Menu

Ako vybrať kvalitný matrac

Aktualizované:
Máj 2022
Autor:
Eliška Srncová
Mabo Viola

Víťaz porovnania

Top produkt z tvrdých matracov

Bez matraca sa dnes nezaobíde prakticky nikto. Správne zvolený matrac môže uľaviť od bolestí chrbta a kĺbov a skvalitniť spánok (Zdroj: Sleep Health), zle zvolený matrac môže naproti tomu negatívne ovplyvniť oporný systém tela, čo je nebezpečné najmä u detí. Pri jeho kúpe je preto dobré pamätať na to, ako vás môže táto investícia ovplyvniť.

Pre výber matraca existuje niekoľko zásadných kritérií, väčšina z nich sa odvíja od osoby majiteľa. Nie je teda vhodné nakúpiť do celej domácnosti rovnaké matrace za výhodnú cenu. Naopak, každý jednotlivý matrac by ideálne mal byť čo najviac kompatibilný s osobou, ktorá ho používa.

V tomto návode sa dozviete, ako matrac vybrať, konkrétne čo by mal matrac spĺňať a aké sú ideálne parametre pre jednotlivé kategórie užívateľov. Matrac sme delili podľa tvrdosti, ktorá je väčšinou pre záujemcov zásadná. Zamerali sme sa aj na najčastejšie používané materiály, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami a určením. Ďalej sme pri matracoch riešili napríklad ideálne rozmery a nosnosť, tie sa tiež odvíjajú od postavy spáča.

Ako vybrať matrac stručne:

 • Vyberte vhodné rozmery a nosnosť – Rozmery voľte podľa veľkosti postele, poprípade výšky postavy. Dôležitá je aj hrúbka, tá by mala byť aspoň 15 cm pre dospelých a 20 cm pre seniorov. Nosnosť vyberajte podľa svojej hmotnosti, ideálne vždy s rezervou.
 • Zvoľte optimálnu tuhosť – Tuhosť vyberajte podľa vašej hmotnosti, spacej polohy a veku. Tuhšie matrace sú vhodné pre mladšie osoby, na spanie na chrbte či na bruchu a pre užívateľov s vyššou hmotnosťou. Mäkšie matrace zase ocenia seniori a osoby, ktoré preferujú spánok na boku. Mávajú ale nižšiu nosnosť.
 • Pozrite sa na výber materiálov – Medzi kvalitné materiály patria rôzne typy pien (pamäťová, studená, niektoré PUR peny), obľúbené sú aj taštičkové pružiny a prírodné materiály, ako je latex. Lacnejšie matrace môžu byť napr. z molitanu, bývajú preto menej priedušné. Pri výbere materiálu berte do úvahy aj typ roštu.
 • Overte dĺžku záruky a certifikáty kvality – Pri rade matracov sa stretnete s predĺženou zárukou (nemala by ale byť podozrivo dlhá, napr. 25 rokov), dôveryhodnosť im dodávajú aj certifikáty kvality, ktoré svedčia napr. o nezávadnosti materiálu.
 • Zvážte výšku obstarávacej ceny – Počítajte s vyššími desiatkami eur či až stovkami, cena sa bude meniť i podľa zvoleného rozmeru matraca. V závislosti na vašom rozpočte potom možno budete musieť zvoliť napr. menšiu hrúbku alebo iný typ poťahu.

Spoločne s nákupom matraca niekedy možno budete riešiť aj nákup novej postele. Návod, ako na to, nájdete v článku Ako vybrať posteľ. Ak hľadáte riešenie pre návštevy a na ďalšiu posteľ vám v domácnosti nezostáva miesto, ponúka sa aj alternatíva vo forme nafukovacej postele.Rozmery a nosnosť

Základom pri výbere správneho rozmeru matraca je, že má dĺžka matraca presahovať jeho majiteľa o 20 až 25 cm. Šírka je do istej miery individuálna, bežne sa používa minimálne 90 cm na jednolôžko. Pri dvojlôžku už môžu mať oba matrace šírku iba 80 cm. V dnešnej dobe ale nie je problém vyrobiť matrac v ľubovoľných rozmeroch.

Čo do hrúbky by mal matrac mať aspoň 15 cm. Tenší matrac nemusí mať dostatočnú kvalitu, hrozí, že sa rýchlejšie preleží. Navyše nemusí telu poskytnúť vhodnú oporu. Pri výbere matraca pre seniorov sa odporúča voliť hrúbku aspoň 20 cm, z ktorej sa lepšie vstáva. Záleží ale samozrejme aj na celkovej výške lôžka.

Nosnosť matraca uvádza každý výrobca. Pomáha s orientáciou, pre akú váhovú kategóriu je matrac určený. Je dobré sa podľa nej riadiť, pretože aj relatívne tvrdý matrac môže človeku s vyššou hmotnosťou pripadať mäkký a naopak. Všeobecne sa odporúča kupovať skôr tvrdší matrac. Uvedená hmotnosť je vždy maximálna, nie je teda od veci ponechať si pri kúpe matraca určitú rezervu, aby si matrac zanechal svoje pozitívne vlastnosti čo najdlhšie.

Dvojlôžkové matrace

Ak vyberáte matrac na dvojlôžko, možno váhate, či kúpiť jeden alebo dva oddelené. Jeden matrac môže byť zradný, dokonale vyhovovať bude iba partnerom, ktorí patria do rovnakej hmotnostnej kategórie. Muži a ženy navyše väčšinou aj pocitovo preferujú inak tvrdé matrace. Preto sú lepšou voľbou dva oddelené matrace. Na trhu sú dnes aj matrace s dvoma rôznymi tuhosťami. Partneri teda môžu mať typovo rovnaké matrace, ktoré si len prispôsobia otočením na stranu s tvrdosťou, ktorá je im príjemnejšia.

Tvrdosť

Väčšina predajcov rozdeľuje matrace podľa tvrdosti do štyroch kategórií, od mäkkých až po extra tvrdé (Zo zdroja: Recenze testy). Niektorí majú kategórií päť, sedem alebo aj desať, čo už môže byť trochu neprehľadné. Pre zjednotenie sme teda zvolili systém štyroch kategórií:

 • Veľmi mäkké (1 zo 4)
 • Mäkké (2 zo 4)
 • Tvrdé (3 zo 4)
 • Veľmi tvrdé (4 zo 4)

Pri výbere tvrdosti matraca je potrebné zvážiť hneď niekoľko faktorov, jedným z najdôležitejších je telesná hmotnosť. Ľudia s nižšou hmotnosťou môžu voliť aj mäkšie matrace, ľudia s vyššou váhou by mali siahnuť skôr po tvrdšom matraci, ktorý poskytuje dostatočnú oporu. Všeobecne ženy preferujú mäkšie matrace, muži často volia skôr tvrdšie kusy. Vždy však záleží na vašich konkrétnych preferenciách, takže dajte na svoje osobné skúsenosti. Najobľúbenejšie sú tvrdosti 2 a 3, ktoré uspokoja najširšie spektrum záujemcov.

Tvrdosť Hmotnosť Poloha spania Špecifiká
Veľmi mäkká (napr. 1 zo 4) do 70 kg na boku žena, starší človek
Mäkká (napr. 2 zo 4) 70 – 100 kg na boku, striedanie polôh žena
Tvrdá (napr. 3 zo 4) do 120 kg na bruchu, striedanie polôh muž
Veľmi tvrdá (napr. 4 zo 4) do 150 kg na chrbte muž
 • Veľmi mäkká (tuhosť 1 zo 4) – Najmäkší matrac sa väčšinou vyrába z latexu alebo peny. Sú veľmi elastické a prispôsobivé. Nevytvárajú voči telu protitlak, vďaka tomu zabraňujú vzniku preležanín a uvoľňujú svalstvo. Nie sú úplne vhodné pre aktívneho človeka s vyššou hmotnosťou, naopak ale môžu byť veľmi dobrou voľbou pre starších alebo nepohyblivých ľudí a osoby trpiace bolesťami kĺbov.
 • Mäkká (tuhosť 2 zo 4)Druhá úroveň tvrdosti býva u zákazníkov najobľúbenejšia. Vyrába sa v mnohých variantoch vrátane polyuretánových, sendvičových, pružinových a matracov zo studenej peny. Stále patria k mäkšej časti spektra, sú teda elastické a dobre sa prispôsobujú telu. Oproti najmäkším matracom ale poskytujú lepšiu oporu chrbtice. Odporúčame ich skôr záujemcom s hmotnosťou do sto kilogramov, ktorí preferujú mäkšie lôžko.
 • Tvrdá (tuhosť 3 zo 4) – Jedná sa o niečo tvrdší matrac, ocenia ho najmä mladší ľudia a osoby s vyššou hmotnosťou. Poskytujú dostatočnú oporu, voľte ich ale iba, ak preferujete tvrdšie spanie. Vyrábajú sa najmä ako sendvičové alebo pružinové.
 • Veľmi tvrdá (tuhosť 4 zo 4) – Veľmi tvrdé matrace nie sú tak populárne ako matrace s tvrdosťou 2 a 3. Väčšinou sa vyrábajú z vysoko odolnej polyuretánovej peny, často s využitím kokosového vlákna. Dobre poslúžia vyšším váhovým kategóriám, volia ich častejšie muži ako ženy. Rovnako ako tvrdosť 1, aj tvrdosť 4 je v podstate extrémna záležitosť, pre jej obstaranie teda musíte tvrdé spanie naozaj vyžadovať.

Tvrdosť podľa spôsobu spania

Jedným z kritérií pre výber tvrdosti matraca môže byť aj vami preferovaný spôsob spania.

 • Spanie na chrbte – Ak radi spíte na chrbte, jednoznačne voľte tvrdší matrac. Ten pri spánku správne rozloží vašu hmotnosť a zaistí chrbticu v rovnej polohe. Nedochádza tak k prepadaniu, napríklad v bedrovej oblasti.
 • Spanie na boku – Pri spaní na boku sú niektoré zóny matraca viac zaťažené ako iné. K väčšej záťaži dochádza napríklad v oblasti bedier, ramien a kolien. Pre takých spáčov sa hodí stredne tvrdý až mäkší matrac, ktorý sa prispôsobí telu, ale zároveň ho dostatočne podoprie.
 • Spanie na bruchu – Stredne tvrdý matrac ocenia aj užívatelia, ktorí preferujú pri spaní polohu na bruchu. Opäť sa príjemne prispôsobí telu a zároveň ho zaistí vo vodorovnej polohe.
 • Striedanie polôh – Pri striedaní polôh je opäť ideálne voliť medzi stredne tvrdými matracmi.

Ukážka tvrdostí matraca

Materiál

Matrace sa vyrábajú z pomerne širokého spektra materiálov. Niektoré sú modernejšie ako iné, majú rôzne vlastnosti a sú rôzne vhodné pre rozdielnych používateľov. Ďalej v texte sa dozviete, aj ktoré materiály sú vhodné na každodenné používanie a ktoré je dobré kúpiť skôr na občasné spanie, napríklad ako matrac pre hostí.

V dnešnej dobe už sa príliš nestretnete s matracom z jednoliateho bloku materiálu, prevažujú modely, ktoré majú viac rôznych vrstiev. Veľmi často sú vrstvy tvorené penami s rôznou tuhosťou a rôznorodými vlastnosťami, samostatnú vrstvu ale môžu tvoriť aj iné materiály, napr. kokosová doska.

V tabuľke nájdete zhrnuté výhody a nevýhody jednotlivých materiálov vrátane odporúčaného typu roštu. Detailne sa jednotlivým materiálom venujeme ďalej v texte.

Materiál Výhody Nevýhody Určenie
Latex + Vysoká elasticita

+ Vysoký podiel prírodných materiálov

– Zle znáša vlhkosť

– Často nižšia odolnosť voči roztočom

Lamelové rošty
PUR pena + Dlhá životnosť

+ Veľká ponuka tuhostí

– Horšia priedušnosť Univerzálne
Bio pena + Prírodné materiály

+ Šetrná k životnému prostrediu

– Horšia dostupnosť Univerzálne
HR (studená) pena + Vysoká priedušnosť

+ Vysoká elasticita

– Nebýva vhodná pre polohovacie rošty Pevné rošty
Lenivá (pamäťová) pena + Dobre prispôsobenie telu

+ Znižuje riziko vzniku preležanín

– Nevhodná pre deti do 12 rokov Univerzálne
Klasické pružiny + Vysoká priedušnosť

+ Dobré prispôsobenie telu

– Nevhodné pre veľké dvojlôžkové matrace (prenos pohybu)

– Nevhodné na polohovacie rošty

Pevné rošty
Taštičkové pružiny + Vysoká priedušnosť

+ Dobré prispôsobenie telu

+ Neprenášajú pohyb

– Nevhodné pre polohovacie rošty Pevné rošty

Latexové matrace

Latexové matrace patria k tým mäkším, spravidla sa vyrábajú s tuhosťou 1 až 2. Sú veľmi komfortné. Vďaka vysokej elasticite sa dobre prispôsobia tvaru tela, vyznačujú sa aj dobrou životnosťou a stálosťou parametrov. Do stredu sa pre väčšiu tuhosť vkladá doska z kokosových vlákien, PUR alebo HR peny (Zo zdroja: Matrace-nejlepsi.cz).

Nie sú príliš vhodné do vlhkého prostredia, matrace majú vysoký podiel prírodných materiálov a sú menej priedušné. Rovnako ich neodporúčame osobám, ktoré sa nadmerne potia. Nie sú ani príliš odolné voči roztočom, a tak nejde o najlepšiu voľbu pre alergikov. Záleží však na výrobcovi, niektorí sa s týmito problémami vysporiadali vhodným pomerom prírodných látok. Je lepšie ich pokladať na lamelové rošty, pevná doska im nesvedčí.

Penové matrace

Penové matrace sa vyrábajú z rôznych druhov pien s rôznymi vlastnosťami. Tie sú často navzájom kombinovateľné. Čo majú tieto matrace spoločného, ​​je ich univerzálnosť. Nielenže je možné ich vytvoriť v rôznych stupňoch tuhosti, ale tiež sú vhodné na kombinovanie so všetkými typmi lamelových a latových roštov (Zo zdroja: Ako vybrať matrac).

 • PUR matrac – Polyuretánové matrace patria k najobľúbenejším na trhu. Existujú v mnohých variantoch tvrdosti, sú elastické a tvarovo stále. Mávajú jadro z odolnejšej peny, ktoré zaistí ich dlhú životnosť a zároveň umožní používanie týchto matracov aj ľuďom s vyššou hmotnosťou. Ich nevýhodou môže byť horšia priedušnosť.
 • Matrace z bio peny – Jednou z noviniek na trhu sú matrace z bio peny. Základnou surovinou na ich výrobu sú prírodné oleje, napríklad extrakt zo sóje. To sa prejavuje najmä priaznivým dopadom na ekológiu. Matrace z bio peny sú veľmi elastické a odolné. Vyznačujú sa aj skvelými ortopedickými vlastnosťami. Niekedy sa na výrobu používa aj ricínový olej. Matrace s touto prímesou sú odolnejšie voči mikróbom, plesniam a hubám. Bio penové matrace si väčšinou sedia s každým druhom roštu.
 • Matrac zo studenej (HR) peny – Studená pena má väčšie póry ako klasická PUR pena. Vďaka tomu je priedušnejšia, má tiež väčšiu elasticitu a tvarovú stálosť. Výborne ventiluje, a tak dobre odvádza teplo a obmedzuje výskyt roztočov. Skvele sa prispôsobí telu. Často sa používajú na jeden matrac peny s rôznou tuhosťou a vytvárajú tak zóny. Je tiež možné studenú penu kombinovať s klasickou PUR alebo napríklad lenivou penou, a tak ešte vylepšiť vlastnosti finálneho produktu.
 • Matrac z pamäťovej peny – Pamäťová alebo lenivá pena v kontakte s telesným teplom mäkne a ideálne sa prispôsobí krivkám tela. Zároveň telo stabilizuje a poskytuje mu oporu. Pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a kvalitu spánku, môže mať dobrý vplyv aj na bolesti chrbta. Niekedy býva tvarovaná do tzv. masážnych nopov, ktoré prekrvujú vrchnú časť pokožky. Je preto vynikajúci pre osoby trpiace na preležaniny. Pre deti sa ale tento materiál neodporúča, pretože neposkytuje dostatočnú oporu.

Pružinové matrace

V dnešnej dobe síce strácajú na popularite, od dôb uvoľnených pružín, ktoré tlačili do chrbta, sa ale podoba pružinových matracov zásadne posunula. Sú pružné, takže sa dobre prispôsobia tvaru tela. Pokiaľ majú dobre zaistenú tzv. roznášaciu vrstvu, nehrozí nepríjemné pretláčanie pružín na povrch. Nehodia sa na lamelové rošty, zvlášť nie polohovacie. Oveľa lepšie si budú rozumieť s pevným roštom, aj vďaka svojej skvelej priedušnosti.

Pružinové matrace sa dajú rozdeliť na tri základné typy:

 • Matrace s klasickými (tzv. bonell) pružinami – Pri matracoch s klasickým pružinovým jadrom sú pružiny navzájom spojené prídavnými pierkami, aby sa nemohli uvoľňovať. Takto prepojené pružiny ale značne prenášajú pohyb, nie sú tak ideálne do veľkého matraca na dvojlôžko.
 • Taštičkový matrac – Pri taštičkových matracoch má každá pružina samostatné textilné puzdro. To napomáha lepšiemu rozloženiu váhy a pružiny nie sú spojené, nedochádza tak k rovnakému prenosu pohybov ako u bonellových pružín.
 • Mikrotaštičkový matrac – Mikrotaštičkový matrac obsahuje až tisíc pružín na rozlohu 90×200 cm. Tie sú navyše tiež uložené v textilnom puzdre. Opäť skvele rozložia váhu, sú ale mäkšie, preto nebudú vyhovovať osobám s vyššou telesnou hmotnosťou.

Špecifickým variantom sú matrace s penovými pružinami. Tie majú rovnaké výhody ako pružiny z kovu, vyhnete sa u nich ale napríklad vŕzganiu.

Špeciálne typy

U matracov sa môžeme stretnúť s pojmami bio matrac alebo zónovanie. Čo to teda znamená? Bio matrace sľubujú, že použitý materiál bol vyrobený v súlade s ekologickými štandardmi. Potom existujú ešte matrace z prírodných materiálov. Tie sľubujú, že pri ich výrobe neboli použité syntetické látky. To môže byť napríklad niektorý typ matraca z bio peny.

Zónovanie u matracov znamená, že matrac je rozdelený do niekoľkých zón, ktoré sa od seba líšia tvrdosťou. Telo tak dostáva väčšiu oporu v kritických bodoch, ako je oblasť hlavy, ramien a bokov. Matrace so zónami nie sú príliš vhodné pre deti alebo osoby menšieho vzrastu. Rozloženie jednotlivých oblastí totiž nemusí zodpovedať rozloženiu ich tela.

Pri kúpe matraca je navyše potrebné rozlišovať medzi matracom zdravotným a ortopedickým. Ortopedický matrac sľubuje oporu kostrového systému a spravidla aj správne rozloženie váhy. Zdravotný matrac sa naproti tomu pýši niektorým z certifikátov, napríklad že je hypoalergénny alebo vhodný pre osoby upútané na lôžko.

Záruka a certifikáty kvality

O kvalite matraca vypovedá aj dĺžka záruky poskytovanej výrobcom, tá môže byť aj viac ako 5 rokov. Niektorí výrobcovia však uvádzajú u matracov záruku pätnásť alebo aj dvadsaťpäť rokov. To môže byť pomerne zavádzajúce, pretože aktívne používaný materiál sa skrátka opotrebuje. Bežné opotrebovanie vám výrobca nemusí pri reklamácii uznať, preto môže ísť pri takto dlhých zárukách skôr o reklamný trik.

Správne zvolený matrac môže jeho majiteľovi ochotne slúžiť aj desať až pätnásť rokov, všeobecne platí, že z ortopedického a hygienického hľadiska je vhodné matrac vymieňať približne každých sedem rokov.

Výhodou je, keď má matrac aj nejaké certifikáty kvality, napríklad z klinického testovania. Medzi tie najznámejšie patria:

 • LGA-Prüf-Zertifikat – Zaručuje kvalitu a odolnosť použitých materiálov.
 • EUROLatex Eco Standard – Potvrdzuje absenciu závadných látok v latexových matracoch.
 • ÖkoTest Standard 100 – Vypovedá o nezávadnosti textilných materiálov (teda napr. poťahov).

Poťah

Neoddeliteľnou súčasťou matraca je poťah. Pri výbere matraca je dôležité postrážiť si:

 • Či je poťah snímateľný – Pokiaľ nejde sňať, bude sa ťažko čistiť alebo meniť. K matracom bez snímateľného poťahu odporúčame zaobstarať chránič na matrac.
 • Na akú vysokú teplotu ho môžete prať – Ideálne je aspoň 60 °C, čo je teplota, ktorá efektívne likviduje mikroorganizmy. Niektoré poťahy znesú len 40 °C, u tých je možné pridať na pranie dezinfekciu na bielizeň. Nájdu sa aj varianty s teplotou prania 90 a viac °C, tie sú vhodné predovšetkým pre seniorov a osoby upútané na lôžko.

Poťah môže byť z rôznych materiálov, obľúbená je bavlna, tencel, ale aj ovčia vlna alebo prímes dutých vlákien. Látka tiež býva obohatená o rastlinné výťažky alebo striebro s dezinfekčnými účinkami. Existujú aj poťahy s nepremokavou vrstvou.

Cena matracov

Kúpa kvalitného matraca je investíciou vyšších desiatok eur alebo nižších stoviek, najdrahšie modely vás vyjdú aj na viac ako 400 €. Rozdelenie matracov do cenových kategórií je pomerne neľahká úloha, aspoň pre predstavu sme ale spísali, čo zhruba môžete od matraca v určitej cenovej hladine očakávať.

 • Do 80 € – Najlacnejšie matrace zoženiete už zhruba za 40 €. Spravidla sú to modely so základnou dvojročnou zárukou, môžu mať nižšiu nosnosť, menšiu hrúbku (pod 15 cm) alebo absenciu zónovania. Pri troche hľadania ale aj v tejto kategórii narazíte na slušnú variantu, výber ale nebude nijako široký.
 • Od 80 € do 200 € – Matrace s cenou medzi 80 a 200 € predstavujú viac-menej štandard. Nájdu sa medzi nimi aj modely s veľmi vysokou nosnosťou, špeciálnymi vlastnosťami alebo výnimočne dlhou záručnou dobou, väčšinou sa ale držia skôr štandardných hodnôt. Nebude však problém nájsť v ponuke antibakteriálny, hypoalergénny alebo antidekubitný variant.
 • Nad 200 € – Vyššia cenová kategória sa prejavuje najmä zvýšením nosnosti a predĺžením záručnej doby. Pomerne časté sú v tejto kategórii matrace so zárukou 5 a viac rokov, ktoré unesú aj viac ako 130 kg. Štandardom je rozdelenie povrchu do siedmich zón a často sa stretnete s hrúbkou nad 20 cm.

Ďalšie faktory výberu matraca

Ako sme už písali v úvode, výber matraca je veľmi individuálny proces a okrem rozmerov, materiálu a nosnosti je často potrebné zamerať sa aj na ďalšie špecifiká, ako je napríklad vek jeho užívateľa.

 • Vek užívateľa – Deti potrebujú k správnemu vývoju kvalitný matrac, odporúča sa skôr vyššia tvrdosť. Vhodný je u takého matraca aj nepremokavý poťah. S pribúdajúcim vekom je potom možné presedlať aj na matrac zónový. Mladší ľudia spravidla preferujú tvrdšie spanie, čím je človek starší, tým lepšie mu robí spanie mäkšie, ktoré viac šetrí kĺby. Je dobré matrac prispôsobiť aj konkrétnym zdravotným problémom majiteľa.
 • Spôsob uloženia matraca – Na zdravé spanie nie je príliš vhodné umiestnenie matraca na pevnej doske, ktoré zabraňuje kvalitnému odvetrávaniu. Na to lepšie slúžia rošty z latiek alebo predpružených lamiel. Medzi priečkami roštu by mala byť vzdialenosť najviac 4 cm, samotné priečky majú mať okolo 5 cm. Niektoré rošty môžu byť aj polohovateľné, to ocenia najmä dlhodobo chorí alebo starší ľudia. Viac o roštoch sa dozviete v kapitole o výbere roštu.

Ako vybrať rošt

Základom dobrého spania nie je len kvalitný matrac, ale aj dobre vybraný rošt. Každý matrac si navyše nerozumie s každým typom roštu (hoci penové matrace bývajú univerzálne). Matrac by ste mali meniť každých 7 – 10 rokov, rošt vám vydrží oveľa dlhšie. Jeho kúpu je teda dobré premyslieť.

Výberu správneho posteľového roštu sme dokonca venovali samostatné porovnanie aj článok Ako vybrať posteľový rošt.

Rošt

Pre väčšinu matracov jednoznačne odporúčame rošt. Milovníci pevnej dosky by mali siahnuť po pružinových matracoch, tie sa s ňou dobre znesú. Oproti roštu prináša pevná doska skôr nevýhody. Nie je priedušná a matracu tak hrozí zaparenie, množenie plesní a mikróbov. Pokiaľ teda máte pevnú dosku, odporúčame väčší dôraz na dôkladné vetranie matraca, aby sa v ňom nehromadila vlhkosť.

Pevné dosky navyše nie sú odpružené a chrbát ich používaním trpí. Neprispôsobí sa telu tak ako rošt, čo sa môže prejaviť na vašom zdraví. Zároveň tým skracujú aj životnosť matraca, ktorý sa tlačením proti tvrdému povrchu rýchlejšie opotrebuje. Prijateľným riešením sú tak skôr len na chaty, kde sú používané iba sporadicky a nemôžu napáchať príliš škody na zdraví.

Ukážka druhov roštov

Laty, lamely, alebo doštičky?

Pri výbere roštu môžete voliť medzi latkovým, lamelovým a doštičkovým. Voliť by ste mali buď podľa matraca, ktorý chcete na rošt položiť, alebo aj podľa predpokladanej hmotnosti a ďalších kritérií. V nasledujúcich riadkoch si preto rozoberieme vlastnosti jednotlivých typov roštov.

Rošt z latiek

Latkový rošt sa spravidla vyrába zo smrekového dreva, patrí k najlacnejším na trhu. Nie je tak pružný ako rošt z lamiel. Preto sa naňho hodia hlavne penové alebo taštičkové matrace, ktoré sa dobre tvarujú a toľko netrpia na tvrdšom povrchu.

Výrobcovia väčšinou odporúčajú latové rošty skôr pre deti alebo osoby do 60 kg. Existujú aj typy, ktoré zvládnu vyššiu záťaž, je však potrebné sa na tento aspekt pri výbere zamerať. Je dôležité, aby medzi jednotlivými latami neboli medzery väčšie ako 6 cm, inak sa matrac deformuje.

Lamelový rošt

Lamelové rošty sú v súčasnosti asi najpopulárnejšie a existujú v širokej škále špecifických variantov. Predlžujú životnosť matraca, sú pružné a priedušné. Na bežné jednolôžko je ideálny počet aspoň 28 lamiel, rozostupy by mali byť maximálne 5 cm. Všeobecne sa dá povedať, že čím viac lamiel, tým pohodlnejší rošt, ale existujú pochopiteľne aj výnimky.

Lamely sa vyrábajú väčšinou z brezového alebo bukového dreva, mali by byť pružne uchytené. Taký lamelový rošt sa dobre prispôsobí telu a kooperuje s matracom. Lamely sú spravidla uložené v textilnom puzdre.

Kvalitné rošty mávajú vystuženú bedrovú oblasť a naopak zmäkčenú oblasť ramien a nôh. Ich nosnosť dosahuje približne do 150 kg, najčastejšie sa pohybuje medzi 80 – 130 kg. Ideálne je kombinovať ich s latexovými alebo penovými matracmi, naopak matrace pružinové toľko vhodné nie sú.

Doštičkový rošt

Namiesto lamiel alebo lát je tento rošt tvorený z väčšieho množstva vzájomne spojených doštičiek. Podľa výrobcov poskytujú lepší komfort, pretože sa dobre prispôsobujú bodovému tlaku. Vraj sú vhodné pre všetky typy matracov. Väčšina týchto roštov je polohovateľná. Ich nevýhodou je ale vyššia obstarávacia cena a tiež zatiaľ pomerne malá dostupnosť na trhu.

Pevný, alebo polohovateľný?

Polohovací rošt je vhodný najmä pre osoby so zdravotnými problémami. Spravidla je polohovateľný v oblasti chrbta, niekedy aj nôh. Zvážiť by ho mali určite aj ľudia, ktorí zdravotnými problémami netrpia, je totiž skvelý na relaxáciu a poskytuje chrbtu vhodnú oporu napríklad pri čítaní. Zdvihnutá časť nôh zase uľaví športovcom a podporuje kardiovaskulárny systém. Zdravým ľuďom dobre poslúži aj pevný rošt, navyše je spravidla lacnejší.

Pre osoby upútané na lôžko by mal byť polohovateľný rošt samozrejmosťou. Je v tomto prípade na mieste uvažovať aj o elektricky polohovateľnom rošte. Starší alebo nemohúci človek tak nie je odkázaný na mechanické prenastavovanie, ale sám si lôžko nastaví podľa svojich potrieb iba stlačením tlačidla. Nevýhodou týchto roštov je pochopiteľne vyššia cena.

Ako vybrať vankúš

Úlohou vankúša je podopierať hlavu a udržiavať chrbticu v prirodzenej polohe. Preto jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere vankúša bude vaša spánková poloha. Vyberať môžete aj podľa tvaru a materiálu vankúša, o ktorých si viac povieme nižšie.

Spánková poloha

Vankúš, ktorý je ideálny na spanie na chrbte nebude optimálny pre tých, ktorí preferujú spanie na boku. Samozrejme tiež existuje veľa ľudí, ktorí polohy spánku často striedajú. Poďme si teda určiť, aký vankúš sa hodí pre vašu obľúbenú spánkovú polohu.

 • Na chrbte – Pri spaní na chrbte je najdôležitejšie podoprenie ramien a krku. Vankúš by mal byť vyšší a stredne mäkký, aby udržoval chrbticu v správnej polohe.
 • Na bruchu – Opakom spania na chrbte je poloha na bruchu, rovnako tak vankúš by mal byť skôr mäkší a nízky, aby nedochádzalo k neprirodzenému zakláňaniu hlavy.
 • Na boku – Na spanie na boku je dobrou voľbou niektorý z anatomicky tvarovaných vankúšov, ktorý udrží hlavu v správnej výške. Rovnako ako pri spaní na chrbte je lepší vyšší vankúš, tentoraz skôr pevnejší.
 • Striedanie polôh – Ako už bolo povedané, každá poloha spania má svoje vlastné nároky. Pri ich striedaní je preto dobré zvoliť vankúš so strednou výškou a strednou tvrdosťou, ktorý bude viac-menej vyhovovať všetkým spacím polohám.

Samostatné porovnanie vankúšov a obsiahlejší článok o výbere nájdete na tejto stránke.

Tvar

Voľba väčšinou prebieha medzi klasickým obdĺžnikovým vankúšom a vankúšom s nejakým typom anatomického tvarovania. Klasické vankúše sú stále populárne a dajú sa využiť vo všetkých spacích polohách, líšiť sa budú skôr výškou či tuhosťou. Najmä na spanie na boku, poprípade na chrbte, je ale lepším variantom anatomický vankúš, ktorý lepšie podoprie hlavu a ramená v stabilnej polohe.

Materiál

Pri voľbe materiálu vankúša by malo mať prvé slovo vaše zdravie. Vezmite preto do úvahy, či potrebujete napríklad lepšiu fixáciu krčnej chrbtice, poprípade trpíte alergiami na perie či ďalšie prírodné materiály.

 • Perie – S touto predtým populárnou náplňou už sa dnes tak často nestretnete, postupne ju nahrádzajú iné materiály, ako sú mikrovlákna alebo pamäťové peny. Výhodou peria je, že sa dá opakovane našuchoriť a tvar vankúša si tak môžete upraviť podľa svojich preferencií. Nevýhodou je náročná údržba, voľba hodiť páperový vankúš do práčky nebýva úplne šťastná, a tak je často potrebné využiť profesionálne čistenie. Perie navyše nie je vhodné pre alergikov kvôli množeniu roztočov.
 • Umelé vlákna – Na trhu je na výber z radu polyesterových, polyuretánových a ďalších umelých vlákien. Ich výhodou je všeobecne priedušnosť a odolnosť, dajú sa prať a sú navyše vhodné pre alergikov.
 • Pamäťová pena – Pamäťovou penou sa plnia väčšinou anatomické vankúše, pri jej rozrezaní na kúsky potom aj klasické modely. Jej výhodou je prispôsobivosť tvaru tela a odolnosť voči roztočom.
 • Ďalšie materiály – Perím, umelými vláknami a penou ponuka náplní samozrejme nekončí, stretnúť sa môžete napríklad aj s vankúšmi plnenými vlnou, semenami rastlín či hodvábom. Vybrať si tak môžu aj milovníci prírodných materiálov.

Spanie na zemi

Inšpirácia prichádza napríklad z Japonska, alebo aj z histórie, mnoho priaznivcov tohto spôsobu spania sa odkazuje na doby, kedy ešte žiadne postele neexistovali, a označuje spanie na zemi za prirodzené pre človeka. Spánok na zemi, či už s podložkou, alebo bez podložky, má svojich zapálených priaznivcov aj odporcov, a to aj v radoch odborníkov.

Ako potenciálne benefity tohto spôsobu spania sa najčastejšie uvádza odstránenie bolesti chrbta, zlepšenie držania tela, povzbudenie krvného obehu a celkové zlepšenie kvality spánku. Niektorí odborníci ale naopak varujú pred zhoršením bolesti, a to najmä v miestach, ako je kostrč alebo lopatky (Zdroj: Refinery 29).

Pri spaní na podlahe ste tiež bližšie k všetkým nečistotám a prachu, negatívny dopad tak môže mať najmä na alergikov. Ďalej sa spanie na podlahe neodporúča seniorom, osobám so zhoršenou pohyblivosťou (z podlahy sa horšie vstáva) a osobám citlivým na chlad (Zdroj: Healthline).

Podložky na spanie na zemi

Ak zvažujete spanie na zemi, nemusíte hneď prejsť k takému extrému ako spanie na holej zemi. Existuje mnoho viac či menej vhodných podložiek, ktoré môžete na spanie na zemi využiť, stačí si len vybrať tú, ktorá vám bude vyhovovať najlepšie.

 • Matrac – V priebehu sťahovania si pravdepodobne mnohí z nás zažili obdobie spánku na matraci položeného na zemi. Tento spôsob sa dá porovnať s položením matraca na pevnú dosku, v dlhodobom časovom horizonte tak môže mať negatívny vplyv najmä na životnosť matraca.
 • Futon – S futonovým lôžkom sa pravdepodobne najčastejšie stretnete v Japonsku, kde je úplne bežný. Ide o pevnejší matrac vyrobený najčastejšie z prírodných materiálov, najčastejšie sa používa v kombinácii s tatami (podložka, najčastejšie zo slamy). Pri používaní futonu úplne bez podložky môže tiež klesať jeho životnosť, najmä kvôli riziku zaparenia a vzniku plesní a pod.

Ďalšie alternatívy – Na spanie na zemi môžete využiť aj rôzne karimatky, jogamatky, masážne podložky a ďalšie, najzarytejší priaznivci potom môžu zvoliť aj holú zem.

Často kladené otázky k matracom

Podľa čoho vyberať matrac pre dieťa?

Požiadavky na matrac sa budú výrazne líšiť podľa veku dieťaťa. Všeobecne sa dá ale povedať, že by matrac mal byť skôr tuhší ako mäkší a nemal by mať anatomické zónovanie. To totiž spravidla nezodpovedá detským proporciám. Vhodné sú priedušné, ale pevné materiály, ako je studená pena, populárne sú aj kokosové vlákna. Naopak nevhodná je pamäťová pena, ktorá je príliš mäkká.

Ak by vás zaujímal výber detského matraca podrobnejšie, prečítajte si náš článok Ako vybrať detský matrac. Ten je súčasťou porovnávacieho testu detských matracov, kde môžete rovno načerpať inšpiráciu.

Môžem mať matrac na zemi?

Umiestnenie matraca priamo na zem nie je úplne najvhodnejšie. Matrac môže zo spodnej strany vlhnúť a pri spaní pri zemi ste bližšie k prachu a ďalším nečistotám. Pokiaľ vás ale spanie na zemi láka, zvážte nejakú alternatívnu podložku, o ktorých píšeme v kapitole Spanie na zemi.

Eliška Srncová sa výberom a porovnávaním produktov zaoberá už niekoľko rokov. Vďaka tomu má o ponuke matracov perfektný prehľad a jednoducho vám vysvetlí, prečo pružiny nie sú zastarané alebo na čo sa zamerať pri voľbe poťahu. Okrem matracov pre dospelých sa venuje aj výberu matracov do detských postieľok a pre väčšie deti.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.5 z 6 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie