Menu

Recenzia a porovnanie Google Pixel 6 Pro 12/128GB

Zaujímavé funkcie v kategorii Najlepšie fotomobily

Klady

  • Nadpriemerné výsledky fotoaparátov naprieč využitiam
  • Softwarové vychytávky, ktoré inde nenájdete
  • Veľmi kompetitívna cena

Zápory

  • Čítačka odtlačkov prstov je podpriemerná
  • Lesklý chrbát chytá odtlačky prstov
  • Batéria za ostatnými zaostáva
780 € Orientačná cena

Základné parametre

Americký technologický gigant predstavil svoju šiestu generáciu smartfónu koncom roka 2021. Nástupcom už aj tak úspešných radov sa stal Google Pixel 6 Pro, v ktorom priniesli vývojári celý rad inovácií. Celkovo môžeme toto zariadenie hodnotiť veľmi kladne, a to nielen pre jeho dobré schopnosti pri fotení, ale aj prekvapivo dobrú cenu vo svojom segmente.

Model Google Pixel 6 Pro poteší všetkých fanúšikov Androidu, ktorí uprednostnia otvorenosť a variabilitu systému pred lepšie odladeným, ale tiež podstatne viac zväzujúcim systémom iOS od Applu. Dočkáte sa celého radu softvérových vychytávok v rámci fotenia, Pixel je preto vhodný aj pre milovníkov mobilnej fotografie. Zariadenie sme otestovali, výsledky si popíšeme v nasledujúcich kapitolách.

Výkon a systém

Prvýkrát v histórii osadil Google vlastný procesor, ktorý nesie názov Tensor. Aby sme situáciu uviedli na správnu mieru, Google samozrejme procesory nevyrába, ale návrh procesora putoval od jeho vývojárov. Maximálna pracovná frekvencia je 2,8 GHz a celkový výkon sa radí skôr do vyššej strednej triedy.

Počítajte ale s jednou odlišnosťou. Aj keď nie je hrubý výkon taký vysoký a strih videí či iné veľmi náročné operácie budú fungovať u konkurencie rýchlejšie, jadro umelej inteligencie v Tensore veľa čiastkových procesov veľmi urýchli. Telefón sa v priebehu testov nijako zvlášť dobre nechladil. S ohľadom na nižší celkový výkon a použitý pokročilý 5-nanometrový výrobný proces, rovnaký ako využíva Snapdragon 8 Gen 1, sme očakávali lepšie chladenie.

Aj keď prehrievanie nemalo na prevádzku zásadný vplyv, pokiaľ ho vezmete do spojitosti s celkovo priemerným výkonom, vychádza z rovnice jeden zrejmý fakt; tento telefón nie je optimálny variant pre mobilných hráčov. Plynulú prevádzku podporí 12 GB veľká operačná pamäť a úložisko recenzovaného modelu ponúka 128 GB. Nedá sa však rozšíriť. Procesor sme podrobili testovaniu v najčastejších záťažových testoch, ktorých výsledky si zhrnieme nižšie. Telefón beží samozrejme na čistom a perfektne fungujúcom Androide.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 12

Procesor

Google Tensor

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,80

Operačná pamäť RAM (GB)

12

Výkon podľa AnTuTu

645 410

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 037

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

2 783

Veľkosť úložiska (GB)

128

Záťažový test Geekbench 5

Najčastejšie používaným nástrojom na určenie hrubého výkonu procesora je záťažový test Geekbench. Telefón sme testovali v benchmarku Geekbench vo verzii 5.4.4. Pre svoj jednojadrový výkon dostal Pixel 1037 bodov a pri mnohojadrovom 2783 bodov. Oba výsledky sú v porovnaní s konkurenčnými produktmi nižšie. Pre lepšiu predstavu sme uviedli telefóny v rovnakej cenovej hladine a ich hodnotenia.

Model telefónu Procesor Jednojadrový výkon

(Geekbench 5)

Mnohojadrový výkon

(Geekbench 5)

iPhone 13 A15 1 730 4 660
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 270 4 169
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 259 4 189
Google Pixel 6 Pro Tensor 1037 (namerané) 2 783 (namerané)

Test v Geekbenchi potvrdil naše tvrdenie, že s ohľadom na hrubý výkon na tom nie je Pixel s procesorom Tensor úplne najlepšie. Zaostáva za konkurenciou a je v podstate skôr na úrovni vlajkových telefónov predchádzajúceho roka.

Záťažový test 3DMark

Benchmark 3DMark hodnotí separátne to, ako veľmi vhodné je zariadenie na hranie hier. Od Pixelu sme žiadne výborné výsledky neočakávali, pretože na toto využitie napokon výrobca ani nijako zvlášť necieli.

Model telefónu Procesor Výkon

(3DMark Wild Life)

Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 560
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 380
iPhone 13 Apple Bionic A15 8 794
Samsung Galaxy S22 Exynos 2200 6 552 
Google Pixel 6 Pro Tensor 6 511 (namerané)

Tiež herný test 3DMark jasne preukazuje, že nejde o herne ladený procesor. Na druhú stranu je 6 511 bodov už výkon pre bežných používateľov dostatočný. Google Pixel 6 Pro si poradí aj s náročnejšími hrami, ale iba v prípade, že nie je hranie váš primárny cieľ. Na tieto účely existujú na trhu oveľa lepšie varianty, ktoré poskytnú konzistentnejší a vyšší výkon.

Záťažový test AnTuTu

Trochu kontroverzným, ale najlepšie vypovedajúcim testom, je benchmark AnTuTu. Kontroverzným iba z toho dôvodu, že má čínskeho vydavateľa, a preto nie je dostupný v obchode Google Play. Tento program hodnotí, ako sa darí telefónu celkovo. Podrobuje ho celému spektru najrôznejších testov, ktoré simulujú bežné využitie. Medzi tie patrí napríklad hrubý výkon, enkódovanie videí, načítanie hier, čítanie QR kódov a mnoho ďalšieho.

Model telefónu Procesor Výkon

(AnTuTu)

Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 985 200
Samsung Galaxy S22 Exynos 2200 857 850
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 856 630
Google Pixel 6 Pro Tensor 645 410 (namerané)
Poco X3 GT (360 €) Dimensity 1100 633 200

Testy AnTuTu ukazujú, že ani pri celkovom využití nejde o žiadny rýchlik. Google Pixel 6 Pro sa síce posunul oproti predchádzajúcej generácii oveľa vpred, ale jeho výkon nie je kritériom výberu ani oproti podstatne lacnejším telefónom. Radi by sme však zdôraznili, že akýkoľvek výsledok nad 500 000 bodov je veľmi vysoký a na nič nebudete musieť čakať dlho.

Upozorňujeme tiež na to, že s výkonom v tabuľke môžete u všetkých telefónov počítať iba v prípade, že ich nemáte v obale. V ňom kvôli zahrievaniu klesá až o desiatky percent.

Displej

Obrazovka pracuje s kvalitným LTPO AMOLED displejom, pričom obnovovacia frekvencia sa pohybuje medzi 10–120 Hz podľa toho, čo práve na telefóne robíte. Rozlíšenie obrazovky je 3 120 x 1 440 pixelov, čo nám dáva celkovú jemnosť 516 pixelov na palec. A tomu nemožno nič vytknúť.

Jednou z odlišností oproti drahším vlajkovým telefónom je nižšia svietivosť obrazovky. Dosahuje maximálne 800 nitov, pričom konkurencia ponúkne až 1 750. Vonku je obrazovka trochu pobledlejšia, na priamom slnečnom svetle horšie čitateľná. Prednú stranu chráni odolné sklo Gorilla Glass Victus, ktoré bežnými objektmi, ako sú mince či kľúče, skrátka nepoškriabete. Čítačka odtlačkov prstov nepatrí medzi najrýchlejšie a na priamom slnku nefunguje stopercentne.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,71

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja

3 120 x 1 440

Jemnosť hlavného displeja

516

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

800

Odolné sklo

Gorilla Glass Victus

Fotoaparáty

Veľkého pokroku sa dočkali už tradične kvalitné fotoaparáty. Papierovo síce nevyzerá Pixel 6 Pro najlepšie v konkurencii modelov so 108 megapixelmi, väčšími snímačmi či väčším počtom objektívov. Po testoch ale môžeme jasne povedať, že si vedie veľmi dobre, a to ako cez deň, tak aj v noci. Ostatne v hodnotení DXOMARK dostal celých 135 bodov a zaradil sa v čase svojho vydania medzi najlepšie fotomobily na trhu.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

134

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

50

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,90

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,31

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

48

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/3,50

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

11,1

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

4K 60fps

Zadné fotoaparáty

Hlavný snímač má veľkosť 1/1,31 palcov, rozlíšenie 50 megapixelov a jeho optický člen pracuje so svetelnosťou f/1,90. Parametre teda nasvedčujú dobrým výsledkom. Cez deň sú fotky krásne čisté, teplota farieb je ale natívne trochu chladnejšia, než aká je realita. Odlišnosť je ale skôr malá. Ďalej dostanete k dispozícii telefoto so 48-megapixelovým rozlíšením a ultraširoký fotoaparát s 12 MPx. Všetky snímače sú pomerne veľké, a tak sa v noci nestratia.

Na výbornú pracuje aj portrétny mód. Tým najzaujímavejším sú ale softvérové ​​vychytávky, ktorými výrobca telefón vybavil. Nielenže ľahko odmažete z fotky objekty, ktoré v nej nechcete. Môžete navyše využiť špeciálne módy, ako je napríklad rozmazanie dopravného prostriedku. Pretože mobil využíva umelú inteligenciu, dá sa takáto fotka zachytiť z ruky bez statívu, čo u iného telefónu skrátka nie je možné.

Telefón tiež obstojne natáča, maximálna kvalita je ale 4K pri 60 snímkach za sekundu. Stabilizácia videa funguje s ohľadom na prijateľnú obstarávaciu cenu až prekvapivo dobre a takmer sa vyrovná drahšiemu Samsungu Galaxy S22 Ultra. Porovnanie stabilizácie nájdete v našom videu z testu. Nižšie môžete vidieť výsledné snímky z fotoaparátu vo večerných hodinách. Snímky neboli nijako upravované, majú však znížené rozlíšenie a prešli kompresiou.

Predný fotoaparát (selfie kamera)

Predný fotoaparát sa tiež dočkal vylepšenia. Oproti predchádzajúcej generácii už nepracuje s 8 megapixelmi, ale má rozlíšenie 11,1 MPx. Číslo je to trochu zvláštne, ale pre fotenie selfies úplne dostatočné. Vďaka rozumnému rozlíšeniu sú jednotlivé pixely väčšie, a tak si vedie kamera obstojne aj v tme. V čase písania tejto recenzie (máj 2022) obstál v testoch DXOMARK Pixel 6 Pro pri fotení selfies najlepšie zo všetkých hodnotených telefónov, keď teda pominieme zariadenie Huawei.

Konštrukcia a funkcie

Či už sa pozrieme na chrbát alebo displej, oba povrchy tvorí vysoko odolné ochranné sklo Gorilla Glass Victus. Bežné predmety, ako sú kľúče či mince, ho nedokážu poškriabať. Prednú a zadnú stranu spája hliníkový rámček a z chrbta vystupuje masívny modul fotoaparátu. Spoľahnúť sa môžete na vodeodolnosť na úrovni IP68 (ponorenie do hĺbky až 1,5 metra po dobu 30 minút).

Google tentoraz odbočil od povrchovej úpravy, ktorú sme mali všetci v minulosti tak radi, a zvolil lesklú úpravu chrbta telefónu. Za to amerických vývojárov nepochválime, pretože lesklé telefóny pôsobia luxusne len prvú sekundu a pol, teda do chvíle, než ich vezmete do ruky. Pixel potom začne okamžite zbierať odtlačky prstov. Samozrejme, môžete ich kedykoľvek zotrieť, ale je to nepríjemnosť a výsledný design to kazí.

Testovaný produkt disponoval úložiskom so 128 GB priestoru, pričom ho nemožno rozšíriť prostredníctvom SD karty. Pokiaľ by vám ale tento priestor nestačil, môžete voliť aj variant s 256 alebo 512 GB. A tým možnosti končia. Síce platí, že málokto dokáže zaplniť pol terabajtu, ale pri prémiovom modeli bez slotu na kartu by sme očakávali v roku 2021/2022 aj 1 TB, ako ho ponúka väčšina konkurencie. Chýbať samozrejme nesmie 5G pripojenie, NFC, rýchla Wi-Fi a kompletný výber možností nabíjania.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Nie

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

30

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

23

Kapacita akumulátora (mAh)

5 000

Krytie proti vode a prachu

IP68

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

210

Šírka (mm)

75,9

Výška (mm)

163,9

Hrúbka (mm)

8,9

Konektivita, batéria a nabíjanie

Google patril medzi jedných z prvých výrobcov, ktorí začali svoje produkty ponúkať výhradne s moderným USB-C konektorom. Inak tomu nie je ani pri tomto zariadení. Nabíjanie je umožnené v danej cenovej kategórii priemernými 30 wattmi, bezdrôtovo môžete využiť až 23 wattov. Batéria s kapacitou 5 000 mAh poskytuje jeden deň prevádzky, ale pri náročnom využití ju odstavíte už v priebehu dňa. V tomto ohľade nie je Pixel žiadny vytrvalec a zaostáva za konkurenciou Samsungu aj Applu.

Okrem slotu pre SIM kartu nechýba podpora eSIM. Chýba bohužiaľ Jack 3,5 mm, ale je otázkou, nakoľko by bol využiteľný. Pri takto prémiovom telefóne už sa počíta s bezdrôtovými slúchadlami.

Názory užívateľov a ďalších expertov

Užívatelia si na tomto modeli pochvaľujú najmä výborný fotoaparát, a to ako zostavu na chrbte telefónu, tak aj selfie kameru. Aj keď je displej bledší, než aký ponúkne konkurencia, poňatie farieb je výborné a pokiaľ práve nestojíte na priamom slnečnom svetle, je aj krásne čitateľný. Recenzenti chvália aj reproduktory. Výtky potom ale smerujú k pomalšej čítačke odtlačkov prstov.

Pred každou recenziou prechádzame aj názory odborníkov. V prípade Google Pixel 6 Pro sa profesionálni testeri zhodujú s tým, čo definovali bežní používatelia. Trochu zarážajúca je pre nich pomaly fungujúca čítačka odtlačkov prstov a nekonkurencieschopná výdrž batérie. Chvália však výstupy, ktoré dokážu poskytnúť fotoaparáty, a tiež skvelý pomer ceny a vybavenosti v porovnaní s ostatnými vlajkovými modelmi.

Hlavné klady a zápory

Popredným benefitom, ako tomu je u Pixelov vždy, je výkon fotoaparátov. Na výsledky sa skrátka môžete spoľahnúť, či fotíte cez deň alebo v noci. Video je tiež podarené a aplikácia fotoaparátu vás poteší nadštandardnými funkciami. Cena tohto telefónu je síce vysoká, pokiaľ ju ale porovnáme s konkurenčnými vlajkovými modelmi, jedná sa vlastne o dostupný produkt.

Trochu nás zarazilo, že čítačka odtlačkov prstov nie je veľmi rýchla a na priamom slnečnom svetle ani nijako zvlášť spoľahlivá. Nie že by snáď odomkla displej niekomu inému ako vám, ale nemusí ho nutne odomknúť ani majiteľovi. V dnešnej dobe by sme očakávali pri takto zavedenej technológii už stopercentné spoľahnutie. Matné prevedenie chrbta z minulých radov sme si obľúbili, lesklý chrbát Pixelu 6 chytá ale odtlačky prstov ako magnet. Batéria telefónu sa rozhodne neradí medzi najlepšie.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavé porovnanie sa ponúka, ak budeme chcieť vyberať medzi Google Pixel 6 Pro a lacnejším Google Pixel 6. Obe zariadenia totiž ponúkajú rovnaké softvérové ​​vylepšenia, rovnaké konštrukčné riešenie a rovnaký procesor. Napriek tomu medzi nimi samozrejme panujú odlišnosti. Google Pixel 6 ponúkne obrazovku s uhlopriečkou 6,4 palcov, ktorú môžu používatelia v podstate aj preferovať. Model 6 Pro má totiž uhlopriečku 6,71 palcov, a je tým pádom už naozaj veľký.

Lacnejší variant je však limitovaný na bežný (ale kvalitný) AMOLED panel, s fixnou obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Tiež rozlíšenie je nižšie a ponúkne jemnosť displeja iba 411 oproti 516 pixelom na palec. Realisticky to ale bude vadiť málokomu, väčšina používateľov má aj prémiové telefóny prepnuté na nižšie rozlíšenie kvôli lepšej výdrži batérie. Výkon oboch telefónov je zhruba rovnaký, podobne je na tom aj ostatné vybavenie.

Odlišnosti nájdete ale pri fotoaparátoch. Google Pixel 6 bez prívlastku „Pro“ disponuje na chrbte iba dvojicou kamier, teda tou hlavnou a ultraširokým objektívom. Bez teleobjektívu sa budete musieť obísť. Zaujímavé je, že oba osadené foťáky pracujú s úplne rovnakým snímačom a zostavou ako drahší model. Očakávať teda môžete fotografie rovnako dobrej kvality. Selfie kamera pracuje s rozlíšením iba 8 megapixelov a je limitovaná na natáčanie vo FullHD rozlíšení pri iba 30 snímkach za sekundu. Pri výbere z týchto dvoch modelov záleží, či je pre vás dôležitý teleobjektív. Google Pixel 6 je totiž až prekvapivo kvalitný a modelu Pixel 6 Pro možno až príliš dobre konkuruje.

Záver

Koncom roka 2021 vydala spoločnosť Google ďalšiu generáciu smartfónov. Najlepšie vybaveným z nich je Google Pixel 6 Pro, ktorý sme mali možnosť otestovať. Pokiaľ hľadáte zariadenie, ktoré bude fotiť nadštandardne kvalitne a na ktorého prevádzku bude spoľah, je Pixel 6 Pro veľmi zaujímavým variantom.

Osadený procesor Tensor síce medzi najvýkonnejšie kremíky rozhodne nepatrí, celkovo je ale chod zariadenia úplne plynulý, bez zásekov a dlhších čakaní. Pokiaľ teda nevyžadujete telefón určený primárne na hranie hier, poslúži vám Pixel dobre. Systém Android je tu odladený perfektne, napokon bola by hanba, keby Google svoj vlastný systém nenasadil do vlastného telefónu správne.

Je ale škoda, že Google nemá vlastnú lepšiu technológiu čítačky odtlačkov prstov. Ultrazvuková čítačka Samsungu funguje oveľa lepšie a spoľahlivejšie. Ak ale hľadáte telefón, ktorý vyhovie lepšie aj pri hraní, strihu videí či iných na výkon náročných činnostiach, voľte skôr iPhone 13 Pro alebo Xiaomi 12 Pro.

780 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Google Pixel 6 Pro 12/128GB
Jakub Gulec
Jakub pôsobí v našom tíme na poste technického redaktora dlhšie ako rok. Mobilom sa venuje od samého začiatku pôsobenia u nás, ale pretože je technologickým nadšencom, najnovšie trendy sleduje aj vo voľnom čase. Predtým sa venoval poloprofesionálne aj foteniu, vysvetlí vám napríklad, prečo je svetelnosť objektívu dôležitejšia, než počet megapixelov. Jeho recenzie nájdete aj u zrkadloviek, kompaktov, ale aj celého radu ďalších technických tém.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Google Pixel 6 Pro 12/128GB

Google Pixel 6 Pro 12/128GB

780 € Orientačná cena