Menu

Recenzia a porovnanie Samsung Galaxy Z Fold3 5G F926B 12GB/512GB

Tiež nás zaujalo v kategorii Mobilné telefóny Samsung

Klady

  • Spoľahlivé fotoaparáty
  • Skladacia konštrukcia s vodeodolnosťou IPX8
  • Adaptívna obnovovacia frekvencia až 120 Hz

Zápory

  • Stále naozaj vysoká cena
  • Selfie kamera schovaná pod displejom je šeredná
  • Chýba slot pre S-Pen
1 300 € Orientačná cena

Základné parametre

Samsung prináša už tretiu generáciu svojho ikonického skladacieho telefónu Samsung Galaxy Z Fold3 a s ním aj niekoľko zlepšení oproti predchádzajúcej generácii. Niektoré inovácie sú väčšie, najmä teda v prípade fotoaparátu, iných parametrov sa vývojári naopak skôr nedotkli. Ide o typickú vlajkovú loď s vysokým výkonom, kvalitným fotoaparátom, jedným z najlepších displejov a nadštandardnými funkciami.

Vysoká kvalita použitých materiálov je samozrejmosťou, rovnako ako v predošlej generácii tvorí chrbát telefónu a zadný displej najodolnejší variant skla Gorilla Glass Victus. Vďaka tomu pôsobí telefón nielen luxusným dojmom v ruke, ale je tiež vcelku odolný voči nejakému tomu pádu z menšej výšky. Nakoľko tomuto ale odolá pánt skladacej konštrukcie neodporúčame testovať. Pánt novo funguje už naozaj plynulo, bez zásekov, a umožňuje telefón certifikovať odolnosťou proti vode IPX8.

Výkon, konštrukcia a systém

Vnútri telefónu sa nachádza jeden z najvýkonnejších procesorov súčasnosti (január 2022), Qualcomm Snapdragon 888 (hovorovo sa tiež ujal ako „tripléjt“, teda tripple eight). So svojimi ôsmimi jadrami a maximálnym taktom 2,84 gigahertzov ho AnTuTu hodnotí 698 300 bodmi za výkon. Zariadenie si hravo poradí aj s tými najnáročnejšími hernými titulmi, strih videí prebieha rýchlo, rovnako ako ich rendering. V každom ohľade sa jedná o výkon, ktorý vás nemôže nijako limitovať.

Zhodne s predchádzajúcou generáciou bola zachovaná operačná pamäť 12 GB RAM. Pre našu recenziu sme volili model s 512 GB úložiskom, pretože slot pre pamäťovú kartu nie je k dispozícii a pri obstarávacej cene v rádoch vysokých stoviek eur alebo tisícok je dobré, aby úložisko nechýbalo. Samozrejmosťou je Android 12, pričom výrobca sľubuje podporu 3 roky od vydania. V budúcnosti by tak mal byť k dispozícii update na verzie Android 13 a 14.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 12

Procesor

Snapdragon 888

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,84

Operačná pamäť RAM (GB)

12

Výkon podľa AnTuTu

698 300

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 117

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

3 693

Veľkosť úložiska (GB)

512

Displej a fotoaparát

Na prvý pohľad môže displej pôsobiť rovnako, skutočnosť je ale trochu iná. Oproti predchádzajúcej generácii majú oba displeje prevedenie Dynamic AMOLED, podporujú dynamickú zmenu obnovovacej frekvencie, a to až do limitu 120 hertz. Dynamická frekvencia pomáha šetriť batériu, pokiaľ telefón napríklad odpozoruje, že prezeráte statický obsah, obnovovaciu frekvenciu zníži a predĺži tak výdrž batérie. Hlavná obrazovka má uhlopriečku 7,6 palcov a rozlíšenie 2 208 x 1 768 pixelov. Bohužiaľ je formát telefónu trochu zvláštny a aj po roztvorení je spodná hrana užšia. To trochu popiera ideu rozšírenia obrazu.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

7,6

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja

2 208 x 1 768

Jemnosť hlavného displeja

372

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 200

Odolné sklo

Nie

Fotoaparáty na chrbte tohto skladacieho mobilu sú celkom 3. Hlavný snímač disponuje rozlíšením 12 megapixelov a rozmermi 1/1,76 palca. Pri svetelnosti f/1,80 prinesie dobré výsledky ako za svetla, tak aj večer a v noci. Samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu a prisvetľovacia LED dióda. Modul fotoaparátu pôsobí dizajnovo naozaj pekne, pri držaní telefónu nijako nezavadzia. Šošovky si nebudete pri držaní zamazávať. Že je na tom telefón s fotoaparátmi dobre, preukazujú testy DXOMARKu. Predošlá generácia mala papierovo rovnaké fotoaparáty, ale dostala iba 109 bodov. Vďaka kvalitnejším snímačom má Fold3 bodov rovno 124. Tým sa radí medzi solídne, aj keď bohužiaľ nie najlepšie, fotomobily.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

124

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

12

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,80

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,76

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

12

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/2,40

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

12

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

10

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,20

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

4K 60fps

Snímač teleobjektívu a ultraširokého fotoaparátu majú zhodne 12 megapixelov rozlíšenia. Teleobjektív disponuje svetelnosťou f/2,40, „širokáč“ potom f/2,20. Ako sme uviedli vyššie, v tomto ohľade sa papierovo nič nezmenilo. Teleobjektív ale navyše dostal aj optickú stabilizáciu, funguje tak o poznanie lepšie ako v prípade predchádzajúcej generácie. Ultraširoké fotoaparáty sa stabilizáciou spravidla nevybavujú, pretože samotný charakter širokého záberu tras rúk zásadne redukuje.

V zatvorenom stave môžete využiť selfie kameru rovnakú, ako v minulej generácii. Ide o snímač s 10 megapixelmi, veľkosťou 1/3,00 palca a svetelnosťou f/2,20. Selfies sú pri použití tohto fotoaparátu kvalitné, aj keď treba dodať zďaleka nie najlepšie. Po otvorení displeja je k dispozícii druhá selfie kamera. Tá je novo schovaná pod displejom, čo je nielen z nášho pohľadu omyl. Pixely prekrývajúce kameru sú veľmi ďaleko od seba a tak máme na displeji namiesto dizajnovo čistého a presne vymedzeného výrezu skôr šedú gradientnú šmuhu, ktorú handričkou jednoducho neodstránite. Rozlíšenie je novo iba 4 megapixely, v tomto ohľade si ale kritiku odpustíme. Zmyslom kamery je najmä odomykanie displeja.

Konštrukcia a funkcie

Fold3 má novo konštrukciu odolnú vode, to sme si povedali už vyššie. Zaujímavé je ale aj to, že je ohyb displeja podstatne menej viditeľný, než u predchádzajúcich generácií. Od konkurenčných výrobcov sme ale v januári 2022 videli hneď niekoľko modelov, ktoré skryli ohyb úplne. Samsung tak skôr napravuje chyby, než že by bol v tomto ohľade najlepší. Hmotnosť je stále pomerne vysoká, konkrétne sa jedná o 271 gramov. Galaxy Fold2 bol ale o 11 gramov ťažší, výrobcovi sa teda podarilo v tomto ohľade konštrukciu vylepšiť. Tiež hrúbka telefónu je menšia. V rozloženom stave iba 6,4 mm, v tom zloženom 16 mm.

Telefón podporuje stále rovnaké „rýchle“ dvadsaťpäť wattové nabíjanie. Batériu môžete dopĺňať aj bezdrôtovo, v tom prípade ale iba s príkonom 11 W. Batéria je o 100 mAh menšia, ponúkne kapacitu 4 400 mAh. Zaistiť by ale mala rovnakú výdrž ako v minulosti, a to vďaka úspornejšiemu procesoru a displeju. Neschádza NFC, novo tiež dva samostatné sloty pre SIM kartu v kombinácii s eSIM kartou a možnosť 5G pripojenia.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Nie

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

25

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

11

Kapacita akumulátora (mAh)

4 400

Krytie proti vode a prachu

IPX8

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

271

Šírka (mm)

67,1

Výška (mm)

158,2

Hrúbka (mm)

16

Názory užívateľov a ďalších expertov

Odborníci hodnotia Samsung Galaxy Z Fold3 ako vcelku podarený. Oceňujú najmä snahu výrobcu o odolnejšiu konštrukciu, ktorá je novo vodeodolná. Medzi klady spomínajú ale aj podporu stylusu S-Pen na otvorenom displeji, adaptívnu obnovovaciu frekvenciu a nižšiu zavádzaciu cenu, než v prípade Galaxy Z Fold2. Čo už ale za pozitíva rozhodne neoznačujú je pomerne priemerný fotoaparát s ohľadom na cenovú hladinu. Tá je navyše stále veľmi vysoká. Vonkajší displej navyše prekvapivo nepodporuje stylus. Recenzie používateľov sú až prekvapivo kladné. Pretože sa prekrývajú s odbornými hodnoteniami a žiadne negatíva nezmieňujú, nebudeme sa o nich viac rozpisovať.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Samsung prináša s modelom Galaxy Z Fold3 niekoľko zásadných zlepšení oproti predchádzajúcim modelom. Menovať môžeme najmä podstatné zlepšenie konštrukcie v zmysle jej odolnosti, ale aj adaptívnu obnovovaciu frekvenciu až 120 hertzov na oboch displejoch. Fotoaparáty sa tvária papierovo rovnako, využívajú však vylepšené snímače a poskytnú podstatne lepšie fotky ako v minulosti. Navyše sa veľký displej dočkal konečne aj podpory S-Penu, ktorá tu trochu nelogicky v minulosti nebola. Zavádzacia cena je navyše v porovnaní s Fold2 o niečo nižšia.

Bohužiaľ sa ale podpory stylusu dočkal iba veľký displej. Výrobca sa snažil prísť s inováciou, za čo ho môžeme pochváliť. V tomto prípade sa to ale veľmi nepodarilo a selfie kamera skrytá pod displejom je riešenie naozaj nedokonalé. Nielen, že sú fotky z nej získané horšie ako v minulosti, ale nie je tiež prekrytá úplne. Výrez sa dá aj tak vidieť, novo ale nie je čierny a dizajnovo čistý, ale pôsobí tak trochu ako šedá šmuha. Fľak, ktorý vás bude na displeji stále otravovať a chvíľu potrvá, kým si naň zvyknete. Našťastie sa jedná ale iba o selfie kameru na väčšom z displejov. Vonkajší displej je v tomto ohľade nenarušený.

Záverečné zhrnutie

Skladacie telefóny si v posledných rokoch našli svoje miesto na trhu a získavajú na obľube. Vďaka inováciám Samsungu postupne klesá aj ich cena, zatiaľ čo parametre sú lepšie a lepšie. Samsung Galaxy Z Fold3 je jednoznačne produktom pre tých najnáročnejších užívateľov. Najlepšie poslúži tým, ktorí potrebujú zvýšiť produktivitu práce, ale nechcú nosiť mobil aj tablet. Či už patríte do skupiny, ktorá telefón využije ako pracovný nástroj, alebo máte jednoducho len radi vo vrecku vždy kúsok tej najnovšej technológie, Fold3 vás nesklame. Pokiaľ ale hľadáte skôr naopak skladací telefón, ktorý bude čo najmenší, zamerajte sa na Samsung Galaxy Z Flip3.

1 300 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Samsung Galaxy Z Fold3 5G F926B 12GB/512GB
Jakub Gulec
Jakub plní v našom tíme rolu technického redaktora. Jeho primárnym koníčkom aj náplňou práce sú témy venované elektronike. Vo voľnom čase aj v práci venuje čas štúdiu najnovších technológií spojených s telefónmi a sám telefón od Samsungu vlastní. Na riadkoch nižšie vám popíše, ako sa líšia jednotlivé produktové rady juhokórejského výrobcu. Okrem telefónov od Samsungu nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch či notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Samsung Galaxy Z Fold3 5G F926B 12GB/512GB

Samsung Galaxy Z Fold3 5G F926B 12GB/512GB

1 300 € Orientačná cena