Menu

Recenzia a test Gorenje KAM 26 THP

9. miesto
75,4 % Celkové hodnotenie
 • Energetická trieda A+
 • Funkcia kúrenia
 • Vysoký prietok vzduchu
 • Chýba samoodparovanie kondenzátu
 • Chýba Wi-fi pripojenie
330 € Orientačná cena
 • 6,0/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 7,4/10
  Hodnotenie účinnosti
 • 9,3/10
  Hodnotenie spotreby
 • 7,4/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií
 • 75,4 %
  Celkové
  hodnotenie

Súhrnné údaje

Mobilná klimatizácia značky Gorenje zaujme v prvom rade svojou energetickou triedou. Len malé percento modelov sa v čase písania recenzie (september 2019) vyšplhalo až do energetickej triedy A+, drvivá väčšina konkurentov zostala v nižšej triede A. Energetická trieda A+ poukazuje na veľmi dobrú energetickú účinnosť chladenia, v tomto prípade aj konkrétne vyjadrenú ako 3,1 EER (štandardná hodnota býva 2,6 EER).

Energetická účinnosť je skrátka pomer výkonu a spotreby danej klimatizácie. Pri modeli Gorenje sa stretnete s vtedy viac-menej priemerným výkonom 3 kW a oproti priemeru ľahko nižšou spotrebou 1 kWh. Výrobca klimatizáciu odporúča do miestnosti o ploche 25 m2 a menšej. Klimatizácia má slušný prietok vzduchu, 370 m3/h, priemer sa pohyboval okolo 350 m3/h. Maximálna hlučnosť 64 dB zodpovedala vtedajšiemu priemeru, odvlhčovanie 1 l/h bolo oproti priemeru mierne slabšie.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Gorenje

20 % Sinclair, 20 % Whirlpool, 10 % Daitsu, 10 % Sencor, 10 % Sakura, 10 % Guzzanti, 10 % Domo, 10 % Gorenje
Hlučnosť (dB)

64

63,30
Prietok vzduchu (m3/h)

370

391,60
Odporúčaná plocha (m2)

25

29,63
Odvlhčovanie (l/h)

1

1,80
Energetická trieda chladenia

A+

90 % A, 10 % A+
Menovitý výkon chladenia (kW)

3

3,28
Energ. účinnosť chladenia (EER)

3,1

2,69
Spotreba energie za hodinu (kWh)

1

1,23

Funkcie a rozmery

Model Gorenje sa radí do pomerne malej skupiny klimatizácií, ktoré okrem chladenia zvládajú aj kúrenie. Ako plnohodnotný zdroj tepla na zimu vám samozrejme nevystačí, môže ale prísť vhod pri chladnejších dňoch pred začiatkom vykurovacej sezóny. Vytknúť jej tak v otázke funkcií môžeme ich absenciu samoodparovania kondenzátu a pripojenia na Wi-fi. Samoodparovací kondenzátor je čím ďalej tým populárnejší, odpadá totiž otravná povinnosť vylievania vody z kondenzačnej nádržky, Wi-fi pripojenie je skôr novinkou, ktorú ešte u väčšiny modelov nenájdete.

Inak už klimatizácii Gorenje nechýba nič podstatné k pohodlnému používaniu, nájdete u nej teda ako displej a diaľkové ovládanie, tak aj časovač. Rozmerovo je tento model štandardný, konkrétne hodnoty sú uvedené nižšie v tabuľke.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Diaľkové ovládanie

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Kúrenie

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Displej

Áno

100 % Áno
Wi-fi pripojenie

Nie

70 % Nie, 30 % Áno
Výška (cm)

75

73,23
Šírka (cm)

44,2

40,50
Hĺbka (cm)

38,2

42,33
Hmotnosť (kg)

35

32,06

Naše hodnotenie a záver

Silnou stránkou klimatizácie Gorenje je najmä jej energetická účinnosť, vďaka ktorej si vyslúžila miesto v energetickej triede A+. Výkonom už patrila skôr k priemeru, rozhodne však nejde o vyložene slabý model. Ponúknuť dokonca môže aj funkciu kúrenia, z hodnotených funkcií postrádala len samoodparovanie kondenzátu.

Pokiaľ pátrate po o niečo výkonnejšom modeli do väčšej domácnosti a oželíte energetickú triedu A+ a funkciu kúrenia, za zváženie stojí napríklad mobilná klimatizácia Sakura STAC 15 CPA/NB.

330 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Gorenje KAM 26 THP | Hodnotenie: 75,4 %
Eliška Srncová má s porovnávaním produktov mnohoročné skúsenosti, o kategóriu mobilných klimatizácií sa stará už viac ako tri roky a udržuje si stály prehľad. Poradí vám tak s voľbou vhodného typu klimatizácie, pomôže s porozumením energetickému štítku a napovie, aké funkcie by sa vám mohli hodiť. Medzi jej témami nájdete aj ďalšie veľké spotrebiče, napríklad práčky, ale má na starosti taktiež kočíky.

Diskuze a poradna

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Gorenje KAM 26 THP

Gorenje KAM 26 THP

9. miesto  v porovnaní
330 € Orientačná cena