Hoci aktuálne trendy na trhu s mobilnými telefónmi posúvajú tlačidlové varianty trochu do pozadia, stále sa môžeme stretnúť so záujmom starších ľudí alebo konzervatívnejších jedincov o klasické mobily. Postupne sa však vracajú tlačidlové telefóny do obľuby aj mladších generácií. Dôvodom k tomu je snaha uniknúť od digitálneho sveta.
Stále častejšie je, že používateľ vlastní okrem smartfónu aj tlačidlový telefón. Keď potom vyráža preč od internetu do prírody alebo len na prechádzku, chce mať nejaký telefón pri sebe, keby vznikla nejaká nečakaná či krízová situácia. Zároveň však chce byť čo najďalej z dosahu sociálnych sietí a „rýchleho života“. Tieto účely tlačidlové telefóny, primárne určené na telefonovanie, perfektne spĺňajú. Okrem toho dokážu tieto zariadenia v niektorých ohľadoch ponúknuť benefity, napríklad vďaka ľahšiemu ovládaniu, podstatne nižšej cene oproti svojim „múdrejším“ konkurentom a výrazne dlhšej výdrži batérie.
Zďaleka však neplatí poučka, že mobilný telefón s klávesnicou musí byť zastaraný, alebo že nemôže disponovať žiadnymi funkciami. V nasledujúcom nákupnom poradcovi sa zameriame na parametre, ktoré by ste mali pri výbere tlačidlového telefónu vziať do úvahy. Nebudeme sa zaoberať všeobecnými radami pre výber telefónu, ktoré môžete nájsť v našej ďalšej rubrike Ako vybrať smartfón, ale skôr pochopením pojmov typických iba pre kategóriu tlačidlových mobilov. Postupne si tak rozoberieme špecifiká klávesníc, výdrž batérie, hmotnosť, rozmery či špecializácie zariadení cielených pre určité vybrané skupiny zákazníkov.
Všeobecné pravidlá pre výber
- Podľa účelu využitia voľte vhodný typ klávesnice, napríklad pre seniora bude vhodná klávesnica s veľkými rozostupmi tlačidiel, pre manažéra QWERTZ klávesnica a pre robotníka klávesnica s izoláciou proti vniknutiu nečistôt.
- Zohľadnite hmotnosť a rozmery telefónu a v ideálnom prípade vyskúšajte, či vám sedí jeho tvar do ruky.
- Modely s klávesnicou mávajú menšie rozmery displeja a všeobecne nie tak náročné komponenty, takže výdrž batérie u nich býva výrazne lepšia, než u smartfónov. Zamerajte sa na to, akou výdržou disponuje vami vybraný model (viď kapitola výdrž).
- Aj keď telefón chcete využívať iba na základné účely, nepodceňujte vybavenosť funkciami, niektoré z nich sa môžu v budúcnosti naozaj hodiť.
Klávesnica
Ak čítate tohto sprievodcu, pravdepodobne cielite na telefón, ktorý je osadený klávesnicou. Hoci to možno ani neviete, máte na výber z dvoch variantov, pretože na niektorých telefónoch je k dispozícii takzvaná QWERTZ klávesnica, na ktorú sme zvyknutí z našich počítačov a notebookov. Pokiaľ sa rozhodnete pre túto variantu, odporúčame mobil osobne vyskúšať.
Kvôli obmedzenej ploche pre umiestnenie kláves sa totiž môže stať, že budú klávesy veľmi malé. Pokiaľ k tomu ešte máte aj väčšie prsty, môže pre vás byť písanie na takej klávesnici utrpením. Podobne uvažujte aj pri výbere telefónu s klasickou klávesnicou, dôležitá je nielen veľkosť tlačidiel a ich materiál, ktorý by mal byť ľahko stlačiteľný, ale aj rozostupy, ktoré by mali zaistiť, aby nedochádzalo k preklepom.
Výdrž batérie
Tlačidlové telefóny nenesú požiadavky na vysoký výkon, komponenty sú teda neporovnateľne menej výkonné, než je tomu pri smartfónoch. Vďaka tomu majú tieto zariadenia životnosť batérie aj násobne vyššiu. Často sa tak stretnete s kapacitou batérie, ktorá je 4x nižšia ako pri smartfóne, pričom však jej výdrž bude treba aj 4x dlhšia. Pri telefónoch s tlačidlovým ovládaním by ste mali požadovať výdrž pohybujúcu sa okolo 300 hodín. Lepšie modely potom dosahujú bez problémov aj výdrž cez 500 hodín, čo znamená naozaj veľkú mobilitu a len občasné nabíjanie. Výnimkou sú telefóny s výdržou aj 4 týždne na jedno nabitie, ktoré môžu plniť zároveň aj funkciu powerbanky.
Hmotnosť, rozmery a tvar
Rovnako ako je doménou telefónov s klávesnicou väčšia výdrž batérie, vďaka menšiemu displeju väčšinou ponúkajú aj oveľa kompaktnejšie rozmery, ktoré v kombinácii s nižšou hmotnosťou môžu tiež pre niekoho znamenať podstatnú výhodu. Telefóny s tlačidlami obvykle prinášajú hmotnosť pohybujúcu sa pod hranicou 100 gramov, čo je tiež hodnota, ktorá znamená bezproblémové držanie aj v najslabších rukách.
Zaujímavým variantom sú tlačidlové telefóny s odolnými konštrukciami, ktoré vďaka špeciálnemu krytiu samozrejme naberajú vyššiu hmotnosť a obvykle sa ich váha pohybuje okolo 150 gramov. Čo sa týka tvaru a celkového designu, je výber ideálneho kúsku veľmi subjektívny. Odporúčame si pred kúpou vyskúšať držanie telefónu, pretože nie každý tvar vám bude v ruke sedieť. Ak nemáte možnosť telefón ohmatať osobne, vezmite do úvahy aspoň dostupné užívateľské recenzie.
Funkcie
Tlačidlové telefóny väčšinou neoplývajú veľkým množstvom funkcií, v nasledujúcej kapitole si však rozoberieme tie, ktoré by ste mali požadovať aj od základných modelov, pretože vám môžu ponúknuť množstvo zaujímavých bonusov.
Budík
Medzi základné funkcie patrí budík, dnes už nenahraditeľná funkcia pre väčšinu populácie. Budenie určite ocenia aj používatelia, ktorí od pokročilých technológií dávajú ruky bokom.
FM rádio
Funkcia rádia je súčasťou základnej výbavy väčšiny telefónov. Tí, ktorí ešte tlačidlový telefón nikdy nemali by si mali však dať pozor na nasledujúcu limitáciu. Príjem rádiového signálu je spravidla sprostredkovaný prostredníctvom antény, ktorú tvoria pripojené slúchadlá. Pokiaľ chcete túto funkciu využívať, bez drôtových slúchadiel sa nezaobídete.
MP3 prehrávač
Umožňuje počúvanie muziky, či hovoreného slova. Samozrejme je vhodné na počúvanie vlastniť, rovnako ako v prípade rádia, slúchadlá a ideálne aj pamäťovú kartu, pretože interná veľkosť úložiska by nemusela stačiť na nahranie zodpovedajúceho počtu skladieb. Pre jednoduchý prepočet uvádzame nasledujúcu tabuľku objemu dát podľa počtu MP3 nahrávok, ktorá vám dá náhľad na to, aký úložný priestor budete potrebovať. Priemernú dobu jednej nahrávky sme počítali 3 minúty.
Potrebný úložný priestor | Počet nahrávok formátu MP3 |
1 GB | 150 |
2 GB | 300 |
4 GB | 600 |
8 GB | 1200 |
Fotoaparát
Fotoaparáty pri tlačidlových modeloch väčšinou neponúkajú príliš kvalitný výstup, ale na základné účely a zaznamenanie s menšími detailmi môžu stačiť. Pokiaľ sa rozhodnete pre variant telefónu s fotoaparátom, opäť odporúčame zvážiť možnosť doplnenia pamäte kartou, pretože interná pamäť pravdepodobne nebude ako úložisko dostačovať. Nižšie nájdete tabuľku, ktorá upresňuje, koľko miesta zaberajú fotografie na základe počtu megapixelov fotoaparátu. Ako vidíte v tabuľke, vplyvom nízkeho rozlíšenia fotoaparátu sú fotografie veľmi malé a do zariadenia sa ich tak zmestí veľký počet.
Rozlíšenie fotoaparátu | Kvalita | 100 fotografií |
0,3 MPx | Minimálna | 0,006 GB |
1,3 MPx | Minimálna | 0,026 GB |
2 MPx | Veľmi nízka | 0,040 GB |
5 MPx | Nízka | 0,100 GB |
Dual SIM
Technológia, ktorá umožňuje pripojenie dvoch SIM kariet naraz, a tým fungovanie viacerých telefónnych čísel zároveň. Pokiaľ sa pre túto funkciu rozhodnete, vezmite do úvahy, že existujú rozdiely medzi klasickou Dual SIM technológiou a takzvanou hybridnou Dual SIM. Hybridný slot má dve pozície, do ktorých môžete vložiť dve SIM karty, alebo SIM kartu a SD kartu.
Bluetooth
Väčšina tlačidlových telefónov dnes ponúka aj funkciu Bluetooth. Tá umožňuje po pripojení k druhému zariadeniu prenášať bezdrôtovo dáta. Hlavným benefitom je možnosť pripojenia bezdrôtových slúchadiel.
GPS navigácia
Vďaka modulu GPS navigácia dokážu niektoré modely určovať polohu. Táto funkcia je k dispozícii na väčšine telefónov pre seniorov, ktoré disponujú SOS tlačidlom. Po stlačení tlačidla pre zavolanie pomoci tak bude okrem samotnej správy odoslaná aj presná lokalita, kde sa práve nachádzate.
Cena
Tlačidlové telefóny obvykle so svojou cenou spadajú do kategórie najmenej nákladných. Hoci sa nájdu aj modely mierne drahšie, bežne sa cenová hladina pohybuje v rozmedzí 20 € až 60 €. Lacnejšie modely väčšinou neponúkajú takmer žiadne funkcie a sú určené výhradne na komunikačné účely. Pri drahších variantoch potom môžeme nájsť niektoré doplnkové funkcie, ktoré prinášajú nové spôsoby využitia, alebo špeciálne parametre (odolnosť, telefóny pre seniorov atď.).
Ďalšie tipy na výber nájdete na stránke samotného porovnania mobilov.