Menu

Recenzia a porovnanie Xiaomi Redmi Note 10 4GB/64GB

Tiež nás zaujalo v kategorii Mobilné telefóny do 200 €

Klady

  • AMOLED displej
  • Rýchle 5G pripojenie
  • Kvalitný fotoaparát

Zápory

  • Chýba NFC
  • Úložisko by mohlo byť väčšie
180 € Orientačná cena

Základné parametre

V sekcii lacných smartfónov dochádza k prudkému poklesu cien a predtým prémiové funkcie a výbava sú tak dostupné aj za pomerne nízku obstarávaciu cenu. Model Xiaomi Redmi Note 10 5G túto tézu podporuje vo všetkých smeroch. Výrobca vybavil telefón nielen kompetitívnym výkonom, ale aj celým radom pokročilejších technológií, medzi ktorými vyčnieva najmä AMOLED displej. Okrem toho nechýba aj vymazlený dizajn, plastové telo telefónu pôsobí skutočne elegantne. Telefón je určený pre náročnejších užívateľov, ktorí však majú rozpočet pomerne obmedzený. Kapacita batérie potom zaistí celodenný náročný chod bez akýchkoľvek ťažkostí.

Výkon a systém

Inteligentné telefóny sú v dnešnej dobe skôr vreckové počítače, často tak v útrobách skrývajú až prekvapivo výkonný procesor. Xiaomi Redmi Note 10 je osadený osemjadrovým procesorom Snapdragon 678, ktorý sa neradí medzi výkonnostnú špičku, ale zároveň v tejto cenovej kategórii dodáva výpočtových síl telefónu dostatok. Operačnú pamäť 4 GB možno považovať za dostatočnú pre väčšinu užívateľov cieliacich na túto cenovku a zaistí plynulý chod zariadenia. Celkovo dostal telefón podľa AnTuTu 279 300 bodov za výkon, čo bol v čase písania tejto recenzie (júl 2021) v kategórii ľahký nadpriemer.

Ako sme spomenuli už vyššie, recenzované zariadenie sa pýši AMOLED displejom, ktorý ponúkne lepší farebný kontrast, než displeje technológie IPS. Realizuje sa na uhlopriečke 6,43 palcov, čo nie je hodnota akokoľvek zvláštna. Pri rozlíšení 2 400 x 1 080 pixelov dostávame vcelku štandardnú jemnosť 409 pixelov na palec. Obrazovka pracuje s obnovovacou frekvenciou 60 Hz, ostatne ako prevažná väčšina zariadení v tejto cenovej hladine. Pre lokalizáciu využíva model Note 10 komunikáciu s družicami GPS, GLONASS, Galileo aj BeiDou. Veľmi obľúbená funkcia NFC však bohužiaľ chýba, tú nájdete až pri vyšších modeloch.

Hlavný fotoaparát využíva 48 MPx snímač, ktorý pri prestupe zo starších modelov prekvapí čistotou a ostrosťou fotiek. Snímače nájdete na chrbte telefónu celkom 4, teda klasický široký hlavný objektív, ultraširokú šošovku a teleobjektív a snímač určený na lepšie spracovanie bokehu (rozmazanie pozadia). Ak by ste porovnávali fotografie s drahšími telefónmi, potom zistíte, že ona kvalita fotiek nie je ani tak nadštandardná, ako že sa skôr posunuli technológie dopredu. V kontraste doby je fotoaparát pomerne priemerný.

Tabuľka zobrazuje prehľad najdôležitejších parametrov

Parameter Tento produkt
Operačný systém

Android 11

Procesor

Snapdragon 678

Počet jadier procesora

8

Maximálna frekvencia procesora (GHz)

2,2

Operačná pamäť RAM (GB)

4

Výkon podľa AnTuTu

281 700

Výkon podľa GeekBench 5 (jedno jadro)

530

Výkon podľa GeekBench 5 (všetky jadrá)

1 539

Veľkosť úložiska (GB)

64

Slot pre SD kartu

Áno, samostatný

Uhlopriečka hlavného displeja (v palcoch ")

6,43

Technológia displeja

AMOLED

Rozlíšenie hlavného displeja

2 400 x 1 080

Jemnosť hlavného displeja

410

Rozlíšenie hlavného fotoaparátu (Mpx)

48

Počet zadných fotoaparátov

4

Kapacita akumulátora (mAh)

5 000

Rýchlonabíjanie

Áno

Rýchlosť drôtového nabíjania (W)

33

Bezdrôtové nabíjanie

Nie

Rýchlosť bezdrôtového nabíjania (W)

Nerelevantné

Krytie proti vode a prachu

Nie

DUAL SIM

Áno

Čítačka odtlačkov prstov

Áno

Technológia pripojenia k internetu

LTE

Navigačné systémy

GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou

NFC

Nie

Jack 3,5 mm

Áno

Termokamera

Nie

Armádny štandard odolnosti

Nie

Šírka (mm)

74,5

Výška (mm)

160,5

Hrúbka (mm)

8,3

Hmotnosť (g)

178,8

Hodnotenie expertov a ďalších užívateľov

Ak by ste sa začítali do expertných hodnotení, potom by ste narazili na najväčšie benefity, ale aj slabiny recenzovaného modelu. Profesionáli hodnotia kladne najmä solídnu svietivosť AMOLED displeja, čiastočnú izoláciu proti vode (IP53) a pomerne solídnu výdrž batérie. Negatíva smerujú najmä k absencii NFC a pomalšej operačnej pamäti. Celkovo pôsobí telefón luxusným dojmom aj napriek plastovej konštrukcii.

Užívatelia, ktorí sa rozhodli ku kúpe tohto modelu, si telefón pochvaľujú. Typicky sa jedná o chválu smerujúcu k dobrému pomeru ceny a výkonu, čo je však kompliment smerovaný k výrobkom spoločnosti Xiaomi pomerne typicky. Väčšina užívateľov si pochvaľuje aj AMOLED displej, ten pomáha šetriť batériu a poskytuje lepší zážitok pri používaní. Na druhú stranu sa často objavuje kritika chýbajúceho NFC.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Už pri prvom pohľade na telefón pôsobí celý produkt pomerne prémiovým dojmom. Čo je efekt vcelku zaujímavý, keď vezmeme do úvahy cenu pod 200 €. AMOLED displej so svojim podaním farieb, rovnako ako priestrel v displeji či solídny fotoaparát skrátka nie sú bežné parametre pre lacný telefón.

Na druhú stranu sa nájde celý rad konkurenčných produktov, ktoré umožňujú platby mobilom prostredníctvom NFC. Táto funkcia telefónu schádza a v roku 2021 sa jedná o pomerne veľký ústupok. Úložisko nie je najväčšie, ak veľa fotíte a natáčate, budete potrebovať pamäťovú kartu. Na druhú stranu jej slot nie je hybridný, bez ťažkostí využijete ako funkciu Dual SIM, tak microSD kartu.

Naše hodnotenie a záver

Xiaomi Redmi Note 10 je zaujímavým produktom vo svojej cenovej triede. Od konkurencie sa odlišuje najmä AMOLED displejom, ale aj dizajnovými prvkami. Chýbajúce NFC môže byť pre niektorých užívateľov dôvodom na voľbu iného modelu, iní túto funkciu naopak nevyžadujú. My považujeme tento ústupok s cieľom osadiť kvalitnejší displej za pomerne dobre premyslený. Telefón dobre vyhovie bežným užívateľom, ktorí využívajú svoj smartphone intenzívne, na druhú stranu by nemalo ísť o náruživých hráčov či profesionálov. Ak hľadáte lacnejší variant a je pre vás dôležitejší kvalitný reproduktor ako displej, potom zvážte voľbu modelu Poco M3.

180 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: Xiaomi Redmi Note 10 4GB/64GB
Jakub Gulec
Jakub sa venuje redakčnej činnosti zameranej primárne na technológie. Téma mobilných telefónov mu nie je cudzia, v našej redakcii sa jej venuje cez rok, o problematiku tohto odvetvia sa však zaujíma aj vo voľnom čase. V článku vám napríklad popíše fotografické schopnosti telefónov do 200 €. Jeho články nájdete aj pri bezdrôtových slúchadlách a powerbánk.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Xiaomi Redmi Note 10 4GB/64GB

Xiaomi Redmi Note 10 4GB/64GB

180 € Orientačná cena