Menu

Recenzia a porovnanie Realme 8 6GB/128GB

Zaujímavý pre hráčov v kategorii Mobilné telefóny do 200 €

Klady

  • AMOLED displej
  • Vysoký výkon v kategórii
  • Solídny fotoaparát

Zápory

  • Výrez predného foťáka na strane
  • Širší rámček displeja na spodnej hrane
  • Bez optickej stabilizácie
210 € Orientačná cena

Základné parametre

Výrobca ponúka v modeli Realme 8 tradične výborný pomer ceny a výkonu. A to výkonu v pravom slova zmysle. Realme sa totiž zameriava práve na osadenie kvalitného procesora. Zariadenie dobre vyhovie náročnejším používateľom zameraným na hranie hier či iné aplikácie, ktoré potrebujú silný procesor. Aj v ostatných parametroch však telefón ponúka pomerne nadštandardné vybavenie.

Chrbát zariadenia je v súlade s konkurenciou prevedený v plaste, dočkal sa však pomerne zaujímavej dizajnovej úpravy. Rovnako pre rámčeky volili v Číne plast, nie kov. To v nízkych cenových hladinách však nijako zvlášť neprekvapí. Modul fotoaparátu je pomerne výrazným dizajnovým prvkom a pôsobí vcelku luxusne.

Výkon, konštrukcia a systém

Procesor Mediatek Helio G95 disponuje ôsmimi jadrami, pričom najvyššia frekvencia, ktorú dosiahne, je 2,05 gigahertz. To by samo o sebe bežnému užívateľovi príliš nepovedalo, preto sa na hodnotenie výkonu využíva záťažový test AnTuTu. Ten ohodnotil zariadenie 356 300 bodmi. Takú hodnotu môžeme v nižších cenových hladinách považovať za pomerne dosť nadpriemernú.

Zariadenie prekvapí aj väčšou operačnou pamäťou, konkrétne sa jedná o 6 GB. Tá zaistí plynulý chod všetkých aplikácií bez zásekov. Úložisko pozostáva zo 128 GB priestoru. Takúto kapacitu považujeme v segmente nižšej strednej triedy za úplne optimálnu. Pokiaľ by predsa len nejaké tie gigabajty schádzali, môžete do telefónu vložiť pamäťovú microSD kartu. Tá patrí do samostatného slotu, funguje tak súbežne s až dvoma SIM kartami. O prevádzku telefónu sa stará operačný systém Android 11.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Helio G95

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,05

Operačná pamäť RAM (GB)

6

Výkon podľa AnTuTu

337 500

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

513

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

1 597

Veľkosť úložiska (GB)

128

Displej a fotoaparát

V nižších cenových hladinách je možné považovať AMOLED displej za rýdzo nadštandardné vybavenie. V tomto prípade sa rozkladá na uhlopriečke 6,4 palcov a disponuje rozlíšením 2 400 x 1 080 pixelov. To nám dáva celkovú jemnosť obrazu 395 pixelov na palec, jednotlivé body nebudete okom schopní rozlíšiť. V zmysle obnovovacej frekvencie ale zázraky navyše neočakávajte, obrazovka zvláda premietnuť 60 obrazov za sekundu. Čelnú stranu potom chráni odolné sklo Gorilla Glass 3.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka (v palcoch ")

6,4

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie displeja

2 400 x 1 080

Jemnosť displeja

395

Obnovovacia frekvencia (Hz)

60

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 000

Odolné sklo

Gorilla Glass 3

Na chrbte osadil výrobca veľký modul fotoaparátu so štvoricou šošoviek. Hlavný objektív disponuje snímačom s rozlíšením 64 megapixelov. Svetelnosť šošovky je f/1,79 a veľkosť snímača 1/1,73 palcov. Hlavný fotoaparát je na tom vo svojej cenovej hladine veľmi dobre a radí sa k nadpriemeru.

Parameter Tento produkt
Počet zadných fotoaparátov

4

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

64

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,79

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,73

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

2

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

8

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,25

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

16

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,45

Optická stabilizácia

Nie

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

4K 30fps

Nechýba teleobjektív s rozlíšením 2 MPx a svetelnosťou f/2,40. Širokouhlý foťák má rozlíšenie rovnaké, svetelnosť je tentoraz f/2,25. Nechýba hĺbkový snímač s cieľom separovať objekt od pozadia a to rozostriť. Predná kamera pracuje s rozlíšením 16 MPx a svetelnosťou f/2,45. Telefón si vedie obzvlášť dobre v dobrých svetelných podmienkach, za tmy možno považovať aj hlavnú kameru za obstojnú. Stále však hovoríme o lacnom telefóne, zázraky tak nečakajte.

Konštrukcia a funkcie

Realme 8 svojimi rozmermi nijako neprekvapí. Hrúbka 8 mm je typickým priemerom, ostatné rozmery rešpektujú dnešné trendy a minimalizujú okraje okolo displeja. Iba na spodnej hrane je okraj väčší. S hmotnosťou 177 gramov sa radí telefón skôr medzi tie ľahšie. Aj napriek pomerne nízkej hmotnosti je kapacita batérie solídna, celkom 5 000 mAh. Tridsaťwattová nabíjačka doplní batériu pomerne rýchlo, bezdrôtové nabíjanie však chýba.

Telefón podporuje funkciu Dual SIM, pričom každá SIM karta má svoj vyhradený slot. Internetové dáta je možné využiť prostredníctvom LTE pripojenia. Zariadenie využíva všetky bežne dostupné navigačné systémy, pre Európu je najdôležitejšia podpora systému Galileo a GPS. Oproti drahším modelom stále nechýba slúchadlový konektor. 

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Áno, samostatný

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

30

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

Nerelevantné

Kapacita akumulátora

5 000

Krytie proti vode a prachu

Nie

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

LTE

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Áno

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

177

Šírka (mm)

73,9

Výška (mm)

160,6

Hrúbka (mm)

8

Názory používateľov a ďalších expertov

Aby sme nezakladali hodnotenie iba na našich poznatkoch, preštudovali sme skúsenosti užívateľov. Tí si na zariadení pochvaľujú najmä vysoký výkon, kvalitný displej a prekvapivo kvalitné fotografie s ohľadom na cenovú hladinu. Medzi recenziami sme narazili aj na chýbajúci manuál, avšak to za chybu považovať nemôžeme. Telefón užívateľa po nabití a spustení sám inštaláciou vykoná. Čo však môžeme potvrdiť, je chýbajúca notifikačná dióda.

Odborníci vo svojich hodnoteniach prikladajú klady najmä dobre prevedenému AMOLED displeju s malým výrezom na predný fotoaparát a výbornej výdrži batérie. Celkovo označujú výkon hlavného a predného fotoaparátu za výborný v kategórii. Nadstavbu operačného systému Realme UI 2.0 považujú za čistú a dobre prispôsobiteľnú. Medzi nedostatky zaraďujú najmä chýbajúce stereo reproduktory či stabilizáciu fotoaparátu.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Po preštudovaní a overení vybavenosti modelu Realme 8 nezostáva, než za zásadné klady oproti konkurenčným zariadeniam označiť najmä AMOLED displej a pomerne vysoký celkový výkon. Zariadenie si skrátka v týchto ohľadoch vedie skutočne nadštandardne vo svojej cenovej triede v čase porovnania (november 2021). Hlavný fotoaparát a predná kamera poskytujú kompetitívne výsledky a svojimi výstupmi neurazia. Kvalita je v dobrých svetelných podmienkach až prekvapivá. Počítajte však s pomerne veľkou úrovňou postprocessingu fotiek, čo platí pre všetkých čínskych výrobcov telefónov. Obzvlášť selfie fotky môžu vyzerať ľahko neprirodzene.

Zamerali sme sa aj na to, čo nám na telefóne vadí. Tým je najmä širší rámček displeja v spodnej časti telefónu. Toto riešenie by sme očakávali v roku 2019 a nie v roku 2021, kedy je štandardom obrazovka po celej prednej ploche. Výrez predného foťáka je umiestnený na strane displeja, nejedná sa o zásadný problém, ale centrovaný fotoaparát má o niečo lepšie výsledky. Optická stabilizácia samozrejme chýba, to je však v nižšej strednej triede úplne bežné.

Záverečné zhrnutie

Model Realme 8 je zaujímavým zariadením pre stredne náročných užívateľov hľadajúcich telefón pre bežný deň. V limitoch obmedzeného rozpočtu ponúkne pomerne nadštandardné vybavenie, či už s ohľadom na výkon, AMOLED displej, fotoaparáty alebo NFC. Vysoká hmotnosť sa nekoná, telefón vrecko nijako zvlášť nezaťaží. Poteší aj kapacitná batéria s rýchlym nabíjaním, ktorá poskytne dostatok výkonu pre viac ako jeden deň aj aktívnym užívateľom. Ak ale hľadáte o niečo lacnejší, menej výkonný, ale výbavou zaujímavý variant, pozrite sa na model POCO M3.

210 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Realme 8 6GB/128GB
Jakub Gulec
Jakub sa venuje redakčnej činnosti zameranej primárne na technológie. Téma mobilných telefónov mu nie je cudzia, v našej redakcii sa jej venuje cez rok, o problematiku tohto odvetvia sa však zaujíma aj vo voľnom čase. V článku vám napríklad popíše fotografické schopnosti telefónov do 200 €. Jeho články nájdete aj pri bezdrôtových slúchadlách a powerbánk.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Realme 8 6GB/128GB

Realme 8 6GB/128GB

210 € Orientačná cena