Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy S22 Ultra 12GB/256GB

Výhodný obor v kategorii Mobilné telefóny Samsung

Klady

  • Vysoká svietivosť a kvalita displeja
  • Stylus S-Pen v tele
  • Výborný periskopický fotoaparát

Zápory

  • Vysoká obstarávacia cena
  • Výdrž batérie o niečo kratšia ako S21 Ultra
  • Telefón sa trochu horšie drží kvôli hranám
1 100 € Orientačná cena

Základné parametre

V prvom kvartáli roku 2022 stihol Samsung vydať svoju novú vlajkovú loď, teda Samsung Galaxy S22 Ultra a väčšinu užívateľov aj expertov prekvapil. Nový najlepší juhokórejský telefón totiž spája pôvodný rad S a Note do jedného produktu.

Zariadenie vyhovie všetkým náročným užívateľom, celkovo sa jedná o veľmi podarený kúsok techniky. A to či už po stránke kvality, fotoaparátov alebo výkonu. Telefón sme osobne otestovali, priebeh porovnania s modelom Google Pixel 6 Pro nájdete vo videu. Výsledky testu si podrobnejšie popíšeme nižšie.

Výkon a systém

Samsung Galaxy S22 Ultra sa na trh dostal v dvoch prevedeniach, čo sa procesora týka. Zatiaľ čo v USA kúpite toto zariadenie s procesorom Snapdragon 8 Gen 1, Európa dostala opäť Exynos. Na rozdiel od predchádzajúcich generácií to ale úplne nevadí, pretože sa dočkáte porovnateľných funkcií aj výkonu. Malé rozdiely panujú v postprodukcii fotografií a videí, kedy si Snapdragon vedie lepšie cez deň, Exynos zase v noci. Ale odlišnosti sú zanedbateľné.

Osadený osemjadrový procesor Exynos 2200 patril v čase písania tejto recenzie (máj 2022) k tým vôbec najvýkonnejším, ktoré výrobcovia do inteligentných telefónov umiestňovali. Vďaka 5-nanometrovej technológii sa Samsungu podarilo pomerne výrazne zvýšiť výkon v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami. Telefón si tak hravo poradí aj s tými najnáročnejšími výpočtovými operáciami, vrátane hrania hier. Celkom 12 GB operačnej pamäte RAM potom zaistí plynulý chod aj veľkého množstva aplikácií. Procesor sme otestovali v 3 najdôležitejších záťažových testoch. Všetky testy sme vykonávali v studenom stave, bez zahriatej batérie a konštrukcie.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Exynos 2200

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,80

Operačná pamäť RAM (GB)

12

Výkon podľa AnTuTu

916 357

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 151

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

3 544

Veľkosť úložiska (GB)

256

Záťažový test Geekbench 5

V teste Geekbench 5.4.4, ktorý je najpoužívanejším testom pre hodnotenie hrubého výkonu procesorov mobilných zariadení, telefón dostal 1 174 bodov za jednojadrový a 3 628 bodov za mnohojadrový výkon. Pre predstavu sme nižšie uviedli hodnoty, ktoré namerali iní používatelia pre ďalšie vlajkové lode výrobcov.

Model telefónu Procesor Jednojadrový výkon

(Geekbench 5)

Mnohojadrový výkon

(Geekbench 5)

iPhone 13 Pro A15 1 703 4 659
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 270 4 169
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 1 259 4 189
Samsung Galaxy S22 Ultra Exynos 2200 1 174 (namerané) 3 628 (namerané)
Google Pixel 6 Pro Tensor 1 037 (namerané) 2 783 (namerané)

Samsung Galaxy S22 Ultra teda čo sa týka výpočtového výkonu nepatrí medzi najsilnejšie telefóny, jeho výkon je ale aj napriek tomu veľmi vysoký a limitovať by nemal ani najnáročnejších užívateľov. Je dôležité tiež podotknúť, že Geekbench meria skôr hrubý výpočtový výkon, než že by definoval, aký dobrý bude váš zážitok pri ovládaní zariadenia. Hodnoty sa premietnu teda skôr do rýchlosti exportu videa pri jeho editácii, načítaní aplikácií a podobných činností.

Záťažový test 3DMark

Tento benchmark patrí medzi tie, ktoré sa zameriavajú primárne na hráčov. Výsledná hodnota pomerne dobre reflektuje, nakoľko je telefón či počítač schopný doručiť užívateľovi nerušený a plynulý herný zážitok.

Model telefónu Procesor Výkon

(3DMark Wild Life)

iPhone 13 Pro Apple Bionic A15 9 572
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 560
Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 9 380
Samsung Galaxy S22 Ultra Exynos 2200 7 823 (namerané)
Google Pixel 6 Pro Tensor 6 511 (namerané)

Ako je z tabuľky úplne zrejmé, Samsung svojim modelom S22 Ultra nijako zvlášť necieli na hráčov. Variant so Snapdragonom 8 Gen 1 dosahuje podľa testov hodnotu len o málo vyššiu, než akú sme namerali my. Pokiaľ je vašou primárnou požiadavkou hranie hier, určite vyberajte medzi inými modelmi.

Záťažový test AnTuTu

Posledným z najrozšírenejších testov je test AnTuTu. V tom si tradične vedú telefóny s Androidom lepšie ako produkty spoločnosti Apple, na vine je ale skôr optimalizácia pre tento konkrétny záťažový test ako reálne porovnanie. Do tabuľky nižšie preto zámerne iPhone 13 Pro ani neuvádzame. AnTuTu testuje reálne využitie telefónu, od výpočtového výkonu cez ten herný, rýchlosť načítania QR kódov, rolovanie obrazovky a mnoho ďalších krokov. Z týchto testov tvorí výsledné bodové hodnotenie.

Model telefónu Procesor Výkon

(AnTuTu)

Xiaomi 12 Pro Snapdragon 8 Gen 1 985 200
Samsung Galaxy S22 Ultra Exynos 2200 916 357 (namerané)
Oneplus 10 Pro Snapdragon 8 Gen 1 856 630
Google Pixel 6 Pro Tensor 645 410 (namerané)

Ako je z tabuľky vidieť, celkový užívateľský zážitok pri bežných činnostiach bude v podstate rovnaký, či už si vyberiete Xiaomi 12 Pro, Oneplus 10 Pro alebo Samsung Galaxy S22 Ultra. Zariadenie si v tomto teste viedlo na výbornú a posun pri vývoji vlastných Samsung čipov Exynos je na prvý pohľad viditeľný. Počítajte ale s tým, že pokiaľ vložíte telefón do obalu, vplyvom prehrievania bude výkon podstatne nižší, a to až rádovo v desiatkach percent. To platí pre všetky vlajkové lode výrobcov.

Displej

Uhlopriečka telefónu sa oproti jeho predchodcovi nijako nelíši. Displej tvorí nadštandardne kvalitný AMOLED panel s rozmerom 6,8 palcov a vysokým rozlíšením 3 088 x 1 440 pixelov. Čo sa zmenilo, je ale obnovovacia frekvencia. Tá má síce pôvodných 120 hertz, novo je však variabilná a v závislosti na tom, čo práve robíte, sa môže na účely zníženia spotreby batérie znížiť až na iba 1 snímku za sekundu. Svietivosť navyše dosahuje neuveriteľných 1 750 nitov. Takú hodnotu môžete považovať za úplne dostatočnú na to, aby bola obrazovka perfektne čitateľná aj na priamom slnečnom svetle.

Obrazovku chráni v čase písania tejto recenzie (máj 2022) najmodernejšie odolné sklo Gorilla Glass Victus+ a podľa testov iných odborníkov je úplne odolné poškriabaniu bežnými predmetmi (kľúče, mince a podobne). A to je dôležité, pretože ochranná fólia na zahnutom displeji nie je úplne najlepším riešením. Najmä pri používaní gest by ste na jej hranu stále narážali palcom. Čítanie odtlačkov prstov funguje takmer instantne, jedná sa o ďalší z väčších posunov dopredu.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,8

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja (px)

3 088 x 1 440

Jemnosť hlavného displeja

500

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 750

Odolné sklo

Gorilla Glass Victus+

Fotoaparáty

Ako každý rok, aj tento rok (2022) sa dočkali posunu osadené fotoaparáty. Aj keď po stránke papierových parametrov to vyzerá, že výrobca iba prehodil snímače periskopického fotoaparátu a teleobjektívu, výsledné fotky sú lepšie naprieč všetkými snímačmi. Zariadeniu sa darilo generovať kvalitné fotografie cez deň aj v noci, najmä v prípade hlavného a širokého objektívu.

Oba zoomovacie fotoaparáty už vytvárali skôr priemerné nočné snímky, rozhodne ďaleko od fotiek z iPhone 13 Pro. Podľa DXOMARK obdržal tento model 131 bodov, existujú teda lepšie fotomobily, ale S22 Ultra poteší aj veľmi náročných užívateľov.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

131

Počet zadných fotoaparátov

4

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

108

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,33

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

10

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

40

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

8K 24fps

Zadné fotoaparáty

Telefón je vybavený hlavným snímačom s rozlíšením 108 megapixelov, svetelnosťou f/1,80 a snímačom veľkosti 1/1,33″. Fotky sú ostré, majú dostatočnú hĺbku a farby pôsobia naturálne. To platí pre všetky osadené snímače. Ultraširoký snímač dostal rozlíšenie 12 megapixelov a snímač s rozmermi 1/2,55″. Periskopický snímač s 10-násobným zoomom pracuje s rozlíšením 10 megapixelov, klasický teleobjektív má rozlíšenie rovnaké, ale objekt priblíži 3x.

Portrétny mód fungoval dobre, nezaznamenali sme žiadne väčšie chyby v rozlíšení toho, čo má kamera rozmazať a čo nie. Samostatnou kategóriou je natáčanie videa. Za veľké pozitívum považujeme možnosť natáčať v 4K rozlíšení pri 60 snímkach za sekundu alebo 8K a 24 snímkach na všetkých zadných kamerách. Zaujímavý je takzvaný Režim režiséra, ktorý vám umožní náhľad na scénu cez všetky objektívy súčasne, pričom medzi nimi môžete v priebehu natáčania stále rovnakého videa ľubovoľne prepínať. Výsledné snímky z fotoaparátu za šera vo večerných hodinách môžete porovnať sami nižšie. Všetky snímky sú bez úprav, so zníženým rozlíšením a kompresiou.

Predný fotoaparát (selfie kamera)

Tiež na prednej strane zostáva papierovo v podstate všetko pri starom. Telefónu sa ale darí snímať kvalitné selfies s dobrou úrovňou separácie pozadia. Rozlíšenie snímača o veľkosti 1/2,82 palca je 40 megapixelov. Kamera slúži okrem fotenia aj na odomykanie tvárou. Tej sa darí tvár rozoznať aj v horších svetelných podmienkach. Nočné fotky sú solídne, ale na trhu sú na tieto účely aj lepšie varianty. Pri natáčaní vlogu môžete počítať s kvalitou 4K/60 FPS.

Konštrukcia a funkcie

Do leštených kovových rámčekov vložil výrobca sklenený chrbát s najnovším Gorilla Glass Victus+. A hneď od prvých testerov, ktorým sa telefón do ruky dostal, zaznievali pomerne rozporuplné reakcie. Na dotyk sa totiž ani nechce veriť, že je chrbát skutočne zo skla. Povrch je matný a zvuk na poklep podobný plastu, napriek tomu sa o sklo skutočne jedná. Konštrukcia čerpá z radu Note a je hranatá.

Rovnako ako pri predchádzajúcom modeli S21 Ultra sa môžete spoľahnúť na odolnosť voči vode a prachu na úrovni certifikácie IP68. Telefón odolá ponoreniu maximálne meter a pol hlboko po dobu 30 minút. Displej má rovnakú uhlopriečku ako predchádzajúci model, ale novo je ľahko zahnutý do strán. Zaguľatená konštrukcia v kombinácii s hladkým chrbtom telefónu bohužiaľ trochu kĺže v ruke.

Testovaný model disponuje 256 GB úložného priestoru, čo postačí aj náročným používateľom, ktorí veľmi často fotia. Bohužiaľ tu ale chýba slot na pamäťovú kartu. Pokiaľ je vašou obľubou natáčanie videí, odporúčame voliť skôr väčšie úložisko. Podpora 5G internetovej siete zaistí extrémne rýchle sťahovanie aj nahrávanie dát, pokiaľ máte u svojho operátora zhotovenú patričnú tarifu.

Parameter Tento produkt
Slot na SD kartu

Áno, zdieľaný

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

45

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

15

Kapacita akumulátora (mAh)

5 000

Krytie proti vode a prachu

IP68

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

228

Šírka (mm)

77,9

Výška (mm)

163,3

Hrúbka (mm)

8,9

Konektivita, batéria a nabíjanie

Samsung Galaxy S22 Ultra dostal jediný konektor, a tým je moderný USB-C. Zdierku pre pripojenie slúchadiel by ste hľadali márne. SIM kartu vložíte do jediného fyzického slotu, ale využiť môžete aj možnosti eSIM karty. Ako sme už predostreli vyššie, telefón v sebe spája aj rad Note. Dočkáte sa obľúbeného stylusu S-Pen, ktorý funguje lepšie, než fungoval kedykoľvek predtým. Oneskorenie tvorí iba 2,8 milisekundy, písanie po displeji pôsobí ako fixkou na papier. Žiadne omeškanie medzi pohybom a zobrazením na displeji nezaznamenáte.

Vývojári sa opäť rozhodli pre batériu s kapacitou 5 000 mAh, na tom sa nič nemení. Zmenu ale čakajte v rýchlosti nabíjania. Model S22 Ultra sa dokáže dopĺňať príkonom až 45 wattov pomocou kábla, bezdrôtovo potom maximálne 15 wattov. Bez ťažkostí pritom zvládne celý deň náročného využitia. Počítajte však s tým, že nabíjačku v balení nenájdete. Cena originálnej nabíjačky pritom nie je najnižšia. Samozrejmosťou je podpora všetkých štandardných navigačných systémov.

Názory používateľov a ďalších expertov

Len ťažko sa hľadajú negatíva medzi hodnoteniami používateľov. Prevažná väčšina užívateľov je s telefónom plne spokojná a medzi najdôležitejšie prínosy radí vysoko kvalitný stylus S-Pen v tele, vysokú svietivosť displeja a tiež krásne fotky. Nie všetci sa ale s eko-prístupom zžili a nabíjačka v balení im chýba. A niet divu, originálna nabíjačka Samsungu s podporou 45 wattového nabíjania je pomerne drahá.

Experti vo svojich recenziách oceňujú produkt najmä pre jeho perfektný displej, ktorý sa pýši svietivosťou až 1 750 nitov. To v čase vydania telefónu nemalo na trhu obdoby. Kladne hodnotia aj 10x rýchlejší S-Pen s oneskorením 2,8 milisekundy a vyššou rýchlosťou nabíjania. Bohužiaľ sa nijako nezlepšila výdrž batérie a pri testoch zistili, že je o trochu kratšia ako v prípade predchádzajúceho modelu S21 Ultra. Základný variant so 128GB úložiskom dostal na rozdiel od predchádzajúcich 12 iba 8 GB RAM.

Hlavné klady a zápory

Z nášho pohľadu pokladáme za hlavné prednosti modelu Samsung Galaxy S22 Ultra jeho vysoko kvalitný a svietivý displej. Ten je podľa našich testov dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Novo osadený stylus S-Pen v tele rozširuje možnosti o ručné písanie zápiskov, revízie dokumentov aj ovládanie kamery bezdrôtovo pomocou gest. Periskopický fotoaparát sa dočkal o poznanie lepšej stabilizácie, fotiť sa s ním tak dá bez problémov aj mimo statív.

Porovnanie s alternatívami

Existuje celý rad konkurenčných modelov, ktoré sú v niektorých parametroch lepšie, na druhú stranu im oproti recenzovanému modelu niečo chýba. Veľmi zaujímavou alternatívou je Apple iPhone 13 Pro, ktorý zaobstaráte za porovnateľnú cenu. Výhody takejto kúpy by potom spočívali v lepšie odladenom operačnom systéme iOS, ktorý je však na druhú stranu oveľa uzavretejší, a tiež vyššej kvalite fotiek a videí. Zatiaľ čo fotky budú ešte porovnateľné, s videami to vie iPhone skrátka lepšie.

Displej modelu Samsung Galaxy S22 Ultra má však vyššiu svietivosť, zaistí teda lepšiu čitateľnosť za slnečného dňa. Telefón navyše ponúka S-Pen v tele, ktorého sa pri iPhone 13 Pro skrátka nedočkáte. Periskopický fotoaparát je tiež odlišnosťou, pokiaľ chcete mať možnosť fotiť vzdialené objekty, je Samsung jasnou voľbou.

Model iPhone 13 Pro vynahradí chýbajúci periskop osadením LiDAR snímača. Ten umožňuje 3D skenovanie objektov a využijete ho aj na účely rozšírenej reality. Odomykanie tvárí cez FaceID funguje o kus lepšie ako u Samsungu a telefón sa lepšie drží. Jedným z väčších benefitov je podstatne dlhšia výdrž batérie. Pokiaľ medzi týmito dvoma telefónmi budete vyberať, bude záležať iba na vašich preferenciách. Oba modely ponúkajú prémiové prevedenie aj funkcie, každý však disponuje inými benefitmi.

Záver

Najnovší (máj 2022) model Samsung S22 Ultra v sebe spája výhody bývalého radu Note a radu Galaxy. Okrem prémiovej kvality fotoaparátu sa teda dočkáte výborného stylusu S-Pen priamo v tele, hranatého a úplne nadštandardného displeja a série zdatných fotoaparátov. Pokiaľ vám záleží na možnostiach zoomovania, radi používate pri práci na mobile stylus alebo skrátka chcete všestranne vybavený inteligentný telefón s operačným systémom Android, model Galaxy S22 Ultra vás poteší.

Ak ale cielite skôr na operačný systém iOS, preferujete natáčanie pred širokými možnosťami ovplyvnenia kompozície a vyžadujete čo najdlhšiu výdrž batérie, zamerajte sa napríklad na o niečo lacnejší iPhone 13 Pro.

1 100 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy S22 Ultra 12GB/256GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy S22 Ultra 12GB/256GB

Samsung Galaxy S22 Ultra 12GB/256GB

1 100 € Orientačná cena