Menu

Metabo KGS 305 M – Recenzie, testy a porovnania

Výborné Celkové hodnotenie

Víťaz porovnania v kategorii Pokosové píly

Klady

  • Veľký kotúč
  • Laser aj osvetlenie
  • Veľa vychytávok
  • Kompaktná konštrukcia
  • Kladné recenzie

Zápory

  • Skôr na drevo
  • Horšie nastavenie z výroby
400 € Orientačná cena

Metabo KGS 305 M je pokosová kapovacia píla stojaca na pomedzí strednej a vyššej cenovej hladiny. Tento model je vhodný pre náročných užívateľov, pretože ponúka veľký prierez, vysokú presnosť rezu a bohatú škálu vychytávok.

Základná charakteristika

Metabo KGS 305 M je ako prevažná väčšina pokosových píl na trhu poháňaná elektrickou energiou zo siete. So svojím príkonom 1 600 W síce nepatrí medzi úplne najvýkonnejšie modely, ale aj tak je dostatočne silná na väčšinu prác. Dosahuje maximálne otáčky 3 700 ot/min, čo ju predurčuje na rezanie veľmi tvrdého dreva. S kovom by už ale mohla mať problém, tam je potrebných aspoň 4 000 ot/min.

Vyniká však svojím pokosovým uhlom 47°, keďže pri väčšine konkurenčných produktov táto hodnota nepresahuje 45°. Veľkú výhodu predstavuje použitie nadpriemerne veľkého kotúča – kotúč s priemerom 305 mm umožňuje vykonávať veľmi hlboké rezy.

Najsilnejšou stránkou tejto píly sú bezpochyby funkcie – nechýba jej laser, integrované osvetlenie, hĺbkový doraz ani odsávanie pilín. Všetky tieto vychytávky pritom často nemávajú ani výrazne drahšie píly.

Hodnotenie ďalších odborníkov a užívateľov

V čase písania tejto recenzie (február 2024) patrí pokosová píla Metabo KGS 305 M medzi najpredávanejšie produkty na tuzemskom trhu. Medzi užívateľmi boduje najmä vďaka svojej vysokej úrovni spracovania. Chvália jej presnosť, veľký prierez, plynulý chod, odsávanie pilín a výkonnosť elektromotora.

Medzi desiatkami kladných recenzií sa však objavilo aj niekoľko výhrad, ktoré sa týkali predovšetkým horšieho nastavenia z výroby. Tento nedostatok sa ale dá vyriešiť vlastným nastavením.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Hlavnou výhodou pokosovej píly Metabo KGS 305 M je pestrá škála vychytávok. Hoci nejde zďaleka o najdrahší produkt na trhu, ponúka aj vstavané osvetlenie a hĺbkový doraz, čo nie sú v strednej cenovej hladine štandardné funkcie. Zaujala nás aj svojím veľkým kotúčom.

Pri tejto píle je nutné počítať s tým, že nemusí stačiť na rezanie kovov. Na to má trochu nízke otáčky.

Porovnanie s alternatívami

Čo sa týka množstva vychytávok a funkcií, nemá Metabo KGS 305 M mnoho porovnateľných konkurentov. Jednou z možných alternatív je pokosová píla Bosch GCM 12 GDL 0,601.B23,600 ponúkajúca duálny laser, odsávanie pilín a hĺbkový doraz. Investícia do tejto píly je ale viac ako dvojnásobná.

Cenovo dostupnejšou alternatívou, ktorá sa aj tak chváli veľmi dobrými parametrami, laserom a veľkým kotúčom, je napríklad Scheppach HM 140 L 5901218901.

Záverečné zhrnutie

Metabo KGS 305 M je precízne spracovaná pokosová píla kapovacieho typu od známeho výrobcu. Tento model vyniká najmä na poli funkcií, ponúka aj tie menej obvyklé, ako je osvetlenie, laser a hĺbkový doraz.

Táto píla sa úplne nehodí na rezanie kovov, ale je ideálna na tvrdé drevá a na vykonávanie hlbokých rezov. Ak hľadáte pílu na kov, mohla by byť vhodnou alternatívou napríklad Einhell TC-MC 355 4503135.

Parameter Tento produkt
Určenie

Profesionálne

Pohon

Elektrický

Typ podľa ramena

S pojazdom

Príkon (W)

1 600

Počet otáčok za minútu

3 700

Pokosový uhol (°)

0–47

Priemer kotúča (mm)

305

Funkcie

Osvetlenie, aretácia vretena, laser, odsávanie pilín, hĺbkový doraz

Hmotnosť (kg)

18,6

400 € Orientačná cena
Autor: Dana Široká | Dátum: | Produkt: Metabo KGS 305 M | Hodnotenie: Výborné
Dana Široká
Redaktorka
Dana pojala pokosové píly veľmi svedomito, aby vám mohla poradiť, podľa čoho vybrať tú najlepšiu z najlepších. Zoznámi vás s jednotlivými typmi týchto zariadení a predstaví najdôležitejšie parametre. Zistíte tiež, prečo sa oplatí zaobstarať si model s posuvom a aké existujú pílové kotúče. Jej okruh záujmov je veľmi široký, preto medzi jej autorské počiny patria aj témy – radiátory alebo čističe okien, ale aj produkty menej technického rázu, ako sú kulmy na vlasy.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Recenzia Metabo KGS 305 M

Metabo KGS 305 M

400 € Orientačná cena