Menu

Recenzia a porovnanie Nokia 105 2019 Dual SIM

Odporúčame Pri nákupe v kategórii mobilov pre seniorov

Dátum odporúčania: Október 2020

  • Dual SIM
  • Jednoduchá obsluha
  • Dlhá výdrž batérie
  • Bez slotu pre SD kartu
  • Absencia fotoaparátu
  • Absencia SOS tlačidla
20 € Orientačná cena

Základné parametre

Nokia 105 (2019) je veľmi obľúbeným modelom najnižšej cenovej kategórie. Cieľovka samozrejme nie sú nároční používatelia. V priebehu posledného desaťročia vznikla celá rada variantov tohto modelu, my sa zameriame na model z roku 2019.

Na prvý pohľad je zrejmé, že primárnym účelom tohto prístroja je telefonovanie. Displej s uhlopriečkou 1,77 palca a rozlíšením 160 x 120 pixelov je o niečo väčší, než akým disponovali staršie modely. Multimediálna zábava je obmedzená na počúvanie FM rádia. Dizajn konštrukcie sa z hranatého zmenil na zaoblený a podľa užívateľov sa tak príliš nešmýka v ruke a dobre sa drží. Pre seniorov a nenáročných užívateľov, ktorí vyhľadávajú telefón určený na základné účely, môže byť tento model aj napriek vyššie uvedenému zaujímavou voľbou.

Technické parametre

Samozrejmosťou je jednoduché ovládanie, ktoré je zaistené špecifickým softvérom spoločnosti Nokia. Tá sa v tomto ohľade snaží svojim zákazníkom maximálne vyjsť v ústrety. Hmotnosť je iba 74 gramov, mobil je veľmi ľahký a nezaťaží ani slabšie ruky. Interná pamäť potom pozostáva rovnako ako v predchádzajúcich generáciách zo 4 MB dátového priestoru. Ten by mal pojať až 2 000 kontaktov a 500 SMS správ.

Kapacita batérie sa zachovala na hodnote 800 mAh a zaručí až desiatky dní prevádzky v pohotovostnom režime na jedno nabitie. Preto sa telefón hodí aj ako záložný variant na cestách. Dual SIM funkcia poteší majiteľa dvoch telefónnych čísel. Nabíjanie prebieha prostredníctvom Micro USB konektora, nechýba konektor pre slúchadlá. Pre milovníkov hier je zaujímavosťou, že nechýba ani klasická hra Had. Dostupná by mala byť kalkulačka, kalendár, budík a dokonca aj svietidlo.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Hmotnosť (g)

74,4

Ovládanie

Tlačidlové

Veľkosť úložiska (GB)

0,004

Slot pre SD kartu

Nie

Uhlopriečka (v palcoch ")

1,77

Technológia displeja

TFT

Rozlíšenie displeja

160 x 120

Fotoaparát

Nie

Kapacita akumulátora

800

DUAL SIM

Áno

Technológia pripojenia k internetu

Bez pripojenia

Navigačné systémy

Nie

Jack 3,5 mm

Áno

SOS tlačidlo

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Záver

Telefón Nokia 105 (2019) je zaujímavý najmä svojou veľmi nízkou cenou, jednoduchým užívateľským rozhraním a dlhou výdržou batérie. Výrobca sľubuje solídnu odolnosť aj pri hrubšom zaobchádzaní a v prospech ovládania hovoria aj vystúpené tlačidlá. Neschádza žiadna zo základných funkcií, ktoré ani dnes nie sú štandardné pri všetkých modeloch telefónov.

Absencia SOS tlačidla však nepoteší, ak by práve ono bolo parametrom výberu, skúste sa pozrieť napríklad na telefón CPA Halo 11 v podobnej cenovej hladine.

20 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Nokia 105 2019 Dual SIM
Jakub Gulec plní v našom tíme rolu technicky zameraného redaktora. Kategórii mobilov sa u nás venuje viac ako rok a postupne ju úplne premenil na svoj obraz. O mobily sa zaujíma aj vo voľnom čase, neunikne mu preto žiadna novinka. Dobre sa vďaka tomu vyzná aj v tom, ako dobre poslúži ktorý smartfón pri fotení alebo inom využití a svoje know-how vám vo svojich recenziách môže odovzdať. Okrem mobilov a ďalšej elektroniky sa zaoberá aj náradím a ďalšou technikou.
Technický redaktor

Diskusia a poradňa

Spýtajte sa na čokoľvek, čo vás zaujíma, a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Môžete tiež poradiť ostatným, alebo sa podeliť o svoju skúsenosť.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Nokia 105 2019 Dual SIM

Nokia 105 2019 Dual SIM

20 € Orientačná cena