Menu

Recenzia a porovnanie Apple iPhone 13 Pro 256GB

Lepší než iPhone 14 v kategorii Najlepšie Apple iOS mobily iPhone

Klady

  • Extrémny výkon a výdrž batérie
  • Perfektné fotky a videá
  • LiDAR

Zápory

  • Vysoká cena
  • Bez slotu pre SD kartu
  • Naozaj ťažká konštrukcia
1 200 € Orientačná cena

Základné parametre

IPhone 13 Pro prichádza s takmer totožným vybavením ako väčší iPhone 13 Pro Max. Očakávať od neho teda môžete kompaktnejší, ale stále veľmi výkonný a perfektne vybavený inteligentný telefón. V porovnaní so svojim predchodcom sa dočkal skutočne veľkého vylepšenia. V minulosti sa totiž verzia Pro od Pro Max líšila aj horším fotoaparátom. Tomu je v tejto generácii koniec.

Perfektné dielenské spracovanie je zrejmé na prvý pohľad, sklenený chrbát drží pohromade s displejom kovový rámček. Veľké dizajnové úpravy však oproti radu 12 neočakávajte. V podstate sa výrobca obmedzil na pootočenie fotoaparátov a zmenu farebného prevedenia. Trochu posunul tlačidlá a zmenšil výrez predného fotoaparátu. Tieto úpravy sú ale natoľko decentné, že sa jedná v podstate o recyklovaný design.

Výkon, konštrukcia a systém

Apple je na tom v posledných rokoch s ohľadom na výkon svojich smartfónov naozaj dobre. Šesťjadrový procesor Apple A15 Silicon dosahuje frekvenciu až 3,10 GHz. To vynieslo zariadeniu 831 300 bodov v záťažovom teste AnTuTu. Hodnota je síce o pár percent nižšia ako v prípade verzie Max, stále sa však v čase písania tejto recenzie (november 2021) radí k najvyšším. Zariadenie si skrátka poradí rovnako dobre s hrami ako s profesionálnym využitím.

Od predchádzajúcej generácie narástla operačná pamäť zo 6 GB na 8 GB RAM. Tým je zaistený plynulý chod systému bez závislosti na tom, čo budete s telefónom práve robiť. Operačná pamäť sa prejaví najmä, keď pobeží väčší počet aplikácií súbežne. Pre recenziu sme volili variantu s úložiskom 256 GB a nie náhodne. Ide totiž o najmenší úložný priestor, ktorý umožňuje natáčanie videí v štandarde ProRes v rozlíšení 4K. Slot pre SD kartu v mobile nenájdete.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

iOS 15

Procesor

Apple A15 Bionic

Počet jadier procesora

6

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

3,10

Operačná pamäť RAM (GB)

6

Výkon podľa AnTuTu

839 700

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 749

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

4 829

Veľkosť úložiska (GB)

256

Displej a fotoaparát

S uhlopriečkou sa vývojári nevychýlili od predchádzajúceho radu. OLED displej sa rozkladá na priestore 6,1 palca veľkom a podporuje rozlíšenie 2 532 x 1 170 pixelov. Také rozlíšenie zaručuje dostatočnú jemnosť displeja na to, aby nebolo možné jednotlivé pixely rozoznať voľným okom.

Výrobca sa zameral ale aj na dobeh straty, ktorú na konkurenčné modely s Androidom nabral. Displej novo podporuje obnovovaciu frekvenciu až 120 hertz. Prečo píšeme „až 120 hertzov“? Frekvencia je variabilná a prispôsobí sa spôsobu, akým telefón využívate. Táto funkcia pomáha predĺžiť výdrž batérie.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,1

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja

2 532 x 1 170

Jemnosť hlavného displeja

460

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 200

Odolné sklo

Ceramic Shield

V minulosti platilo, že sa verzie Pro a Pro Max pomerne výrazne líšili v osadených fotoaparátoch. To už však neplatí. IPhone 13 Pro dostal rovnaký hlavný fotoaparát ako jeho väčší a drahší brat. Na chrbte nechýba prisvetľovacia dióda rovnako ako senzor LiDAR. Ten využijete ako pri rozšírenej realite, tak aj pri 3D modelovaní a následnej 3D tlači.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

137

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

12

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,50

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,65

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

12

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,80

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/1,80

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

4K 60fps

Snímač hlavného fotoaparátu s rozlíšením 12 megapixelov narástol o 35 %, zvládne tak pobrať takmer o 40 % viac svetla ako jeho predchodca. Navyše sa zlepšenia dočkala aj optika, tá už nemá svetelnosť f/1,60, ale f/1,50. Recenzovaný model si s ohľadom na tieto skutočnosti vedie výborne aj v noci.

Tiež oba ďalšie snímače disponujú rozlíšením 12 MPx. Širokouhlý sa skrýva za šošovkou so svetelnosťou f/1,80. Predchádzajúci model mal svetelnosť f/2,40. Objektívom tak prejde o 33% viac svetla, čo umožňuje lepšie snímky v tme. Teleobjektív zaujme najmä makrorežimom. V testoch DXOMARK obdržal iPhone 13 Pro 137 bodov za fotenie a natáčanie videí. V čase písania recenzie (november 2021) sa tak radil k najlepším fotomobilom.

Rovnako ako verzia Max, aj menšie Pro podporuje natáčanie v cinematickom móde. V tomto režime simuluje telefón natáčanie na profesionálnu kameru. V dobrých podmienkach sú výsledky až neuveriteľne dobré, spoľah na výsledok však ešte nie je. Pokladáme túto vychytávku za prvotný pokus, ktorý by sa mal do budúcnosti zlepšovať.

Konštrukcia a funkcie

Hmotnosť a ešte viac hmotnosti. To bohužiaľ pre iPhone 13 Pro platí. Na váhe už neukáže 187 gramov ako jeho starší variant, ale rovných 203 gramov. Rozdiel v ruke aj vo vrecku tak rozhodne pocítite. Na druhej strane sú konkurenčné vlajkové lode na tom s hmotnosťou podobne (aj keď majú, nutné dodať, väčší displej a batériu). Akumulátor ponúka kapacitu 3 095 mAh a vydrží pri opatrnejšom využití aj viac ako dva dni. Nabíjať ho je možné káblom aj bezdrôtovo.

Zariadenie podporuje funkciu Dual SIM prostredníctvom eSIM karty. Internetové dáta je možné čerpať aj cez rýchle 5G pripojenie. Polohu telefón zisťuje komunikáciou so všetkými bežnými satelitnými navigačnými systémami. Pre nás je v Európe najdôležitejšia podpora systému Galileo. Na šasi nenájdete port pre drôtové slúchadlá, ale vodotesnosť na úrovni certifikácie IP68 nechýba.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Nie

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

20

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

15

Kapacita akumulátora (mAh)

3 095

Krytie proti vode a prachu

IP68

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Nie

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

203

Šírka (mm)

71,5

Výška (mm)

146,7

Hrúbka (mm)

7,7

Názory používateľov a ďalších expertov

Bezprostredne po vydaní si model predobjednali tisíce ľudí. Ich hodnotenia sú k dispozícii desiatky až stovky a prevažná väčšina z nich pozitívnych. Užívatelia si pochvaľujú stabilnú výdrž batérie, vysoký výkon aj fotografie špičkovej kvality. Výrobcovia potom vytýkajú vysokú hmotnosť či absenciu nabíjačky v balení. Niektorým vadia aj ostré hrany, telefón v ruke skrátka tlačí.

Pri hodnotení produktov sa zameriavame aj na názory iných odborníkov. Tí kladú dôraz na pozitíva v zmysle vyššej obnovovacej frekvencie displeja, skvelej výdrže batérie aj perfektnej kvality fotiek. Navyše hodnotia ako nadmieru spoľahlivé určenie polohy prostredníctvom GPS. Ohlas naopak nevzbudzuje vysoká hmotnosť. Oproti konkurenčným modelom s Androidom je aj Wi-Fi o niečo pomalšia, nejedná sa ale o nič zásadné.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu povzbudí ku kúpe tohto modelu najmä výrazné zlepšenie v oblasti fotografie a videa. Takto kompetitívne Pročko sme tu od Applu ešte skrátka nemali. Zaujímavú funkciu ponúka ale aj LiDAR. Aj keď vyššia obnovovacia frekvencia je rozhodne dobrým doplnkom, Apple v podstate iba napravil svoju stratu za konkurenčnými produktmi. Veľmi vysoký výkon umožní nerušenú prevádzku pri akejkoľvek aktivite.

Bohužiaľ sa obdobne ako zvyšok produktového radu aj model Pro dočkal nárastu hmotnosti. Jedná sa o jeden z najťažších inteligentných telefónov bez zvýšenej odolnosti v pomere hmotnosť/uhlopriečka. Cena zariadenia je vysoká, ale prvýkrát sa jedná v podstate o zmenšenú verziu Pro Max, výrobca si ju tak dokáže dobre odôvodniť. Pozor si dajte pri variante s úložiskom 128 GB. Tá nepodporuje ProRes video v rozlíšení 4K.

Záverečné zhrnutie

IPhone 13 Pro patril v čase písania tejto recenzie k najlepším telefónom na trhu. Výborné výsledky môžete očakávať ako pri fotení, tak pri natáčaní. Optická stabilizácia skrátka pracuje na výbornú a kombo kvalitného snímača a objektívov zohrávajú dôležitú úlohu. Zariadenie si totiž poradí aj s veľmi zlými svetelnými podmienkami. Displej novo využíva variabilnú obnovovaciu frekvenciu až 120 hertz. Pokiaľ hľadáte lifestylový telefón a radi fotíte a natáčate, ďalej hľadať nemusíte. Platí ale, že je cenovka skutočne vysoká a nie je pre každého. Alternatívou môže byť lacnejší iPhone 13.

1 200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Apple iPhone 13 Pro 256GB
Jakub Gulec
Jakub sa v našej redakcii zaoberá najmä technicky zameranými témami. Pretože mobily patria medzi jeho vôbec najobľúbenejšie témy a pri obedovej pauze ho najčastejšie nájdete pozerať na technologické novinky, táto oblasť mu nie je vôbec cudzia. Na smartfónoch s operačným systémom iOS si cení najmä perfektný užívateľský zážitok bez zásekov, naopak neuznáva premrštené obstarávacie náklady na tieto zariadenia. Jeho články si môžete prečítať nielen pri iPadoch a MacBookoch, ale aj napríklad pri bezdrôtových slúchadlách.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Apple iPhone 13 Pro 256GB

Apple iPhone 13 Pro 256GB

1 200 € Orientačná cena