Menu

Recenzia a porovnanie Vivo Y11s 3GB/32GB

Tiež nás zaujalo v kategorii Mobilné telefóny do 120 €

Klady

  • Ľúbivý dizajn
  • Solídny výkon v kategórii
  • Veľmi prijateľná cena

Zápory

  • Starší konektor microUSB
  • Pomalé nabíjanie
120 € Orientačná cena

Základné parametre

Nie je náhodou, že medzi najväčších výrobcov inteligentných telefónov na svete patrí aj spoločnosť Vivo. Tá si svoju pozíciu obdobne ako väčšina konkurentov vyslúžila vďaka dobrému pomeru ceny a výkonu. Vivo Y11s patrí medzi jej najlacnejšie modely cieliace najmä na nenáročných užívateľov s obmedzeným rozpočtom. S ohľadom na cenu na tom nie je mobil zle výkonnostne ani čo sa vybavenia týka.

Konštrukciu tvoria samozrejme primárne plasty, akékoľvek iné prevedenie by bolo v najnižšej cenovej hladine prinajmenšom prekvapivé. Čím sa však zariadenie odlišuje od konkurenčných telefónov, je design. Vivo kladie dôraz na to, aby boli všetky ich telefóny páčivé a na prvý pohľad pôsobili luxusným dojmom. A to je niečo, s čím sa pri nízkej obstarávacej cene veľmi nestretávame.

Výkon, konštrukcia a systém

Osemjadrový procesor Snapdragon 460 disponuje maximálnym taktom iba 1,8 GHz. To však nie je nič zvláštne, keď vezmeme do úvahy, že sa jedná o procesor z roku 2017. Vtedy sa však radil medzi tie výkonné, a preto je v nízkych cenových hladinách zaujímavým variantom dodnes. V testoch AnTuTu dostal 142 200 bodov za výkon, jedná sa o ľahký nadpriemer v kategórii.

S operačnou pamäťou 3 GB nijako nevybočuje z radu lacných inteligentných telefónov. Tiež priestor úložiska 32 GB môžeme označiť za priemerný. S ohľadom na nižšiu kvalitu fotografií väčšine používateľov pravdepodobne vystačí. Pokiaľ by sa vám však do telefónu nezmestili všetky požadované súbory, pamäť rozšírite prostredníctvom microSD karty. Tá dostala samostatný slot. Telefón obsluhuje starší operačný systém Android 10.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 10

Procesor

Snapdragon 460

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

1,8

Operačná pamäť RAM (GB)

3

Výkon podľa AnTuTu

142 200

Veľkosť úložiska (GB)

32

Displej a fotoaparát

Že sa malé telefóny už nevyrábajú ani na účely najnižších cenových hladín, model Vivo 11s preukazuje. Za uhlopriečku 6,51 palcov by sa nemusel hanbiť ani telefón s cenou rádovo vyšších stoviek eur. Oproti drahším zariadeniam však tento model disponuje iba rozlíšením 1 600 x 720 pixelov. Aj keď je možné označiť uvedené rozlíšenie za horšie, v cenovej hladine je úplne typické. Obnovovacia frekvencia dosahuje v súlade s konkurenciou 60 hertz.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,51

Technológia displeja

IPS

Rozlíšenie hlavného displeja

1 600 x 720

Jemnosť hlavného displeja

270

Obnovovacia frekvencia hlavného displeja(Hz)

60

Vivo sa pri modeli Y11s pridalo k výrobcom, ktorí s počtom fotoaparátov opticky trochu podvádzajú spotrebiteľov. V module fotoaparátu nájdete dve šošovky, tretie koliesko je iba dizajnovým prvkom.

Parameter Tento produkt
Počet zadných fotoaparátov

2

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

13

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

8

Svetelnosť predného fotoaparátu

1,80

Optická stabilizácia

Nie

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

FullHD 30fps

Hlavný snímač využíva rozlíšenie 13 megapixelov a objektív so svetelnosťou f/2,20. Kvalita fotiek zodpovedá cenovej hladine a nijako zvlášť neprekvapí. Na druhú stranu sa technológie posúvajú míľovými krokmi vpred. Aj lacný mobil dnes už odfotí prekvapivo dobrú fotku, ak prispejú aj dobré svetelné podmienky. Druhá šošovka má za účel pomôcť separovať objekt od pozadia a to rozmazať. Selfie kamera disponuje rozlíšením 8 MPx a svetelnosťou f/1,80.

Konštrukcia a funkcie

S hmotnosťou 191 gramov sa nejedná o práve ľahké zariadenie. Pretože však paradoxne lacné mobily väčšinou naberajú vyšších hodnôt na váhe ako modely najdrahšie, radí sa skôr k lepšiemu priemeru. Batéria poskytne pri opatrnejšom využití dostatok energie až na dva dni prevádzky. Dobíjanie prebieha pomerne pomaly pomocou 10 wattovej nabíjačky.

Zariadenie podporuje funkciu Dual SIM, v „šuplíku“ pre SIM karty nájdete dva samostatné sloty doplnené o slot pre microSD kartu. Internetové dáta môžete využívať prostredníctvom technológie LTE. Telefón nezaostáva s ohľadom na určovanie polohy – využíva všetky bežné navigačné systémy.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Áno, samostatný

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

10

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Kapacita akumulátora (mAh)

5 000

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

LTE

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Nie

Jack 3,5 mm

Áno

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

191

Šírka (mm)

76,3

Výška (mm)

164,4

Hrúbka (mm)

8,4

Názory užívateľov a ďalších expertov

Vivo Y11s sa radí medzi veľmi obľúbené inteligentné telefóny s nízkou obstarávacou cenou. Používatelia oceňujú najmä dobrý pomer ceny a kvality. Kladných komentárov sa dočkal ľúbivý dizajn, solídna výdrž batérie aj výrobcom sľúbená aktualizácia na Android 12. Recenzentom naopak trochu vadí nižšia kvalita fotografií či starší konektor typu microUSB. Hodnotenie odborných redakcií nebolo v čase písania tejto recenzie k dispozícii (november 2021).

Ukážku rýchlosti reakcií telefónu a načítanie aplikácií môžete vidieť na videu nižšie:

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Páčivý dizajn, práve ten je najväčšou devízou modelu Y11s. Vivu sa prevedenie skutočne podarilo, či už s ohľadom na robustne pôsobiacu plastovú konštrukciu alebo luxusnú povrchovú úpravu. Výrobca osadil starý procesor, ktorý však v nízkej cenovej hladine dosahuje ľahko nadpriemerné výsledky.

Bohužiaľ sa zariadenie dočkalo aj z nášho pohľadu pomerne zbytočného ochudobnenia na konektivite. Na nabíjanie slúži starší microUSB. Našťastie slúchadlový konektor nechýba. Tiež nabíjanie 10 wattovou nabíjačkou sa dá označovať za rýchle len s veľkou opatrnosťou. V roku 2021 za konkurenciou v tomto ohľade skôr zaostáva.

Záverečné zhrnutie

Vivo Y11s cieli na nenáročných užívateľov, ktorí sa chcú prezentovať luxusne vyzerajúcim telefónom. Pokiaľ ho uvidíte na stole, v stojane či v ruke, bude zariadenie opticky pôsobiť ako násobne drahšie. Výkonnostne na tom nie je zle a dovolí aj hranie nenáročných hier. Stále však ide o základný dotykový telefón s nižším rozlíšením, základnou kvalitou fotiek a skôr nepoužiteľnými videami. To je však pre nízku cenovú hladinu úplne typické. Nepoteší pomalé nabíjanie ani starší konektor typu microUSB, ten slúchadlový však nechýba. Ak hľadáte o niečo výkonnejší model, zamerať sa môžete na Realme Narzo 30A.

120 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Vivo Y11s 3GB/32GB
Jakub Gulec
Jakub má v našom tíme rolu technického redaktora. Pretože má tému mobilov pod palcom cez rok a problematike sa venuje aj vo voľnom čase, ľahko vám vysvetlí, na čo si dať pri výbere mobilu do 120 € najväčší pozor. Okrem mobilov nájdete jeho recenzie aj pri tabletoch, notebookoch a ďalšej elektronike.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Vivo Y11s 3GB/32GB

Vivo Y11s 3GB/32GB

120 € Orientačná cena