Menu

Recenzia a porovnanie Xiaomi 12 Pro 12GB/256GB

Najlepší produkt v kategorii Mobilné telefóny Xiaomi

Klady

  • Extrémny výkon procesora Snapdragon 8 Gen1
  • Nadštandardná kvalita displeja
  • Výborné výstupy fotoaparátu

Zápory

  • Stále chýba certifikácia vodotesnosti
  • Optický zoom je iba dvojnásobný
  • Aktualizácia iba 3 roky, konkurencia dáva cez 4
900 € Orientačná cena

Základné parametre

Spoločnosť Xiaomi dlho spadala skôr do strednej a nižšej triedy telefónov, kde postupom rokov začala kraľovať. S modelom Xiaomi 12 Pro ale prechádza do útoku na vyššiu triedu. Recenzovaný model patril v čase písania recenzie (júl 2022) medzi tie vôbec najvýkonnejšie na trhu, rovnako tak výborne fotí a ponúka nadštandardne kvalitný displej. Podrobnejšie si prejdeme parametre nižšie, jedná sa však rozhodne o model pre náročných.

Typicky plastová konštrukcia, ktorú u Xiaomi poznáme z nižšej strednej triedy, vzala za svoje. Kovové rámčeky spájajú sklenený chrbát s displejom. Dizajnu vládne krásny modul fotoaparátu s hlavným snímačom v privilegovanej úlohe.

Výkon, konštrukcia a systém

Výrobca osadil do telefónu to najlepšie, čo bolo v júli 2022 na slovenskom trhu dostupné, teda procesor Snapdragon 8 Gen1. Ten disponuje klasicky ôsmimi jadrami, maximálny takt je 3 GHz. Vďaka pokročilej architektúre a výrobnému procesu ale dosahuje extrémny výkon. Ostatne podľa benchmarku AnTuTu má telefón 985 200 bodov, čo je hodnota rýdzo extrémna.

Masívny výkon podporuje 12 GB veľká operačná pamäť a rýchle 256 GB úložisko. Celkovo telefón po stránke výkonu vyhovie nielen v bežných, ale aj v náročných aplikáciách. Priamo nabáda k hraniu najnovších mobilných herných titulov, s ktorými si poradí s hravosťou jemu vlastnou. Strih videí, respektíve ich rendering potom prebieha tiež veľmi rýchlo. Z výroby dostanete operačný systém Android 12, podpora je sľúbená výrobcom na 3 roky. Teoreticky teda až po Android 15.

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 12

Procesor

Snapdragon 8 Gen1

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

3

Operačná pamäť RAM (GB)

12

Výkon podľa AnTuTu

985 200

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

1 192

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

3 738

Veľkosť úložiska (GB)

256

Displej a fotoaparát

Obrí 6,73 palcový LTPO 2.0 AMOLED displej má rozlíšenie 3 200 x 1 440 pixelov. Ona skratka LTPO 2.0 v praxi znamená, že telefón dokáže operovať s obnovovacou frekvenciou podľa toho, čo práve robíte, a to v rozmedzí od 120 po iba 1 hertz. Vďaka tomu vydrží batéria telefónu o niečo dlhšie, vy pritom nespoznáte rozdiel. Svietivosť dosahuje maximálne 1 500 nitov, nechýba podpora Dolby Vision a HDR10+. V skratke sa jedná o prvotriedny displej.

Parameter Tento produkt
Uhlopriečka (v palcoch ")

6,73

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie displeja

3 200 x 1 440

Jemnosť displeja

521

Obnovovacia frekvencia (Hz)

120

Maximálna svietivosť v HDR (NITS)

1 500

Odolné sklo

Gorilla Glass Victus

Všetky tri fotoaparáty na chrbte telefónu používajú zhodné rozlíšenie 50 megapixelov, hlavný z nich má pritom obrích 1/1,28 palcov. Svetelnosť objektívu dosahuje f/1,90, v tomto slova zmysle nie je ničím zvláštna. Zaujímavý je telefón tým, že obdržal v DXOMARK hodnotenie fotoaparátov 131 bodov. To je hodnota skutočne vysoká, presne na úrovni Samsungu S22 Ultra.

Parameter Tento produkt
Hodnotenie fotoaparátu podľa DXOMARK

131

Počet zadných fotoaparátov

3

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

50

Svetelnosť hlavného fotoaparátu

f/1,90

Veľkosť snímača hlavného fotoaparátu (palcov)

1/1,28

Rozlíšenie fotoaparátu s teleobjektívom (MPx)

50

Svetelnosť fotoaparátu s teleobjektívom

f/1,90

Rozlíšenie širokouhlého fotoaparátu (MPx)

50

Svetelnosť širokouhlého fotoaparátu

f/2,20

Počet predných fotoaparátov (selfie)

1

Rozlíšenie predného fotoaparátu (MPx)

32

Svetelnosť predného fotoaparátu

f/2,50

Optická stabilizácia

Áno

Maximálna kvalita videa (hlavný fotoaparát)

8K 24fps

Vysokú kvalitu dosahuje teleobjektív aj ultraširoký fotoaparát, ich výstupy vás rozhodne nesklamú. Neočakávajte ale také veľké priblíženie, aké ponúka Samsung Galaxy S22 Ultra, teleobjektív tvorí iba dvojnásobný optický zoom. Selfie kamera zodpovedá cenovej kategórii. Videá môžete zaznamenávať až v rozlíšení 8K pri 24 snímkach za sekundu.

Konštrukcia a funkcie

Konštrukcia je zaoblená, rovnako ako displej telefónu. Ten voľne prechádza do hliníkových rámčekov a tie zase ďalej do skleneného chrbta. Dizajn je vecou individuálnou, zameriame sa preto skôr na funkcie a hmotnosť. Tá sa zastavila na 204 gramoch a je tak s ohľadom na rozmery telefónov o niečo nižšia ako u konkurencie.

Nabíjačku pri telefóne v krabici už nenájdete, ale poteší fakt, že môžete 4 600 mAh veľkú batériu dopĺňať pomocou kábla extrémnym tempom 120 wattov. Telefón sa tak nabije okolo iba 20 minút. Bezdrôtovo to s rýchlosťou 50 wattov stihne podľa výrobcu do 42 minút. V praxi bude tento čas okolo 50 minút.

Pamäťovú kartu do telefónu obdobne ako u ostatných vlajkových lodí iných výrobcov nevložíte. Podpora Dual SIM ale nechýba, rovnako ako čítačka odtlačkov prstov pod displejom, reverzné bezdrôtové nabíjanie, NFC, 5G či podpora všetkých dôležitých navigačných systémov. Pozor si dajte na to, že na rozdiel od ostatných výrobcov Xiaomi nepovažuje certifikáciu vodotesnosti za štandard. Telefón teda nie je oficiálne vodotesný.

Parameter Tento produkt
Slot pre SD kartu

Nie

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

120

Bezdrôtové nabíjanie

Áno

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

50

Kapacita akumulátora

4 600

Krytie proti vode a prachu

Nie

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

5G

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Áno

Jack 3,5 mm

Nie

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Hmotnosť (g)

204

Šírka (mm)

74,6

Výška (mm)

163,6

Hrúbka (mm)

8,2

Názory používateľov a ďalších expertov

Užívateľských recenzií bolo v čase písania tejto recenzie (júl 2022) pomenej, zameriame sa preto skôr na hodnotenie expertov. V ich prípade nájdete medzi kladnými ohlasmi najčastejšie zmienky o vysokej kvalite displeja či extrémne rýchlom nabíjaní. Naopak výčitky smerujú k absencii certifikácie vodotesnosti, ktorú väčšina konkurentov v tejto cenovej hladine považuje za štandard, rovnako ako menší optický zoom. Všeobecne ale označujú fotoaparát a výkon telefónu za nadštandardný.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Na telefóne vás najviac poteší na prvý pohľad viditeľná kvalita displeja. Xiaomi 12 Pro je na tom s obrazovkou veľmi dobre, vo svojej cenovej hladine predbehne konkurenciu. Spoľahnúť sa ale môžete aj na vynikajúce výstupy fotoaparátu a úplne nekompromisný výkon procesora Snapdragon 8 Gen1. Z bežných telefónov (okrem tých špecializovaných pre hráčov) len ťažko nájdete taký, na ktorom pobežia hry lepšie.

Bohužiaľ sa ale Xiaomi stále odlišuje od konkurentov absenciou certifikácie vodeodolnosti. Výrobca nechce za vodotesnosť ručiť, preto ju neuvádza, aj keď testy niektorých odborníkov dokazujú, že telefónu by voda vadiť nemala. Optický zoom je iba dvojnásobný, v rovnakej cenovej hladine je bežný skôr 3-4 násobný. Aktualizáciu telefónu dostanete iba po dobu troch rokov. Google dáva podporu 4 roky, Samsung 5 a spoločnosť Apple aj viac.

Porovnanie s alternatívami

Ako vhodné zariadenie na porovnanie sa javí podobne nacenený Google Pixel 6 Pro. Od jeho procesora Tensor môžete očakávať približne o tretinu nižší výkon, čo je však stále skutočne veľa. Displej Pixelu redukuje frekvenciu iba na 10–120 Hz, nie je teda tak efektívny pri využití batérie. Nedočkáte sa ani Dolby Vision.

Na druhú stranu ponúkne teleobjektív Pixelu 6 krásny štvornásobný optický zoom, ktorý je oveľa praktickejší. Fotky oboch telefónov sú podobne kvalitné, Pixel má ale drobný náskok. Pre Xiaomi 12 Pro jasne hovorí 4násobná rýchlosť nabíjania aj podpora pripojenia prostredníctvom 5G. Pokiaľ vám viac záleží na masívnom výkone, voľte Xiaomi 12 Pro. Ak vás bavia skôr nadštandardné funkcie Googlu, zamerajte sa na Pixel 6 Pro.

Záverečné zhrnutie

Xiaomi 12 Pro je vlajkovým telefónom v pravom slova zmysle. Kĺbi v sebe extrémny výkon procesora Snapdragon 8 Gen1, vynikajúce výsledky fotoaparátu, vysoko kvalitný displej a bleskurýchle nabíjanie (ako káblom, tak bezdrôtovo). Má ale aj svoje tienisté stránky. Výrobca napríklad ani pri tomto prémiovom telefóne nesľubuje vodotesnosť, ktorú konkurenti považujú už roky za štandard. Ak hľadáte iný vodotesný model s celkovo porovnateľnými parametrami, pozrite sa na Apple iPhone 13 Pro.

900 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Xiaomi 12 Pro 12GB/256GB
Jakub Gulec
Technický redaktor
Jakub je technicky zameraným redaktorom v našom internom tíme. S produktmi Xiaomi má dlhoročné skúsenosti, najmä z používania ich telefónov. Vo voľnom čase aj v práci sa venuje najmä štúdiu nových technológií a trendov, problematiku má teda v malíčku. Na nasledujúcich riadkoch vám popíše najmä charakteristiky nadstavby systému MIUI a značky, pod ktorými Xiaomi telefóny vydáva. Okrem telefónov od Xiaomi sa venuje aj celému spektru elektroniky. Jeho recenzie nájdete napríklad pri tabletoch a notebookoch.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Xiaomi 12 Pro 12GB/256GB

Xiaomi 12 Pro 12GB/256GB

900 € Orientačná cena