Menu

Recenzia a porovnanie Nokia 105 2019 Dual SIM

Pre nenáročných v kategorii Najlepšie telefóny pre seniorov

Klady

  • Dual SIM
  • Jednoduchá obsluha
  • Dlhá výdrž batérie

Zápory

  • Bez slotu pre SD kartu
  • Absencia fotoaparátu
  • Absencia SOS tlačidla
25 € Orientačná cena

Základné parametre

Nokia 105 (2019) je veľmi obľúbeným modelom najnižšej cenovej kategórie. Cieľovka samozrejme nie sú nároční používatelia. V priebehu posledného desaťročia vznikla celá rada variantov tohto modelu, my sa zameriame na model z roku 2019.

Na prvý pohľad je zrejmé, že primárnym účelom tohto prístroja je telefonovanie. Displej s uhlopriečkou 1,77 palca a rozlíšením 160 x 120 pixelov je o niečo väčší, než akým disponovali staršie modely. Multimediálna zábava je obmedzená na počúvanie FM rádia. Dizajn konštrukcie sa z hranatého zmenil na zaoblený a podľa užívateľov sa tak príliš nešmýka v ruke a dobre sa drží. Pre seniorov a nenáročných užívateľov, ktorí vyhľadávajú telefón určený na základné účely, môže byť tento model aj napriek vyššie uvedenému zaujímavou voľbou.

Technické parametre

Samozrejmosťou je jednoduché ovládanie, ktoré je zaistené špecifickým softvérom spoločnosti Nokia. Tá sa v tomto ohľade snaží svojim zákazníkom maximálne vyjsť v ústrety. Hmotnosť je iba 74 gramov, mobil je veľmi ľahký a nezaťaží ani slabšie ruky. Interná pamäť potom pozostáva rovnako ako v predchádzajúcich generáciách zo 4 MB dátového priestoru. Ten by mal pojať až 2 000 kontaktov a 500 SMS správ.

Kapacita batérie sa zachovala na hodnote 800 mAh a zaručí až desiatky dní prevádzky v pohotovostnom režime na jedno nabitie. Preto sa telefón hodí aj ako záložný variant na cestách. Dual SIM funkcia poteší majiteľa dvoch telefónnych čísel. Nabíjanie prebieha prostredníctvom Micro USB konektora, nechýba konektor pre slúchadlá. Pre milovníkov hier je zaujímavosťou, že nechýba ani klasická hra Had. Dostupná by mala byť kalkulačka, kalendár, budík a dokonca aj svietidlo.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Ovládanie

Tlačidlové

Veľkosť úložiska (GB)

0,004

Slot pre SD kartu

Nie

Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

1,77

Technológia displeja

TFT

Rozlíšenie hlavného displeja

160 x 120

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

Nerelevantné

Kapacita akumulátora (mAh)

800

DUAL SIM

Áno

Technológia pripojenia k internetu

Bez pripojenia

Navigačné systémy

Nie

Jack 3,5 mm

Áno

Armádny štandard odolnosti

Nie

Záver

Telefón Nokia 105 (2019) je zaujímavý najmä svojou veľmi nízkou cenou, jednoduchým užívateľským rozhraním a dlhou výdržou batérie. Výrobca sľubuje solídnu odolnosť aj pri hrubšom zaobchádzaní a v prospech ovládania hovoria aj vystúpené tlačidlá. Neschádza žiadna zo základných funkcií, ktoré ani dnes nie sú štandardné pri všetkých modeloch telefónov.

Absencia SOS tlačidla však nepoteší, ak by práve ono bolo parametrom výberu, skúste sa pozrieť napríklad na telefón CPA Halo 11 v podobnej cenovej hladine.

25 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Nokia 105 2019 Dual SIM
Jakub Gulec
Jakub je technicky zameraným redaktorom, ktorý sa v našom tíme venuje najmä elektronike. Mobily patria medzi témy, ktoré adoptoval po starších redaktoroch ako prvé. Okrem toho je technologickým nadšencom, a tak parametrom dobre rozumie. V kategórii mobilov pre seniorov zdôrazňuje dôležitosť SOS tlačidla, ale aj nutnosť overenia, čo ono tlačidlo v skutočnosti po stlačení vie urobiť. Niektoré modely iba vytočia hovor, iné posielajú súradnice podľa GPS. Okrem mobilov sa venuje aj televíziám, kamerám do auta a ďalšej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Nokia 105 2019 Dual SIM

Nokia 105 2019 Dual SIM

25 € Orientačná cena