ťažké (aj viac ako 100 kilogramov), zaberú väčší priestor a oproti masážnym podložkám si za ne priplatíte.
Masážne podložky do auta
Určitou odnožou masážnych prístrojov pre celé telo sú špeciálne masážne podložky do auta. Tie svojím vzhľadom pripomínajú poťah na autosedačku. Okrem základných vibračných modelov je možné zakúpiť aj prepracovanejšie varianty pre Shiatsu masáže. Podložku v tomto prípade napájate prostredníctvom 12V adaptéra a ovládate pomocou ovládača.
Masážne prístroje na nohy
Ďalším typom masážnych prístrojov sú modely určené na nohy. Tie ponúkajú mokrú masáž, suchú masáž alebo obe možnosti. Prístroje na mokrú masáž (masážny kúpeľ) a prístroje, ktoré zvládajú suchú aj mokrú masáž zároveň, majú podobu vaničky, do ktorej umiestnite svoje chodidlá.
Masírovanie prebieha rôznymi spôsobmi, navyše vo vode, takže dochádza aj k istej očiste tela. Nie nadarmo sú masážne prístroje na nohy využívané aj v kozmetických salónoch pri pedikúre. Na suchú masáž slúžia masážne podložky, ktoré pracujú okrem iného s tlakovými bodmi. Mávajú aj funkciu vyhrievania.
Masážna podložka do vane
Vďaka masážnej podložke môžete premeniť svoju vaňu na vírivku. V teplom kúpeli dochádza k ľahšiemu uvoľneniu svalov, ktoré môžete premasírovať pomocou bublinkovej masáže. Podložku do vane určite ocenia nielen športovci. Niektoré modely majú navyše aj zásobník na aromatické oleje, čo ešte umocňuje relaxačný zážitok.
Elektrostimulátory
Ako už názov napovedá, elektrostimulátory využívajú na stimuláciu mäkkých tkanív slabý elektrický prúd. Skladajú sa spravidla zo základnej jednotky a elektród, ktoré sa lepia na telo (disponujú špeciálnym samolepiacim povrchom). Delia sa na dva typy:
- EMS (Electro Myo-Stimulation) – slúžia na stimuláciu svalových vlákien a vyvolávajú kontrakcie. EMS sa využíva napríklad ako podporná metóda pri športovom tréningu.
- TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) – slúži naopak na upokojenie. TENS patrí medzi klinicky overené metódy. Využíva sa napríklad na zmiernenie menštruačných kŕčov či bolestí hlavy.
Keďže sú elektrostimulátory trochu špecifickým typom masážnych prístrojov, venovali sme im samostatný článok Ako vybrať elektrostimulátor.
Lymfatické masážne prístroje
Lymfatické masážne prístroje slúžia na tlakovú masáž (lymfodrenáž) končatín pomocou vzduchových návlekov. V hlavnej elektrickej jednotke sa nachádza kompresor, ktorý zaisťuje pumpovanie vzduchu do návlekov na nohy. Týmto spôsobom je na lymfatické cievy v končatinách vytváraný tlak, ktorý stimuluje lymfatický systém.
Druhy masážnych techník
Rozličné typy masážnych prístrojov vám ponúknu rôzne druhy masáží. O najpopulárnejších masážnych technikách vám toho prezradíme viac v nasledujúcich podkapitolách.
Shiatsu masáž
Slovo „Shiatsu“ v preklade znamená „tlak prstov“. Ide o tradičnú japonskú techniku masírovania založenú na stláčaní akupunktúrnych bodov na ľudskom tele. Okrem uvoľnenia svalstva slúži na nastolenie energetickej rovnováhy tela. Účinky tejto masáže sú hlboko uvoľňujúce aj posilňujúce. Pôsobí efektívne pri bolestiach hlavy, svalov, kĺbov aj menštruačných bolestiach.
Rolujúca masáž
Inými slovami valčeková (rolling) masáž. Je založená na pohybe masážnych hlavíc, ktoré sa pohybujú smerom nahor a nadol. Tento druh masáže slúži na uvoľnenie väčších svalových partií, ako je napríklad chrbát.
Vibračná masáž
Vibrácie sú oveľa šetrnejšou voľbou než dva vyššie spomínané typy masáží, ale ich efektivita je porovnateľná. Hodia sa pre osoby, ktoré zle znášajú klasický typ masáže alebo sú pre nich iné masážne techniky príliš bolestivé.
Lymfatická masáž
Slúži na potlačenie opuchov, celulitídy a na rozprúdenie lymfy a krvného obehu. Je tiež dobrou prevenciou proti žilovej trombóze. Stimulácia lymfatického systému má vplyv aj na posilnenie imunity a je vhodnou prevenciou proti infekčným chorobám.
Veľkosť a ergonómia masážneho prístroja
Rozmery, hmotnosť a z nich plynúca ergonómia a užívateľské pohodlie masážneho prístroja sa budú odvíjať od vami zvoleného typu. Do tých rozmernejších budú logicky spadať masážne podložky, kreslá a lymfatické masážne prístroje. Stredne veľké a menšie prístroje reprezentujú ručné modely, prístroje na nohy a elektrostimulátory.
Väčšie masážne prístroje
Hmotnosť masážnych podložiek býva zanedbateľná a po zložení nebýva problém ani s ich skladovaním či prenášaním. O to viac by ste u nich mali hľadieť na pohodlie – masážna podložka musí mať na dotyk príjemný povrch. Keďže sa možno budete pri masáži potiť, mal by sa ľahko udržiavať v čistote.
Väčší problém môžu predstavovať masážne kreslá, ktoré často vážia aj viac ako 100 kilogramov a v priestore zaberajú veľa miesta. Riešením môže byť nákup kresla s funkciou Zero Space (Save Space), čo je úsporná poloha.
Menšie masážne prístroje
Pri menších masážnych prístrojoch by ste sa mali sústrediť na rozmery, obzvlášť pri prístrojoch na nohy. Nemáme na mysli ani tak celkové rozmery (tie sa obvykle pohybujú okolo 40 až 50 x 40 x 20 až 25 centimetrov), dôležitým údajom je veľkosť nohy, ktorú budete schopní do vaničky zmestiť.
Maximálna dĺžka chodidla je vždy udávaná v centimetroch a začína na čísle 28 (veľkosť topánok 43 až 44). Najčastejšie končí pri rozmere 33 centimetrov (veľkosť 51). V prípade, že budete masážny prístroj na nohy zdieľať ešte s niekým iným, overte si veľkosť nôh všetkých používateľov.
Spomínaná celková veľkosť vaničky bude súvisieť s prenositeľnosťou a skladnosťou výrobku. Môžu sa vám hodiť také doplnky, akými je napríklad praktické držadlo na prenášanie. Lepšiu stabilitu zaistia gumové nožičky. Ďalej je to napríklad priestor určený na zmotanie napájacieho kábla, ktorý potom nikde neprekáža.
Zdroj energie
Masážne prístroje sa môžu líšiť aj spôsobom napájania. Na trhu nájdete rôzne modely, od manuálnych, ktoré elektrinu vôbec nepoužívajú, cez akumulátorové až po sieťové.
Spôsob napájania |
Výhody |
Nevýhody |
Bez napájania (manuálne) |
+ Nie je potrebná elektrina
+ Nízka obstarávacia cena |
– Limitované možnosti masáže
– Bez ohrevu vody |
Akumulátorové |
+ Nie je potrebná zásuvka |
– Je nutné pred použitím zaistiť nabitie batérie |
Sieťové |
+ Výkonnejšie modely
+ Nie sú potrebné batérie |
– Nezaobídu sa bez elektrickej zásuvky |
USB |
+ Mobilnejšie než sieťové modely
+ Nie sú potrebné batérie |
– Väčšinou menšie prístroje s nižším výkonom |
Bez napájania (manuálna masáž)
Pri najlacnejších prístrojoch nenájdete žiadny systém napájania a o masáž sa musíte postarať vlastnými silami. Môžu mať napríklad formu vaničky s masážnymi valčekmi, cez ktoré prechádzate chodidlami. Výhodou je okrem nižšej ceny aj nezávislosť na elektrickom pripojení.
Akumulátorové napájanie
Na trhu nájdete množstvo modelov poháňaných rôznymi typmi batérií. Pri ich používaní vám nebude prekážať kábel a nemusíte riešiť dostupnosť elektrickej zásuvky. Na druhú stranu je ale potrebné ich používanie naplánovať dopredu a včas prístroj nabiť alebo vymeniť batérie.
Sieťové napájanie
Tretím variantom sú masážne prístroje s pripojením do siete. U takých nemusíte riešiť batérie a často majú tieto prístroje vyšší výkon. Na druhú stranu sa pochopiteľne nezaobídete bez elektrickej zásuvky.
USB
Prístroje s USB pripojením predstavujú určitý kompromis medzi sieťovými a akumulátorovými modelmi. Nezbavíte sa kábla, no v prípade nedostupnosti zásuvky je možné napájať ich napríklad z powerbanky. Väčšinou však ide iba o malé prístroje so slabším výkonom.
Ovládanie
V jednoduchosti je krása a tohto hesla sa našťastie drží väčšina výrobcov masážnych prístrojov. Ovládanie je väčšinou riešené pomocou minimálneho počtu ovládacích prvkov a je čo najviac intuitívne. Vyberať si môžete medzi dvoma typmi ovládania.
- Manuálne ovládanie – mechanické tlačidlá, ktoré po stlačení spustia jednu alebo viac funkcií naraz. Špecifickým variantom sú potom diaľkové ovládače.
- Digitálne ovládanie – moderné masážne prístroje (najmä drahé masážne kreslá) môžu byť vybavené dotykovým displejom zobrazujúcim množstvo ďalších informácií. Za tento variant si každopádne priplatíte.
Vibrácie a masážne hlavice
Čo by to bolo za masáž, keby jej súčasťou neboli aj vibrácie. Tie sú v podstate základom každého masážneho prístroja. Pri vibráciách si postrážte hlavne ich intenzitu a možnosť regulácie. Každý má totiž inak citlivú pokožku. Niekto môže byť natoľko citlivý, že mu budú vadiť dokonca aj aplikované masážne valčeky. V takom prípade zvoľte model výrobku, ktorý vám umožní tieto valčeky odňať.
Pri masážnych prístrojoch určených na jednu konkrétnu časť tela (krk, nohy, ruky) väčšinou nájdete pevne zasadené valčeky. Masážne podložky obvykle ponúkajú nastavenie výšky masážnych hlavíc.
Sofistikovanejšie masážne prístroje, ako sú masážne kreslá a podložky, často disponujú aj dvoma masážnymi hlavicami naraz. Tie vám umožnia využívať kombinované programy masáží. Masážne hlavice v tomto prípade rotujú a zároveň prechádzajú po celej dĺžke tela hore a dole, čím je zaistené masírovanie celého tela.
Ohrev vody
Tu sa dostávame k špecifickému parametru prístrojov na masáž nôh a tým je spôsob ohrevu vody. Masáž nôh by mala byť spojená predovšetkým s teplým kúpeľom. Uspokojiť sa však nemusíte iba s tým, že do masážnej nádoby nalejete horúcu vodu, ktorá za veľmi krátky čas vychladne. Oveľa lepšia je investícia do masážneho prístroja udržujúceho nastavenú teplotu. Stretnúť sa môžete s dvoma odlišnými typmi fungovania ohrevu vody.
- Automatický ohrev vody – vykurovacie teleso ohreje vodu na prednastavenú teplotu a potom ju udržuje stále teplú. Také produkty obvykle nie sú vybavené akoukoľvek reguláciou, takže si nemôžete vyberať z iných teplôt. Zmeniť nie je možné ani základnú teplotu, na ktorú sa voda vždy ohrieva.
- Manuálny ohrev vody – je riadený užívateľom. Sami si zvolíte, ako teplá voda bude a následne ju budete sami udržiavať. Regulácia prebieha pomocou jednoduchého ovládania.
Funkcie
Funkcie masážnych prístrojov by mali byť jednou z najvyhľadávanejších informácií pri nákupe akéhokoľvek modelu. Práve vďaka ich rozmanitosti si doprajete lepšie a pohodlnejšie masáže. Náležitá relaxácia a samotné ovládanie a používanie masážneho výrobku môže byť ovplyvnené množstvom nižšie uvedených funkcií a doplnkov.
- Aromaterapia – niektoré moderné masážne prístroje sú vybavené špeciálnou nádobou na vonné prísady. Takýto model je schopný vykonávať popri klasickej masáži aj príjemnú aromaterapiu. Pri masážnych prístrojoch na nohy je možné pridať vonné prísady priamo do vody vo vaničke, väčšina výrobcov to ale neodporúča – ak by tak došlo k poškodeniu vaničky, neuznali by vám reklamáciu.
- Magnetoterapia – niektoré masážne prístroje sú opatrené magnetmi, ktoré vďaka svojim liečebným účinkom prispievajú k rýchlejšej regenerácii mäkkých tkanív. V mieste pôsobenia dochádza k výraznému zlepšeniu prekrvenia.
- Infračervené svetlo – k masírovaniu môže dochádzať nielen fyzicky, ale aj prostredníctvom infračerveného žiarenia. To má pozitívny vplyv hlavne na uvoľnenie svalstva, zlepšuje prekrvenie a zmierňuje kŕče.
- Perličková masáž – často nazývaná ako bublinková masáž. Mal by ňou byť vybavený každý kvalitnejší masírovací prístroj na nohy.
- Suchá masáž – vybrané modely masážnych vaničiek je možné používať aj na suché masáže nôh, kedy nie je potrebné dávať do nádoby vodu. Na trhu dokonca existujú verzie masírovacích prístrojov určené len na suchú masáž nôh. Tie najsofistikovanejšie ponúkajú aj Shiatsu masáž.
- LCD displej – drahšie masážne prístroje sú vybavené displejom zobrazujúcim aktuálne prebiehajúce režimy masírovania a ostatné informácie. Dotyková verzia displeja môže slúžiť aj na ovládanie. Displej by mal byť podsvietený pre lepšiu čitateľnosť.
- Časovač – umožní vám nastaviť čas, po uplynutí ktorého dôjde k vypnutiu masáže. Niektoré prístroje ponúkajú niekoľko prednastavených časov, pri iných si môžete navoliť vlastné.
- Ochrana proti prehriatiu – bezpečnostná poistka pri modeloch s vyhrievaním. Zaistí, že nedôjde k prehriatiu a následnému poškodeniu prístroja.
- Prehrávanie hudby – zabudovaný prehrávač hudby v podobe USB alebo pamäťovej karty býva výsadou luxusných masážnych prístrojov (najmä kresiel). Hudbu môžete počúvať pomocou slúchadiel alebo vstavaných reproduktorov.
- Popruhy k masážnym podložkám – na upevnenie masážnej podložky ku kreslu.
- Ochranný kryt – doplnok k masážnym vaničkám. Slúži na to, aby pri masírovaní nôh nedochádzalo k striekaniu vody mimo nádoby.
- Pedikérne nadstavce – šikovné pomôcky (napríklad pemza, kefa alebo masážny nadstavec) využívané hlavne pri pedikúre a celkovej očiste nôh. Tá môže nasledovať napríklad po príjemnej masáži. Tieto doplnky sú obvykle dodávané v praktických košíčkoch.
Cena
Náklady na obstaranie masážneho prístroja nemusia byť vysoké. Mnohokrát dokonca stoja menej ako jedna profesionálna masáž v salóne, pokiaľ sa teda nechystáte na nákup masážneho kresla či luxusnej podložky. Pre akýkoľvek model sa rozhodnete, vyberajte len z preverených značiek, ktoré sú prísľubom dlhšej životnosti a efektívnejšej funkčnosti.
K profesionálnym výrobcom patrí Medisana, Beurer, Sencor, Hyundai, Omron, Wellife, inSPORTline a iné. A aké sú ceny nových masážnych prístrojov? Na to vám odpovie niekoľko nižšie uvedených kategórií.
Cena do 30 €
V tejto cenovej skupine si zaobstaráte základné masážne prístroje, či už ide o modely určené na nohy alebo masážne prístroje vo forme podložiek. Očakávajte len základné masírovacie programy, maximálne tri. Obstarávacím nákladom bude do istej miery zodpovedať aj kvalita spracovania. Pri ručných prístrojoch bude výber väčší.
Cena od 30 € do 60 €
Lepšie vyhotovené masírovacie podložky, ale aj moderné masážne prístroje na nohy. Za túto cenu si budete môcť dopriať plnohodnotné bublinkové masáže, magnetické stimulácie tkanív alebo akupresúrne výstupky. Hydromasážna vanička bude zákonite ponúkať viac priestoru na nohy.
Cena od 60 do 120 €
Ak si priplatíte, masírovanie nôh i ďalších častí tela dostane úplne nový význam. Tieto produkty ponúkajú ukľudňujúce infračervené svetlo, ohrev vody v niekoľkých stupňoch, LCD displeje, valčekové masáže a mnoho ďalších funkcií. Pri masírovacích podložkách sa začnú objavovať modely na Shiatsu masáže s odnímateľným sedákom. Naraziť môžete aj na populárne masážne pištole a goliere na krk.
Cena nad 120 €
Tejto cenovej kategórii dominujú predovšetkým masírovacie podložky a masážne kreslá vyššej kvality spracovania a s viacerými rotačnými hlavami. Dostatok masírovacích programov, voľba vyhrievania a masáž chrbta, ramien a krku sú tu úplnou samozrejmosťou.
Bezpečné používanie masážnych prístrojov
Domáca masáž má množstvo príjemných benefitov, je ale potrebné dodržiavať aj bezpečnostné zásady, aby ste si nijako neublížili.
- Pred zahájením masáže si starostlivo preštudujte návod na použitie a bezpečnostné zásady.
- Vibračné masážne prístroje nenechávajte dlho pôsobiť na jednom mieste.
- Pokiaľ ste v niekoľkých predchádzajúcich týždňoch podstúpili operačný zákrok, vibráciám sa vyhnite úplne.
- Prestaňte s masážou, keď cítite bolesť. Tá síce často patrí k profesionálnej masáži, ale školený masér presne vie čo robí.
- Masážne prístroje s magnetmi nie sú vhodné pre osoby s kardiostimulátorom, epilepsiou alebo vysokým tlakom.
- Tehotné ženy, diabetici a ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi a ďalšími zdravotnými problémami by mali použitie masážneho prístroja vždy konzultovať s lekárom.
- Na masážnej podložke s funkciou vyhrievania sa radšej neprikrývajte, aby nedošlo k prehriatiu.
- Pri elektrických masážnych prístrojoch, ktoré prichádzajú do kontaktu s vodou, dbajte na zvýšenú opatrnosť a nesiahajte na zásuvku vlhkými rukami.