Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy Z Flip3 5G 8GB/256GB

Tiež nás zaujalo v kategorii Mobilné telefóny Samsung

Klady

  • Veľmi kompaktné "véčko"
  • Veľmi vysoký výkon
  • Razantne znížená cena

Zápory

  • Foťák bez zlepšenia
  • Bez izolácie proti prachu
  • Slabšia výdrž batérie
700 € Orientačná cena

Základné parametre

Samsung Galaxy Z Flip3 je už treťou iteráciou skladacích modelov kórejského výrobcu. Tento rad cieli vo svojej podstate na kompaktnosť, na rozdiel od radu Fold. Do rúk dostanete klasické „véčko“, avšak s dotykovým displejom. Telefón sa dočkal oproti predchádzajúcim generáciám solídnych vylepšení, niektoré parametre sa naopak veľmi neposunuli.

Rovnako ako pri prvej generácii zachoval výrobca batériu s kapacitou 3 300 mAh. Ide jednoznačne o jednu z najväčších slabín tohto smartfónu, pokiaľ na telefóne trávite cez deň veľa času, očakávajte, že ho budete v priebehu dňa nútení dobíjať. Batériu možno našťastie doplniť aj bezdrôtovo, neduh menšej výdrže vás tak bude trápiť skôr na cestách.

Telefón je možné nabíjať 15 wattovou nabíjačkou, ktorú výrobca označuje za „rýchlu“. Bezdrôtové nabíjanie využíva maximálne 10 wattov.

Výkon, konštrukcia a systém

Jedného z najväčších posunov sa dočkal výkon. Zariadenie disponuje vysoko výkonným osemjadrovým procesorom Snapdragon 888. Najväčšie z jadier pracuje na frekvencii 2,84 GHz, čo je síce číslo nižšie ako v minulosti, ale frekvencia je iba jedným z parametrov, ktoré ovplyvňujú celkový výkon. Ten napokon preukazujú výsledky v záťažovom teste AnTuTu. Flip3 obdržal 698 300 bodov, čím sa vo svojej cenovej hladine drží priemeru.

Výrobca sľubuje výrazne vylepšenú odolnosť zariadenia. Túto tézu podporuje definícia odolnosti IPX8. To znamená, že telefón odolá ponoreniu do vody. Na druhej strane chýba definícia krytia proti prachu, voda s blatom by tak mohla spôsobiť problémy. Hlavný displej je pokrytý ultratenkou vrstvou skla, je tak odolnejší voči poškriabaniu. Kĺb by mal vydržať až 200 000 zložení.

Operačný systém Android 11 patril v čase písania tejto recenzie (september 2021) medzi najnovšie verzie. S nadstavbou UI 3.1 sa postará o plynulý a veľmi príjemný zážitok z užívania.

Displej a fotoaparát

Displej sám sa dočkal tiež pomerne výrazných vylepšení. Keď pominieme vyššie spomínanú zvýšenú odolnosť, užívateľa poteší adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz. Prechádzanie medzi aplikáciami, ale aj ich využívanie je výrazne plynulejšie, než v minulosti. Uhlopriečku 6,7 palcov tvorí AMOLED panel s výborným spracovaním farieb. Rozlíšenie 2 636 x 1 080 pixelov potom zodpovedá predchádzajúcim modelom.

Výrobca prikročil k zlepšeniu druhého displeja. Ten nájdete na chrbte telefónu. Obrazovka sa rozkladá na uhlopriečke 1,9 palca, teda o 0,8 palca väčšej, než v minulosti. Umožní náhľad fotografie pri fotení selfie hlavným snímačom, ale aj zobrazenie času.

Fotoaparát sa bohužiaľ žiadnych zásadných vylepšení nedočkal. Stále sú k dispozícii dva zadné fotoaparáty, oba s rozlíšením 12 MPx. Hlavný z nich využíva šošovku so svetelnosťou f/1,8. To sa dá v dnešnej dobe považovať za dosť prekvapivú voľbu. Vlajkové lode ostatných výrobcov majú svetelnosti lepšie, aby ich produkty fotili lepšie aj v zlých svetelných podmienkach.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 888

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,84

Operačná pamäť RAM (GB)

8

Výkon podľa AnTuTu

698 300

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 117

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

3 693

Veľkosť úložiska (GB)

256

Slot pre SD kartu

Nie

Uhlopriečka (v palcoch ")

6,7

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie displeja

2 636 x 1 080

Jemnosť displeja

425

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

12

Počet zadných fotoaparátov

3

Kapacita akumulátora

4 500

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

15

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

10

Krytie proti vode a prachu

IPX8

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Šírka (mm)

72,2

Výška (mm)

86,4

Hrúbka (mm)

17,1

Hmotnosť (g)

183

Názory používateľov a ďalších expertov

Skladacie telefóny sú stále pomerne novou technológiou a svoje miesto na trhu si hľadajú. Z toho dôvodu je tiež užívateľských recenzií skôr menej. Tie, ktoré sú dohľadateľné, kvitujú výkon zariadenia a jeho skladnosť. Na druhú stranu komentáre k výdrži batérie nadšením nesršia.

Experti vo svojich recenziách označujú väčšinu parametrov tohto zariadenia slovami „celkom dobré“. Telefón je totiž vo svojej cenovej kategórii skutočne priemerný. Chvála však mieri najmä k pomerne veľkému displeju na chrbte telefónu. Ten umožní viac než len zobraziť čas a notifikácie. Pri fotení selfies v zloženom stave však obdržíte iba fotografie s pomerom strán 1:1 (štvorec).

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Kompaktnosť. Samsung s modelom Flip cieli práve na toto vylepšenie a poskytol používateľom možnosť kúpiť ďalšie zariadenie s veľkým displejom, ktoré je však po zložení rozmerovo nevýrazné. Na trhu je skladacích telefónov skutočne poskromne a väčšinou disponuje práve Samsung. Porovnávať tak rad Flip s radom Fold by nedávalo príliš zmysel.

Na druhú stranu môžeme porovnávať s inými telefónmi v rovnakej cenovej relácii bez skladacieho displeja. Tu sa stáva situácia pomerne zaujímavá. Oproti konkurenčným modelom totiž Flip nezaostáva až toľko, ako tomu bolo v minulosti. To môžeme pripísať najmä agresívnejšej cenovej politike, s ktorou Samsung aktuálne prichádza. Prvý model radu Flip mal odporúčanú cenu 1 600 €, model Flip 3 je však o 400 € lacnejší.

S ohľadom na túto skutočnosť je možné Samsungu odpustiť, že vývoj fotoaparátu stagnuje. Naopak až trochu prekvapí, akých zlepšení sa vlastne telefón dočkal s cenovkou o štvrtinu nižšiu.

Záverečné zhrnutie

Samsung Galaxy Flip 3 je pokračovateľom radu kompaktných skladacích telefónov. Výrobca oproti minulosti vylepšil najmä displeje, odolnosť, ale aj konštrukciu. Navyše zrezal zavádzaciu cenu o štvrtinu a do jadra zariadenia osadil jeden z najvýkonnejších procesorov na trhu (september 2021). Telefón poteší milovníkov moderných technológií a nadšencov, ktorí milujú originalitu. Zariadenie sa zmestí aj do malého vrecka a v príručnej kabelke miesto tiež nezaberie. Ak však cielite na väčšiu obrazovku a lepší fotoaparát a nevadí vám si priplatiť, pozrite sa na model Samsung Galaxy Z Fold 2.

700 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy Z Flip3 5G 8GB/256GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy Z Flip3 5G 8GB/256GB

Samsung Galaxy Z Flip3 5G 8GB/256GB

700 € Orientačná cena