Vo svete technológií panuje stále intenzívnejšia tendencia vytvárať multimediálne zariadenia, ktoré sú čo najviac univerzálne a ponúkajú viac a viac funkcií, na ktoré bolo predtým potrebné využívať niekoľko špecializovaných prístrojov. Presne z tohto dôvodu sa dostávajú do popredia aj takzvané fotomobily. Tie sú vybavené veľmi kvalitnými fotoaparátmi, ktoré sa môžu kvalitou zhotovovaných fotiek hravo rovnať nielen kompaktným foťákom, ale aj lacnejším zrkadlovkám.
Samozrejme treba dodať, že kvalita fotografie a najmä možnosti ovplyvnenia finálneho výstupu budú pri poloprofesionálnom fotoaparáte vždy na vyššej úrovni, než na mobile, a to už len kvôli základným fyzikálnym charakteristikám, ako je napríklad veľkosť senzora. Pokiaľ však aj vy patríte medzi milovníkov kvalitných fotografií a páči sa vám myšlienka vlastniť univerzálne zariadenie na viac účelov naraz, ktoré sa zmestí do vrecka, je pre vás fotomobil ideálnym riešením.
Vďaka stále narastajúcej obľube tohto variantu sa na trhu môžete stretnúť s veľkým množstvom špecializovaných modelov. Hoci všeobecne panuje laický názor, že jediným dôležitým ukazovateľom kvality foťáka je jeho rozlíšenie uvádzané v megapixeloch, problematika je oveľa hlbšia a nasledujúci článok rozoberie parametre, ktoré by ste pri výbere nemali brať na ľahkú váhu. Vopred napovieme, že je to práve rozlíšenie senzora, ktoré má na kvalitu fotografie vplyv najmenší. Postupne sa tak zameriame na optiku, stabilizáciu, svetelnosť, prisvetlenie, vybavenie, fotografické režimy, kvalitu predného selfie fotoaparátu alebo spracovanie obrazu.
Ak vás ale viac zaujímajú informácie všeobecne o výbere telefónu, prečítajte si náš článok Ako vybrať mobil.
Všeobecné pravidlá pre výber fotomobilu
- Nehľaďte len na kvalitu fotiek a foťáku a myslite aj na výkon telefónu ako takého.
- Na internete si vyhľadajte fotografie, ktoré boli zhotovené daným zariadením a zhodnoťte, či ste s ich kvalitou spokojní.
- Zvážte počet objektívov, ktorými telefón disponuje. Každý plní inú funkciu a zatiaľ čo hlavný slúži najmä pre portrétne fotografie, ultra-wide objektív umožňuje efektívne fotenie krajiny a architektúry.
Rozlíšenie
Ako je uvedené v samom úvode nášho článku, rozlíšenie fotoaparátu nie je zďaleka jediná špecifikácia, ktorá rozhoduje o kvalite urobených snímok, stále však hrá dôležitú a nezabudnuteľnú úlohu. Rozlíšenie je udávané v megapixeloch a čím väčšiu hodnotu fotoaparát zaznamenáva, tým väčšia je fotografia rozmerovo. Inak povedané pozostáva z viacerých pixelov, ak chcete – bodov. Na fotografii sa tak rozlíšenie podpisuje predovšetkým tak, že vyššie rozlíšenie snímača je ostrejšie a má jemnejšie vykreslenie detailov.
Problém je však v tom, že mobilné telefóny obvykle nedisponujú príliš veľkými snímačmi a keď sa veľký počet megapixelov skĺbi dohromady v kombinácii s týmito veľmi malými snímačmi, megapixely vytvoria na malom priestore šum, ktorý afektuje výslednú kvalitu fotografie. Rozlíšenie je teda dôležitou hodnotou, ale je nutné dávať ho do spojitosti s rozmermi snímača (viď. kapitola o snímačoch). Dôležité je mať na pamäti aj to, že fotky zhotovené s väčším rozlíšením zaberajú tiež viac pamäte vo vašom telefóne, takže ak fotoaparát ponúka obrovské rozlíšenie, mal by byť vybavený aj zodpovedajúcou kapacitou úložiska.
Opomenutý nesmie byť tiež procesor, ktorý musí informácie získané zo snímača spracovať. Na spracovanie dát zo snímača s vysokým počtom megapixelov je nutný aj patričný výkon, aby ste na ukladanie fotografie nečakali príliš dlho. V ohľade na veľkosť súboru hrá podstatnú úlohu aj farebná hĺbka, ktorú však výrobcovia telefónov neuvádzajú. Na záver možno povedať, že hodnoty pohybujúce sa okolo 12 MPx v kombinácii so zodpovedajúcou veľkosťou snímača sú úplne dostačujúce a v mnohých prípadoch v kombinácii s kvalitnejším senzorom či optikou predčia aj 108 MPx snímače. Nakoniec aj niektoré špičkové telefóny sú vybavené fotoaparátom s týmto rozlíšením a výsledné fotografie naozaj stoja za to, čo hovorí za všetko.
Veľkosť snímača
Ako bolo už povedané, rozlíšenie je veľmi dôležité sledovať v súvislosti s veľkosťou snímača. Problém je v tom, že pri telefónoch sa veľkosť snímača veľmi často neuvádza, a tak necháva svojich zákazníkov tzv. na holičkách. Pokiaľ sa vám podarí veľkosť snímača u vybraného modelu zistiť, potom máte vyhrané, len musíte pochopiť systém, v ktorom sú rozmery udávané. Snímače sú merané v zlomkoch palcov, takže výsledná hodnota môže vyzerať napríklad 1/3.2″, kedy sa rozmer snímača teda rovná 1:3,2 čo je 0,3125″. Čím väčší je výsledok tohto zlomku, tým väčší je snímač.
Obvykle sa pri kvalitných fotomobiloch stretnete s veľkosťami minimálne 1/3,5″, ale najlepšie modely dokážu veľkosť snímača vytiahnuť aj k hodnotám až 1/1,28″ (Huawei P40 Pro+), čo je hodnota, ktorá už poskytuje slušný komfort. Konkrétne v prípade telefónu Samsung Galaxy S20 Ultra má snímač veľkosť 1/1,33”, čo je snímač väčší, než u niektorých kompaktných fotoaparátov. V porovnaní so snímačom 4/3” je však stále 2-3x menší a v porovnaní so základnými zrkadlovkami dokonca 4x. Oproti profesionálnym stredoformátovým DSLR fotoaparátom je rozmer tohto senzora menší dokonca 25x.
Prečo je to však dôležité? Na väčší senzor môžeme umiestniť väčšie pixely. Väčší pixel potom znamená to, že na jeho plochu dopadá v súhrne oveľa viac svetla a jeho meranie je tak presnejšie. Čím sú pixely menšie, tým viac je ich záznam dopadajúceho svetla rušený a je tak menej presný. Z logiky veci je teda veľkosť senzora oveľa dôležitejšia, než počet megapixelov.
Počet objektívov
Mnoho dnešných fotomobilov disponuje väčším počtom objektívov. Jednotlivé z nich potom slúžia na rozdielne účely. Bežne sa stretnete s hlavným/širokým (wide), ultraširokým (ultrawide) a teleobjektívom. Hlavná šošovka má vždy rovnaké alebo vyššie rozlíšenie a celkovo lepšie charakteristiky ako ostatné senzory. Budete ju totiž používať najčastejšie.
Ultraširoký objektív slúži na fotenie architektúry a prírody a teleobjektív slúži na fotenie vzdialených objektov, alebo v makro režime naopak výrazne priblížených blízkych objektov. Štvrtá šošovka slúži na určenie hĺbky ostrosti snímky, teda aby ste mali na fotke krásne rozostrené pozadie. Vďaka tomu je možné posunúť kvalitu snímok ešte ďalej. Na trhu sú úplne bežné telefóny s duálnym fotoaparátom, ale stretnúť sa môžeme napríklad aj s piatimi objektívmi.
Svetelnosť objektívu
Svetelnosť objektívu vyjadruje jeho schopnosť prepúšťať svetlo. Čím svetelnejší je objektív, tým lepšie sa dokáže vysporiadať s fotením v tme. Hodnoty svetelnosti sú udávané bezrozmerným číslom, ktoré je dané do pomeru s ohniskovou vzdialenosťou v milimetroch k pomeru pupily. To je samozrejme teoretická poučka, ktorá nezasvätenému nič veľmi nepovie. Preto to trochu zjednodušíme informáciou, že hodnoty sú uvádzané vo formáte napríklad f/2,8, kde platí, že čím nižšie je číslo za lomítkom, tým lepšie výsledky objektív dosahuje.
Všeobecne sa za nadštandardné hodnoty dajú považovať svetelnosti pod f/2,0, ktoré zaistia v tomto ohľade už veľmi slušné výsledky. Tie aktuálne najsvetelnejšie objektívy na fotomobiloch majú svetelnosti medzi f/1,6 až f/1,8. Medzi fotografmi sa okrem názvu „svetelnosť objektívu“ často objavuje aj „rýchlosť objektívu“. To je spojené s rýchlosťou uzávierky.
Pokiaľ chceme odfotiť fotografiu, musí na snímač dopadnúť dostatok svetla. Toto ovplyvní jednak svetelnosť objektívu a jednak rýchlosť uzávierky, ktorá definuje, ako dlho bude snímač svetlo prijímať, kým proces ukončí a fotku uloží. Čím svetelnejší objektív je, tým kratšiu dobu môže snímač pracovať s rovnakým výsledkom. Ľahko toto porovnanie vykonáte so svojim mobilom doma.
Vyskúšajte doma
Skúste odfotiť rýchlo sa pohybujúce objekt (napríklad vašu ruku) počas dňa na svetle a urobiť rovnakú fotku v tme večer. Zistíte, že v prípade prvom je fotka výrazne ostrejšia (menej rozmazaná), než v noci. Snímač bol totiž v tme nútený prijímať svetlo dlhšiu dobu, aby výsledkom fotky nebola len čierna obrazovka. Nižšia clona tiež ovplyvní hĺbku ostrosti, veľmi zjednodušene teda f/1,6 bude mať oveľa lepšie rozostrené pozadie ako f/2,4. Pri telefónoch toto však závisí aj od softvéru.
Zaujímavosť: Najsvetelnejší objektív v histórii vyrobila spoločnosť Carl Zeiss a niesol názov Super-Q-Gigantar. Svetelnosť tohto objektívu bola f/0.33 a dokázal tak fotiť takmer v úplnej tme.
Nastaviteľné funkcie
Mobilné fotoaparáty sa snažia vyrovnať svojim konkurentom v podobe digitálnych fotoaparátov aj v počte nastaviteľných režimov zvyšujúcich kvalitu fotografií v rôznych podmienkach. Režimy pre športové stretnutia, nočné fotenie či fotenie pri zatiahnutom počasí sú už dnes takmer štandardom a výrazne môžu prehovoriť do výslednej kvality snímok urobených za zhoršených podmienok. Ďalšou výhodou je, že aj menej pokročilí používatelia dokážu jednoduchým kliknutím nastaviť režim vhodný práve do vybraného terénu a ovládanie tak nie je nijako náročné.
Stabilizátor obrazu
Ak vyberáte nový fotomobil, určite sa zamerajte aj na to, či je vybavený optickým stabilizátorom obrazu. Ten zaistí, že fotografie nebudú roztrasené ani pri fotení za chôdze. Najväčšiu výhodu však prináša pri natáčaní videa, kde je absolútnou nevyhnutnosťou pre profesionálne vyzerajúce výstupy. Niekomu sa môže zdať, že sa jedná o nepotrebnú maličkosť, ale pri mobilných zariadeniach má naopak ešte väčšiu dôležitosť ako pri bežných fotoaparátoch. Tie sú výrazne ťažšie a výrobcovia venujú veľké množstvo času aj vhodnej ergonómii, aby bolo fotoaparát možné držať pevne a stabilne v ruke. Mobily vysokou hmotnosťou a dobrou ergonómiou nedisponujú, udržať ich teda stabilne v ruke bez trasu môže byť vyslovene nadľudská úloha.
Spracovanie fotiek
Možno sa vám zdá dostupnosť zodpovedajúceho softvéru v telefóne ako zbytočná vec, ale v skutočnosti môže významne ušetriť váš čas s presúvaním fotiek do počítača a ponúknuť veľa novej zábavy priamo vo vnútri telefónu. Veľa nových mobilov je totiž vybavených softvérom, ktorý umožňuje rôzne editovať a upravovať fotky bez akéhokoľvek zložitého manipulovania. Pre profesionálnu úpravu je tiež vhodné, pokiaľ telefón dokáže fotiť v takzvanom surovom formáte (RAW). Ten v sebe nesie oveľa viac dát, než klasické JPG/JPEG a je určený na pokročilú postprodukciu.
Expresné fotenie
Jedná sa skôr o doplnkovú funkciu, ktorá však môže byť veľmi vítaným spestrením. Umožňuje totiž zapnúť fotoaparát pomocou určeného gesta počas veľmi krátkej doby aj cez zamknutú obrazovku. Táto funkcia je najčastejšie k dispozícii aj na uzamknutej obrazovke, prípadne ju je možné nastaviť na tlačidlá pre ovládanie hlasitosti, či ako gesto na snímač odtlačkov prstov.
Blesk
Prisvetlenie snímky je dnes riešené takmer výhradne pomocou LED diódy. V niektorých prípadoch majú telefóny k dispozícii tieto diódy rovno dve. Tie by mali poskytnúť lepší kontrast pri prisvetlení snímky. Na trhu je tiež celý rad externých profesionálnych bleskov, ktoré sa môžu s telefónom synchronizovať prostredníctvom Bluetooth pripojenia. Externé blesky prinesú rádovo silnejší záblesk a umožňujú tak fotiť o to kvalitnejšie fotografie. Pokiaľ však s fotením s bleskom nemáte skúsenosti, kúpu zvážte. Nejeden fotograf by potvrdil, že naučiť sa správne fotiť s bleskom je vôbec tá najväčšia výzva. Jedným z výrobcov týchto zariadení je napríklad spoločnosť Godox.
ISO
Hodnota ISO definuje citlivosť snímača voči svetlu. Čím vyššia je nastavená hodnota pri parametri ISO, tým svetelnejšie fotografie vytvoríte v šere a pri zlom svetle. Výsledné snímky budú tiež ostrejšie. Na druhú stranu so zvyšujúcou sa hodnotou ISO rastie aj šum fotografie. Výsledná fotka je zrnitejšia a stráca aj na kvalite farieb. Ideálne je nastaviť ISO hlavne na základe veľkosti snímača. V prípade mobilov sa o nastavenie hodnoty ISO stará telefón sám, v manuálnom režime ju však môžete ovplyvniť. Keď nastavíte vyššie ISO, zvýši sa rýchlosť uzávierky a môžete tak fotiť pohyb bez rozmazania.
Cena
Ako pri každej inej mobilnej kategórii aj pri fotomobiloch hrá samozrejme cena úplne kľúčovú úlohu. Kvalitné foťáky sú všeobecne doménou skôr drahších modelov a je dôležité nenechať sa nalákať na kúpu lacného fotomobilu, ktorý má síce rozlíšenie vyššie, než profesionálny zrkadlový fotoaparát za 4 000 €, ale inak disponuje priemernými až podpriemernými parametrami. Nasledujúca kapitola rozoberie jednotlivé cenové kategórie a zameria sa na to, čo môžete od zariadenia očakávať.
Do 320 €
Kvalitné fotomobily začínajú na cene pohybujúcej sa niekde okolo 200 €, od tejto sumy už môžete v niektorých prípadoch očakávať fotoaparáty, ktoré ponúkajú slušné rozlíšenie. Svetelnosť pohybujúca sa okolo hodnôt f/2,5 a občas aj dvojfarebný blesk či optický stabilizátor obrazu. Pri telefónoch s cenou pohybujúcou sa v týchto cenových kategóriách je obzvlášť vhodné zamerať sa na štúdium dostupných užívateľských recenzií a prezrieť si fotografie nimi zhotovené. Niektoré mobily totiž môžu disponovať kvalitnými papierovými parametrami, ale v súčte môžu zaostávať za očakávaním vplyvom horšej kvality objektívu alebo senzora.
Do 600 €
V tejto cenovke už ponúkajú takmer všetky telefóny slušné rozlíšenie začínajúce na hodnote 12 MPx a ak sa zameriame aj na ďalšie dôležité parametre, určite nebudete mať problém vybrať telefón, ktorý dokáže urobiť naozaj kvalitné snímky aj za zhoršených podmienok. Svetelnosť sa pri týchto modeloch obvykle pohybuje okolo hodnôt f/2,0, čo zaisťuje, že telefón bude schopný sa obstojne popasovať aj so zhoršenými svetelnými podmienkami. Istým štandardom by mala byť aj optická stabilizácia obrazu a väčší snímač.
Nad 600 €
Tieto telefóny bývajú väčšinou buď vlajkovými loďami svojich výrobcov s veľmi kvalitnými fotoaparátmi, alebo sa jedná o mobily, ktoré sú určené priamo na účely fotografovania. Samozrejmosťou je rozlíšenie minimálne 12 Mpx, svetelnosť s hodnotami pod f/2,0, optická stabilizácia či automatické zaostrovanie. Blesk by mal byť určite dvojfarebný a telefón by mal byť vybavený množstvom funkcií na filtrovanie a kvalitným softvérom na úpravu zhotovených fotiek. Extrémny pozor si dávajte na veľkosť úložiska a prípadnú podporu pamäťových kariet, pretože fotografie s veľkým rozlíšením budú zaberať množstvo fyzickej pamäte telefónu. Väčšinu telefónov z tejto cenovej kategórie nájdete aj ohodnotené na webe DXOMARK, ktorý je najspoľahlivejším zdrojom.