Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM

Tiež nás zaujalo v kategorii Mobilné telefóny Samsung

Klady

  • Vysoký výkon
  • Veľmi kvalitný fotoaparát
  • Veľmi kvalitný displej

Zápory

  • Vyššia cena
  • Chýbajúci 3,5 mm Jack
  • Iba 128GB úložisko
1 100 € Orientačná cena

Základné parametre

Vlajkovou loďou spoločnosti Samsung je v októbri 2020 model Galaxy S20 Ultra 5G a spĺňa všetko, čo môžete od zariadenia v tejto cenovej kategórii očakávať. Nechýba veľmi vysoký výkon a kvalita fotografií, ale svoje vysoké hodnotenie dosiahol aj vďaka svojim funkciám. Jednotlivé parametre, výhody a nevýhody uvedeného modelu popisujeme na nasledujúcich riadkoch.

Sklenený chrbát a štýlový nenápadný kovový rámček dávajú telefónu nielen zaujímavý dizajn, ale aj veľkú plochu obrazovky v pomere k celkovej ploche prednej strany a tiež možnosť bezdrôtového nabíjania. Samozrejme, že na sklenenom chrbáte budú ľahko vidieť odtlačky prstov, jedná sa však o daň za luxusné prevedenie. Konštrukčne je telefón schopný odolávať vode podľa definície stupňa krytia IP68, možno ho teda po obmedzenú dobu ponoriť do vody. Obrazovka dosahuje nadštandardné rozmery 6,9 palcov, pričom je však osadená AMOLED displejom s rozlíšením 3 200 x 1 440 pixelov. Vďaka tomu má obraz jemnosť 511 pixelov na palec, veľmi nadštandardnú hodnotu aj v tejto cenovej hladine. Nie je teda v ľudských silách voľným okom rozoznať jeden pixel od druhého a tak je obraz úplne hladký. Technológia AMOLED zaisťuje pomerne presnú reprodukciu farieb a výborný kontrastný pomer. Kvôli veľkej uhlopriečke disponuje zariadenie aj veľkou kapacitou batérie, teda 5000 mAh. Vďaka rýchlemu nabíjaniu bude doplnenie aj takto objemnej batérie veľmi rýchle. Samozrejmosťou radu S je bezdrôtové nabíjanie, ale k dispozícii je aj možnosť reverzného nabíjania. Svoje bezdrôtové slúchadlá podporujúce bezdrôtové nabíjanie tak budete môcť v prípade núdze dobíjať pomocou mobilu. Výdrž batérie sa pohybuje podľa využitia v rozmedzí jedného až dvoch dní.

Výkon a systém

Výkon je dodávaný osemjadrovým procesorom Exynos 990, ktorý je tým najvýkonnejším, čo v súčasnej dobe (október 2020) dokáže Samsung ponúknuť. Procesor pracuje na takte 2,75 GHz a spoločne s 12 GB operačnej pamäte dodáva dostatok hrubej sily pre akékoľvek využitie. V hodnotení webu AnTuTu obdržal telefón 518 100 bodov, čo ho radí medzi najvýkonnejšie na Slovensku dostupné mobily. Komponenty koordinuje systém Android 10, teda v roku 2020 najnovší variant. Ten zaisťuje plynulý chod bez zásekov a iných problémov.

Úložný priestor pozostáva zo 128 GB, čo v danej cenovej relácii v kombinácii s vysokým rozlíšením fotoaparátu nie je až tak veľa, je tu však možnosť rozšíriť pamäť až o 1000 GB pomocou SD karty. Konektor pre slúchadlá chýba, vďaka najnovšej verzii Bluetooth 5.0 bude ale bezdrôtové pripojenie kvalitné. K internetu je mimo siete LTE umožnené pripojenie aj rýchlou technológiou 5G, ktorá umožňuje násobne rýchlejšie sťahovanie a odosielanie dát, než práve LTE. Je dôležité však spomenúť, že v roku 2020 sa 5G sieť v SR začala iba rozvíjať a je dostupná len vo väčších mestách. O navigáciu sa starajú systémy GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou, určenie polohy funguje veľmi presne a rýchlo.

Fotoaparát nie je možné označiť inak, než ako výnimočne spracovaný. V októbri 2020 bol tým najlepším, čo náš trh ponúkal. Vo svete sú síce dostupné aj lepšie hodnotené modely, tie však na slovenský trh nedorazili. Fotenie umožňuje štvorica fotoaparátov, pričom hlavný z nich má rozlíšenie 108 MPx, ktoré zaisťuje jeden z najväčších fotosenzorov, ktoré boli kedy do mobilu umiestnené. Sú to práve veľkosť senzora a kvalita optiky, ktoré hrajú pre kvalitu fotografie najväčšiu rolu, vysoké rozlíšenie je teda skôr čerešničkou na torte. Zaujímavá je aj možnosť natáčania videa v 8K rozlíšení.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 10

Procesor

Exynos 990

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,75

Operačná pamäť RAM (GB)

12

Výkon podľa AnTuTu

518 100

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

937

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

2 703

Veľkosť úložiska (GB)

128

Slot pre SD kartu

Áno, samostatný

Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,9

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja

3 200 x 1 440

Jemnosť hlavného displeja

511

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

108

Počet zadných fotoaparátov

4

Kapacita akumulátora (mAh)

5 000

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

45

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

15

Krytie proti vode a prachu

IP68

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Šírka (mm)

76

Výška (mm)

166,9

Hrúbka (mm)

8,8

Hmotnosť (g)

222

Záver

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G je tým najlepším, čo aktuálne slovenský trh inteligentných telefónov so systémom Android ponúka. Existujú samozrejme možnosti ohybných telefónov, ktoré získavajú benefit väčšej plochy obrazovky, naopak sú však väčšie a ťažšie a parametrovo sa neodlišujú. Nie sú preto voľbou pre každého. Model Galaxy S20 Ultra ponúka extrémny výkon, špičkovú kvalitu obrazovky a prémiové funkcie. Vďaka veľmi vysoko hodnotenému fotoaparátu sme ho zaradili aj do výberu Fotomobilov. Pozitív je celé spektrum, negatíva sa hľadajú len ťažko. Samozrejme príliš pozitívne nepôsobí vysoká obstarávacia cena, tá je však v porovnaní s podobne vybaveným iPhonom 12 Pro Max výrazne prívetivejšia. Bohužiaľ chýba konektor jack 3,5 mm pre slúchadlá, avšak tento nedostatok je v najvyšších cenových kategóriách bežný a je podmienený vodotesnou konštrukciou. Telefón naplní túžby nielen tých najnáročnejších zákazníkov, ale aj milovníkov natáčania videí a fotenia fotografií. Vďaka kvalitnému displeju nesklame ani pri vysokých požiadavkách na multimediálnu zábavu. Výkonný procesor dovoľuje hranie tých najnáročnejších hier, čo potvrdzujú aj spokojní majitelia v užívateľských recenziách. Ak sa chcete zamerať práve na hranie hier, pozrite sa na špecializovaný model Asus ROG Phone 3 Strix Edition.

1 100 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G G988B 12GB/128GB Dual SIM

1 100 € Orientačná cena