Ako si vybrať matrac
Bez matraca sa dnes neobíde prakticky nikto. Správne zvolený matrac môže uľaviť od bolestí chrbta a kĺbov a skvalitniť spánok (Zdroj: Sleep Health). Zle zvolený matrac môže naopak negatívne ovplyvniť oporný systém tela, čo je nebezpečné najmä u detí. Pri jeho nákupe je preto dobré pamätať na to, ako vás môže táto investícia ovplyvniť. Existuje niekoľko zásadných kritérií, ktoré platia pri výbere matraca, pričom väčšina z nich sa odvíja od osoby majiteľa. Nie je teda vhodné nakúpiť rovnaké matrace do celej domácnosti za výhodnú cenu. Naopak, každý jednotlivý matrac by ideálne mal byť čo najkompatibilnejší s osobou, ktorá ho používa.
V tomto návode sa dozviete, ako matrac vybrať, konkrétne čo by mal spĺňať a aké sú ideálne parametre pre jednotlivé kategórie používateľov. Matrace sme rozdelili podľa tvrdosti, ktorá je pre záujemcov väčšinou zásadná. Zamerali sme sa tiež na najčastejšie používané materiály, ktoré sa líšia vlastnosťami a určením. Ďalej sme pri matracoch riešili napríklad ideálne rozmery a nosnosť, tie sa tiež odvíjajú od postavy spáča.
Keď si prečítate tento článok, získate ucelený pohľad na vec a pomoc pri výbere najlepšieho matraca priamo pre vás a vašich blízkych. Predsa len – zdravie máme len jedno a záleží iba na nás, či ho budeme každú noc ovplyvňovať pozitívnym alebo negatívnym smerom.
Všeobecné pravidlá pre výber správneho matraca
- Ideálne rozmery: o 20 – 25 cm viac než má telo
- Ideálna hrúbka: aspoň 15 cm, pre seniorov skôr 20 a viac cm
- Ideálna tvrdosť: podľa hmotnosti, polohy pri spánku, veku, preferencií, pozri kapitolu Tvrdosť
- Ideálny materiál: podľa roštu, prostredia, preferencií (napr. prírodné materiály), viac v kapitole Materiál
- Ideálna nosnosť: podľa hmotnosti, vždy s rezervou
V niektorých prípadoch budete spoločne s nákupom matraca zrejme riešiť aj nákup novej postele. Návod, ako na to, nájdete v článku Ako vybrať posteľ. Ak hľadáte riešenie pre návštevy a na ďalšiu posteľ vám v domácnosti nezvyšuje miesto, ponúka sa riešenie v podobe nafukovacej postele.
Tvrdosť
Väčšina predajcov rozdeľuje matrace podľa tvrdosti do štyroch kategórií, od mäkkých až po extra tvrdé. Niektorí majú kategórií päť, často však zahŕňajú veľmi mäkké matrace, ktoré sú zo zdravotného hľadiska nevhodné. Na účely našej recenzie sme teda zvolili systém štyroch kategórií.
Pri výbere tvrdosti matraca treba zvážiť hneď niekoľko faktorov, jedným z najdôležitejších je telesná hmotnosť. Ľudia s nižšou hmotnosťou môžu voliť i mäkšie matrace, ľudia s vyššou hmotnosťou by mali siahnuť skôr po tvrdšom matraci, ktorý poskytuje dostatočnú oporu. Všeobecne ženy preferujú mäkšie matrace, muži často volia skôr tvrdšie kusy. Najobľúbenejšie sú tvrdosti 2 a 3, ktoré uspokoja najširšie spektrum záujemcov.
Tabuľka tvrdosti matracov
Tvrdosť |
Hmotnosť |
Typ spania |
Špecifiká |
Tvrdosť 1 (veľmi mäkká) |
do 70 kg |
na boku (mäkšie spaní) |
žena, starší človek |
Tvrdosť 2 (mäkká) |
70 – 100 kg |
na boku, striedanie polôh |
žena |
Tvrdosť 3 (tvrdá) |
do 120 kg |
na bruchu, striedanie polôh |
muž |
Tvrdosť 4 (veľmi tvrdá) |
do 150 kg |
na chrbte |
muž |
Tento návod je len orientačný, postavený na všeobecných preferenciách. Mäkké matrace sú spravidla vhodnejšie pre ženy a staršie osoby, prípadne ľudí trpiacich kĺbovými problémami. Tvrdší matrac preferujú väčšinou muži. Čo sa týka nosnosti, môže sa líšiť podľa výrobcu. Na každom matraci býva uvedená konkrétna nosnosť. Všeobecne platí, že ľudia s vyššou hmotnosťou by mali siahať po tvrdších matracoch, ktoré im poskytnú dostatočnú oporu a odolajú rýchlemu opotrebovaniu.

Tvrdosť 1
Najmäkšie matrace sa väčšinou vyrábajú z latexu alebo peny. Sú veľmi elastické a prispôsobivé. Nevytvárajú protitlak voči telu, čím predchádzajú vzniku preležanín a uvoľňujú svalstvo. Nie sú úplne vhodné pre aktívneho človeka s vyššou hmotnosťou, môžu však byť veľmi dobrou voľbou pre staršie alebo nepohyblivé osoby a osoby trpiace bolesťami kĺbov.
Tvrdosť 2
Druhá úroveň tvrdosti býva u zákazníkov najobľúbenejšia. Vyrába sa v mnohých variantoch matracov vrátane polyuretánových, sendvičových, pružinových a matracov zo studenej peny. Stále patria do mäkšej časti spektra, sú teda elastické a dobre sa prispôsobujú telu. V porovnaní s najmäkšími matracmi poskytujú lepšiu oporu pre chrbticu. Odporúčame ich skôr záujemcom s hmotnosťou do sto kilogramov, ktorí preferujú mäkšie lôžko.
Tvrdosť 3
Ide o niečo tvrdšie matrace, ocenia ich najmä mladší ľudia a osoby s vyššou hmotnosťou. Poskytujú dostatočnú oporu, ale voľte ich len vtedy, keď preferujete tvrdšie spanie. Vyrábajú sa najmä ako sendvičové alebo pružinové.
Tvrdosť 4
Nie sú také obľúbené ako matrace s tvrdosťou 2 a 3. Väčšinou sa vyrábajú z vysokoodolnej polyuretánovej peny, často s využitím kokosového vlákna. Dobre poslúžia vyšším hmotnostným kategóriám a volia ich častejšie muži než ženy. Rovnako ako tvrdosť 1 aj tvrdosť 4 je v podstate extrémna záležitosť, na jej obstaranie teda musíte skutočne vyžadovať tvrdé spanie.
Tvrdosť matracov na dvojlôžko
Pri nákupe matraca na dvojlôžko nemusíte zúfať, ak s partnerom preferujete rozdielne tvrdé matrace. Na trhu sú už aj matrace s dvojitou tvrdosťou, na ktorých je jedna strana mäkšia a druhá tvrdšia. Každý si teda môže zvoliť podľa svojich potrieb.
Tvrdosť podľa spôsobu spánku
Jedným z kritérií pre výber tvrdosti matraca môže byť preferovaný spôsob spánku.
a) Spanie na chrbte
Ak radi spíte na chrbte, jednoznačne voľte tvrdší matrac. Ten pri spánku správne rozloží vašu hmotnosť a zaistí rovnú polohu chrbtice. Nedochádza tak k prepadaniu, napríklad v bedrovej oblasti.
b) Spanie na boku
Pri spaní na boku sú niektoré zóny matraca viac zaťažené než iné. Viac zaťažená je napríklad oblasť bedier, ramien a kolien. Pre takýchto spáčov sa hodí stredne tvrdý až mäkší matrac, ktorý sa prispôsobí telu a zároveň ho dostatočne podoprie.
c) Spanie na bruchu
Stredne tvrdý matrac ocenia i používatelia, ktorí pri spaní uprednostňujú polohu na bruchu. Opäť sa príjemne prispôsobí telu a zároveň ho zaistí vo vodorovnej polohe.
d) Striedanie polôh
Pri striedaní polôh je ideálne voliť medzi stredne tvrdými matracmi.
Materiál
Matrace sa vyrábajú z pomerne širokého spektra materiálov. Niektoré sú modernejšie než iné, majú rôzne vlastnosti a sú rôzne vhodné pre rozdielnych používateľov. Ďalej v texte sa dozviete, ktoré materiály sú vhodné na každodenné používanie a ktoré je dobré kúpiť skôr na občasné spanie, napríklad ako matrac pre hostí.
Latexové matrace
Latexové matrace patria k mäkším, spravidla sa vyrábajú s tuhosťou 1 až 2. Sú veľmi pohodlné. Vďaka vysokej elasticite sa dobre prispôsobia tvaru tela, vyznačujú sa tiež dobrou životnosťou a stálosťou parametrov. Na dosiahnutie väčšej tuhosti sa do stredu vkladá doska z kokosových vláken, peny PUR alebo HR.
Nie sú príliš vhodné do vlhkého prostredia, majú vysoký podiel prírodných materiálov a sú menej priedušné. Neodporúčame ich ani osobám, ktoré sa nadmerne potia. Nie sú ani príliš odolné voči roztočom, nejde teda o najlepšiu voľbu pre alergikov. Záleží však na výrobcovi, niektorí si s týmito problémami poradili vhodným pomerom prírodných látok. Lepšie je klásť ich na lamelové rošty, pevná doska im nesvedčí.
Pružinové matrace
V súčasnosti síce strácajú na popularite, ale od čias uvoľnených pružín, ktoré tlačili do chrbta, sa ich podoba zásadne posunula. Sú pružné, takže sa dobre prispôsobia tvaru tela. Ak majú dobre zaistenú tzv. roznášaciu vrstvu, nehrozí nepríjemné pretláčanie pružín na povrch.
Dajú sa rozdeliť do troch základných skupín:
- matrace s klasickým pružinovým jadrom,
- matrace s taštičkovými pružinami,
- matrace s mikrotaštičkovými pružinami.
Pri matracoch s klasickým pružinovým jadrom sú pružiny navzájom spojené prídavnými pierkami, aby sa nemohli uvoľňovať. Pri taštičkových matracoch má každá pružina samostatné textilné puzdro. To pomáha lepšie rozložiť hmotnosť. Mikrotaštičkové matrace obsahujú až tisíc pružín na plochu 90 x 200 cm. Okrem toho sú uložené v textilnom puzdre. Opäť skvelo rozložia hmotnosť, sú však mäkšie, preto nebudú vyhovovať osobám s vyššou telesnou hmotnosťou.
Nehodia sa na lamelové rošty, zvlášť nie polohovacie. Oveľa lepšie si budú rozumieť s pevným roštom, aj vďaka svojej skvelej priedušnosti.
Penové matrace
Penové matrace sa vyrábajú z rôznych druhov peny s rôznymi vlastnosťami. Tie sa často dajú vzájomne kombinovať. Spoločnou vlastnosťou týchto matracov je ich univerzálnosť. Nielenže sa dajú vytvoriť v rôznych stupňoch tuhosti, ale sú tiež vhodné na kombinovanie so všetkými typmi lamelových a latkových roštov.
a) PUR matrace
Polyuretánový matrac patrí k najobľúbenejším na trhu. Existujú v mnohých variantoch tvrdosti, sú elastické a tvarovo stále. Mávajú jadro z odolnejšej peny, ktoré zaistí dlhú životnosť a zároveň umožní používanie týchto matracov aj ľuďom s vyššou hmotnosťou.
b) Matrace z bio peny
Jednou z noviniek na trhu sú matrace z bio peny. Základnou surovinou pre ich výrobu sú prírodné oleje, napríklad extrakt zo sóje. To sa prejavuje najmä priaznivým vplyvom na ekológiu. Matrace z biopeny sú veľmi elastické a odolné. Vyznačuje sa tiež skvelými ortopedickými vlastnosťami. Niekedy sa na výrobu používa i ricínový olej. Matrace s touto prímesou sú odolnejšie voči mikróbom, plesniam a hubám. Biopenové matrace si väčšinou sadnú s každým druhom roštu.
c) Matrace z HR (studenej peny)
Studená pena má väčšie póry než klasická PUR pena. Vďaka tomu je priedušnejšia, má väčšiu elasticitu a tvarovú stálosť. Výborne vetrá a vďaka tomu dobre odvádza teplo a obmedzuje výskyt roztočov. Skvelo sa prispôsobí telu. V jednom matraci sa často používajú peny s rôznou tuhosťou, ktoré vytvárajú zóny. Je tiež možné kombinovať studenú penu s klasickou PUR alebo napríklad lenivou penou, a tak ešte vylepšiť vlastnosti finálneho produktu.
d) Matrace z lenivej peny
Tieto matrace sú skvelou voľbou pre osoby citlivé na otlačenie a trpiace bolesťami chrbta a kĺbov. Lenivá pena mení tvrdosť podľa teploty. V kontakte s telesným teplom mäkne a ideálne sa prispôsobí krivkám tela. Zároveň telo stabilizuje a poskytuje mu oporu. Pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a kvalitu spánku, môže mať dobrý vplyv aj na bolesti chrbta. Niekedy býva tvarovaná do tzv. masážnych nopov, ktoré prekrvujú vrchnú časť pokožky. Výborne sa hodí pre osoby trpiace na preležaniny.

Špeciálne typy
Pri matracoch sa môžeme stretnúť s pojmami sendvičové matrace, bio matrace alebo zónovanie. Čo znamenajú? Sendvičové matrace sú zložené z dvoch materiálov, čím sa zlepšuje ich kvalita a životnosť. Môže to byť napríklad matrac z PUR a HR peny. Biomatrace sľubujú, že použitý materiál bol vyrobený v súlade s ekologickými štandardmi. Ďalej existujú ešte matrace z prírodných materiálov. Tie sľubujú, že pri ich výrobe neboli použité syntetické látky. Môže ísť napríklad o niektorý typ matraca z biopeny.
Zónovanie pri matracoch znamená, že matrac je rozdelený do niekoľkých zón, ktoré sa líšia tvrdosťou. Telo tak má väčšiu oporu v kritických bodoch, ako sú oblasť hlavy, ramien a bokov. Matrace so zónami nie sú príliš vhodné pre deti ani osoby menšieho vzrastu. Rozloženie jednotlivých oblastí totiž nemusí zodpovedať rozloženiu ich tela.
Pri nákupe matraca je navyše treba rozlišovať medzi zdravotným a ortopedickým matracom. Ortopedický matrac ponúka oporu kostrového systému a spravidla i správne rozloženie hmotnosti. Zdravotný matrac sa naopak pýši niektorým z certifikátov, napríklad že je hypoalergénny alebo vhodný pre osoby upútané na lôžko.
Rozmery a nosnosť
Základom výberu správnych rozmerov matraca je, aby dĺžka matraca presahovala výšku majiteľa o 20 až 25 cm. Šírka je do istej miery individuálna, bežne sa používa minimálne 90 cm na jednolôžko. V prípade dvojlôžka môžu mať oba matrace šírku len 80 cm. Dnes však nie je problém vyrobiť matrac s ľubovoľnými rozmermi. Čo do výšky by mal mať aspoň 15 cm. Tenší matrac nemusí byť dostatočne kvalitný – hrozí, že sa rýchlejšie preleží. Navyše nemusí telu poskytnúť vhodnú oporu. Pri výbere matraca pre seniorov sa odporúča voliť hrúbku aspoň 20 cm, z ktorej sa lepšie vstáva. Záleží však samozrejme aj na celkovej výške lôžka.
Nosnosť matraca uvádza každý výrobca. Pomáha zorientovať sa v tom, pre ktorú hmotnostnú kategóriu je matrac určený. Je dobré orientovať sa podľa nosnosti, pretože i relatívne tvrdý matrac môže človeku s vyššou hmotnosťou pripadať mäkký a naopak. Všeobecne sa odporúča kupovať skôr tvrdší matrac. Uvedená hmotnosť je vždy maximálna, nie je teda od veci ponechať si pri kúpe určitú rezervu, aby si matrac udržal svoje pozitívne vlastnosti čo najdlhšie.
Ak vyberáte matrac na dvojlôžko, možno váhate, či kúpiť jeden alebo dva samostatné matrace. Jeden spoločný matrac môže byť ošemetný, pretože bude dokonale vyhovovať len partnerom, ktorí patria do rovnakej hmotnostnej kategórie. Muži a ženy okrem toho väčšinou aj pocitovo preferujú rozdielne tvrdé matrace. Preto sú lepšou voľbou dva samostatné matrace. Ako sme sa už zmienili pri tvrdosti, na trhu sú dnes matrace s dvomi rôznymi tvrdosťami. Partneri teda môžu mať typovo rovnaké matrace, ktoré si prispôsobia otočením na tú stranu, ktorej tvrdosť je im príjemnejšia.
Životnosť matraca
Správne zvolený matrac môže svojmu majiteľovi ochotne slúžiť desať až pätnásť rokov. Po takomto čase sa materiál spravidla unaví a je vhodné matrac vymeniť. Stratu kvality poznáte podľa zmäkčenia alebo trvalej deformácie, ktorá sa prejavuje najmä v bedrovej oblasti, kde je matrac najviac zaťažovaný. Pri pružinových matracoch sa môžu pružiny pretlačiť na povrch, opäť predovšetkým v bedrovej oblasti. Matrac síce vydrží v obstojnom stave i viac než desať rokov, všeobecne však platí, že z ortopedického a hygienického hľadiska je vhodné vymeniť ho približne každých sedem rokov.
Niektorí výrobcovia uvádzajú pri matracoch záruku pätnásť alebo aj dvadsaťpäť rokov. To môže byť dosť zavádzajúce, pretože aktívne používaný materiál sa skrátka opotrebuje. Bežné opotrebovania výrobca nemusí pri reklamácii uznať, preto takéto dlhé záruky predstavujú skôr reklamný trik.
Ďalšie faktory výberu matraca
Ako sme už písali v úvode, výber matraca je veľmi individuálny a okrem rozmerov, materiálu a nosnosti sa často treba zamerať na ďalšie špecifiká, ako je napríklad vek používateľov.
Vek používateľov
Deti potrebujú pre správny vývoj kvalitný matrac, odporúča sa skôr stredná tvrdosť. Pri detskom matraci je tiež vhodný antibakteriálny poťah s možnosťou prania. Niektoré matrace sú dokonca priamo vyrobené z antibakteriálneho materiálu. S pribúdajúcim vekom je možné presedlať na zónový matrac.
Mladší ľudia spravidla preferujú tvrdšie spanie, čím je človek starší, tým mu lepšie vyhovuje mäkšie spanie, ktoré viac šetrí kĺby. Je dobré prispôsobiť matrac konkrétnym zdravotným problémom majiteľa.
Certifikát kvality
V prípade matraca nie je od veci priplatiť si za kvalitu. Ide o investíciu do mnohých rokov spánku a nezdravé spanie navyše môže negatívne ovplyvniť zdravie. Pri nákupe sa teda určite obzrite po certifikáte kvality. Výrobcovia ho spravidla uvádzajú v e-shope, prípadne vám ho na požiadanie iste ochotne oznámia. Medzi najznámejšie certifikáty v oblasti matracov patrí Ergocheck, EUROLatex Eco Standard, ÖkoTest Standard 100, Burea Veritas a ďalšie, napríklad certifikáty z klinického testovania matracov.
Spôsob uloženia matraca
Pre zdravé spanie nie je príliš vhodné položiť matrac na pevnú dosku, ktorá bráni kvalitnému odvetrávaniu. Lepšie poslúžia rošty z latiek alebo predpružených lamiel. Medzi priečkami roštu by mala byť vzdialenosť nanajvýš 4 cm, samotné priečky majú mať okolo 5 cm. Niektoré rošty môžu byť polohovateľné, to ocenia najmä dlhodobo chorí alebo starší ľudia. Viac o roštoch sa dozviete v kapitole o výbere roštu.
Používanie matraca
Pri výbere matraca má zásadný význam očakávaná frekvencia používania. Do frekventovaných miest, ako sú ubytovne či spálne, v ktorej spíte denne, sa najlepšie hodí matrac zo studenej peny, biopeny alebo latexu, prípadne taštičkový matrac. Tieto typy sa pýšia dlhou životnosťou a ideálnymi vlastnosťami na každodenné používanie Ak hľadáte matrac napríklad na chalupu alebo do izby pre hostí, postačia polyuretánové, niektoré sendvičové alebo pružinové matrace.
Životnosť jednotlivých matracov sa môže líšiť, ide teda len o všeobecné odporúčanie. Vždy je však najdôležitejšie, aby matrac v prvom rade vyhovoval vašim požiadavkám na nosnosť. Pri nesprávnom výbere a používaní môže aj kvalitný matrac pomerne rýchlo stratiť tvar a kvalitu.
Ako postupovať po nákupe nového matraca?
Prvých niekoľko nocí na novom matraci môže byť nepohodlných, chvíľu trvá, než si telo zvykne. Tento pocit budete mať najmä v prípade, keď ste z nekvalitného alebo nevhodného matraca prešli na správny matrac. Približne do dvoch týždňov by si na matrac mal každý zvyknúť. Ak sa vám ani po dvoch týždňoch nespí dobre, možno je matrac nejakým spôsobom nevhodný alebo pôsobí nejaký iný vplyv. Odporúčame prečítať si v našom článku aj tipy na lepší spánok.
Ani matrac nie je úplne bezúdržbový. Po nákupe si vyžaduje pravidelnú starostlivosť v záujme zachovania nielen hygienických vlastností. Dôležité je najmä pravidelne prať alebo čistiť matracový poťah. Preto je väčšinou lepší poťah, ktorý sa dá stiahnuť a hodiť do práčky – odpadá zložité a väčšinou nedokonalé čistenie matraca kefkou alebo hubkou. Nie je na škodu, keď sa matrac raz za čas prevetrá a ideálne aj raz za mesiac otočí, predĺži sa tým jeho životnosť. Zdalo by sa, že v prípade matraca s dvojitou tuhosťou táto možnosť odpadá, pretože každý partner predsa využíva inak tvrdú stranu. Riešenie je ale jednoduché, stačí matrac otočiť a prehodiť. Každý si tak príde na svoje a matrac sa zároveň nebude opotrebúvať len z jednej strany. Viac o údržbe matraca sa dozviete v príslušnej kapitole.
Údržba matraca
Pri správnom zaobchádzaní môže matrac dobre slúžiť aj desať rokov (hoci ideálne by sa mal vymeniť asi po siedmich rokoch). Ako sa teda o matrac vhodne starať? Nie je to žiadna veda. V tomto článku sa dozviete niekoľko tipov, ako s matracom vhodne zaobchádzať, aby vám vydržal čo najdlhšie.
Vetranie a otáčanie
Ako sme už uviedli v časti o výbere matraca, spanie na jednej strane a permanentné zastielanie v posteli matracu nesvedčí. Každý má obľúbenú polohu pri spaní a telo je na rôznych miestach rôzne ťažké. Matrac tak môže byť nerovnomerne zaťažený. Potom začne na týchto miestach mäknúť, niekedy sa zdeformuje. Preto ho treba pravidelne prevracať a otáčať, ideálne cca po mesiaci. Nie je ale dobrý nápad prevracať matrac hneď ráno, po tom, ako ste na ňom celú noc spali. Každý človek sa potí a matrac musí mať šancu najskôr vyschnúť, inak sa môže zapariť.
K vysychaniu matraca pomáha aj jeho vetranie. To tiež zabráni tomu, aby sa v matraci množili mikroorganizmy a plesne. Poslednou bodkou je pochopiteľne pravidelné a dôkladné pranie posteľnej bielizne a poťahu matraca (v prípade, že je snímateľný).
Čistenie matraca
Odstraňovanie fľakov, napríklad od vyliateho čaju alebo jedla, do značnej miery uľahčuje snímateľný poťah. Ten by sa mal dať prať aspoň na 50 °C, ideálne viac, aby bolo možné praním odstrániť čo najviac mikroorganizmov. Niektoré matrace snímateľný povlak nemajú, v takom prípade by prišlo na rad ručné čistenie. To je však nedokonalé a neporadí si s mikroorganizmami. Skôr naopak, matrac môže zbytočne zvlhnúť, a to plesniam a hubám len prospieva. Dôrazne teda odporúčame kúpiť matrac s povlakom alebo nejaký dodatočne obstarať.
Zvlášť dôležité je to v prípade matracov pre malé deti. K tým nie je na škodu kúpiť i zvláštny poťah, ktorý je z jednej strany nepriepustný, pre prípad vyliatych tekutín alebo nočných nehôd. Okrem prania poťahu je potreba samotný matrac pravidelne vysávať. V prvom rade je to dobré pre dýchacie cesty, vďaka vysávaniu nevdychujete celú noc prach. Zároveň ide o ochranu matraca, aby sa prach a nečistoty nedostávali do vnútornej výplne.
Čistenie matraca s nesnímateľným poťahom
Ak nepreferujete snímateľný poťah a matrac nechávate len v samotnom nesnímateľnom poťahu, môže sa stať, že sa poťah znečistí. V takom prípade je jednoduchým riešením navlhčená handrička s šetrným čistiacim prostriedkom. Je ale nutné vyvarovať sa premáčania látky, poťah musíte čistiť len na povrchu, voda by sa nemala dostať do matraca. Pri takomto čistení je tiež potrebné nechať matrac dôkladne vyschnúť, ideálne na čerstvom vzduchu. Pri sušení je dobré matrac otáčať a nechať ho vetrať minimálne hodinu.
Nevhodné prostriedky
Najmä penové matrace, ale aj matrace z iných materiálov môžu byť veľmi citlivé na chemikálie. Pri ich čistení je teda potrebné starostlivo voliť vhodný prostriedok. Pozor si dávajte na akékoľvek žieraviny alebo naopak lepivé emulzie. Takéto látky môžu penu narušiť, reagovať s ňou, prípadne zalepiť vnútorné póry, a tým znížiť schopnosť vetrania. Vhodné nie je ani nadmerné teplo, nie vždy sa vyplatí sušiť matrac opretý o kúrenie. Najmä syntetické materiály môžu horúci radiátor znášať veľmi zle.
Ako vybrať rošt
Základom dobrého spania nie je len kvalitný matrac, ale aj dobre vybraný rošt. Každý matrac si navyše nerozumie s každým typom roštu (aj keď penové matrace bývajú univerzálne). Matrac by ste mali meniť každých 7 – 10 rokov, rošt vydrží oveľa dlhšie. Jeho nákup je teda dobré premyslieť.
Výberu správneho posteľového roštu sme dokonca venovali samostatné porovnanie i článok Ako vybrať posteľový rošt.
Rošt alebo pevná doska?
Pri väčšine matracov jednoznačne odporúčame rošt. Milovníci pevnej dosky by mali siahnuť po pružinových matracoch, tie sa s ňou dobre znesú. V porovnaní s roštom má pevná doska skôr nevýhody. Nie je priedušná a matracu tak hrozí zaparenie, množenie plesní a mikróbov. Ak teda máte pevnú dosku, odporúčame klásť väčší dôraz na dôkladné vetranie matraca, aby sa v ňom nehromadila vlhkosť.
Pevné dosky okrem toho nie sú odpružené a chrbát ich používaním trpí. Neprispôsobia sa telu tak ako rošt, čo sa môže prejaviť na vašom zdraví. Zároveň sa skracuje životnosť matraca, ktorá sa tlačením proti tvrdému povrchu rýchlo opotrebuje. Preto sú dosky prijateľným riešením skôr len na chaty, kde sa používajú sporadicky a nemôžu napáchať prílišné škody na zdraví.

Latky, lamely alebo doštičky?
Pri výbere roštu môžete voliť medzi latkovým, lamelovým a doštičkovým. Vyberať by ste mali buď podľa matraca, ktorý chcete na rošt položiť, alebo podľa predpokladanej a ďalších kritérií. V nasledujúcom texte si teda rozoberieme vlastnosti jednotlivých typov roštov.
a) Rošt z latiek
Latkový rošt sa spravidla vyrába zo smrekového dreva, patrí k najlacnejším na trhu. Nie je taký pružný ako rošt z lamiel. Preto sa naň hodia hlavne penové alebo taštičkové matrace, ktoré sa dobre tvarujú a toľko netrpia na tvrdšom povrchu. Výrobcovia väčšinou odporúčajú latkové rošty skôr pre deti alebo osoby do 60 kg. Existujú aj typy, ktoré zvládnu vyššiu záťaž a na tento aspekt sa treba zamerať pri výbere. Je dôležité, aby medzi jednotlivými latami neboli medzery väčšie než 6 cm, inak sa matrac zdeformuje.
b) Lamelový rošt
Lamelové rošty sú v súčasnosti asi najpopulárnejšie a existujú v širokej škále špecifických variantov. Predlžujú životnosť matraca, sú pružné a priedušné. Ideálny počet na bežné jednolôžko je aspoň 28 lamiel, rozostupy by mali byť maximálne 5 cm. Všeobecne sa dá povedať, že čím viac lamiel, tým pohodlnejší rošt, pochopiteľne však existujú výnimky.
Lamely sa vyrábajú väčšinou z brezového alebo bukového dreva a mali by byť pružne uchytené. Takýto lamelový rošt sa dobre prispôsobí telu a kooperuje s matracom. Lamely sú spravidla uložené v textilnom puzdre. Kvalitné rošty mávajú vystuženú bedrovú oblasť a naopak zmäkčenú oblasť ramien a nôh. Ich nosnosť dosahuje približne 150 kg, najčastejšie sa pohybuje medzi 80 – 130 kg. Ideálne je kombinovať ich s latexovými alebo penovými matracmi, naopak pružinové matrace nie sú príliš vhodné.
c) Doštičkový rošt
Namiesto lamiel alebo latiek je tento rošt tvorený väčším množstvom vzájomne spojených doštičiek. Podľa výrobcov poskytuje lepší komfort, pretože sa dobre prispôsobuje bodovému tlaku. Tieto rošty sú údajne vhodné pre všetky typy matracov. Väčšina roštov je polohovateľná. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a zatiaľ pomerne malá dostupnosť na trhu.
Pevný alebo polohovateľný?
Polohovací rošt je vhodný najmä pre osoby sa zdravotnými problémami. Spravidla je polohovateľný v oblasti chrbta, niekedy aj nôh. Určite by o ňom mali uvažovať aj osoby, ktoré netrpia zdravotnými problémami, umožňuje totiž skvelú relaxáciu a poskytuje vhodnú oporu chrbta napríklad pri čítaní. Zdvihnutá časť nôh zase uľaví športovcom a podporuje kardiovaskulárny systém. Zdravým ľudom dobre poslúži i pevný rošt, okrem toho je spravidla lacnejší.
Pre osoby upútané na lôžko by mal byť polohovateľný rošt samozrejmosťou. V tomto prípade je na mieste uvažovať o elektricky polohovateľnom rošte. Starší alebo nemohúci človek tak nie je odkázaný na mechanické prenastavovanie, ale sám si lôžko nastaví podľa svojich potrieb len stlačením tlačidla. Nevýhodou týchto roštov je pochopiteľne vyššia cena.
Spanie na zemi
Inšpirácia prichádza napríklad z Japonska, alebo aj z histórie, celý rad priaznivcov tohto spôsobu spania sa odkazuje na časy, keď ešte žiadne postele neexistovali a označuje spanie na zemi za prirodzené pre človeka. Spánok na zemi, či už s podložkou alebo bez nej, má zapálených priaznivcov i odporcov, a to aj v radoch odborníkov. Medzi potenciálnymi výhodami tohto spôsobu spania sa najčastejšie uvádza odstránenie bolestí chrbta, zlepšenie držania tela, povzbudenie krvného obehu a celkové zlepšenie kvality spánku. Niektorí odborníci naopak varujú pred zhoršením bolesti, a to najmä v miestach, ako je kostrč alebo lopatky (Zdroj: Refinery 29). Pri spaní na podlahe ste tiež bližšie všetkým nečistotám a prachu, negatívny vplyv tak môže mať najmä na alergikov. Ďalej sa spanie na podlahe neodporúča seniorom, osobám so zhoršenou pohyblivosťou (z podlahy sa horšie vstáva) a osobám citlivým na chlad (Zdroj: Healthline).
Podložky na spanie na zemi
Ak zvažujete spanie na zemi, nemusíte hneď prejsť k takému extrému, akým je spanie na holej zemi. Existuje celý rad viac či menej vhodných podložiek, ktoré môžete pri spaní na zemi využiť, stačí si len vybrať tú, ktorá vám bude vyhovovať najlepšie.
Matrac – Mnohí z nás pravdepodobne zažili obdobie spánku na matraci položenom na zemi, keď sa sťahovali. Tento spôsob sa dá porovnať s položením matraca na pevnú dosku, v dlhodobom časovom horizonte tak môže mať negatívny vplyv najmä na životnosť matraca, ako zmieňujeme v časti „Rošt alebo pevná doska?“.
Futon – S futonovým lôžkom sa pravdepodobne najčastejšie stretnete v Japonsku, kde je úplne bežné. Ide o pevnejší matrac vyrobený najčastejšie z prírodných materiálov, najčastejšie sa používa v kombinácii s tatami (podložka, najčastejšie zo slamy). Pri používaní futonu úplne bez podložky môže klesať jeho životnosť, najmä pre riziko zaparenia, vzniku plesní a pod.
Ďalšie alternatívy – Na spanie na zemi môžete využiť aj rôzne karimatky, jógamatky, masážne podložky a podobne, najzarytejší priaznivci môžu zvoliť aj holú zem.
Ako vybrať vankúš
Úlohou vankúša je podopierať hlavu a udržiavať chrbticu v prirodzenej polohe. Preto jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere vankúša bude vaša spánková poloha. Vyberať môžete tiež podľa tvaru a materiálu vankúša, o ktorých si viac povieme nižšie.
Spánková poloha
Vankúš, ktorý je ideálny na spanie na chrbte, nebude optimálny pre tých, ktorí preferujú spanie na boku. Samozrejme tiež existuje veľa ľudí, ktorí polohy spánku často striedajú. Poďme teda určiť, aký vankúš sa hodí pre vašu obľúbenú spánkovú polohu.
a) Na chrbte
Pri spaní na chrbte je najdôležitejšie podopretie ramien a krku. Vankúš by mal byť vyšší a stredne mäkký, aby udržiaval chrbticu v správnej polohe.
b) Na bruchu
Opakom spania na chrbte je poloha na bruchu. Podobne vankúš by mal byť skôr mäkší a nízky, aby nedochádzalo k neprirodzenému zakláňaniu hlavy.
c) Na boku
Pre spanie na boku je dobrou voľbou niektorý z anatomicky tvarovaných vankúšov, ktorý udrží hlavu v správnej výške. Rovnako ako pri spaní na chrbte je lepší vyšší vankúš, tentoraz skôr pevnejší.
d) Striedanie polôh
Ako sme už uviedli, každá poloha pri spaní má svoje vlastné nároky. Pri ich striedaní je preto dobré zvoliť vankúš so strednou výškou a strednou tvrdosťou, ktorý bude viac či menej vyhovovať všetkým spacím polohám.
Tvar
Voľba väčšinou prebieha medzi klasickým obdĺžnikovým vankúšom a vankúšom s nejakým typom anatomického tvarovania. Klasické vankúše sú stále obľúbené a dajú sa využiť vo všetkých spacích polohách, líšiť sa budú skôr výškou či tuhosťou. Najmä pri spaní na boku, prípadne na chrbte, je však vhodnejším variantom anatomický vankúš, ktorý lepšie podoprie hlavu a ramená v stabilnej polohe.
Materiál
Pri voľbe materiálu vankúša by malo mať prvé slovo vaše zdravie. Vezmite preto do úvahy, či potrebujete napríklad lepšiu fixáciu krčnej chrbtice, prípadne trpíte alergiami na perie či ďalšie prírodné materiály.
a) Perie
S touto predtým obľúbenou náplňou už sa dnes tak často nestretnete, postupne ju nahrádzajú iné materiály, ako sú mikrovlákna alebo pamäťové peny. Výhodou peria je, že sa dá opakovane načechrať a tvar vankúša si tak môžete upraviť podľa vlastných preferencií. Inak ale nejde o dvakrát vďačný materiál, najmä z hľadiska údržby. Voľba hodiť perový vankúš do práčky nebýva úplne šťastná, a tak je často potrebné využiť profesionálne čistenie. Okrem toho perie nie je vhodné pre alergikov z dôvodu množenia roztočov.
b) Umelé vlákna
Na trhu je na výber celý rad polyesterových, polyuretánových a ďalších umelých vláken. Ich výhodou je všeobecne priedušnosť a odolnosť, dajú sa prať a navyše sú vhodné pre alergikov.
c) Pamäťová pena
Pamäťovou penou sa plnia väčšinou anatomické vankúše, rozrezanou na kúsky potom aj klasické modely. Jej výhodou je prispôsobivosť tvaru tela a odolnosť voči roztočom.
d) Ďalšie materiály
Perím, umelými vláknami a penou ponuka náplní samozrejme nekončí, stretnúť sa môžete napríklad aj s vankúšmi plnenými vlnou, semenami rastlín či hodvábom. Vybrať si teda môžu aj milovníci prírodných materiálov.
Tipy pre lepší spánok
V noci sa prevaľujete, ráno ste unavení, nevyspatí, bolí vás chrbát alebo hlava? V prvom rade skontrolujte, či máte dobrý matrac. Nákupom matraca, ktorý bude pre vás ideálny, sa tieto problémy môžu vyriešiť. Dajte mu ale chvíľu čas, môže trvať až dva týždne, než si spolu sadnete. Ste si istí, že máte správny matrac? V takom prípade vám odporučíme pár tipov na skvalitnenie spánku (Zdroj: Healthline).
Dlhé „šlofíky“
Krátke zdriemnutie behom dňa môže človeka osviežiť a dodať mu novú energiu. Spánok uprostred dňa by však nemal trvať dlhšie než hodinu. Po takomto dlhom zdriemnutí totiž môžu nastať problémy s večerným zaspávaním. Ráno ste nevyspatí, cez deň unavení a opäť máte nutkanie zdriemnuť si. Takto sa môžete dostať do nepríjemného kola rozhodeného režimu. Ako z neho von? Zdriemnite si, ak to potrebujete. Alebo „šlofíka“ vynechajte, radšej sa prejdite na čerstvom vzduchu a večer choďte o to skoršie spať.
Káva – priateľ či nepriateľ?
Únavu počas dňa zaháňame nielen spánkom, ale aj kofeínovými nápojmi. Veľa ľudí nedá bez rannej kávy ani ranu. Vie sa však, že kofeín narušuje spánok. Za kávu na raňajky síce vysokú daň nezaplatíte, s vyšším počtom šálok denne však už môžu prísť problémy. Môžete mať pocit, že spíte normálne. Kofeín však zvyšuje frekvenciu krátkych nočných prebudení, o ktorých väčšinou ani nevieme, ale ktoré narušujú kvalitu spánku. Ideálne je teda minimálne obmedziť kávu v popoludňajších hodinách, prípadne ju nahradiť zdravším variantom, ako je čaj alebo káva bez kofeínu.
Ťažké jedlo
Nie nadarmo sa hovorí, že posledné jedlo si má človek dať najmenej dve hodiny pred spaním. S plným žalúdkom sa nielen horšie zaspáva, ale aj zle spí. Trávenie je totiž energeticky náročný proces a telo v noci pracuje, namiesto toho, aby si poriadne odpočinulo. Odporúčame teda udržať si vhodný časový odstup medzi večerou a spánkom. Ideálne tiež večer voliť ľahšie jedlo, za kačacinu sa kapustou a knedľou vám organizmus ráno rozhodne nepoďakuje.
Televízia, mobily a starosti
Ani jedna z týchto vecí nemá v spálni čo robiť. Televízia zdržuje od spánku, veľa ľudí si navyše zvyklo nechávať televízor pustený aj pri zaspávaní. Hluk ale môže spánok nepríjemne narušovať, sluch totiž funguje aj v spánku. Telo je stále v pozore, pretože vníma vonkajšie zvukové podnety a nemá šancu úplne si odpočinúť. Používanie mobilu pred spaním spolu so starosťami zaťažuje hlavu. Keď človek neustále premýšľa, horšie sa mu zaspáva. Je preto dobré upokojiť sa pred spaním, dajme tomu krátkou prechádzkou, relaxačným kúpeľom alebo dobrou knihou, a do postele ísť s čistou hlavou.
Použité zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mattress
https://www.which.co.uk/reviews/mattresses/article/choosing–the–best–type–of–mattress