Ako vybrať merač krvného tlaku
Merače krvného tlaku, čiže tonometre, sa neobjavujú iba v nemocniciach a ordináciách lekárov, ale stále častejšie aj v domácnostiach. Na domáce meranie je potrebný kvalitný prístroj, ktorý meria krvný tlak čo najpresnejšie. V tomto článku vám vysvetlíme, podľa akých parametrov by ste sa mali pri výbere orientovať a tiež čo sa dá od moderných prístrojov očakávať.
Vysvetlíme vám hlavné rozdiely medzi tlakomerom na pažu a tým na zápästie. Pochopíte, akú dôležitú úlohu zohráva napríklad veľkosť manžety, napájanie a pridružené certifikáty. V závere nezabudneme ani na často používané funkcie a praktické príslušenstvo. V okamihu, keď budete schopní vybrať si vhodný tlakomer priamo pre vás, zistíte, ako vlastne správne merať krvný tlak. V sekcií zdravie sme sa venovali tiež filtračným kanviciam alebo načúvacím prístrojom.
Ako vybrať merač krvného tlaku stručne:
- Zvoľte si umiestnenie merača. Pažné modely sú presnejšie a vybavenejšie rôznymi dodatkovými funkciami. Merače na zápästie sú kompaktné a diskrétne.
- Skontrolujte si certifikáciu. Zdravotnícke prístroje by mali byť certifikované jednou z obvyklých inštitúcií. O certifikátoch sa dočítate viac v zvláštnej kapitole.
- Vyberte funkcie, ktoré vyžadujete. Podľa vybavenia potom vyberte ten merač tlaku, ktorý najlepšie spĺňa vaše požiadavky.
Umiestnenie
Ešte než začneme s akýmkoľvek rozborom jednotlivých typov tlakomerov, načrtneme vám trochu všeobecnejšie rozdelenie tonometrov. Základný rozdiel je v konštrukcii a spôsobe umiestnenia na ľudské telo. V tomto smere narazíte na dva druhy.
- Tlakomery na pažu
- Tlakomery na zápästie

Tlakomer na pažu
Bezkonkurenčne ide o presnejší a lepší variant. Ostatne aj u akéhokoľvek lekára je meranie vykonávané práve na paži, nech už je na to využívaný ľubovoľný typ prístroja. Ona presnosť sa samozrejme premietne do vyšších obstarávacích nákladov. Nevýhodou sú aj väčšie rozmery.
Tlakomer na pažu
Tlakomer na zápästie
Tieto modely je možné právoplatne označiť za mobilné a prinášajú vám viac diskrétnosti pri meraní tlaku na cestách. Je ale pravdou, že ich presnosť nepatrí k najlepším a udávajú skôr orientačné hodnoty. Vplyv na to môže mať aj zlá poloha ruky pri meraní alebo nesprávne upevnenie na zápästí. S takým problémom sa u tlakomerov na pažu rozhodne nestretnete. V ich prospech ale hovorí nižšia cena.
Tlakomer na zápästie
Typy
Z pohľadu konštrukcie a hlavne samotného spôsobu merania objavíte ďalšie a pravdepodobne to najpodstatnejšie delenie tlakomerov.
- Mechanické tlakomery – Tie využívajú základnú auskultačnú metódu merania, ktorá je často nazývaná ako posluchová. V jej prípade dochádza k odčítaniu hodnôt systolického a diastolického tlaku pomocou fonendoskopu. Typickými predstaviteľmi sú tlakomery ortuťové, bezortuťové a hodinkové. Ide skôr o starší typ, v domácnostiach sa neobjavujú.
- Digitálne tlakomery – Tieto tlakomery merajú tlak oscilometrickou metódou, teda na základe oscilácie. V tomto smere ide o komfortné digitálne výrobky s jednoduchou obsluhou. Na trhu výrazne dominujú.
- Poloautomatické tlakomery – Výnimočne môžete naraziť aj na tento model tlakomeru. Ten funguje rovnako ako digitálny, len na nafukovanie manžety je využívaná ručná pumpička.
Teraz sa poďme s jednotlivými typmi meračov tlaku zoznámiť trochu podrobnejšie.
Ortuťové tlakomery
Hoci tieto produkty vyzerajú akokoľvek zastarané, patria stále k tým najpresnejším na trhu. Aj preto ich využíva mnoho zdravotníckych zariadení. Obvykle sú tvorené kovovým telom, v ktorom je zasadená stupnica s ortuťou. K nej je pripojená manžeta na suchý zips na pažu, vrátane pumpičky. Na meranie tlaku týmto prístrojom potrebujete ešte fonendoskop a samozrejme zodpovedajúce znalosti zo zdravotníctva, aby ste dokázali tlak správne odčítať.
Bezortuťové tlakomery
Princíp fungovania bezortuťového tlakomeru je úplne zhodný ako u toho ortuťového. Rozdiely medzi oboma výrobkami sú iba v prezentácii nameraného tlaku. V tomto prípade sa nezobrazuje na stupnici pomocou ortuti, ale prostredníctvom digitálneho displeja. Napriek tomu tieto merače tlaku svojou posluchovou metódou merania nespadajú do skupiny digitálnych tlakomerov. Všetko ostatné príslušenstvo je zhodné ako pri ortuťovom modeli vyššie.
Hodinkové tlakomery
Tento typ tlakomeru sa od dvoch spomínaných líši v samotnej konštrukcii. Metóda merania zostáva, iba zobrazenie výsledku je trochu odlišné. Miesto ortuťovej stupnice je výsledok prezentovaný na okrúhlej stupnici hodiniek, ako prezrádza názov tejto kategórie produktov. Na zobrazenie presného tlaku je využívaná odporová pružina. Všetko ostatné zostáva zhodné – manžeta a nafukovací balónik.
Digitálne tlakomery
Tie patria v domácnostiach k tým najvyužívanejším meračom tlaku. Stretnúť sa s nimi môžete aj v lekárskych zariadeniach. Ide o profesionálne kalibrované prístroje fungujúce na princípe oscilácie, ktorú zaznamenáva špeciálny mikročip. Kvalitnejšie produkty môžu disponovať viac ako jedným meracím senzorom. Vďaka tomu je možné docieliť lepšie hodnoty merania.
Výsledok digitálneho tlakomeru je zobrazený na prehľadnom displeji. Tam sa okrem tejto základnej informácie môžete dozvedieť aj niektoré ďalšie. Výnimkou nie je možnosť uloženia hodnôt do pamäte pre viac osôb. Ako sme uviedli v úvode, tieto tlakomery sa delia na tlakomery na pažu a zápästie.
Vzhľadom na to, že pre domáce použitie ľudia volia takmer vo väčšine prípadov tieto výrobky, budeme sa v nasledujúcich kapitolách venovať iba im.
Veľkosť manžety
Veľkosť manžety zohráva pri meraní tlaku pomerne významnú úlohu. Ako asi dobe viete, každý človek má trochu odlišné fyzické proporcie a predovšetkým priemer ruky medzi lakťom a ramenom. A práve na základe tohto priemeru by ste mali voliť tú správnu manžetu. Naraziť môžete štandardne na niekoľko typov rozmerov.
- Manžeta pre obvod paže 17 – 22 centimetrov
- Manžeta pre obvod paže 22 – 32 centimetrov
- Manžeta pre obvod paže 32 – 42 centimetrov
- Manžeta pre obvod paže 22 – 42 centimetrov
Čím väčší obvod, tým širšie možnosti použitia. Pokiaľ zvolíte obvod 22-42 cm, môže digitálny tlakomer využívať hneď niekoľko členov vašej domácnosti. Čo sa týka tlakomerov zápästných, manžeta má veľkosť 17 – 22 centimetrov.
Vo výbere manžiet je možné naraziť aj na tzv. „inteligentné manžety“. Ich prednosťou je zvýšená presnosť merania. Nielenže pokrývajú veľkú plochu paže, ale sú schopné merať krvný tlak v podstate v akejkoľvek polohe, na rozdiel od tých klasických.
Napájanie
Digitálne tlakomery na svoju prevádzku potrebujú zodpovedajúci prísun elektrickej energie. Ten je možné dostať dvoma odlišnými spôsobmi.
- Akumulátorové tlakomery – Zdroj potrebnej energie je získavaný z vložených akumulátorových článkov, častejšie z klasických batérií typu AA. To zaručuje istú mobilitu a možnosť merania tlaku kdekoľvek na cestách. Obávať sa nemusíte ani obmedzenej výdrže. Moderné merače krvného tlaku sú schopné na jedny tužkové batérie vydržať rádovo stoviek meraní.
- Tlakomery so sieťovým napájaním – Niektoré modely tlakomerov sú okrem batérií vybavené ešte prídavným zdrojom napájania. Klasický adaptér nachádza svoje uplatnenie v okamihu, keď vám dôjdu batérie alebo si ich energiu chcete jednoducho ušetriť.
Certifikáty
Od domácich tlakomerov, prípadne tonometrov, ľudia očakávajú jediné. Je to čo najpresnejšie zmeranie krvného tlaku. Aby k tomu naozaj došlo, musíte investovať iba do značkových prístrojov. Práve tie sú spojené s profesionálnou kalibráciou, atestmi a radom certifikátov prezrádzajúcich onú požadovanú presnosť. Čím viac certifikácií tlakomer má, tým lepšie. Z tých najznámejších možno menovať nasledujúce:
- IP protokol podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti
- BHS certifikácia – British Hypertension Society
- AAMI certifikácia – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation
Funkcie a príslušenstvo
Digitálne merače krvného tlaku predstavujú oproti tým mechanickým pomerne dômyselné prístroje s množstvom prínosných funkcií. Aby ste mali aspoň základné povedomie o tom, čo všetko môžete dostať, čerpajte informácie z nasledujúceho zoznamu.
- Intelilsence – Týmto výrazom je označovaný systém dvojakého merania, ktoré prebieha počas nafukovania a vyfukovania manžety. Vďaka tomu je dosiahnuté veľmi presné výsledky merania.
- LED indikátory – Niektoré digitálne tlakomery disponujú okrem displeja ešte LED kontrolkami. Tie vás môžu informovať napríklad o tom, či je dostatočne utiahnutá manžeta, vyhodnocujú hypertenziu, upozorňujú na nežiaduci pohyb pri meraní a podobné veci.
- Indikácia hypertenzie – Prístroj vás upozorní, pokiaľ budú namerané hodnoty vyššie, než je optimálny krvný tlak. Pri jednom meraní sa nemusíte hneď strachovať, pokiaľ sa ale budú vysoké hodnoty opakovať, kontaktujte svojho lekára.
- Detekcia arytmie – Nadštandardná výbava prístrojov, ktoré vás informujú o nepravidelnom srdcovom rytme.
- Kontrola manžety – Táto funkcia stráži, či máte manžetu na paži dostatočne utiahnutú. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k skresleniu výsledkov.
- Pamäť – Moderné tlakomery sa pýšia aj patričnou pamäťou s kapacitou až 100 meraní a viac. Jeho súčasťou je veľkosť tlaku, pulz, dátum a čas merania. Pri rade prístrojov sa nachádza prepínanie medzi viacerými osobami, aby sa namerané výsledky neplietli. Určitou modifikáciou je aj režim Hosť, ktorý umožňuje jednorazové meranie bez uloženia výsledkov do pamäte.
- USB port – Možnosť pripojenia k počítaču – môžete tak napríklad stiahnuť uložené dáta, vytvárať štatistiky a záznamy.
- Bluetooth – Bezdrôtová technológia využiteľná na prepojenie s mobilným telefónom, na ktorom je možné využívať špeciálnu mobilnú aplikáciu daného výrobcu zariadenia.
- Cestovné puzdro – Merače krvného tlaku môžu obsahovať aj praktické puzdro. Pri cestovaní bude tlakomer uložený v ochrannom obale.
Správne použitie
V okamihu, keď zakúpite vhodný merač krvného tlaku, mali by ste sa zoznámiť aj s niekoľkými základnými pravidlami spätými s jeho používaním. Aj keď samotný proces merania môže vyzerať akokoľvek jednoducho, je dobré dodržiavať pár zásad.
- Pred meraním skúste pár minút nevykonávať žiadnu namáhavú prácu, nepite energetické nápoje, kofeín, alkohol a podobné veci majúce vplyv na zvýšenie krvného tlaku.
- Pri meraní seďte v pokoji, nehovorte, nehýbte sa a snažte sa byť uvoľnení.
- Meranie je potrebné vykonávať priamo na holej paži, nie cez oblečenie, potom je výsledok nevypovedajúci a nepresný. Pri tlakomere na pažu položte predlaktie na stôl, u toho zápästného ho dajte do výšky srdca.
Stačí sa držať len týchto troch krokov a merač krvného tlaku vám povie, ako si aktuálne vediete. Pokiaľ vykonávate meranie každý deň, snažte sa ho realizovať v rovnakom čase. (Zdroj: IKEM)
Ideálne hodnoty krvného tlaku a choroby s tlakom spojené
Ak si tlak zmeriate, mali by ste tiež vedieť, ako si s daným číslom vediete. Presnú hodnotu ideálneho tlaku má každý trochu inú. Záleží nielen na veku, ale aj na pohlaví konkrétneho človeka. Svetová zdravotnícka organizácia ale stanovila ideálnu hodnotu krvného tlaku pre dospelého človeka na 120-129 systolického tlaku a do 80-84 diastolického. Hodnoty vysokého tlaku ešte v norme sa pohybujú medzi 130-139 a 85-89 mm Hg.
Vyššie hodnoty sa označujú ako hypertenzia, nižšia naopak hypotenzia. Ak máte akékoľvek podozrenie, poraďte sa so svojím lekárom o možnom vyšetrení.
Kategória krvného tlaku |
Systolický tlak (mmHg) |
Diastolický tlak (mmHg) |
Optimálny |
< 120 |
< 80 |
Normálny |
120–129 |
80–84 |
Prehypertenzia (vysoký normálny tlak) |
130–139 |
85–89 |
Hypertenzia (vysoký krvný tlak) |
≥ 140 |
≥ 90 |
Zdroj: Štátny zdravotnícky ústav
Hypertenzia
Vysoký krvný tlak je častou diagnózou najmä vo vyššom veku. Jej včasné odhalenie môže zamedziť vzniku akútnych život ohrozujúcich stavov, ako je infarkt myokardu alebo mozgová mŕtvica. Príznaky sú často nešpecifické, prípadne sa vôbec neprejavujú. Patrí k nim bolesť hlavy, únava, poruchy spánku a ďalšie.
Rizikovou skupinou sú ľudia vyššieho veku, vyššej hmotnosti a pacienti s diabetom. Prevenciou hypertenzie je často spomínaný životný štýl – nefajčiť, mať dostatok pohybu, v strave uprednostňovať rastlinné oleje a tuky, obmedziť solenie a jesť dostatok ovocia a zeleniny (Zo zdroja: Recenzetesty.cz).
V prípade diagnostikovania sa vysoký tlak obvykle lieči vhodnými liekmi, ktoré musí pacient užívať pravidelne.
Hypotenzia
Nízky tlak na rozdiel od hypertenzie neohrozuje priamo váš život. Môže jeho kvalitu ale narušiť. Časté omdlievanie, mžitky pred očami, motanie hlavy či hučanie v ušiach vás môže výrazne obťažovať. Omdlievanie tiež samo o sebe môže byť nebezpečné, ak spadnete na nevhodnom mieste, buchnete sa do hlavy, alebo sa inak zraníte.
Liečba medikamentmi je obvykle až poslednou možnosťou. Väčšinou sa nízkemu tlaku predchádza vhodnou životosprávou – dostatkom tekutín, konzumáciou stravy s vysokým obsahom vitamínov, najmä vitamínu C. Vhodné je venovať sa pohybu a tiež zvýšiť príjem soli.
Obľúbené značky tlakomerov
Tlakomery vyrába mnoho rôznych firiem od známych výrobcov zdravotníckej techniky, po privátne značky supermarketov.
Tlakomery Omron
Značka Omron patrí medzi popredných výrobcov tlakomerov a ďalších zdravotníckych pomôcok. Najčastejšie sa s nimi stretnete aj v ordináciách lekárov. V ponuke sú merače na pažu aj na zápästie. Vyberať môžete z jednoduchých modelov so základnými funkciami, ale aj tých pokročilých s inteligentnými funkciami, veľkou pamäťou a moderným dizajnom.
Tlakomery Beurer
Firma Beurer predáva rôzne zdravotnícke pomôcky ako sú teplomery, glukomery, inhalátory, detektory spánku a tiež tlakomery. V ponuke prevládajú tlakomery na pažu, nájde sa ale aj niekoľko modelov na zápästie. Sú na prvý pohľad špecifické svojim moderným vzhľadom. Mnoho z nich má inteligentné funkcie s možnosťou vedenia štatistík v smart telefóne.
Cena
Tlakomer je technologicky prepracovaným výrobkom, u ktorého je treba v prvom rade vsádzať na presnosť a pridružené funkcie. Cena by v takom prípade nemala byť hlavným kritériom. K dostaniu sú kvalitné značky ako Omron, Hartmann, Beuer a Medisana. Pri nákupe tlakomera či tonometra nezabúdajte riešiť záručný a pozáručný servis. Dnes je možné zakúpiť množstvo prístrojov s predĺženou päťročnou zárukou, čo určite nie je na škodu.
Cena do 40 €
V cene do 40 € zakúpite skôr lacnejšie produkty, kde prevláda viac modelov určených na zápästie. Tomu tiež zodpovedá priemer manžety medzi 13-19 centimetrami. Aj tieto zariadenia už disponujú pamäťou so šesťdesiatimi pozíciami. Obvykle sú určené pre jedného človeka.
Cena od 40 € do 80 €
Zlatá stredná trieda, kde sa vám ponúkne rad tonometrov vhodných na pažu. Najdostupnejšie sú manžety 22-32 centimetrov, výnimkou nie je ani zakúpenie veľkosti 22-42 centimetrov. Počítať môžete až so stovkou pamäťových pozícií. Tieto tlakomery môžu slúžiť dvom osobám.
Cena od 80 € do 160 €
Lepší dizajn tonometra, vyššia kvalita merania a možnosť prepojenia s PC alebo smartfónom. To dostanete za túto cenu. Pažné tlakomery s pamäťou až 300 záznamov. Ich súčasťou nemusia byť iba akumulátory, ale aj sieťové adaptéry. Rozsah merania tlaku sa pohybuje medzi hodnotami 0 – 299 a rozsah merania pulzu 40 – 180.
Cena nad 160 €
Tieto typy tlakomerov sú primárne určené skôr pre lekárske zariadenia. Ich koncová cena sa šplhá k hranici až 2 000 €. Ide o profesionálnu techniku od skúsených výrobcov, akými sú Boso, Omron, Pmron, Riester a SunTech Medical. Na domáce použitie až nadštandardná výbava.