Ako vybrať mikrovlnnú rúru
Mikrovlnná rúra je nenahraditeľným pomocníkom pri príprave rôznych pokrmov. Ide o kuchynský doplnok, vďaka ktorému môžete jedlo ohrievať, rozmrazovať či akokoľvek tepelne spracovávať vo veľmi krátkom čase, s nízkou energetickou spotrebou a najmä pohodlne. Na tieto úkony už viac nemusíte rozohrievať rúru alebo zapínať sporák.
Pred kúpou mikrovlnky je však dôležité vedieť, aký model je vhodný práve pre vás. Pre lepšiu orientáciu v téme slúži tento článok, v ktorom vám poradíme, ako zvoliť vhodnú veľkosť, prečo je dôležitý výkon aj príkon a aké funkcie môžete očakávať.
Ako vybrať mikrovlnku stručne:
- Zvoľte typ podľa potreby – Primárne sa mikrovlnky delia na monofunkčné a multifunkčné modely, ďalej je ale potrebné zvoliť voľne stojaci alebo vstavaný variant.
- Vyberte vhodnú veľkosť – Objem sa udáva v litroch, menšie modely začínajú na 14 litroch, na častejšie ohrievanie väčších porcií poslúžia aj 40 l modely. Berte ohľad aj na maximálny priemer taniera.
- Sledujte výkon a príkon – Výška príkonu hovorí o spotrebe mikrovlnky, výkon zase ukazuje, ako rýchlo bude jedlo pripravené.
- Ujasnite si, aké funkcie a ovládanie požadujete – Prístroj budete väčšinou ovládať mechanickými tlačidlami a kolieskami, objavíte ale aj dotykové ovládanie. Medzi funkciami nájdete napríklad gril, crisp, rýchle rozmrazenie a podobne.
- Príslušenstvo a cena – Pri výbere konkrétneho modelu môže rozhodnúť aj cenový faktor a to, koľko príslušenstva v podobe riadu a iných nástrojov za danú čiastku dostanete.
Typ mikrovlnky
Ide o rozdelenie mikrovlniek podľa ich funkčného využitia. Pri mikrovlnných rúrach rozlišujeme základné a rozšírené funkcie. Štandardne je možné voliť z troch typov produktov, pre ktoré na trhu vznikli aj vhodne pomenované kategórie.
- Monofunkčné mikrovlnné rúry – Výrobky so základným vybavením, ktoré ponúkajú funkcie ako rozmrazovanie, varenie a ohrev.
- Bifunkčné mikrovlnné rúry – Nadstavba monofunkčných mikrovlniek, tieto varianty sú vybavené pomerne obľúbeným grilom.
- Multifunkčné mikrovlnné rúry – Štandardný produkt obsahuje okrem grilu ešte aj funkciu horúceho vzduchu, v niektorých prípadoch dokonca aj systém varenia v pare.
Monofunkčná mikrovlnná rúra
Bifunkčná mikrovlnná rúra
Multifunkčná mikrovlnná rúra
Za zmienku stoja tiež kombinované riešenia, v rámci ktorých si môžete zaobstarať mikrovlnné rúry v spojení s tými klasickými. Tými sa však primárne nezaoberáme, uvádzame ich iba pre informáciu.
Umiestnenie
Ďalšia dôležitá otázka pri nákupe mikrovlnnej rúry musí byť jasná. Kam si tento výrobok umiestnite? Nech už pôjde o akokoľvek rozmerný produkt s najlepším dizajnom, tento faktor je naozaj veľmi dôležitý. Ponúkajú sa dve možnosti umiestnenia.
- Voľne stojace mikrovlnné rúry
- Vstavané mikrovlnné rúry
Voľne stojaca mikrovlnka je určite cenovo dostupnejším riešením, ak ale radšej stavíte na originalitu a ak to umožňuje vaša kuchynská linka, mikrovlnku zabudujte. Najčastejšie narazíte na značky Whirpool, Gorenje, Hotpoint, Daewoo, Sharp, Amica, Samsung, Zelmer a ďalšie, pri ktorých sa nemusíte obmedzovať z pohľadu ostrých či oblých hrán, pri niektorých dokonca ani pri spôsobe otvárania dvierok – ľavé, pravé a vyklápacie.
Pozor, premýšľajte aj nad výškou, do ktorej mikrovlnku umiestnite. Pokiaľ bude vyššie ako v úrovni očí, môže hroziť nebezpečenstvo pri zložitejšej manipulácii s horúcim jedlom. Taktiež sa neodporúča dávať mikrovlnnú rúru na chladničku, pretože sa môže obom spotrebičom znižovať účinnosť – jeden chladí a druhý zahrieva, preto sa navzájom vo svojej funkcii ovplyvňujú.

Voľne stojace mikrovlnné rúry
Tento typ rúry je možné umiestniť skutočne kamkoľvek. Vďaka prijateľnej hmotnosti a veľkosti nie je problém s umiestnením na kuchynskú linku, skrinku, policu a podobne. S týmto výrobkom ste schopní akokoľvek manipulovať a v prípade potreby ho neustále presúvať.
Telo voľne stojacej mikrovlnnej rúry bude viditeľné, takže počítajte s vyššími nárokmi na celkový vzhľad, nielen na prednú časť (ako je to pri vstavanom variante). Z pohľadu údržby sa musíte starať o mikrovlnku ako o celok, teda zo všetkých strán.
Vstavané mikrovlnné rúry
Hitom posledných rokov a moderných kuchýň sa stávajú vstavané mikrovlnky, respektíve mikrovlnky zabudované do kuchynskej linky. Pri nich musíte počítať so vstupným otvorom zodpovedajúcich rozmerov. Zároveň nesmiete zabudnúť ani na dostatočné odvetranie, s prihliadnutím na uzavretie rúry zo všetkých strán. Obvykle to býva v zadnej časti linky.
Vstavané mikrovlnné rúry sa umiestňujú do vhodnej výšky, často v kombinácii s rúrami na pečenie. Keďže vám v tomto prípade vyčnieva iba predná časť výrobku, je potrebné dať si záležať pri hľadaní toho správneho vzhľadu. Ten môže korešpondovať aj s ďalšími spotrebičmi v kuchyni. Istotu máte v tom, že vám tieto mikrovlnky nebudú na kuchynskej linke alebo kdekoľvek v interiéri prekážať.
Najpoužívanejším výrobným materiálom je nerezová oceľ, plast a sklo či podobné povrchy v kombinácii s čiernou farbou – skrátka elegancia a originalita.
Objem a priemer taniera
Veľkosť mikrovlnnej rúry sa najčastejšie posudzuje podľa toho, ako ju budete využívať, poprípade pre koľko ľudí budú v mikrovlnke pripravované pokrmy. V tomto smere sa jasným vodítkom stávajú dva zásadné parametre, ktoré sú svojím spôsobom prepojené.
- Objem mikrovlnnej rúry
- Priemer taniera
Ak patríte k nenáročným kuchárom s občasnou potrebou prípravy jedla, vystačíte si so 14 litrovým objemom a priemerom taniera 24,5 centimetra. Ak je vaša rodina početnejšia, alebo ak máte v tejto oblasti vyššie nároky, môžete sa dopracovať k objemu až 40 litrov.
Objem mikrovlnnej rúry
Tento parameter je udávaný v litroch. Na trhu je možné vyberať medzi modelmi, ktoré sa pýšia objemom od 14 do 40 litrov. Je úplne pochopiteľné, že s nárastom objemu dochádza aj k úmernému nárastu celkovej veľkosti spotrebiča. Veľkosť modelu so 14 litrami a modelu so 40 litrami sa môže líšiť o pár centimetrov, no aj o niekoľko desiatok. Na to je dobré brať ohľad najmä v prípade, ak hľadáte voľne stojacu mikrovlnnú rúru. Každý kúsok miesta na kuchynskej linke totiž môže prísť vhod.
Na občasné ohrievanie pokrmov voľte mikrovlnky v rozpätí od 14 do 20 litrov. Ak ju plánujete používať častejšie, využite radšej objem nad 20 litrov.
Priemer taniera
K objemu a k celkovým parametrom mikrovlnnej rúry sa viaže aj priemer otočného taniera vo vnútri. Tým najmenším rozmerom je cca 24 centimetrov. Tam úplne pohodlne vložíte klasický kuchynský tanier. Ak ale budete pripravovať viac porcií naraz a chcete do mikrovlnnej rúry vkladať väčší riad alebo dokonca taniere na pizzu, potom by sa mal priemer pohybovať okolo 32 centimetrov a viac.
Aj tu platí rovnaké pravidlo – čím väčší priemer taniera, tým viac miesta mikrovlnka zaberie.

Výkon, príkon a energetická náročnosť
Z technických parametrov, ktoré majú vplyv na prípravu samotného pokrmu vás musia zaujímať dve veličiny – výkon a príkon. S nimi logicky súvisí aj celková energetická náročnosť premietajúca sa do prevádzkových nákladov mikrovlnnej rúry.
Vždy myslite na to, že výkon a príkon spolu súvisia a z ich pomeru vychádza účinnosť. Ideálna mikrovlnka bude mať čo najvyšší výkon a čo najnižší príkon.
Výkon
Hodnota výkonu prezrádza, za ako dlho dôjde k príprave vami pripravovaného pokrmu. Vzhľadom na to, že mikrovlnku si ľudia kupujú práve pre jej triviálne ovládanie a rýchlosť, je vhodnejšie voliť vyšší výkon. Na trhu narazíte na výkon mikrovlniek v rozmedzí od 600 W do 1 200 W a vyššie. Primárnym údajom je základný mikrovlnný výkon, ktorý sa pohybuje približne v tomto spomínanom rozmedzí.
Stretnúť sa ale môžete aj s produktmi s výkonom cez 2 000 W. To sú už obvykle multifunkčné mikrovlnné rúry ponúkajúce okrem štandardných funkcií ešte aj gril a horúci vzduch, teda energeticky náročnejšie funkcie. Práve spomínaný gril býva dnes už úplným štandardom. Aby ste jeho potenciál využili v maximálnej možnej miere, voľte výkon aspoň 1 000 W.
Príkon
Druhým zásadným údajom, o ktorý by ste sa mali zaujímať, je príkon. Ten na rozdiel od výkonu určuje celkovú spotrebu elektrickej energie pri prevádzke. Najčastejšie narazíte na príkon od 1000 W do 3000 W, ktorý samozrejme narastá s množstvom funkcií mikrovlnnej rúry.
Príkon býva v špecifikáciách niektorých výrobcov často podceňovaný a je menej dohľadateľnou informáciou, napriek tomu ju v žiadnom prípade neprehliadajte. Čím nižší príkon zariadenie má, tým menšia bude jeho spotreba.
Hluk a nadmerná teplota
Užívateľský komfort môže ovplyvniť aj príliš výrazná hlučnosť alebo zahrievanie prístroja. Toto sú bohužiaľ informácie, ktoré väčšina výrobcov neuvádza, takže ich z produktových materiálov nevyčítate. O to viac sa oplatí sledovať užívateľské recenzie, ktoré často odhalia nepríjemné vlastnosti, o ktorých výrobca pomlčal.
Povrchová teplota na vonkajšom plášti sa prirodzene zvyšuje pri drvivej väčšine prístrojov, pri niektorých ide ale do pomerne vysokých hodnôt, najmä v prípade energeticky náročnejších programov. Takéto teplotné skoky sa môžu vyšplhať až na 70 °C. Určite je dobré, keď je mikrovlnka dobre tepelne izolovaná a nedochádza k prehnanému zahrievaniu. To môže byť nebezpečné ako na dotyk, tak aj z toho dôvodu, že sa na voľne stojace modely často ukladajú ďalšie veci a kuchynské vybavenie.
Za bežnú hlučnosť považujeme pri týchto kuchynských pomocníkoch približne 45 až 55 dB. K tomuto parametru prihliadajte hlavne v prípade, ak máte kuchyňu v bezprostrednej blízkosti obytných častí bytu či domu (typicky garsónky, byty 1 + kk, obývacie izby v spojenom priestore s kuchyňou). Pri niektorých modeloch môžete naraziť na škrípanie a nepríjemné vibrácie a tým aj zvýšenú hlučnosť, ktorá by vás mohla rušiť pri iných aktivitách.
Ovládanie a funkcie
Keď už viete, aká mikrovlnná rúra vyhovuje vašim požiadavkám z pohľadu vzhľadu, umiestnenia a celkových parametrov, je najvyšší čas prejsť k samotnému ovládaniu a funkciám. Práve tieto vlastnosti sa úmerne premietajú do komfortu pri používaní a predkladaných možností výrobku.
Ovládanie mikrovlnnej rúry
Prvým, čo si na celkovom dizajne mikrovlnky všimnete, bude určite ovládanie. Z pohľadu používateľa ide o veľmi dôležitú časť. V závislosti od ceny zhotovovaného modelu môžete naraziť na tri odlišné typy ovládacích prvkov.
Tým najzákladnejším je manuálne ovládanie, obvykle prostredníctvom otočného kolieska, ktorým si nastavíte zvolený program a jeho dĺžku. Zlatú strednú cestu predstavuje nadstavba v podobe digitálneho displeja – všetky zvolené funkcie a hodnoty sa vám zobrazia v digitálnej podobe. Tým najmodernejším spôsobom ovládania je to dotykové. Minimum funkčných tlačidiel, iba dostatočne veľký displej na výber programu a ostatných parametrov.
Rozšírené funkcie
Už na začiatku článku spomíname typové rozdelenie podľa množstva funkcií, ktoré daný produkt ponúka. Teraz je na čase bližšie sa zamerať na konkrétne funkcie a zmieniť, čím sa môžu multifunkčné prístroje pýšiť.
V tejto podkapitole vám predstavíme všetky najpoužívanejšie vychytávky, ktorými sú mikrovlnky na súčasnom trhu vybavené. Niektoré z nich môžeme považovať za úplný základ – šiesty zmysel, gril a crisp, iné skôr rozširujú spôsob používania týchto kuchynských spotrebičov a predstavujú určitý nadštandard.
- Gril – Plnohodnotná náhrada grilovania v klasickej rúre.
- Quartz gril – unikátna vychytávka mikrovlnných rúr s grilom. V tomto prípade gril dosahuje vyššie teploty a je teda efektívnejší a rýchlejší.
- Horúci vzduch – Táto funkcia mikrovlnke napomáha pomocou cirkulácie ohriateho vzduchu zmiešať všetky vône pripravovaných pokrmov a taktiež zrýchľuje prípravu.
- 6 sense – Primárnym cieľom tejto funkcie je zaistenie čo najekonomickejšieho využívania energie, na čo slúži rad čidiel na meranie teploty, vlhkosti a ostatných veličín.
- Jet Defrost – Jedna z praktických nadstavieb bežného rozmrazovania. Jet Defrost dokáže vložené potraviny rozmraziť mnohonásobne rýchlejšie (pokojne až 7-krát).
- Jet Start – funkcia slúži na rýchlejší ohrev potravín, ktoré obsahujú väčšie množstvo vody.
- Crisp – Ak dávate prednosť pripravenému pokrmu s chrumkavou kôrkou, potom je funkcia Crisp vhodná práve pre vás. Ide o horné a spodné pečenie, ktorého výsledkom je dokonale chrumkavý pokrm.
- Steam – Parný režim je šetrný spôsob prípravy jedla vo vodnej pare, vďaka ktorej sa v danom pokrme udržujú všetky živiny. Ide o obľúbenú formu prípravy jedla u milovníkov zdravej stravy.
- Auto Reheat – Funkcia, vďaka ktorej je automaticky nastavený ohrev niektorých pochutín, akými sú napríklad hotové jedlá, poprípade mlieko.
- Jet Menu – Funkcia štandardne určená na lepšiu a jednoduchšiu prípravu zmrazených pokrmov.
- Forces Air – Ak potrebujete na prípravu pokrmu horúci vzduch, je pre vás Forces Air úplná nevyhnutnosť, a to najmä pri zákuskoch, hydine a pod.
- Quick Heat – S touto funkciou budete schopní zahriať mikrovlnku v priebehu okamihu.
Inteligentné mikrovlnky
Aj do oblasti mikrovlnných rúr si nachádzajú cestu najmodernejšie technológie. Dokázala to napríklad spoločnosť Amazon, ktorá do svojej mikrovlnnej rúry nainštalovala funkciu ovládania hlasom cez virtuálnu asistentku Alexu. Firma predstavila hneď jedenásť produktov z rôznych oblastí, ktoré ponúkajú ovládanie pomocou Alexy. Jedná sa o inteligentnú elektrickú zásuvku, analógové hodiny, rôzne typy inteligentných reproduktorov a v neposlednom rade rúru s názvom AmazonBasics Microvawe.
Alexa zožala veľký úspech hlavne vďaka tomu, že Amazon do systému pripustil aj vývojárov tretích strán, ktorí ju obohatili vlastnými aplikáciami, čo rozšírilo jej možnosti. Mikrovlnka od Amazonu má výkon 700 W a prepája sa cez wifi s kompatibilným zariadením Echo, ktoré potom vysiela požadované hlasovo zadané príkazy. Užívateľ tak môže mikrovlnke „prikázať“, aby sa zapla v určitom momente alebo s oneskorením, ďalej si môže hlasovo zvoliť intenzitu ohrevu aj predvolený program, napríklad na prípravu popcornu (na to je ale každopádne lepšie využívať špeciálne popcornovače).
Odpadá tu teda zložité nastavovanie pomocou fyzických tlačidiel. Okrem toho si mikrovlnka dokáže sama doobjednať vopred vybranú značku konkrétnej potraviny aj so zvolenou príchuťou v prípade, keď Alexa zistí, že sa zásoby míňajú. Ďalším priekopníkom v oblasti inteligentných mikrovlniek je spoločnosť General Electric.
Dizajn a materiál
Keďže si v súčasnosti môžete vyberať z nepreberného množstva farebných variácií, poďme v krátkosti zhrnúť to, na čo môžete naraziť. Je dobré vedieť, že voliť môžete ako z jednoduchých čistých dizajnových línií, tak aj z výrobkov, ktoré sa dizajnom vracajú o desiatky rokov naspäť, alebo naopak udávajú najmodernejšie trendy.
Medzi tie klasické a v podstate základné, patria biele mikrovlnné rúry (tým vo farbe slonovej kosti už pravdepodobne odzvonilo). Často však objavíte modely v čiernej alebo netradičnej červenej farbe, ktoré skvele ladia s modernou kuchyňou. Medzi veľmi obľúbené dnes ale patria aj rôzne dizajnové varianty, k tým najobľúbenejším sa radia retro mikrovlnné rúry.
Čo sa týka vonkajšieho materiálu, všeobecne sa dá tvrdiť, že lacnejšie mikrovlnné rúry mávajú obyčajné kovové telo, pri tých drahších potom narazíte na nerezovú kostru. Niektoré nerezové varianty môžu mať ešte špeciálnu povrchovú úpravu proti odtlačkom prstov. Vnútorný povrch mikrovlnnej rúry býva najčastejšie nerezový, niekedy je k dispozícii špeciálna úprava, napríklad keramický smalt, antibakteriálny povrch alebo nepriľnavá fluórová úprava.
Červená mikrovlnná rúra
Klasická biela mikrovlnná rúra
Čierna mikrovlnná rúra
Biela mikrovlnná rúra s drevenými doplnkami
Nerezová mikrovlnná rúra
Retro mikrovlnná rúra
Otváranie dvierok
- Na pravú či ľavú stranu – ide o najbežnejší variant, ktorý ponúkajú spravidla všetky voľne stojace mikrovlnné rúry. Niektoré vstavané rúry umožňujú zvoliť pri montáži stranu, na ktorú sa majú dvierka otvárať.
- Výklopné otváranie dvierok – ponúka pohodlný prístup a ide o doménu predovšetkým vstavaných rúr. Takáto rúra ale z pochopiteľných dôvodov nesmie byť umiestnená príliš vysoko, potom by vám totiž dvierka mohli prekážať.
Otváranie dvierok do veľkej miery súvisí s budúcim umiestnením. Pred nákupom je dobré vedieť, kam plánujete mikrovlnnú rúru umiestniť, pretože voľne stojace modely spravidla neumožňujú výber strany, na ktorú chcete dvierka otvárať.
Príslušenstvo
Pokiaľ uvažujete o kúpe novej mikrovlnnej rúry, určite by ste mali mať aj informácie o príslušenstve, ktoré vám môže jej používanie uľahčiť a vylepšiť.
- Poklop na jedlo – Zabraňuje zašpineniu celého vnútorného priestoru jedlom, ktoré môže v prístroji prskať a bublať.
- Otočné taniere – Väčšina mikrovlniek má otočný tanier v základnej výbave, väčšinou je vyrobený zo skla. V prípade rozbitia, alebo ak len chcete ďalší kus do zásoby, obchody ponúkajú taniere aj samostatne.
- Crisp taniere a plechy – Výbava mikrovlniek s funkciou crisp, teda ohrevom s „pečením do chrumkava“, zaistí dobré rozloženie tepla aj zo spodnej strany, väčšinou majú teflónový povrch.
- Tepelné sondy – Na kontrolu správneho prehriatia jedla môžu dobre poslúžiť potravinárske tepelné sondy – ide o ihlice so senzormi, vďaka ktorým zistíte aktuálnu teplotu v rôznych častiach pokrmu.
- Čistiace prostriedky – Na trhu nájdete aj čistiace prostriedky špecificky určené pre mikrovlnky – sú šetrné k povrchovej úprave a zdravotne nezávadné.
Cena
Ak sa zahľadíte do produktových ponúk výrobcov mikrovlnných rúr, zistíte, že cenové rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú naozaj výrazné. To vám však dáva jedinečnú príležitosť zvoliť si mikrovlnku zodpovedajúcu presne vašim potrebám.
Ak je mikrovlnná rúra len doplňujúcou súčasťou vašich kuchynských spotrebičov, určite za ňu nemusíte dávať viac ako 60 €. Ak však od tohto zariadenia očakávate aj niečo viac ako obyčajný štandard, zamerajte sa na modely od 80 € a vyššie, ideálne v rozpätí medzi 120 až 200 €. Úplnú špičku na súčasnom trhu si zaobstaráte aj za viac ako 1 500 €.
Cena do 200 €
Za tieto peniaze si budete môcť zaobstarať s najväčšou pravdepodobnosťou len voľne stojacu mikrovlnnú rúru, najčastejšie s výkonom okolo 750 až 1 000 W a s objemom cca 20 až 22 litrov. To zodpovedá aj priemeru taniera 24,5 až 27 centimetrov. Väčšina týchto produktov už bude vybavená funkciou grilovania a rozmrazovania. Akékoľvek ďalšie nadštandardy tu však budete hľadať ťažko.
Cena od 200 do 600 €
Táto kategória mikrovlniek už prináša väčší výber vstavaných modelov, pri ktorých je veľký dôraz kladený hlavne na originálny a moderný vzhľad. Vyberiete si ako nerezové, tak aj čierne varianty, ktorých objem môže dosahovať 32 litrov a viac. Výkon nad 1 000 W už nie je na zahodenie, nieto ešte funkcia horúci vzduch, crisp a podobne.
Cena nad 600 €
Ak sa rozhodnete investovať do mikrovlnnej rúry čiastku vyššiu ako 600 €, potom vedzte, že získate skutočne moderný a nadčasový spotrebič. V tomto smere ide prevažne len o vstavané varianty s veľkým výkonom a vnútorným priestorom. Pri zvyšujúcich sa obstarávacích nákladoch máte šancu naraziť nielen na multifunkčné mikrovlnky, ale aj na kombinované rúry, ktoré možnosti prípravy pokrmov posúvajú zase o kúsok vyššie. Na takéto výrobky sa vzťahujú predĺžené záruky na niekoľko rokov.
Mikrovlnky a bezpečnosť
Niektorí ľudia občas namietajú, že používanie mikrovlnných rúr môže byť zdraviu nebezpečné. Tejto téme sa venovala aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá akékoľvek pochybnosti vyvrátila – samozrejme iba za predpokladu, že je mikrovlnka používaná v súlade s návodom (Zdroj: Štátny zdravotný ústav).
Organizácia upozorňuje napríklad na to, že konštrukcia rúr funguje ako akási klietka pre mikrovlny, ktoré sú vďaka nej uzavreté vo vnútri prístroja. Hodnoty uniknutých mikrovĺn sú výrazne pod bezpečnou hranicou. Všetko ale funguje len vtedy, keď je mikrovlnná rúra nepoškodená. To sa týka najmä samotných dvierok tohto kuchynského pomocníka. Nie je dobré, keď sú dvierka výrazne znečistené, alebo keď je rúra neodborne upravovaná.
Najväčším rizikom sa tak stáva manipulácia s ohriatymi potravinami, ktoré by vás mohli pri neopatrnosti nebezpečne popáliť. Špecifikom je tiež to, že mikrovlnky nedokážu celý pokrm zahriať rovnomerne. Je teda potrebné sledovať, či je skutočne celý pokrm dostatočne teplý. V niektorých prípadoch sa môže stať, že bude povrch horúci, ale vnútrom stále neprejde dostatok mikrovĺn. To je nebezpečné v prípade pokrmov, v ktorých sa môžu množiť mikroorganizmy. Mikrovlny dokážu tieto potenciálne nebezpečné tvory v jedle zahubiť.
Recyklácia mikrovlnky
Na začiatok je nutné poznamenať, že stará alebo nefunkčná mikrovlnka nepatrí do klasického zberného odpadu. Tento spotrebič po skončení životnosti podlieha spätnému odberu, viažu sa naň pravidlá pre likvidáciu elektroodpadu. Ten je špecifický výrobou z mnohých druhov materiálov, ktoré majú rôzne vlastnosti. V elektroodpade nájdeme cenné látky a drahé kovy, ktoré sa dajú ďalej spracovávať, na druhú stranu ale môžu obsahovať aj nebezpečné materiály.
Mikrovlnku by mal užívateľ odniesť napríklad do zberného dvora, využiť je možné aj špeciálne červené kontajnery. Následne sa o ňu postará odborník – demontuje ju. Z prístroja tak zostane napríklad trafo, mikrožiarič, motor, chladič a podobne. Z mikrovlniek sa dá zachrániť pomerne dosť železa, použiť sa dá aj sklo alebo plasty. Recykláciou tohto domáceho pomocníka sa môže ušetriť viac ako 50 kWh energie, 5 litrov ropy a cez 13 kg CO2.
Čistenie
Užívatelia mikrovlniek by určite mali myslieť na to, že je potrebné udržiavať tento spotrebič čistý. Používanie silne znečistenej mikrovlnky môže negatívne ovplyvniť jej funkčnosť a tiež životnosť. Nebezpečenstvo tkvie aj v nečistotách, kde sa množia baktérie, ktoré sa potom dostanú do jedla.
V ideálnom prípade je dobré veľkému znečisteniu predchádzať napríklad používaním poklopu na jedlo. Ak sa stane, že vnútro mikrovlnnej rúry výrazne zašpiníte, rovno neporiadok upracte a nečakajte, až zaschne a pripečie sa pri ďalšom používaní. Pri čistení mikrovlniek si môžete vybrať medzi dvoma základnými spôsobmi:
- Chemické prípravky – Odporúča sa používať mäkké tkaniny alebo hubky, ktoré nemajú drsný povrch a čistiace prostriedky, ktoré nie sú agresívne. Využiť môžete napríklad saponáty alebo ďalšie prípravky určené na upratovanie takýchto spotrebičov.
- Prírodné čistenie – Niektorí ľudia nemajú radi chemické čistenie a radšej siahnu po bežných veciach, ktoré nájdu doma. Mikrovlnku môžete vyčistiť napríklad jedlou sódou, octom a pomôcť môže aj citrón. Ocot či jedlú sódu (zmiešané s vodou) alebo citrónovú šťavu môžete dať do hrnčeka alebo misky, umiestniť do mikrovlnky a pustiť ju na päť minút na plný výkon. Výpary narušia nečistoty, ktoré môžete následne zotrieť handrou či hubkou.
Určite sa neodporúča používať drôtenky, handry s drsným povrchom alebo pieskové čistiace prostriedky, mohlo by totiž dôjsť k poškriabaniu povrchu mikrovlnky. Pri údržbe je dobré pracovať so spotrebičom vytiahnutým zo zásuvky. Na trhu narazíte aj na modely so špeciálnou povrchovou úpravou, ktorá čistenie uľahčuje.
Nevhodný riad a ďalšie predmety
Ako sme už naznačili vyššie, do mikrovlnky nemôžete bez rozmyslu vložiť čokoľvek vám napadne.
Mikrovlnné rúry sú špecifickým kuchynským spotrebičom, v ktorého útrobách vzniká pomerne veľké teplo pomocou elektromagnetického žiarenia, ktorého vlny majú obvykle frekvenciu 2,45 GHz s vlnovou dĺžkou tesne cez 12 centimetrov (Zdroj: Wikipédia). To vás samozrejme limituje pri používaní niektorých typov riadu. Nemusíte sa báť, mikrovlnkám odolá množstvo vecí, až na niekoľko malých výnimiek, s ktorými vás radšej zoznámime.
Nevhodné predmety v mikrovlnke |
Nebezpečenstvo |
Nádoby so zlatým či strieborným zdobením, kovové príbory |
Hrozí iskrenie, elektrické výboje, poškodenie mikrovlnky a požiar. |
Nádoby z nekvalitného plastu |
Môžu sa deformovať a uvoľňovať čiastočky plastu a škodlivín do jedla. |
Čerstvé ovocie, vajcia v škrupine a veľké kusy mrazeného mäsa |
Ovocie a vajcia môžu kvôli veľkému objemu vody praskať, mäso sa nemusí rovnomerne prehriať. |
Naopak mikrovlnka nič neurobí mikroténovým sáčkom, porcelánovému riadu alebo napríklad riadu zo silikónu či inak špeciálne upravenému vhodnému plastu. Všeobecne by mal byť riad prispôsobený teplotám od -25 °C do 110 °C. V týchto prípadoch sa ale netreba ničoho obávať.
Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti
Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.