Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/256GB

Klady a zápory

Klady

  • Veľmi vysoký výkon
  • Periskopický fotoaparát
  • Veľmi kvalitný displej

Zápory

  • Vysoká cena
  • Chýbajúci 3,5 mm Jack
  • Extrémne veľký displej
1 100 € Orientačná cena

Základné parametre

Na začiatku roku 2021 predstavila spoločnosť Samsung svoju novú vlajkovú loď, model Samsung Galaxy S21 Ultra 5G. Telefón nestráca na výkone, kvalite fotoaparátu ani konštrukčnom prevedení. Celkovo ho možno hodnotiť ako veľmi vydarený model určený pre tých najnáročnejších užívateľov, nech už sú ich požiadavky akékoľvek.

Chrbát telefónu je tvorený z odolného skla, rovnako ako v minulej generácii tohto modelu. Naproti tomu sa vylepšení dočkal design podesty šošoviek fotoaparátov. Celkovo pôsobí telefón veľmi elegantným dojmom. Hodnotenie IP68 naznačuje odolnosť voči prachu a vode. Displej je o desatinu palca menší, než v prípade verzie S20 Ultra, pričom využíva rovnaké rozlíšenie aj AMOLED technológie. Kapacita batérie 5 000 mAh ponúkne dostatok výdrže na celodenné náročné využitie. Batériu je možné dopĺňať ako bezdrôtovo, tak aj pomocou USB-C kábla s funkciou rýchleho nabíjania.

Majiteľov bezdrôtových slúchadiel so schopnosťou bezdrôtového nabíjania poteší možnosť reverzného nabíjania. Ak priložíte slúchadlá, ktoré toto vylepšenie podporujú, k sklenenému chrbtu telefónu, môžete im doplniť energiu pomocou batérie vášho inteligentného zariadenia. Telefón je vybavený modulmi navigačných systémov podporujúce príjem signálu z družíc GPS, GLONASS, Galileo a BeiDou.

Výkon a systém

Nový osemjadrový procesor Exynos 2100 patril v čase písania tejto recenzie (marec 2021) k tým vôbec najvýkonnejším, ktoré výrobcovia do inteligentných telefónov umiestňovali. Vďaka 5 nanometrovej technológii sa Samsungu podarilo pomerne výrazne zvýšiť výkon v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. Telefón si tak hravo poradí aj s tými najnáročnejšími výpočtovými operáciami, vrátane hrania hier. Ostatne web AnTuTu hodnotí telefón 653 200 bodmi, čo znamená oproti predchodcovi tohto zariadenia nárast výkonu o 25%. Celkom 12 GB operačnej pamäte RAM potom zaistí plynulý chod aj veľkého množstva aplikácií.

Do nášho výberu sme zaradili model s 256 GB úložného priestoru. Ide o strednú cestu, ktorá bude vyhovovať najväčšiemu percentu užívateľov. Pokiaľ sa však vyžívate v natáčaní videí či veľmi často fotíte, oceníte úložisko väčšie. V prípade, že v budúcnosti zistíte, že vám úložný priestor nestačí, môžete využiť slot pre SD kartu s možnosťou rozšírenia až o 1 000 GB. Slot je však zdieľaný so slotom pre druhú SIM kartu, budete teda nútení si vybrať, či chcete využívať druhý slot pre SIM alebo SD kartu. Podpora 5G siete umožní to najrýchlejšie pripojenie k internetu.

Fotoaparát dosahuje výnimočných kvalít. Samsung Galaxy S20 Ultra obdržal v hodnotení webu DXOMARK 126 bodov za hlavný foťák, model S21 Ultra nebol v čase písania tejto recenzie ešte bodovo hodnotený. Podľa predbežných recenzií DXOMARK a informácií výrobcu aj užívateľov je však fotoaparát zase o kúsok lepší. Zatiaľ čo hlavná šošovka zostala rovnaká, na telefóne nájdete hneď dvojicu telefoto šošoviek. Jedna má ohniskovú vzdialenosť 70 mm a o 50% väčšiu plochu senzora, druhá disponuje ohniskovou vzdialenosťou 240 mm. Väčšia ohnisková vzdialenosť znamená väčšie priblíženie. Nechýba podpora 8K/30 FPS a 4K/60 FPS videa.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Hmotnosť (g)

227

Operačný systém

Android 11

Procesor

Exynos 2100

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,91

Operačná pamäť RAM (GB)

12

Výkon podľa AnTuTu

653 200

Veľkosť úložiska (GB)

256

Slot pre SD kartu

Áno, zdieľaný

Uhlopriečka (v palcoch ")

6,8

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie displeja

3 200 x 1 440

Jemnosť displeja

516

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

108

Počet fotoaparátov

4

Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

123

Kapacita akumulátora

5 000

Rýchlonabíjanie

Áno

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Krytie proti vode a prachu

IP68

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

SOS tlačidlo

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Záver

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je modelom určeným pre tých najnáročnejších užívateľov. Ponúka kombináciu veľmi vysokého výkonu, perfektného dielenského spracovania, výborných výsledkov pri fotení a natáčaní, ale aj kvalitné podanie displeja. Oproti predchádzajúcej generácii došlo k znateľnému zlepšeniu vo všetkých smeroch. Nechýba podpora bezdrôtového nabíjania, NFC ani 5G internet. V prípade záujmu o rozšírenie pamäte SD kartou budete nútení obetovať jeden slot pre SIM kartu. Už tradične chýba konektor Jack 3,5 mm a cena je veľmi vysoká. Pokiaľ vás zaujíma skôr operačný systém iOS, skúste sa pozrieť na našu recenziu vlajkovej lode spoločnosti Apple, teda iPhone 12 Pro Max.

1 100 € Orientačná cena
Autor: Odborná redakcia | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/256GB

Diskusia a poradňa

Spýtajte sa na čokoľvek, čo vás zaujíma, a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Môžete tiež poradiť ostatným, alebo sa podeliť o svoju skúsenosť.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/256GB

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G G998B 12GB/256GB

1 100 € Orientačná cena