Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy A22 5G A226B 64GB

Pre nenáročných v kategorii Mobilné telefóny Samsung

Klady

  • Výborná konektivita
  • Kvalitná konštrukcia
  • Prehľadný operačný systém

Zápory

  • Vyššia cena ako u čínskych značiek
  • Širší okraj na spodnej hrane
  • Displej nie je AMOLED
200 € Orientačná cena

Základné parametre

Samsung Galaxy A22 A226B patrí medzi najlacnejšie modely juhokórejského výrobcu. Ako taký neponúkne tie najlepšie parametre na trhu a papierovo bude za čínskymi telefónmi zaostávať. To ale neznamená, že sa jedná o variant, nad ktorým by nebolo dobré sa zamyslieť. Samsung totiž poskytuje perfektne odladenú nadstavbu Androidu s názvom One UI. Tá ponúka oproti iným nadstavbám celé spektrum možností, a to vrátane podpory režimov pre seniorov aj deti. Navyše zapadá do ekosystému Samsung a podporuje tak ich inteligentné hodinky a iné zariadenia.

Konštrukcia telefónu je vyrobená z plastu a výrobca sa to nepokúša nijako zastierať. Dizajn je ale čistý a v ponuke je väčšie množstvo farebných variantov. Modul fotoaparátu nijako neruší.

Výkon, konštrukcia a systém

Do útrob tohto modelu osadil Samsung procesor Dimensity 700 s ôsmimi jadrami a maximálnou frekvenciou 2,20 gigahertz. A urobil dobre, pretože tento lacný procesor sa MediaTeku naozaj podaril. Za rozumnú cenu tak dostanete zariadenie, ktoré záťažový test AnTuTu ohodnotil po stránke výkonu 247 500 bodmi. Nejedná sa o najvyšší výkon s ohľadom na konkurenčné modely, ale o procesor dostatočne rýchly, aby zvládal moderné hry aj bežne používané aplikácie bez väčších obmedzení.

Operačná pamäť 4 GB RAM je s ohľadom na obstarávaciu cenu ľahko pod priemerom. Obmedzovať by vás však príliš nemala. Bez problémov otvoríte väčší počet aplikácií a telefón sa sekať nebude. Úložisko ponúka štandardných 64 GB priestoru pre vaše dáta. Pokiaľ by sa vám ich podarilo zaplniť, nechýba samostatný slot pre pamäťovú SD kartu. Z výroby bol inštalovaný operačný systém Android 11, pričom upgrade na Android 12 (prípadne One UI 4) bude možný v prvej polovici roku 2022.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Dimensity 700

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,20

Operačná pamäť RAM (GB)

4

Výkon podľa AnTuTu

247 500

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

561

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

1 720

Veľkosť úložiska (GB)

64

Displej a fotoaparát

Na čelnej strane sa rozkladá displej s uhlopriečkou 6,6 palcov. Ten využíva technológiu TFT a rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov. Vďaka tomu je zaistená jemnosť displeja 399 pixelov na palec, jednotlivé pixely od seba nerozlíšite. Obnovovacia frekvencia 90 hertz je takou strednou cestou a jedná sa o niečo, čo rozhodne poteší. Výrobca nedefinoval využitie žiadneho z odolných skiel spoločnosti Corning, zvýšenú odolnosť tak nemožno očakávať.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,6

Technológia displeja

TFT

Rozlíšenie hlavného displeja

2 400 x 1 080

Jemnosť hlavného displeja

399

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

90

Odolné sklo

Nie

Pretože sa jedná o užívateľsky obľúbený telefón, dostal sa tiež do hodnotenia DXOMARK, ktoré sa zaoberá najmä fotografickými vlastnosťami smartfónov. Typicky do svojich testov prijíma iba vlajkové lode a strednú triedu, model A22 ale otestoval DXOMARK tiež. Fotoaparátom priradil celkové hodnotenie 89 bodov, čo nie je vlastne s ohľadom na cenu vôbec zlé. Pre predstavu Samsung Galaxy Z Fold2 mal ako telefón s cenou cez 1 200 € bodov 109, Z Fold3 potom 124. Hlavný fotoaparát využíva snímač s rozlíšením 48 MPx a veľkosťou 1/2,00 palca. Svetelnosť objektívu je f/1,80. V tejto kombinácii možno očakávať, že si hlavný snímač povedie obstojne aj pri večernom svetle, zázraky ale nečakajte.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

89

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

48

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/2,00

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

Nerelevantné

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

Nerelevantné

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

5

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

8

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,0

Optická stabilizácia

Nie

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

FullHD 30fps

Makro fotoaparát má snímač s rozlíšením 2 megapixely a svetelnosťou f/2,40 a je skôr do počtu. Ultraširoký snímač potom využíva rozlíšenie 5 MPx, svetelnosť f/2,20 a veľkosť má 1/5,00 palca. Ide o naozaj malý snímač, takže si v tme povedie zle, ale za denného svetla by nič nemalo brániť obstojnej kvalite v cenovej kategórii. Selfie kamera má megapixelov 8 a svetelnosť f/2,00, v cenovej relácii okolo 200 € je skôr podpriemerná, ale fotky vyslovene zlé nie sú. Vo svojej podstate nemá čím nadchnúť, ale príliš neurazí.

Konštrukcia a funkcie

Samsung si dáva na konštrukcii svojich zariadení záležať, nebavíme sa tu teda o nejako nakysnutých rozmeroch. Vo všetkých veľkostných charakteristikách spadá telefón do priemeru. V porovnaní s konkurenciou ale ponúka veľmi prijateľnú hmotnosť 186 gramov. Nutné dodať, že nie je najľahšia, ale väčšinou narazíte na modely, ktoré sú aj ťažšie. Prijateľná hmotnosť sa nijako neodrazila na batérii, telefón ponúka štandardných 5 000 mAh. Akumulátor je možné dobíjať iba USB-C káblom, a to pri maximálnom príkone 18 wattov.

Ľudovo zvaný „šuplíček“ ponúka dva sloty pre SIM kartu a jeden slot pre kartu pamäťovú. Užívateľ nie je obmedzený a nemusí si voliť medzi rozšírením úložiska a funkciou Dual SIM. Čítačka odtlačkov prstov samozrejme nechýba, poteší ale najmä podpora NFC a 5G pripojenia. To sú parametre, s ktorými sa v podobnej cenovej hladine u konkurencie pri jednom telefóne veľmi nestretneme. Navyše je možné pripojiť káblové slúchadlá, čo nie je v roku 2022 práve štandardné.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Áno, samostatný

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

15

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

Nerelevantné

Kapacita akumulátora (mAh)

5 000

Krytie proti vode a prachu

Nie

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, Glonass, BeiDou, Galileo

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Áno

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

186

Šírka (mm)

73,6

Výška (mm)

159,3

Hrúbka (mm)

8,4

Názory užívateľov

Prešli sme pri hodnotení produktu aj názory užívateľov. Vzhľadom na to, že sa jedná o veľmi rozšírený a obľúbený model, bolo ich hodnotení viac ako dosť. Za hlavné klady označujú recenzenti najmä dostupné funkcie, najmä v zmysle možností konektivity. Kombinácia NFC a 5G pripojenia bez chýbajúceho slúchadlového konektora nie je úplne bežná. Chvála ale smeruje aj od seniorov k jednoduchosti ovládania tohto zariadenia. Samsung cieli na to, aby bol systém zrozumiteľný, text bolo možné zväčšiť a tak vyhovuje každému. Negatív je absolútne minimum a spomínajú v podstate výhradne horší pomer ceny a výkonu, než ako je tomu u čínskych značiek.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

V porovnaní s inými zariadeniami sa model Samsung Galaxy A22 A226B vyznačuje najmä svojimi nadštandardnými funkciami. Vymenovať je možné napríklad NFC, možnosť čerpania dát cez rýchlu 5G sieť, ale aj slúchadlový konektor. Telefón je možné osadiť dvojicou SIM kariet a zároveň aj kartou pamäťovou. Vyššia obnovovacia frekvencia je príjemným doplnkom.

Konkurenčné produkty sú však často výkonnejšie, alebo ponúkajú iný lepší parameter. Väčšina zariadení v rovnakej cenovej hladine ponúka buď obnovovaciu frekvenciu 120 hertz, alebo naopak kvalitnejší AMOLED displej. Fotoaparáty sú priemerné a nijako zvlášť nenadchnú. Čo je nepekné a dúfali sme, že sa toho v dvadsiatych rokoch tohto storočia už nedočkáme, je širší rámček displeja na spodnej hrane.

Záverečné zhrnutie

Nadštandardnými funkciami vybavený, ale inak trochu upozadený. Taký je Samsung Galaxy A22 A226B. Procesor Dimensity 700 ponúka s ohľadom na cenu skôr priemerný výkon, zaisťuje ale dostupnosť 5G pripojenia. Zariadenie je zaujímavé najmä pre užívateľov, ktorí hľadajú spoľahlivý systém, alebo sú na Samsung jednoducho už zvyknutí. Dobre vyhovie aj deťom a seniorom, pre ktorých má nadstavba One UI celý rad nastaviteľných zjednodušení. Pokiaľ hľadáte lepšie vybavený Samsung a cielite na kvalitné fotky a vysoký výkon, zamerajte sa na drahší Samsung Galaxy S20 FE.

200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy A22 5G A226B 64GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Samsung Galaxy A22 5G A226B 64GB

Samsung Galaxy A22 5G A226B 64GB

200 € Orientačná cena