Porovnávací test a recenzie najlepších mikrovlnných rúr

Mikrovlnné rúry sa postupne stávajú neoddeliteľnou súčasťou našich kuchýň. Počiatočnú nedôveru k spôsobu ohrevu potravín neviditeľnými vlnami potlačila široká paleta možností, ktoré tieto spotrebiče prinášajú. Potrebujete ohriať jedlo z predchádzajúceho dňa, rozmraziť narýchlo kus mäsa alebo pripraviť zdravú pochúťku v pare? Stačí vložiť tanier do rúry a nechať ju niekoľko minút pracovať.

Nákup mikrovlnky je našťastie pomerne jednoduchý, napriek tomu sa vyplatí istá dávka obozretnosti. V prvom rade je potrebné zvoliť zabudovaný alebo voľne stojaci model podľa dispozícií kuchyne. Významnú rolu zohrávajú objem rúry a od neho sa odvíjajúci priemer otočného taniera. Výber by mal v tomto prípade závisieť od počtu osôb v domácnosti. Zároveň sa vyplatí brať ohľad aj na výkon a príkon. Prvý menovaný udáva, ako rýchlo bude pokrm pripravený, druhý zase informuje o spotrebe. Rozdiel – účinnosť spotrebiča – by preto mal byť čo najmenší. V neposlednom rade je dobré zohľadniť aj najrôznejšie doplnkové funkcie a príslušenstvo. Okrem bezpečnostných poistiek ide najmä možnosti prípravy potravy pomocou grilu, horúcej pary alebo horného a dolného pečenia.

Rozhodli ste sa svoju novú kuchyňu vybaviť mikrovlnnou rúrou? Vedzte, že väčšina argumentov proti jej používaniu bola vývojom a výskumami úspešne vyvrátená. Stačí teda zvoliť ten správny model vybavený zodpovedajúcimi funkciami. Ak si svojím výberom nie ste príliš istí, nazrite do nášho článku „Ako si vybrať mikrovlnnú rúru“. Nájdete tu odpovede na viacero možných otázok.


Najlepšie mikrovlnné rúry podľa hodnotenia a recenzií používateľov

Pořadí Vzhľad Názov Výrobca Typ Orientačná cena Aktuálna cena
1.
Recenze Samsung F300G MS23F301TAS
Samsung F300G MS23F301TAS Samsung Voľne stojaca 90 € Zobraziť ponuky
2.
Recenze Whirlpool AMW 730 NB
Whirlpool AMW 730 NB Whirlpool Vstavané 350 € Zobraziť ponuky
3.
Recenze Bosch BFL523MS0
Bosch BFL523MS0 Bosch Vstavané 240 € Zobraziť ponuky
4.
Recenze Beko MGB 25332 BG
Beko MGB 25332 BG Beko Vstavané 200 € Zobraziť ponuky
5.
Recenze Beko MGB 25333 BG
Beko MGB 25333 BG Beko Vstavané 240 € Zobraziť ponuky
6.
Recenze Sencor SMW 1817BK
Sencor SMW 1817BK Sencor Voľne stojaca 50 € Zobraziť ponuky
7.
Recenze Electrolux LMS2203EMX
Electrolux LMS2203EMX Electrolux Vstavané 220 € Zobraziť ponuky
8.
Recenze Gorenje MO 4250CLI
Gorenje MO 4250CLI Gorenje Voľne stojaca 150 € Zobraziť ponuky
9.
Recenze Gorenje BM 300 X
Gorenje BM 300 X Gorenje Vstavané 140 € Zobraziť ponuky
10.
Recenze Beko MOC 20100 W
Beko MOC 20100 W Beko Voľne stojaca 60 € Zobraziť ponuky

Ako si vybrať mikrovlnnú rúru

Mikrovlnná rúra je nenahraditeľným pomocníkom pri príprave najrôznejších pokrmov. Kuchynský doplnok, vďaka ktorému môžete jedlo ohrievať, rozmrazovať či akokoľvek tepelne spracúvať vo veľmi krátkom čase a hlavne pohodlne. Kvôli týmto úkonom nemusíte rozohrievať rúru alebo zapaľovať sporák.

Výhody mikrovlnnej rúry sú zrejmé – rýchlosť prípravy jedla, priestorová nenáročnosť a prijateľná energetická spotreba. Dôležité je vedieť, aký model je vhodný práve pre vás. K tejto odpovedi vás dovedie niekoľko nasledovných kategórií v tomto článku Ako si vybrať mikrovlnku, ktoré vám predstavia tieto produkty bližšie a načrtnú ich možnosti. Niekomu bude na pravidelnú prípravu pokrmov stačiť základný model, iný využije potenciál multifunkčného zariadenia s mnohými prídavnými funkciami. 

Umiestnenie

Vaša prvá otázka pri nákupe mikrovlnnej rúry musí byť jasná. Kam si tento výrobok umiestnite? Nech už pôjde o akokoľvek rozmerný produkt s najlepším dizajnom, je tento faktor veľmi dôležitý. Ponúkajú sa dve možnosti použitia.

 • mikrovlnné rúry voľne stojace
 • mikrovlnné rúry zabudované

Voľne stojaca rúra patrí iste k cenovo dostupnejšiemu sortimentu. Ak staviate na vyššiu originalitu a ak to umožňuje vaša kuchynská linka, mikrovlnku zabudujte. Najčastejšie narazíte na značky Whirpool, Gorenje, Hotpoint, Daewoo, Sharp, Amica, Samsung, Zelmer a ďalšie, v prípade ktorých sa nemusíte obmedzovať z pohľadu ostrých či oblých hrán či spôsobu otvárania dvierok – ľavé, pravé a vyklápacie.

Ukážka dvoch typov mikrovlnných rúr

Mikrovlnné rúry voľne stojace

Tento typ rúry je možné situovať skutočne kamkoľvek. Vďaka prijateľnej hmotnosti a veľkosti nie je problém s umiestnením na kuchynskú linku, skrinku, ale taktiež na chladničku alebo mrazničku. S týmto výrobkom ste schopní akokoľvek manipulovať a v prípade potreby ho neustále presúvať.

Telo mikrovlnnej rúry je vidieť, takže počítajte s vyššími nárokmi na celkový vzhľad, nielen na prednú časť, ako je to v prípade zabudovaného variantu. Z pohľadu údržby sa musíte o rúru starať ako o celok, teda zo všetkých strán.

Mikrovlnné rúry zabudované

Hitom posledných rokov a moderných kuchýň sa veľmi často stávajú mikrovlnky zabudované, respektíve zabudované do kuchynskej linky. V ich prípade musíte počítať so vstupným otvorom zodpovedajúcich rozmerov. Zároveň nesmiete zabudnúť ani na dostatočné odvetranie, s prihliadnutím na uzavretie rúry zo všetkých strán. Obvykle to býva v zadnej časti linky.

Zabudované mikrovlnné rúry sa umiestňujú do vhodnej výšky, často v kombinácii s rúrami na pečenie. Vďaka tomu, že vám v tomto prípade vyčnieva iba predná časť výrobku, treba si dať záležať pri hľadaní toho správneho vzhľadu. Ten môže korešpondovať aj s ďalšími spotrebičmi v kuchyni. Istotu máte v tom, že vám tieto mikrovlnky nebudú na kuchynskej linke či kdekoľvek v interiéri prekážať, sú totiž zabudované.

Najpoužívanejším výrobným materiálom je antikorová oceľ, plast a sklo či obdobné povrchy v kombinácii s čiernou farbou. Skrátka elegancia a originalita. 

Objem a priemer taniera

Veľkosť mikrovlnnej rúry sa najčastejšie posudzuje podľa toho, ako ju budete využívať, poprípade pre koľkých ľudí budete v mikrovlnke pripravovať pokrmy. V tomto smere sa jasným vodiacim prvkom stávajú dva zásadné parametre, ktoré sú svojím spôsobom prepojené.

 • objem mikrovlnnej rúry
 • priemer taniera

Ak patríte k nenáročným kuchtíkom s občasnou potrebou prípravy jedla, vystačíte si so 14-litrovým objemom a priemerom taniera 24,5 centimetra. Ak je vaša rodina početnejšia, alebo ak disponujete vyššími nárokmi v tejto oblasti, môžete sa dopracovať k objemu až 40 litrov.

Objem mikrovlnnej rúry

Tento parameter sa udáva v litroch. Na trhu si môžete vyberať medzi modelmi, ktoré sa pýšia objemom od 14 litrov do 40 litrov. Je úplne pochopiteľné, že s nárastom objemu dochádza taktiež k úmernému rastu celkovej veľkosti spotrebiča. Produkty so 14 litrami a 40 litrami sa od seba môžu líšiť rádovo niekoľkými jednotkami až desiatkami centimetrov. Aj na to je dobré brať zreteľ. Hlavne v prípade, že chcete voliť mikrovlnnú rúru voľne stojacu. Každý kúsok miesta na kuchynskej linke môže prísť vhod.

Na občasné ohrievanie pokrmov voľte mikrovlnky v rozpätí od 14 do 20 litrov. Ak plánujete častejšiu prípravu pochutín týmto spôsobom, využite radšej objem nad 20 litrov.

Priemer taniera

K objemu a k celkovým parametrom mikrovlnnej rúry sa viaže aj priemer otočného taniera vo vnútri. Tým najmenším rozmerom je cca 24 centimetrov. Tam úplne pohodlne vložíte klasický kuchynský tanier. Ak však budete pripravovať viac porcií naraz a chcete do mikrovlnky vkladať väčší riad alebo dokonca taniere na pizzu, potom by sa mal priemer pohybovať okolo 32 centimetrov a viac.

Aj tu platí rovnaké pravidlo, čím väčší priemer taniera kúpite, tým viac miesta mikrovlnka zaberie.

Grafické znázornenie veľkosti mikrovlnnej rúry ku veľkosti taniera

Výkon, príkon a energetická náročnosť

Z pohľadu technických parametrov majúcich vplyv na prípravu samotného pokrmu vás musia zaujímať dve veličiny, ktorými sú výkon a príkon. S nimi logicky súvisí aj celková energetická náročnosť premietajúca sa do prevádzkových nákladov na mikrovlnnú rúru.

Vždy myslite na to, že výkon a príkon spolu súvisia a z ich pomeru vychádza účinnosť. Ideálna mikrovlnka bude mať čo najvyšší výkon a čo najnižší príkon.

Výkon

Hodnota výkonu prezrádza, za ako dlho dôjde k pripraveniu vami chystaného pokrmu. Vzhľadom na to, že mikrovlnku si ľudia kupujú práve pre jej triviálne ovládanie a rýchlosť, je vhodnejšie voliť vyšší výkon. Na trhu narazíte na výkony mikrovlniek v rozmedzí od 600 W do 1200 W a vyššie. Primárnym údajom je základný mikrovlnný výkon, ktorý sa pohybuje približne v tomto zmieňovanom rozmedzí.

Stretnúť sa však môžete aj s produktmi s výkonom viac ako 2000 W. To sú už obvykle multifunkčné mikrovlnné rúry obsahujúce okrem štandardných funkcií ešte gril a horúci vzduch, teda energeticky náročnejšie funkcie. Práve zmieňovaný gril býva dnes už úplným štandardom. Aby ste jeho potenciál využili v maximálne možnej miere, voľte výkon aspoň 1000 W.

Príkon

Druhým zásadným údajom, o ktorý by ste sa mali zaujímať, je príkon. Ten na rozdiel od výkonu určuje celkovú spotrebu elektrickej energie pri prevádzke. Najčastejšie narazíte na príkon od 1000 W do 3000 W, ktorý, samozrejme, narastá s množstvom funkcií mikrovlnnej rúry.

Príkon býva v špecifikáciách niektorých výrobcov často podceňovaný a je menej vysledovateľnou informáciou, napriek tomu ho v žiadnom prípade neprehliadajte. Čím nižší príkon zariadenie má, tým menšia bude spotreba.

Ovládanie a funkcie

Keď už z veľkej časti viete, aká mikrovlnná rúra z pohľadu vzhľadu, umiestnenia a celkových parametrov vyhovuje vašim každodenným zvyklostiam, je najvyšší čas prejsť na samotné ovládanie a funkcie. Práve tieto vlastnosti sa úmerne premietajú do komfortu pri používaní a predkladaných možností výrobku.

Ovládanie mikrovlnnej rúry

Prvé, čo si v celkovom dizajne mikrovlnky všimnete, bude iste ovládanie. Z pohľadu používateľa ide o veľmi dôležitú časť. V závislosti od ceny nakupovaného modelu môžete naraziť na tri odlišné typy ovládacích prvkov.

Tým najzákladnejším je manuálne ovládanie, obvykle pomocou otočného kolieska, s ktorým nastavíte zvolený program a jeho dĺžku. Zlatú strednú cestu predstavuje nadstavba v podobe digitálneho displeja. Všetky zvolené funkcie a hodnoty sa vám zobrazia v digitálnej podobe. Tým najmodernejším spôsobom ovládania je to dotykové. Minimum funkčných tlačidiel, iba dostatočne veľký displej na výber programu a ostatných parametrov.

Funkcie

V prípade mikrovlnnej rúry rozlišujeme funkcie základné a rozšírené. Štandardne si môžete voliť z troch produktov, pre ktoré na trhu vznikli aj vhodne pomenované kategórie.

 • Mikrovlnné rúry monofunkčné – Výrobky so základným vybavením, ktoré tvoria funkcie, akými sú rozmrazovanie, varenie a ohrev.
 • Mikrovlnné rúry bifunkčné – Nadstavba mikrovlniek monofunkčných, ktoré sú vybavené pomerne obľúbeným grilom.
 • Mikrovlnné rúry multifunkčné – Štandardný produkt obsahuje okrem grilu ešte funkciu horúceho vzduchu, v niektorých prípadoch dokonca systém varenia v pare.

Za zmienku stoja taktiež kombinované riešenia, v rámci ktorých si môžete kúpiť mikrovlnné rúry v spojení s tými klasickými. Nimi sa však primárne nezaoberáme, uvádzame ich iba pre prehľadnosť.

Rozšírené funkcie

V tejto podkapitole vám predstavíme všetky najpoužívanejšie funkcie, ktorými sú vybavené mikrovlnky na súčasnom trhu. Niektoré z nich možno považovať za úplný základ – šiesty zmysel, grill a Crisp, iné skôr rozširujú spôsob používania týchto kuchynských spotrebičov a prinášajú určitý nadštandard.

 • Gril – Plnohodnotné nahradenie grilovania v klasickej rúre.
 • Horúci vzduch – Táto funkcia napomáha mikrovlnke pomocou cirkulácie ohriateho vzduchu zmiešať všetky vône pripravovaných pokrmov. Zrýchľuje prípravu.
 • 6 sense – Funkcia známa pod názvom „šiesty zmysel“. Jej primárnym cieľom je zaistiť čo najekonomickejšie využívanie energie, na čo, mimochodom, slúži veľa senzorov na meranie teploty, vlhkosti a ostatných veličín.
 • Jet Defrost – Jedna z praktických nadstavieb bežného rozmrazovania. Jet Defrost dokáže vložené potraviny rozmraziť mnohonásobne rýchlejšie – pokojne až 7-krát.
 • Crisp – Ak dávate prednosť pripravenému pokrmu s chrumkavou kôrkou, potom je funkcia Crisp vhodná práve pre vás. Horné a spodné pečenie, ktorého výsledkom je dokonale chrumkavý pokrm.
 • Steam – Parný režim je šetrný spôsob prípravy jedla vo vodnej pare, vďaka ktorej sa udržujú všetky živiny v danom pokrme. Preto ide o obľúbenú formu prípravy milovníkov zdravej stravy.
 • Auto Reheat – Funkcia, vďaka ktorej sa automaticky nastavuje ohrev niektorých pochutín, ktorými sú napríklad hotové jedlá, poprípade mlieko.
 • Jet Menu – Funkcia štandardne určená na lepšiu a ľahšiu prípravu už zmrazených pokrmov.
 • Forces Air – Ak potrebujete na prípravu pokrmu horúci vzduch, je pre vás Forces Air absolútna nutnosť. Hlavne čo sa týka zákuskov, hydinového mäsa a podobne.
 • Quick Heat – S touto funkciou budete schopní predhriať mikrovlnku za okamih.

Inteligentné mikrovlnky

Aj do oblasti mikrovlnných rúr si razia cestu najmodernejšie technológie. Dokázala to napríklad spoločnosť Amazon, ktorá do svojej mikrovlnnej rúry nainštalovala funkciu ovládania hlasom cez virtuálnu asistentku Alexu. Firma predstavila hneď jedenásť produktov z rôznych oblastí, ktoré Alexu majú. Ide o inteligentnú elektrickú zásuvku, analógové hodiny, rôzne typy inteligentných reproduktorov a v neposlednom rade rúru s názvom AmazonBasics Microvawe. Veľký úspech zaznamenala Alexa hlavne vďaka tomu, že Amazon pripustil do systému aj vývojárov tretích strán, ktorí ju obohatili vlastnými aplikáciami, čo rozšírilo jej možnosti.

Mikrovlnka od Amazonu má výkon 700 W a pripája sa cez Wi-Fi s kompatibilným zariadením Echo, ktoré potom vysiela požadované hlasovo zadané príkazy. Používateľ tak môže mikrovlnke „prikázať“, aby sa zapla v určitom momente alebo s oneskorením, ďalej si môže hlasovo zvoliť intenzitu ohrevu aj predvolený program napríklad na prípravu popcornu. Zložité nastavovanie pomocou fyzických tlačidiel tak odpadá. Okrem toho si mikrovlnka dokáže aj sama doobjednať napríklad vopred vybranú značku konkrétnej potraviny aj so zvolenou príchuťou v prípade, že Alexa zistí, že sa zásoby stenčujú.

Príslušenstvo

Ak uvažujete o kúpe novej mikrovlnnej rúry, určite by ste mali mať aj informácie o príslušenstve, ktoré vám môže jej používanie uľahčiť a vylepšiť.

 • poklop na jedlo – zabraňuje zašpineniu celého vnútorného priestoru jedlom, ktoré môže v prístroji prskať a bublať
 • otočné taniere – väčšina mikrovlniek už má otočný tanier v základnej výbave, väčšinou je zo skla; v prípade, že sa rozbije, alebo ak chcete ďalší do zásoby, obchody ponúkajú taniere aj samostatne
 • crisp taniere a plechy – výbava mikrovlniek s funkciou crisp, teda ohrevom s „pečením dochrumkava“, zaistia dobré rozloženie tepla aj zo spodnej strany, väčšinou majú teflónový povrch
 • tepelné sondy – na kontrolu správneho prehriatia jedla môžu dobre poslúžiť potravinárske tepelné sondy, čo sú ihlice so senzormi, vďaka ktorým zistíte aktuálnu teplotu v rôznych častiach pokrmu
 • čistiace prostriedky – na trhu nájdete taktiež čistiacu drogériu konkrétne určenú pre mikrovlnky, je šetrná k povrchovej úprave a zdravotne neškodná
 • špeciálny plastový riad a škatuľky – niektoré plasty nie sú určené na prípravu jedla v mikrovlnnej rúre, môžu sa z nich uvoľňovať škodlivé látky, prípadne sa môžu taviť, k dispozícii sú však špeciálne upravené materiály a výrobky, pri ktorých tieto problémy nehrozia

Riad nevhodný do mikrovlnky

Ako sme už naznačili na predchádzajúcich riadkoch, do mikrovlnky nemôžete bez rozmyslu strčiť čokoľvek, čo vám napadne. Preto sme sa rozhodli informovať aj o tomto úskalí.

Mikrovlnné rúry sú špecifickým kuchynským spotrebičom, v ktorého útrobách vzniká pomerne veľké teplo pomocou elektromagnetického žiarenia, ktorého vlny majú obvykle frekvenciu 2,45 GHz s vlnovou dĺžkou trochu viac než 12 centimetrov (Zdroj: Wikipedie). To vás, samozrejme, limituje vo vkladaní najrôznejšieho riadu. Nebojte sa, mikrovlnkám odolá hŕba vecí, až na niekoľko malých výnimiek, s ktorými vás radšej zoznámime.

Rozhodne do mikrovlnnej rúry nevkladajte akékoľvek nádoby, ktoré na sebe nesú strieborné či zlaté zdobenie. To platí nielen pre taniere a hrnce, ale aj pre príbory a ostatné doplnky. Ak doma máte svoj obľúbený hrnček bez glazúry, taktiež na to radšej zabudnite. Ďalším nebezpečenstvom sú plastové nádoby zhotovené z nekvalitných materiálov, ktoré sa môžu vplyvom tepla deformovať, a tým dôjde aj k uvoľňovaniu škodlivých látok do pokrmov. Plast môžete v mikrovlnke používať iba v prípade, ak je na to špeciálne určený a upravený. Čo taktiež rozhodne do mikrovlnky nepatrí, je kovový riad alebo riad s kovovými časťami, kov v mikrovlnke iskrí.

Naopak, mikrovlnka nič neurobí mikroténovým vreckám, porcelánovému alebo napríklad silikónovému riadu. V týchto prípadoch sa netreba čohokoľvek obávať.

Mikrovlnky a bezpečnosť

Niektorí ľudia občas namietajú, že používanie mikrovlnných rúr môže byť zdravotne nebezpečné. Tejto téme sa venovala taktiež Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá pochyby vyvrátila. Samozrejme, iba za predpokladu, že sa mikrovlnka používa v súlade s návodom (Zdroj: Štátny zdravotný ústav).

Organizácia upozorňuje napríklad na to, že konštrukcia rúr funguje ako akási klietka pre mikrovlny, ktoré sú vďaka nej uzatvorené vnútri prístroja. Hodnoty uniknutých mikrovĺn sú výrazne pod bezpečnou hranicou pre človeka. Všetko však funguje len vtedy, keď je mikrovlnná rúra nepoškodená, najmä sa to týka samotných dverí tohto kuchynského pomocníka. Nie je dobré, keď sú dvierka výrazne znečistené alebo je rúra neodborne upravovaná.

Najväčším rizikom sa tak stáva manipulácia s ohriatymi potravinami, ktoré by vás mohli pri neopatrnosti nebezpečne popáliť.

Špecifikom je aj to, že mikrovlnky nedokážu celý pokrm zahriať rovnomerne. Je potrebné sledovať, či je naozaj celý pokrm dostatočne teplý. V niektorých prípadoch sa môže stať, že bude povrch horúci, ale vnútrajškom stále neprejde dostatok mikrovĺn. To je nebezpečné v prípade pokrmov, v ktorých sa môžu množiť mikroorganizmy. Mikrovlny dokážu tieto potenciálne nebezpečné tvory v jedle zahubiť.

Nadbytočný hluk a teplo

V prípade mikrovlnných rúr je dobré taktiež vopred zistiť, napríklad z dostupných recenzií a hodnotení, či nie sú príliš hlučné alebo sa na povrchu príliš nezahrievajú.

Povrchová teplota na vonkajšom plášti sa prirodzene zvyšuje na prevažnej väčšiny prístrojov, pri niektorých však ide do pomerne vysokých hodnôt, najmä v prípade energeticky náročnejších programov. Také teplotné skoky sa môžu vyšplhať až na 70 °C. Určite je dobré, ak je mikrovlnka poriadne tepelne izolovaná a nedochádza k prehnanému zahrievaniu. To môže byť nebezpečné tak na dotyk, ako z toho dôvodu, že sa často na voľne stojace modely ukladajú ďalšie veci a kuchynské vybavenie.

Za bežnú hlučnosť považujeme v prípade týchto kuchynských pomocníkov približne 45 až 55 dB. Na tento parameter prihliadajte hlavne v prípade, že máte kuchyňu v bezprostrednej blízkosti obytných častí bytu či domu (typické sú garsónky, byty 1+kk, obývacie izby v spojenom priestore s kuchyňou). V prípade niektorých modelov môžete naraziť na škrípanie a nepríjemné vibrácie, a tým aj zvýšenú hlučnosť, ktorá by vás mohla veľmi rušiť pri odpočinku alebo sledovaní televízie.


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Mikrovlnné rúry
Průměrné hodnocení 4.7 z 6 hlasů