Menu

Recenzia a porovnanie POCO X4 Pro 5G 6GB/128GB

Najlepší produkt v kategorii Mobilné telefóny do 280 €

Klady

  • Veľmi rýchle nabíjanie
  • Vyššia svietivosť displeja
  • Stereo reproduktory

Zápory

  • Starší procesor s nižším výkonom
  • Bez podpory 4K natáčania
  • Makro objektív je skôr zbytočný
290 € Orientačná cena

Základné parametre

Poco X4 Pro je vydareným nástupcom predchádzajúcej generácie. Na rozdiel od bežných nasledovníkov ale neplatí, že by telefón bol iba lepší a v ničom horší. Výrobca reorganizoval špecifikácie a niekde pridal, inde však naopak trochu prekvapivo ubral. Zlepšenia sa dočkal napríklad displej a foťák, naopak procesor má výkon nižší a video už nemožno natáčať v 4K. Pre podrobnejšie informácie čítajte ďalej.

Výkon, konštrukcia a systém

Vývojári spoločnosti Xiaomi pre tentoraz volili procesor Snapdragon 695. Ten pozostáva z 8 jadier pracujúcich na takte až 2,2 GHz. Podľa záťažového testu AnTuTu mobil dostal 384 650 bodov, čo značí dostatočný výkon aj na hranie hier. Výkonnostne sa tento model ale k špičke zďaleka neradí a predchodca Poco X3 Pro mal výkon takmer o 50 % vyšší. Vo svojej cenovej hladine sa však model Poco X4 Pro stále radí k priemeru a nijako nezaostáva.

Operačná pamäť sa z 8 GB znížila na 6 GB, veľkosť úložiska klesla z 256 na 128 GB. Treba však brať do úvahy to, že sa náklady na výrobu zvýšili a kurz európskej meny oproti minulému roku podstatne klesol. Aby mohla byť cena zachovaná, musel teda výrobca nevyhnutne siahnuť do parametrov. V telefóne nájdete slot na microSD kartu, nie je teda problém si pamäť rozšíriť. Z výroby dostanete predinštalovaný Android 11. Ten môžete rovno aktualizovať na Android 12 a v budúcnosti pravdepodobne aj na verziu 13. To ale bohužiaľ nie je zatiaľ oficiálne potvrdené.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 695

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,20

Operačná pamäť RAM (GB)

6

Výkon podľa AnTuTu

384 650

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

691

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

2 012

Veľkosť úložiska (GB)

128

Displej a fotoaparát

Na rozdiel od predchádzajúcej verzie tvorí displej modelu Poco X4 Pro 5G kvalitný AMOLED panel s rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov. Pri uhlopriečke 6,67 palcov tak dostaneme jemnosť displeja približne 395 pixelov na palec, a to je viac ako dosť. Výhodou AMOLED panelu je perfektné zobrazenie farieb, ale aj podpora režimu Always On Display, ktorý IPS obrazovky z logiky svojho fungovania skrátka nevedia. Obrazovku potom chráni vysoko odolné sklo Gorilla Glass 5. Zaujímavosťou je prekvapivo vysoká svietivosť displeja, ktorá sa zdvihla typicky na 700 nitov, v maxime potom až na 1 200 nitov. To je podstatne viac, než u predchádzajúcej generácie.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka (v palcoch ")

6,67

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie displeja

2 400 x 1 080

Jemnosť displeja

395

Obnovovacia frekvencia (Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 200

Odolné sklo

Gorilla Glass 5

Po stránke dizajnu výrobca modul posunul o kúsok bližšie ku konkurencii, okrúhly modul z minulosti nadobro zmizol. Na chrbte nájdete hlavný snímač s rozlíšením 108 megapixelov a veľkosťou 1/1,52 palca. Ide o pomerne veľký senzor ukrytý pod objektívom so svetelnosťou f/1,90. Fotografie zodpovedajú svojej cenovej triede, nijako zásadne neprekvapia, ale rozhodne tiež nesklamú. Sú však lepšie, než tomu bolo pri predchádzajúcej verzii. Snímač je totiž podstatne väčší, pozbiera preto viac svetla aj za šera.

Parameter Tento produkt
Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

108

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,90

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,52

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

2

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

8

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

16

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,50

Optická stabilizácia

Nie

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

FullHD 30fps

Ultraširoký fotoaparát pracuje so snímačom s rozlíšením 8 megapixelov doplneným o objektív svetelnosti f/2,20. Žiadne prekvapenie sa nekoná, fotky sú vo svojej triede úplne priemerné. Čo nás trochu prekvapuje, je makro fotoaparát s rozlíšením iba 2 megapixely a veľmi malým snímačom. Ten je tu skôr do počtu a viac by sme uvítali, keby ho výrobca neosadzoval a namiesto toho investoval viac do ultraširokého snímača. Telefón je oproti minulosti limitovaný na natáčanie FullHD videá pri 30 snímkach za sekundu.

Konštrukcia a funkcie

Základom konštrukcie je plast, ktorý ale nepôsobí nijako zvlášť lacno. Aj keď je teda plastový chrbát vložený do lesklého plastového rámčeka, celkovo pôsobí pevným a luxusným dojmom. Dizajn je trochu hranatejší ako predtým, v ruke pasuje telefón lepšie. Tomu napokon nasvedčuje o kúsok nižšia hmotnosť (len 205 gramov).

Telefón podporuje rýchle nabíjanie. Batériu s kapacitou 5 000 mAh môžete dopĺňať príkonom až 67 wattov. Telefón sa preto dokáže nabiť za menej ako trištvrte hodiny. Bezdrôtové nabíjanie bohužiaľ nie je k dispozícii, limitovaní preto budete na nabíjanie káblom.

Výrobca vybavil Poco X4 Pro aj duálnym slotom pre SIM kartu. Ten je hybridný, pokiaľ by vám teda chýbalo úložisko telefónu a chceli ste ho rozšíriť, môžete namiesto druhej SIM karty vložiť microSD kartu. Na bočnom tlačidle nájdete čítačku odtlačkov prstov, čo považujeme za úplne optimálne prevedenie v danej cenovej hladine. Medzi moderným vybavením nechýba 5G pripojenie, NFC a všetky dôležité navigačné systémy. Trochu prekvapivo výrobca stále ešte neupustil od slúchadlového konektora, čo oceňujeme.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Áno, zdieľaný

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

67

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

Nerelevantné

Kapacita akumulátora

5 000

Krytie proti vode a prachu

Nie

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, Glonass, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Áno

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

205

Šírka (mm)

76,1

Výška (mm)

164,2

Hrúbka (mm)

8,1

Názory používateľov a ďalších expertov

Užívateľské recenzie sú v prípade tohto modelu trochu jednotvárne – hovoria takmer výhradne o výbornom pomere ceny a výkonu/vybavenosti. Hodnotenia sú vysoké, jedna z mála výhrad smerovala iba k vyššej hmotnosti, ktorá však reálne zodpovedá konkurenčným zariadeniam rovnakej uhlopriečky.

Odborníci sa zameriavajú na vybavenosť tohto modelu detailnejšie. Ako jeho najväčšie prednosti označujú napríklad solídnu hmatovú odozvu (vibrácie pri písaní), či napríklad stereo reproduktory. Za nadštandard považujú aj rýchle nabíjanie či 108 megapixelový fotoaparát. V tomto prípade je ale potrebné dodať, že rozlíšenie nie je zásadným parametrom, ktorý stojí za kvalitou fotografie. Negatíva vidia naopak v absencii možnosti natáčania v 4K či staršej verzii Androidu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Poco X4 Pro je vo svojej triede zaujímavý najmä svojou všestrannosťou. Výrobca tentoraz nevsadil iba na maximalizáciu výkonu či extrémne prepracovanú konštrukciu. Namiesto toho sa zameral na všetky stránky telefónu. Výkon je preto dostatočný, fotoaparát fotí podľa očakávania, displej konkurenciu skôr o kúsok predbehne, 67 wattové nabíjanie uvítate a detaily, ako je hmatová odozva či stereo reproduktory, sú už za odmenu. Takto vyrovnané vybavenie väčšina konkurenčných modelov neponúkne.

Niektoré negatíva vypichnúť musíme, ale druhým dychom treba dodať, že súvisia s limitmi použitých komponentov. Napríklad podpora iba FullHD videa je v roku 2022 už skôr smutná. Na druhú stranu je tento limit obmedzením samotného procesora Snapdragon 695, ktorý vyššie rozlíšenie videa nepodporuje. Sociálne siete navyše dokážu pracovať tiež iba s FullHD videom, v tomto ohľade sa preto nejedná o nevýhodu. Je ale otázkou, či nemohol výrobca zvoliť aspoň o niečo modernejší procesor.

Porovnanie s alternatívami

Ako zaujímavá alternatíva sa javí napríklad Motorola Edge 20. V jej prípade je síce potrebné počítať s niečo vyššou cenou, odmenou ale bude telefón s hliníkovými rámčekmi, o 40 gramov nižšia hmotnosť pri rovnakých rozmeroch displeja a modernejší procesor Snapdragon 778G. Jeho vyšší výkon nie je pre väčšinu používateľov natoľko podstatný, ako skôr podpora 4K videa.

Zatiaľ čo hlavný fotoaparát sa medzi týmito dvoma modelmi nijako nelíši, ultraširoký aj teleobjektív má Motorola lepší. Poco však víťazí s ohľadom na tempo nabíjania, ktoré využíva viac ako dvojnásobný príkon. Aj batéria mobilu Poco X4 Pro je väčšia, a to o rovných 1 000 mAh. Na prvý pohľad sa môže zdať aj displej Motoroly Edge 20 lepší, má totiž o kúsok lepšiu obnovovaciu frekvenciu (čo v praxi nehrá rolu). Svietivosť displeja Poco je ale v maxime takmer dvojnásobná.

Záverečné zhrnutie

Poco X4 Pro je na rozdiel od svojho predchodcu prekvapivo všestranné zariadenie. Výrobca tentoraz upustil od maximalizácie výkonu a celú koncepciu prepracoval. Recenzovaný model má solídny výkon, vysoko kvalitný displej, konkurencieschopný fotoaparát a dobrú, príjemne pracujúcu, hmatovú odozvu a stereo reproduktory. Nesklame vás tiež veľmi rýchle nabíjanie. Ak hľadáte všestranný telefón za rozumnú cenu, Poco X4 Pro vám poslúži dobre. Ak ale vyžadujete napríklad natáčanie 4K videí a optickú stabilizáciu, zamerajte sa skôr na model Oneplus Nord2.

290 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: POCO X4 Pro 5G 6GB/128GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technicky zameraného redaktora. Pretože sú mobily jednou z jeho hlavných tém a technológiám sa venuje aj v osobnom živote, ľahko vám vysvetlí, aké funkcie môžete od telefónov do 280 € očakávať. Okrem tejto kategórie nájdete jeho recenzie aj u notebookov, bezdrôtových slúchadiel a celého radu inej elektroniky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia POCO X4 Pro 5G 6GB/128GB

POCO X4 Pro 5G 6GB/128GB

290 € Orientačná cena