Menu

Sencor SAC MT1230C – Recenzie, testy a porovnania

89,7 % Celkové hodnotenie

Víťaz cena/výkon v kategorii Mobilné klimatizácie

Jednotlivá hodnocení

 • 7,5/10
  Hodnotenie hlučnosti
 • 9,1/10
  Hodnotenie účinnosti
 • 9,0/10
  Hodnotenie spotreby
 • 8,0/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Samoodparovanie kondenzátu
 • Vysoký výkon chladenia a odvlhčovania
 • Dostupná cena

Zápory

 • Priemerná hlučnosť
 • Ľahko vyššia spotreba
450 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Ak hľadáte spotrebič s trochu originálnejším dizajnom, možno vás zaujme práve táto mobilná klimatizácia značky Sencor. Čierna farba je vcelku nevšedná a určite si nájde svojich priaznivcov, tých potom nepochybne poteší aj výkon tejto klimatizácie. Chladí s výkonom 3,5 kW, čo bol v čase písania recenzie (jún 2022) nadpriemer. Vďaka tomu je táto klimatizácia odporúčaná až do plochy 47 m2, väčšina konkurenčných modelov sa drží pod 30 m2.

Pokiaľ sa radšej riadite objemom miestnosti, túto klimatizáciu môžete využiť do priestorov s maximálnym objemom 117 m3. Vďaka prietoku vzduchu 420 m3 zvládne klimatizácia prefiltrovať aj takýto objem viac ako trikrát za hodinu, bude teda vhodná aj pre osoby s dýchacími problémami. Najnižšia nastaviteľná teplota pre režim chladenia je u tohto modelu 17 °C, to je slušná hodnota, hoci niektoré modely ponúkajú teplotu ešte o stupeň nižšiu.

Ešte výraznejšia ako výkon chladenia je jej účinnosť odvlhčovania, tá dosahuje až 3,5 l/h, zatiaľ čo priemer bol len necelé 2 l. Spotreba modelu bola oproti priemeru ľahko zvýšená, v pomere k výkonu ale stále dáva vcelku štandardnú energetickú účinnosť 2,6 EER, a klimatizácia tak patrí do najbežnejšej triedy A. Hlučnosť 63 dB úplne zodpovedala vtedajšiemu priemeru.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Sencor

Účel klimatizácie

Chladenie a odvlhčovanie

67 % Chladenie a odvlhčovanie, 33 % Chladenie, odvlhčovanie a kúrenie
Maximálna odporúčaná plocha miestnosti (m2)

47

36,20
Maximálny odporúčaný objem miestnosti (m3)

117

110,17
Menovitý výkon chladenia (kW)

3,5

3,30
Najnižšia nastaviteľná teplota chladenia (°C)

17

58 % 17, 17 % 18, 17 % 16, 8 % 21
Prietok vzduchu (m3/h)

420

398,00
Odvlhčovanie (l/h)

3,5

2,12
Hlučnosť (dB)

63

58 % 65, 25 % 64, 8 % 62, 8 % 63
Spotreba energie za hodinu (kWh)

1,4

1,24
Energetická trieda chladenia

A

83 % A, 17 % A+
Energ. účinnosť chladenia (EER)

2,6

58 % 2,6, 25 % 3,1, 8 % 2,5, 8 % 2,62

Funkcie a rozmery

Ani v prípade výbavy si klimatizácia Sencor nevedie zle. Samozrejmosťou je displej, časovač a diaľkový ovládač, tieto prvky nájdete v podstate pri všetkých modeloch. Rovnako nechýba vyberateľný filter, bez ktorého by bola údržba klimatizácie o dosť náročnejšia. Zaujímavejšie sú ale položky, ktoré pri každej klimatizácii nenájdete. Sem patrí okrem iného samoodparovanie kondenzátu, vďaka ktorému sa nemusíte obťažovať s vylievaním kondenzačnej nádržky.

Menej obvyklý je tiež diaľkový termostat alebo funkcia Around U. S touto technológiou funguje diaľkový ovládač klimatizácie ako teplotný snímač, a prístroj sa tak pri chladení riadi teplotou, ktorá je vo vašom okolí (v prípade, že máte ovládač blízko pri sebe). Naopak niektoré ďalšie pokročilejšie funkcie, ako je Wi-Fi pripojenie alebo automatický režim, táto klimatizácia postráda.

Na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov sa môžete u tohto prístroja pohrať aj s nastavením lamiel. Pomocou ovládača môžete nastaviť smer fúkania alebo zapnúť funkciu Swing, ktorá smer prúdu vzduchu plynule mení. Ventilátor má navyše tri rýchlosti, pri niektorých klimatizáciách nájdete iba dve. Rozmery klimatizácie sú vcelku štandardné, skontrolovať si ich môžete v spodnej časti tabuľky. Tiež hmotnosť okolo 30 kg je pre tieto spotrebiče bežná.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Displej

Áno

100 % Áno
Časovač

Áno

100 % Áno
Diaľkové ovládanie

Áno

100 % Áno
Počet rýchlostí ventilátora

3

92 % 3, 8 % 2
Funkcia Swing

Áno

83 % Áno, 17 % Nie
Nastavenie lamiel

Ovládačom

58 % Ovládačom, 25 % Nie, 8 % Áno, 8 % Manuálne
Samoodparovanie kondenzátu

Áno

100 % Áno
Vyberateľný filter

Áno

100 % Áno
Indikátor zanesenia filtra

Nie

75 % Nie, 17 % Áno, 8 % Neuvedené
Wi-fi pripojenie

Nie

75 % Nie, 25 % Áno
Funkcia Around U

Áno

58 % Nie, 42 % Áno
Automatický režim

Nie

58 % Nie, 42 % Áno
Dĺžka výfukovej trubice (cm)

120

42 % 150, 33 % 120, 17 % 170, 8 % 140
Výška (cm)

76,5

72,93
Šírka (cm)

46,7

40,97
Hĺbka (cm)

39,7

41,38
Hmotnosť (kg)

33

31,01

Klady a zápory

Hlavným benefitom klimatizácie Sencor je jej vysoká účinnosť odvlhčovania. Nadštandardný je aj výkon chladenia a prietok vzduchu. Vo výbave poteší funkcia Around U, samoodparovací kondenzátor a polohovateľné lamely. Čo sa nevýhod týka, niektorí používatelia by mohli postrádať napr. Wi-Fi pripojenie. Negatívom bude pravdepodobne aj hlučnosť tohto prístroja, s tým je ale potrebné pri mobilnej klimatizácii počítať.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva sa ponúka napríklad klimatizácia Whirlpool PACW29HP. Oproti modelu Sencor je síce o niečo drahšia, ponúka ale Wi-Fi pripojenie, automatický režim alebo indikátor zanesenia filtra. Je tiež o niečo úspornejšia. Naopak v otázke výkonu za klimatizáciou Sencor zaostáva, poznať je to predovšetkým pri odvlhčovaní. Slabinou je tiež najnižšia nastaviteľná teplota, tá je u tohto modelu 21 °C, zatiaľ čo klimatizácia Sencor ponúka 17 °C.

Klimatizácia Sencor SAC MT1230C už tak patrí k cenovo dostupnejším modelom, pokiaľ ale chcete naozaj ušetriť, možno vás bude zaujímať model Sencor SAC MT7007C Wi-Fi. Ten má na rozdiel od klimatizácie SAC MT1230C Wi-Fi pripojenie, v žiadnom ďalšom ohľade sa jej ale ani zďaleka nevyrovná. Má nižší výkon chladenia aj odvlhčovania, menší prietok vzduchu a veľmi osekanú výbavu bez pohyblivých lamiel a ďalších komfortných prvkov.

Naše hodnotenie a záver

Hoci patrí klimatizácia Sencor SAC MT1230C skôr k cenovo dostupnejším modelom, má rozhodne čo ponúknuť ako na poli základných parametrov, tak v kategórii funkcií. Oproti konkurencii vyniká predovšetkým účinným odvlhčovaním, aj chladenie zvláda so slušným výkonom. Z jej výbavy stoja za zmienku predovšetkým funkcie Around U, pohyblivé lamely nastaviteľné diaľkovým ovládačom alebo samoodparovanie kondenzátu. Pri dnešnej popularite inteligentných domácností ale pravdepodobne nepoteší absencia Wi-Fi pripojenia. Spotrebou aj hlučnosťou sa potom drží viac-menej priemeru.

Ak hľadáte nielen výkonný, ale aj „inteligentný“ model, pozrite sa na recenziu klimatizácie Daitsu APD 12 HX.

450 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Sencor SAC MT1230C | Hodnotenie: 89,7 %
Eliška Srncová
Eliška má s porovnávaním produktov mnohoročné skúsenosti, o kategóriu mobilných klimatizácií sa stará už viac ako tri roky a udržuje si stály prehľad. Poradí vám tak s voľbou vhodného typu klimatizácie, pomôže s porozumením energetickému štítku a napovie, aké funkcie by sa vám mohli hodiť. Medzi jej témami nájdete aj ďalšie veľké spotrebiče, napríklad práčky, ale má na starosti taktiež kočíky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Sencor SAC MT1230C

Sencor SAC MT1230C

450 € Orientačná cena