Samsung si svoje miesto jednotky na trhu vydobil najmä dlhými rokmi inovácií. Pretože je zároveň aj výrobcom fotografických snímačov a displejov, spravidla žiari práve v týchto kategóriách. Očakávať môžete kvalitné prevedenie obrazovky a vždy solídne fotografie, bez ohľadu na cenu zariadenia.
- Špecifiká značky – Výrobca sa zameriava na dobrú kvalitu prevedenia, odladený operačný systém, nadštandardnú užívateľskú podporu a kvalitu produkovaných fotografií.
- Modelové rady Samsungu – Juhokórejský výrobca predáva modely v radoch Galaxy M, A, S, Note, Z a X Cover. Každý má svoje špecifiká.
- História – Jedná sa o jednu z najpopulárnejších spoločností v segmente mobilných telefónov. Výrobca vydal prvý telefón v roku 1988.
- Súčasnosť – Rovnako ako Xiaomi a Apple, aj Samsung prináša do odvetvia inteligentných telefónov každým rokom čerstvý vietor a pomerne rýchlo inovuje. V súčasnosti je aj s veľkým náskokom najväčším výrobcom telefónov na svete.
Podľa čoho vyberať mobilný telefón
Podobne ako je to pri akejkoľvek elektronike, aj v segmente smartfónov je potrebné definovať, čo od telefónu očakávate. Akonáhle si vytipujete parametre, ktoré sú pre vás najdôležitejšie, stanovte si cenovú hladinu. Všeobecne sa totiž tlačidlové telefóny pre seniorov od tých inteligentných, či od odolných telefónov na stavbu, zásadne líšia.
Ideálny postup pri výbere si popíšeme nižšie:
- Rozhodnite sa, aké parametre sú pre vás zásadné a ktoré môžete naopak oželieť (napr. operačný systém, kvalita displeja, výkon či kvalita fotografií).
- Určite si, koľko chcete do telefónu investovať a zvoľte podľa toho vhodný produktový rad.
- Pri výbere nezabudnite zohľadniť výkon, aj keď pre vás nie je zásadný. Zastarané zariadenie vám veľmi dlho neposlúži.
- Pri výbere porovnávajte modely viacerých výrobcov. Môžete tak naraziť aj na pomerne zásadné rozdiely, a to vďaka zľavovým akciám a cashbackom.
Najmä v nižších cenových reláciách si dajte pozor na papierové parametre. Neznáme a predovšetkým čínske značky telefónov často ponúkajú zaujímavé parametre, ktoré ale v praxi spôsobujú skôr problémy. Výkon vybraného modelu môžete overiť prostredníctvom záťažového testu AnTuTu. Vlastnosti fotoaparátov potom porovnaním hodnotenia DXOMARK.
Špecifiká mobilných telefónov Samsung
V nižších cenových reláciách sa Samsung od konkurencie ničím zvláštnym neodlišuje. Pokiaľ teda nebudeme brať do úvahy nadštandardnú užívateľskú podporu naprieč celým ich portfóliom produktov. Drahšie zariadenia sú ale typické zaujímavými funkciami, ktoré konkurencia neponúka. Môže ísť napríklad o bonusy, ako je stylus S-Pen umiestnený priamo v tele vybraných modelov, alebo napríklad ohybnú konštrukciu.
Oproti iným značkám telefónov s operačným systémom Android sú ale pre Samsung aj typické členské výhody, medzi ktoré patrí napríklad výkup zariadení. Spoločnosť má tiež vlastnú, a treba dodať skutočne podarenú, nadstavbu operačného systému Android. Tá nesie názov One UI.
Nadstavba Androidu One UI
Juhokórejský tím vývojárov dôrazne dbá na to, aby bola ich nadstavba One UI natoľko kvalitná, že pôsobí ako samostatný operačný systém. Samsung dbá pri vývoji na bezpečie používateľov, často je One UI považovaný za najbezpečnejšiu nadstavbu Androidu. Systém je doplnený o celý rad nepôvodných funkcií, je čistý a veľmi prehľadný. Umožňuje veľké množstvo prispôsobení cielených napríklad ako na seniorov, tak na deti. Typicky poskytuje Samsung aj trojročnú podporu aktualizácií zariadení od doby ich vydania.
Modelové rady Samsungu
Ako jedna z mála spoločností má Samsung v modelových radách poriadok a už len podľa písmena za slovom Galaxy spoznáte, čo môžete očakávať. Pri výbere modelu si ale dajte pozor na konkrétny kód, ktorým je telefón označený. Výrobca totiž pod jedným názvom často vydáva hneď niekoľko variantov, ktoré sa môžu viac či menej líšiť. Typicky sa jedná o modely bez podpory 5G signálu, pričom tento parameter ale nie je jediným rozdielom medzi nimi.
Galaxy M
Produktový rad s písmenom M naznačuje pojem „millennial“, je teda cielený na mileniálov. Podstatu vidí spoločnosť v tom, aby boli produkty s označením M lacné, ale ponúkali veľkú kapacitu batérie a solídnu sústavu fotoaparátov. Jedná sa o najnižší produktový rad výrobcu.
Galaxy A
Svoju predstavu o nižšej strednej a strednej triede reflektuje spoločnosť Samsung v produktovom rade Galaxy A. Písmeno A vychádza zo slova Alpha, teda prvého písmena gréckej abecedy. Typickým rysom tohto radu je vyššia kvalita fotoaparátu a nadštandardné funkcie. Horšie je na tom potom oproti radu M a S napríklad výkon procesora.
Galaxy S
Písmeno S s najvyššou pravdepodobnosťou vychádza zo slova „Smart“, teda „chytrý, inteligentný“. A to napokon tento produktový rad definuje pomerne dobre. Jedná sa typicky o prémiové zariadenia s nadštandardným vybavením vo všetkých ohľadoch. Očakávať môžete vysoký výkon procesora, dobrú kvalitu spracovania konštrukcie a naozaj kompetitívne fotoaparáty, ktoré nie sú v závese za konkurenciou. Pre telefóny radu S používa Samsung len svoje najlepšie displeje. Bežne je dostupné aj bezdrôtové nabíjanie, NFC a vodeodolnosť na úrovni IP68. Cena týchto modelov začína okolo 600 € a môže atakovať až menšie tisícky eur.
Príklady produktov vydávaných v jednej z generácií radu S:
- Samsung Galaxy S21 – základná verzia vlajkovej lode s prémiovými parametrami
- Samsung Galaxy S21 Plus – rovnaký model ako S21, ale s väčším displejom
- Samsung Galaxy S21 FE – odľahčená verzia S21, spravidla lacnejšie materiálové prevedenie a obmedzená konektivita
- Samsung Galaxy S21 Ultra – oproti S21 vylepšené fotoaparáty, väčší a kvalitnejší displej, často aj vyšší výkon
Galaxy Z
Je jedna z mladších produktových radov pozostávajúca výhradne zo skladacích telefónov. Význam písmena Z nie je známy, ale pravdepodobne bolo použité iba preto, že svojím tvarom pripomína skladaciu konštrukciu. Okrem skladacej konštrukcie inak reflektuje všetky benefity radu S. Samsung delí produkty na modely Flip a Fold.
Charakteristiky radov skladacích telefónov:
- Galaxy Z Flip – vychádza z podoby klasického „véčka“, má teda za cieľ priniesť bežnú veľkosť displeja, ktorý je možné preložiť a mobil tak rozmerovo zmenšiť.
- Galaxy Z Fold – má cieľ opačný, teda umožniť užívateľovi z telefónu bežnej veľkosti urobiť tablet. Jedná sa o najdrahší produkt Samsungu.
Galaxy Note
Úplne špecifickými modelmi sú tie, ktoré nesú označenie Note. V konštrukcii majú vždy priestor na vložený stylus S-Pen, a sú tak zaujímavým variantom skôr pre profesionálnych užívateľov. S-Pen nájde svoje využitie u grafikov, pri revíziách dokumentov, ale umožní aj jednoduché bezdrôtové ovládanie množstvu fotoaparátov.
Galaxy X Cover
Posledný z aktuálnych radov telefónov Samsung je Galaxy X Cover. Juhokórejský výrobca už roky vydáva v tomto rade odolné telefóny určené do náročnejších pracovných podmienok. Charakteristické sú dlhšou výdržou batérie, jednoduchším systémom, horšími celkovými parametrami, ale dobrou odolnosťou a spoľahlivosťou.
História značky
Samsung bol založený v roku 1938 ako obchodná spoločnosť zaoberajúca sa predajom sušených rýb, miestnych potravín a rezancov. V nasledujúcich desaťročiach diverzifikoval do segmentov spracovania potravín (cukrovary), textilu, poisťovníctva, cenných papierov a maloobchodu.
Do elektrotechnického priemyslu vstúpila spoločnosť až koncom 60. rokov minulého storočia, a to vydaním svojho prvého čiernobieleho televízora. V roku 1980 sa spoločnosť začala zaoberať telekomunikačnými rozvodmi. Továreň bola neskôr upravená tak, aby mohla vyrábať faxy a mobilné telefóny. Už v roku 1988 vydala spoločnosť svoj prvý mobilný telefón SH-100. Neskôr vstúpila na ešte čerstvý trh smartfónov v roku 2009 vydaním modelu Samsung Galaxy.
Súčasnosť značky
V súčasnosti je juhokórejská firma jednou z najväčších na svete a zamestnáva vyše 500 000 ľudí v desiatkach štátov sveta. Vďaka svojmu inovatívnemu prístupu a výborne postavenému marketingu sa darí výrobcovi v predajoch a drží si aj dnes s veľkým náskokom prvenstvo v počte predaných kusov. Medzi rokmi 2018 až 2021 ovládal Samsung v priemere 20 % svetového trhu mobilných telefónov.