Menu

Recenzia a porovnanie Realme 8i 4GB/64GB

Top cena-výkon v kategorii Mobilné telefóny do 200 €

Klady

  • Dobrý pomer ceny a výkonu
  • Vysoká obnovovacia frekvencia
  • Slúchadlový konektor

Zápory

  • Telefón je trochu ťažší
  • Ultraširoký fotoaparát je skôr do počtu
  • Chýba NFC
170 € Orientačná cena

Základné parametre

Realme 8i je takou odľahčenou verziou modelu Realme 8. Zatiaľ čo design zostáva takmer rovnaký, väčšina parametrov sa mení a prikláňa sa skôr k nižšej triede. Telefón ponúka tradične dobrý pomer ceny a výkonu, teda najmä s ohľadom na výkon ako taký. V tomto prípade sa jedná o zaujímavú variantu najmä pre tých užívateľov, ktorí nehľadajú zariadenie nahrádzajúce fotoaparát, nevyžadujú nadštandardné funkcie, ale prím hrá plynulosť systému a cena.

Výrobca volil celoplastovú konštrukciu, teda až na displej. Sklenený displej s plastovým chrbtom drží pohromade plastový rámček. Dizajnovo sa vývojári v Realme snažili cieliť na sklenený vzhľad, modul fotoaparátu ale vyzerá tak nejako nedorobene. Pretože ale platí – sto ľudí a sto chutí, posúdenie vzhľadu necháme na vás.

Výkon, konštrukcia a systém

Zariadenie disponuje vo svojich útrobách procesorom Mediatek Helio G96, ktorý je slabšou verziou výkonnejšieho G95. Ako je vidno, vyššie číslo modelu bohužiaľ vždy neznamená vyšší výkon. Procesor pozostáva z 8 jadier, pričom dosahuje maximálnu frekvenciu 2,05 gigahertz. Záťažový test AnTuTu ocenil zariadenie 272 000 bodmi za výkon. Rozhodne tak nemožno považovať Realme 8i za žiadny herný stroj, zároveň ale bežnú činnosť aj hranie hier zvládne vcelku plynule.

Oproti svojmu výkonnejšiemu bračekovi obsahuje iba 4 GB operačnej pamäte RAM, čo nebola v čase písania recenzie (január 2022) hodnota nijako nadštandardná. Telefón ponúka 64 GB úložného priestoru, to by s ohľadom na cielenie na menej náročných užívateľov malo stačiť. Pokiaľ ale budete často fotiť a natáčať, pamäť pravdepodobne čoskoro zaplníte. Pomôcť môže samostatný slot pre pamäťovú microSD kartu, ktorou úložisko rozšírite. Z výroby je zariadenie vybavené operačným systémom Android 11, v januári 2022 bolo už možné systém aktualizovať na Android 12.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Helio G96

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,05

Operačná pamäť RAM (GB)

4

Výkon podľa AnTuTu

327 900

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

538

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

1 866

Veľkosť úložiska (GB)

64

Displej a fotoaparát

Na rozdiel od drahšieho variantu Realme 8 obdržalo Realme 8i displej s technológiou IPS. Je trochu zvláštne, že je oproti výkonnejšej verzii tento displej väčší, rozkladá sa totiž na uhlopriečke 6,6 palcov. Rozlíšenie 2 411 x 1 080 pixelov zaistí jemnosť displeja 399 pixelov na palec, jednotlivé body od seba okom nerozoznáte. Obnovovacia frekvencia 120 hertz poteší nielen hráča, zaistí ale aj celkovo lepší pocit z obsluhy telefónu. Pri tejto lacnejšej variante tiež výrobca upustil od odolného povrchu displeja Gorilla Glass 3 a použil bližšie nešpecifikované sklo.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka (v palcoch ")

6,60

Technológia displeja

IPS

Rozlíšenie displeja

2 412 x 1 080

Jemnosť displeja

399

Obnovovacia frekvencia (Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

600

Odolné sklo

Nie

Modul fotoaparátu pozostáva z trojice snímačov a jednej LED diódy. Hlavný fotoaparát disponuje snímačom s rozlíšením 50 MPx o rozmere 1/2,76 palca. To už samo o sebe napovedá, že si foťák nepodarí príliš dobre v tme. Objektív má potom úplne bežnú svetelnosť f/1,80. V žiadnom ohľade sa tak nejedná o nadpriemerný fotomobil, očakávajte skôr priemerné výsledky v cenovej kategórii.

Parameter Tento produkt
Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

50

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/2,76

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

2

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

Nerelevantné

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

Nerelevantné

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

16

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,10

Optická stabilizácia

Nie

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

FullHD 30fps

Makro fotoaparát má rozlíšenie iba 2 megapixely, v jeho prípade čakajte naozaj základné výstupy. Svetelnosť f/2,40 nie je v tomto prípade nijako zvláštna. Veľkosť snímača výrobca neuvádza, možno teda očakávať, že sa naozaj nie je čím chváliť. Tretí výrez patrí hĺbkovému snímaču, ktorý sa stará o zlepšenie schopnosti separácie foteného objektu od pozadia (rozmazanie pozadia). Selfie kamera má 16 MPx a svetelnosť f/2,10. Podľa výsledkov, ktoré sme videli, je aj tu kvalita základná.

Konštrukcia a funkcie

Konštrukčné rozmery telefónu sú vo všetkých ohľadoch štandardné a priemerné. Trochu nás sklamala hmotnosť, ktorá dosahuje 196 gramov. To je o celých 19 gramov viac, než koľko váži Realme 8 (hoci má menší displej, nárast hmotnosti je neúmerný). Vyššiu hmotnosť ale odôvodní solídna kapacita batérie. Vývojári osadili akumulátor s 5 000 mAh. Pri šetrnejšom používaní sa telefón dožije aj pol druhého dňa. Nabíjanie prebieha prostredníctvom USB-C kábla, a to pri maximálnom príkone 18 wattov. Celý proces zaberie cez 2 hodiny.

V slote pre SIM kartu nájdete hneď dve samostatné pozície pre SIM kartu a jednu pozíciu pre kartu pamäťovú. Rovnako ako konkurenčné zariadenie, aj Realme 8i vie pripojenie k mobilnému internetu iba pomocou LTE. S ohľadom na celkové prevedenie a výkon by ale 5G rovnako nemalo veľmi veľké prínosy. Telefón disponuje väčšinou navigačných systémov, rovnako ako pri ostatných lacných telefónoch ale neočakávajte, že vám v meste perfektne zaznamená trasu behu. Na tieto účely je vhodné voliť skôr inteligentné hodinky s GPS. Chýbajúce NFC málinko kompenzuje port pre slúchadlový konektor, ktorý sa dnes už veľmi nevidí.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Áno, samostatný

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

18

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

Nerelevantné

Kapacita akumulátora

5 000

Krytie proti vode a prachu

Nie

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

LTE

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Nie

Jack 3,5 mm

Áno

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

194

Šírka (mm)

75,5

Výška (mm)

164,1

Hrúbka (mm)

8,5

Názory užívateľov a ďalších expertov

Pred recenzovaním ktoréhokoľvek z telefónov študujeme aj názory iných odborných redakcií a užívateľov. V prípade Realme 8i sa experti vyjadrujú napospol kladne. Medzi lacnými telefónmi nebýva vysoká obnovovacia frekvencia tak úplne štandardom, odborníci za ňu teda Realme chvália. Medzi pozitívami spomínajú aj dostatočný výkon a solídnu kapacitu batérie. Zariadeniu ale vytýkajú chýbajúci ultraširoký fotoaparát a makroobjektív označujú vyslovene za zbytočný. Podľa ich testov si nevedie v tme dobre ani hlavný zo snímačov, za dobrého svetla naopak prináša solídne výsledky. Užívateľských hodnotení bolo v čase písania málo na to, aby sme z nich mohli vyvodzovať akékoľvek závery.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu je zásadným benefitom telefónu najmä nízka obstarávacia cena. Tá totiž odôvodní orezané parametre, vôbec potom nevadí, že telefón nemá napríklad AMOLED displej. Obnovovacia frekvencia vysoká 120 hertzov je zaujímavým doplnkom, ktorý nie je v tejto cenovej hladine bežný. Rovnako nechýba slúchadlový konektor a hlavný snímač si vedie za dobrého svetla pomerne obstojne.

Telefón je však trochu ťažší, než by sme od plastového zariadenia čakali. Z radu sa ale nijako zvlášť nevymyká, ľahkým telefónom dnes skrátka asi skôr odzvonilo. Ultraširoký fotoaparát chýba, makroobjektív vzhľadom na svoje schopnosti naopak skôr prebýva. Ide tak o papierový doplnok, ktorý v praxi snáď nikdy ani nepoužijete. Lepšie výsledky totiž dosiahnete fotením v plnom rozlíšení na hlavný snímač a následným zväčšením. Vybranému modelu chýba NFC, v obchode vašu debetnú/kreditnú kartu nenahradí.

Záverečné zhrnutie

Pokiaľ je pre vás zásadné zohnať lacný telefón, ktorý ale bude mať solídny výkon, môže byť Realme 8i zaujímavým variantom pre vás. Hlavný snímač si nevedie zle, solídne fotografie doručí najmä za dobrých svetelných podmienok. S makroobjektívom ale skôr nepočítajte. Na telefóne je, ale že by bol akokoľvek použiteľný, povedať nemožno. Vysoká obnovovacia frekvencia poteší ako pri hraní hier, tak aj pri obyčajnom pohybe v operačnom systéme. Pokiaľ ale hľadáte zariadenie s podporou NFC a celkovo lepšími parametrami, zamerajte sa skôr na len o kúsok drahší model Realme 8.

170 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Realme 8i 4GB/64GB
Jakub Gulec
Jakub sa venuje redakčnej činnosti zameranej primárne na technológie. Téma mobilných telefónov mu nie je cudzia, v našej redakcii sa jej venuje cez rok, o problematiku tohto odvetvia sa však zaujíma aj vo voľnom čase. V článku vám napríklad popíše fotografické schopnosti telefónov do 200 €. Jeho články nájdete aj pri bezdrôtových slúchadlách a powerbánk.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Realme 8i 4GB/64GB

Realme 8i 4GB/64GB

170 € Orientačná cena