Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy S20 FE G780G 6GB/128GB

Tiež nás zaujalo v kategorii Mobilné telefóny Samsung

Klady

  • Rýchly AMOLED displej
  • Kvalitné fotoaparáty
  • Bezdrôtové nabíjanie

Zápory

  • Zdieľaný slot pre pamäťovú kartu
  • Plastový chrbát telefónu
  • Iba LTE pripojenie
450 € Orientačná cena

Základné parametre

Vývojári v juhokórejskom Samsungu vydávajú rad FE vždy až niekoľko mesiacov po vydaní klasických telefónov. Za písmenami FE sa skrýva označenie Fanúšikovská Edícia (Fan Edition). Telefóny tohto radu sa stali veľmi obľúbené vďaka dostupnejšej cene. Aj v prípade Samsungu Galaxy S20 FE ide v podstate o odľahčenú a cenovo výrazne prívetivejšiu verziu klasického Galaxy S20.

Pre produkty Samsungu je typické kvalitné prevedenie, a to ako konštrukcie, tak displeja a fotoaparátov. Práve na konštrukcii nájdete prvé „odľahčenie“. Oproti plnej verzii nie je chrbát z odolného skla, ale z kvalitného plastu. S displejom ich ale spája rovnaký hliníkový rámček. Pocit luxusného produktu tak zostáva, dizajn sa nemení, ale telefón je lacnejší. Čo nechýba je typická odolnosť vode na úrovni certifikácie IP68.

Výkon, konštrukcia a systém

Zariadenie využíva pre výpočtové operácie procesor Snapdragon 865 s ôsmimi jadrami a maximálnym taktom 2,84 gigahertz. Ten síce nedosiahne na výkon moderného Snapdragonu 888+, alebo Snapdragonu 8 Gen1 (január 2022). AnTuTu ho však ocenilo 621 500 bodmi a tak sa radí svojimi výpočtovými schopnosťami stále medzi špičku. Môžete očakávať rýchly chod a rozsiahle možnosti na hranie hier i editáciu videí.

Operačná pamäť je tu trochu orezaná, dostupná o veľkosti 6 GB RAM. To ale považujeme za úplne dostatočné s ohľadom na to, že telefón cieli skôr na vyššiu strednú triedu, než že by konkuroval vlajkovým lodiam. Nami recenzovaný model ponúka 128 GB úložného priestoru a to je pre väčšinu používateľov viac ako dosť. Úložisko ale nie je problém rozšíriť pomocou pamäťovej karty. O chod sa stará operačný systém Android 11, ktorý môžete bez ťažkostí upgradovať na verziu 12. Či bude dostupná aj verzia 13 nemôžeme sľúbiť, ale očakávame, že áno.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 865

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,84

Operačná pamäť RAM (GB)

6

Výkon podľa AnTuTu

645 800

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

929

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

3 449

Veľkosť úložiska (GB)

128

Displej a fotoaparát

Displej využíva kvalitný AMOLED panel s uhlopriečkou 6,5 palcov. V dnešnej dobe (január 2022) sa radí paradoxne medzi veľkostne rozumné telefóny, malé uhlopriečky bohužiaľ vyšli z módy. Rozlíšenie 2 400 x 1 080 pixelov je v kategórii úplne štandardné a poskytne jemnosť displeja 407 pixelov na palec. Jednotlivé body voľným okom nerozoznáte ani pri väčšej snahe. Displej chráni ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Nejedná sa o najmodernejšiu verziu, ale jeho odolnosť je aj tak vysoká. Obnovovacia frekvencia 120 hertz je v tejto cenovej triede pomerne štandardná a nikoho veľmi neprekvapí.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,5

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja

2 400 x 1 080

Jemnosť hlavného displeja

407

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

120

Odolné sklo

Gorilla Glass 3

Posúdením kvality fotoaparátov pri smartfónoch sa zaoberá na najvyššej úrovni web DXOMARK. Do testov prijímajú najmä telefóny strednej a vyššej triedy, medzi ktoré Samsung Galaxy S20 FE rozhodne patrí. Vybraný model si vyslúžil 115 bodov, čo nie je vzhľadom na cenu vôbec zlé. Nie je totiž veľmi ďaleko od iPhone 12, ktorý dostal 122 bodov a ktorého fotografické schopnosti nikto nespochybní. Hlavný snímač využíva rozlíšenie 12 megapixelov a s veľkosťou 1/1,76 palca sa radí medzi väčšie. V spolupráci so šošovkou o svetelnosti f/1,80 tak poskytne dobrý výkon aj za tmy.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

115

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

12

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,76

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

8

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

32

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

4K 60fps

Ultraširoký objektív so svetelnosťou f/2,20 skrýva 12 megapixelový snímač o veľkosti 1/3,00 palca. Teleobjektív potom disponuje 8 megapixelovým snímačom a svetelnosťou f/2,40. Rovnako ako hlavný fotoaparát je doplnený optickou stabilizáciou, roztrasených fotiek či videa sa báť nemusíte. Selfie kamera má rozlíšenie vysoké, konkrétne 32 megapixelov a v kombinácii so svetelnosťou f/2,20 si vedie skutočne dobre.

Konštrukcia a funkcie

Materiálové prevedenie sme si popísali už v úvode, teraz sa zameriame skôr na ostatné charakteristiky. Hmotnosť 190 gramov je v tejto cenovej kategórii nadpriemerne dobrá, väčšina konkurenčných produktov presahuje 200 gramov. Telefón tak nie je v ruke príliš ťažký. Chýbajúca gramáž sa ale odráža na kapacite batérie, tá poskytne 4 500 miliampérhodín. Doplniť ju možno ale pomerne rýchlo prostredníctvom USB-C kábla s maximálnym príkonom 25 wattov. Nechýba podpora bezdrôtového nabíjania pri 15 wattoch, a to v danej cenovej relácii poteší. Internetové dáta môžete čerpať cez LTE pripojenie, podpora NFC je samozrejmosťou.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Áno, zdieľaný

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

25

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

15

Kapacita akumulátora (mAh)

4 500

Krytie proti vode a prachu

IP68

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

LTE

Navigačné systémy

GPS, Glonass, BeiDou, Galileo

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

190

Šírka (mm)

74,5

Výška (mm)

159,8

Hrúbka (mm)

8,4

Názory užívateľov a ďalších expertov

Pred výberom Samsungu S20 FE sme prešli hodnotením expertov, ale aj bežných užívateľov. Odborníci vo svojich recenziách najčastejšie spomínajú výbornú kvalitu fotografií, ktoré tento juhokórejský telefón produkuje, a to najmä s ohľadom na relatívne prijateľnú obstarávaciu cenu. Dobre je na tom podľa nich ale aj s ohľadom na výkon. Zatiaľ čo farebné varianty telefónu sa odbornej verejnosti páčia, plastové prevedenie chrbta už veľmi nie. Kapacita batérie je navyše nižšia, čo v praxi v kombinácii s vysokou obnovovacou frekvenciou neznamená práve dlhú výdrž na jedno nabitie.

Telefón sa vďaka svojej obstarávacej cene stal veľmi obľúbeným, a užívateľských názorov je tak k dispozícii veľmi veľa. Keby sme mali vypichnúť najčastejšie spomínané pozitíva, bola by to triáda vysokého výkonu, veľmi kvalitného displeja a krásnych fotografií produkovaných fotoaparátmi. Medzi pozitívami sa ale tiež veľmi často objavuje nízka obstarávacia cena. Žiadne validné negatíva sme nedohľadali. Tie dostupné spomínajú napríklad to, že je displej veľký, alebo kritizujú USB-C konektor, a to sú veci, s ktorými sa nie je možné stotožniť.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Nás na modeli Galaxy S20 FE teší najmä kvalita fotoaparátu. Telefón je na tom skrátka s ohľadom na cenu nadštandardne dobre. Poteší ale aj 120-hertzový AMOLED displej s vysokým rozlíšením, solídnou svietivosťou a korektnými farbami. Navyše nechýba podpora bezdrôtového nabíjania, ktoré v tejto cenovej relácii nie je úplne štandardné. Vysoký výkon netreba spomínať, ten je už štandardom.

Bohužiaľ s nižšou cenou prichádzajú aj nejaké tie kompromisy. Chrbát telefónu je vyrobený z plastu, čo síce s ohľadom na marketing výrobcu chápeme, rozhodne sa ale nejedná o niečo, z čoho by sme jasali. Slot pre pamäťovú kartu je zdieľaný so slotom pre druhú SIM kartu, môže tak dôjsť na ťažké rozhodnutie. Telefón sa pripojí k mobilnému internetu pomocou technológie LTE, pripojenie štandardu 5G nie je k dispozícii. To ale už zásadný problém nie je, pretože sa zariadenie vyrába aj v drahšom variante s podporou 5G.

Záverečné zhrnutie

Samsung Galaxy S20 FE je typickým modelom fanúšikovskej edície. V celom rade parametrov ponúka to isté čo plnotučná „es-dvadsiatka“, na druhú stranu sa objavuje niekoľko kompromisov, aby mohla byť cena prijateľnejšia. Ak hľadáte zariadenie, ktoré vám poskytne prémiové parametre, a to najmä v zmysle kvality fotografií, ale nechcete minúť príliš, tento telefón vás nesklame. Najnáročnejší používatelia si ale potrpia na to najlepšie, preto sme recenzovali aj model Samsung Galaxy S21 Ultra, ktorý poskytne všetko, čo moderné technológie v čase jeho vydania ponúkali.

450 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy S20 FE G780G 6GB/128GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Samsung Galaxy S20 FE G780G 6GB/128GB

Samsung Galaxy S20 FE G780G 6GB/128GB

450 € Orientačná cena