V tomto článku sa zameriavame na nafukovacie alebo mobilné vírivky a najdôležitejšie informácie, ktoré by ste mali poznať pred nákupom. Patria sem najmä:
- Prečo kúpiť mobilnú vírivku – V prospech mobilnej vírivky hovorí relatívne dostupná cena, možnosť relaxácie v súkromí domova a jednoduchá inštalácia aj používanie.
- Nevýhody mobilných víriviek – K negatívam sa radí najmä pomalý ohrev, nutnosť pravidelnej údržby aj špecifické nároky na prostredie.
- Výber vírivky podľa typu – Voliť môžete medzi variantom na slanú a na sladkú vodu. Vírivky na slanú vodu sú šetrnejšie k pokožke aj dýchaciemu ústrojenstvu, sú ale drahšie a na trhu ich nenájdete veľa.
- Dôležité parametre pri výbere mobilnej vírivky – Zamerajte sa predovšetkým na kapacitu, rozmery, materiál, rýchlosť ohrevu a typ a výkon masážnych trysiek.
- Vybavenie a funkcie – Štandardom je kryt a podložka, užitočné sú tiež doplnky na inštaláciu a špeciálne funkcie, ako je napr. systém na zmäkčenie vody alebo svetelná terapia.
- Obľúbené značky – Medzi značky, s ktorými sú zákazníci najviac spokojní, patria hlavne Intex, Bestway a Belatrix.
- Cena – Obstarávacie náklady sú u víriviek veľmi rôznorodé, začínajú na cca 400 € a môžu sa vyšplhať aj do vysokých stoviek či menších tisícok.
- Ďalšie dôležité informácie k vírivkám – V našom článku načerpáte aj typy na inštaláciu a údržbu, rady s výberom umiestnenia, informácie o orientačných nákladoch na prevádzku a i.
Najmä ak máte deti, mohli by vás zaujímať aj klasické bazény. Tie síce nie sú vybavené masážnymi tryskami, ale spravidla poskytujú viac priestoru na vodné hry. Mohol by vás zaujať niektorý z nášho porovnania záhradných bazénov.
Prečo kúpiť mobilnú vírivku
Vlastná mobilná vírivka je skvelým riešením, ak si chcete doma ľahko a relatívne lacno vytvoriť relaxačné miesto. Medzi najväčšie výhody patrí:
- Relaxácia v súkromí domova – Za wellness zážitkom už nebudete musieť nikam jazdiť, vo vírivke si oddýchnete v pokoji na vlastnej verande či záhrade.
- Priestorovo nenáročná – Mobilná vírivka má kompaktné rozmery, zmestí sa aj do veľmi malých priestorov. Osemuholníkové alebo hranaté vírivky dobre zapadnú aj do nevyužitých rohov.
- Dostupná cena – V porovnaní s klasickými vírivkami získate tento relaxačný produkt skutočne za zlomok ceny.
- Jednoduchá inštalácia a používanie – Vírivku jednoducho nafúknete, napustíte a zapnete, nečakajú vás stavebné úpravy ani iné zložitosti.
- Jednoduché premiestnenie – Vírivku ľahko vyfúknete, vypustíte a zabalíte v priebehu niekoľkých desiatok minút. Môžete ju rýchlo preniesť na lepšie miesto alebo odviezť na chatu.
Nevýhody mobilných víriviek
Pred zaobstaraním mobilnej vírivky by ste mali počítať hlavne s týmito nevýhodami:
- Dlhá doba ohrevu – Vírivka sa ohreje len cca o 1,5-2 °C za hodinu, v chladnejších dňoch tak môže ohrev vody zabrať aj väčšinu dňa. Relaxáciu vo vírivke je preto potrebné plánovať a pripravovať dlhšiu dobu dopredu.
- Pravidelná údržba – Vírivku je potrebné pravidelne čistiť, vymieňať vodu, dezinfikovať vhodnými prostriedkami a tiež ju vypustiť a vhodne uskladniť na zimu (ak nemáte špeciálny model odolný voči mrazu).
- Nároky na priestor – Na umiestnenie vírivky je potrebná vhodná podložka s dostatočnou nosnosťou, dôležité je tiež nájsť miesto, ktorému nebude vadiť vlhkosť (ani vo vzduchu). Ako už bolo povedané, vírivku je tiež nutné uskladniť na zimu, aj vypustená však zaberie nejaké to miesto.
- Slabšia masáž – Väčšina mobilných víriviek je vybavená vzduchovými tryskami, ktoré poskytujú slabšiu masáž. Pre intenzívnejšiu masáž je potrebné zvoliť modely s vodnými tryskami, sú ale drahšie. Musíte počítať s tým, že sa intenzitou nikdy nevyrovnajú pevnej vírivke.
- Obmedzená životnosť – Nafukovacie vírivky majú vzhľadom na svoj materiál obmedzenú životnosť asi 5–7 rokov. Životnosť môžete predĺžiť správnou starostlivosťou.
Výber vírivky podľa typu (na slanú vs. na sladkú vodu)
V prvej fáze výberu odporúčame zvoliť, či chcete vírivku na slanú alebo na sladkú vodu. Hoci sa od seba tieto dva typy zase toľko nelíšia (rozdiel je iba v prítomnosti solinátora), výber sa vám tým možno znateľne zúži – modelov na slanú vodu totiž na slovenskom trhu nájdete len minimum.
Vírivky na slanú a sladkú vodu sa (okrem dostupnosti) líšia najmä prítomnosťou tzv. Salt Water Systemu čiže solinátora či chlorinátora. Ten pomocou elektrolýzy vytvára zo soli aktívny chlór, ktorý dezinfikuje vodu, a sodík, ktorý pocitovo zmäkčuje a zjemňuje vodu. Vytvorený aktívny chlór nemá typický zápach, navyše až tak nedráždi pokožku a dýchacie cesty ako chemické prípravky.
Zaobstaranie vírivky so Salt Water Systemom sa oplatí nielen ľuďom s citlivou kožou, ale aj rodinám s deťmi, ktoré je lepšie vystavovať chemikáliám čo najmenej. Keďže soľ je oproti chemikáliám výrazne lacnejšia, prevádzkové náklady týchto víriviek sú nižšie až o 80 %.
Typ vírivky | Výhody | Nevýhody |
Na slanú vodu | + Šetrnejšie k pokožke
+ Dezinfekcia bez chémie + Nižšie prevádzkové náklady |
– Malý výber modelov
– Vyššia obstarávacia cena |
Na sladkú vodu | + Väčší výber modelov
+ Často nižšia obstarávacia cena |
– Ošetrovanie vody bazénovou chémiou |
Dôležité parametre pri výbere mobilnej vírivky
- Kapacita a rozmery – Veľkosť vírivky by mala zodpovedať počtu osôb, ktoré ju budú používať. Pre 4 členov sa odporúča cca 800 l, dvojiciam vystačí aj cca 650 l.
- Tvar – Ovplyvňuje pohodlie a umiestnenie. Najčastejšie sú okrúhle pre ľahkú konverzáciu, oválne na ležanie, hranaté pre nerušenú relaxáciu a osemuholníkové umožňujúce zapretie paží.
- Materiál – Väčšina víriviek sa vyrába z PVC, na trhu nájdete aj špeciálne odolnejšie materiály ako je Rhino Tech.
- Vyhrievanie – Najčastejšie sa vírivky ohrejú o 1,5-2 °C za hodinu (čím rýchlejšie, tým lepšie) a ich maximálna teplota sa pohybuje medzi 40 a 42 °C.
- Masážne trysky – Môžu byť vzduchové alebo hydromasážne (či ich kombinácia). Vzduchové sú slabšie a je ich potrebné veľké množstvo, hydromasážne sú intenzívnejšie a býva aj len jedna na osobu.
- Filtrácia – Prakticky u všetkých víriviek na trhu je kartušová, nie je teda potrebné sa ňou príliš zaoberať. Pre informáciu ale uvádzame aj popis pieskovej filtrácie.
Kapacita vírivky a rozmery
Vírivý nafukovací bazén si môžete zvoliť v rôznych veľkostiach, podľa toho sa potom odvíja počet osôb, ktoré môžu vírivku naraz využívať. Toto číslo vám prezradí, koľko ľudí sa zmestí dovnútra, ale aj pre koľko osôb je zariadenie konštruované a technicky prispôsobené.
Odporúčaný počet osôb udávaný u víriviek radšej berte s rezervou. Je totiž rozdiel, keď sa vo vnútri vírivky nachádzajú 4 malé deti alebo rovnaký počet urastených mužov. Samozrejme platí, že čím viac miesta, tým lepšie. Na druhú stranu vás väčšia vírivka bude stáť viac peňazí za prevádzku a napúšťanie. Menšie množstvo vody sa navyše ohreje rýchlejšie.
- Vírivky pre 2 osoby – Pre dve osoby je vhodné obzerať sa po vírivom bazéne s rozmermi aspoň 146 x 85 x 68 cm, kedy prvé dva údaje určujú dĺžku, šírku a posledný údaj udáva výšku. Obvyklý objem vírivých bazénov pre dvoch je cca 650 l.
- Vírivky pre 4 osoby – Ide o najpredávanejšiu veľkosť. Čo sa rozmerov týka, mali by ste sa obzerať po takých, kde bude vnútorný priemer aspoň 150 cm (ak ide o kruhový tvar, pri voľbe medzi uholníkmi by mala byť vírivka obdobne široká aj dlhá). Vírivý bazén pre 4 osoby máva objem obvykle okolo 800 litrov.
- Vírivky pre 6 a viac osôb – Tieto vírivky už majú vonkajší priemer viac ako dva metre, s čím je potrebné počítať na prvom mieste. Čo sa objemu týka, kapacita vírivého bazéna pre 6 a viac osôb sa môže pohybovať od 930 litrov pokojne až cez 1200 litrov.
Rozmery
Pri výbere vírivého bazéna myslite na to, že sa líšia vnútorné a vonkajšie rozmery. Nemusí ísť o veľký rozdiel, ale pri niektorých bazénoch býva aj 40 cm. Mohlo by sa tak stať, že vo výsledku kúpite bazén buď príliš malý alebo veľký, a nebudete naň mať priestor.
Dôležitým rozmerom je okrem priemeru aj výška bazéna, ktorá bude neskôr znamenať, akú časť tela budete mať ponorenú. Obvykle sa odporúča naplniť bazén aspoň z 80%, pretože inak sa môže stať, že hladina nebude dostatočná na využitie trysiek a bazén nemusí ani pevne stáť, nafukovacia konštrukcia sa môže nepríjemne nakláňať. Najčastejšia sa výška pohybuje okolo 70 cm.
Tvar
Nafukovacie vírivky sa vyrábajú v niekoľkých variantoch. Výber vhodného tvaru by sa mal riadiť najmä plánovaným umiestnením a pohodlím používateľov. K najčastejším tvarom patria:
- Okrúhle vírivky – sú vhodné do malých a tesnejších miest. Hodia sa, keď sa chcete baviť s ostatnými ľuďmi. Ich tvar umožňuje sadnúť si kamkoľvek, využijete ich preto pri variabilnom počte užívateľov. Sedieť je ale nutné vo vzpriamenej polohe.
- Oválne vírivky – zapadnú aj do užších priestorov. Sú ideálne pre dvoch ľudí, ktorí sa v nich pohodlne natiahnu. Umožňujú sa vo vírivke takmer položiť, pri sedení ale nútia oprieť sa len vzpriamene.
- Hranaté vírivky – skvele sa umiestňujú pozdĺž stien alebo plotov. Rovné steny jasne vymedzujú miesta na sedenie, takže ich musíte presne vybrať pre počet užívateľov. Nasmerovanie rôznymi smermi sťažuje konverzáciu, hodia sa teda na relaxačné využitie vírivky.
- Osemuholníkové vírivky – dobre sa umiestňujú do kútov. Ich tvar vytvára priestor na zapretie paží a dovoľuje uvoľnené posedenie. Ku všetkým sedíte tvárou, môžete sa s nimi ľahko baviť. Využívajú sa pre väčší počet ľudí, zaberajú viac miesta.
Materiál
Výber vírivého bazéna bude tiež určite ovplyvnený materiálom, z ktorého je celá konštrukcia postavená. Z ponúkaných materiálov sa stretnete často napríklad s týmito:
Rhino Tech materiál
Rhino Tech materiál nájdete pri vírivých bazénoch nielen vyššej, ale aj nižšej cenovej kategórii, stretnúť sa s ním teda môžete aj vo chvíli, ak nemáte veľký rozpočet. Ide o materiál užívateľsky veľmi prívetivý a používaný po celom svete. Jedná sa o pevnú štruktúru odolnú voči UV žiareniu, mrazu a poškriabaniu. Má obvykle šesť vrstiev:
- Vrstva ochranná (proti UV žiareniu, mrazu a poškriabaniu)
- Nová generácia PVC
- Vystuženie
- Laminovaná tkanina
- Vystuženie
- Nová generácia PVC
Tento materiál je navyše ekologicky aj zdravotne nezávadný, čo je podložené niekoľkými výskumami. Nájdete ho aj pod označením „Premium PVC“.
Laminované PVC
Laminované PVC označuje spravidla trojvrstvové PVC. Tieto tri vrstvy potom tvoria:
- Ťažké odolné PVC
- Vnútorná vrstva odolnej sieťoviny
- Ťažké odolné PVC
Aj toto laminované PVC pri neskorších modeloch obsahuje ochranu proti UV žiareniu spôsobujúcemu degradáciu, teda znehodnotenie materiálu. Nejde však o samostatnú vrstvu, ale o inhibítory, teda tzv. prísady do vrchnej vrstvy.
Vyhrievanie
Neoddeliteľnou súčasťou nafukovacej vírivky je funkcia vyhrievania. Ohrev vody vo vírivke pritom nie je nič veľmi rýchle, počítajte skôr s niekoľkohodinovým čakaním. Je preto vhodné hľadať model s čo najvýkonnejším ohrevom. Istú vypovedajúcu hodnotu môže mať príkon vírivky (čím vyšší, tým rýchlejší ohrev), ten sa väčšinou pohybuje od 1 200 do 2 200 W. Je však potrebné pamätať na to, že menšia vírivka bude na ohriatie vody o 1 °C potrebovať menej energie ako objemný model, riadiť sa iba príkonom tak môže byť zavádzajúce.
O niečo presnejšiu predstavu získate vďaka udávanej rýchlosti ohrevu. Tá vypovedá o tom, o koľko stupňov sa ohreje obsah vírivky za jednu hodinu. Najčastejšie ide o 1,5-2 °C, najvýkonnejšie modely ale zvládajú aj 2,5 °C za hodinu. Stále ide ale iba o orientačné hodnoty, ktoré sa môžu významne líšiť v závislosti od podmienok, ako je napríklad pôvodná teplota vody vo vírivke alebo teplota prostredia, kde je vírivka umiestnená.
Ak máte radi naozaj horúci kúpeľ, možno pre vás bude zásadné aj aké najvyššie teploty je vírivka schopná dosiahnuť. Rozdiely ale nebývajú nijako dramatické, väčšinou ide o 40-42 °C. Pre zdravých dospelých jedincov sa pritom ako maximálna teplota kúpeľa odporúča 40 °C, ktorých dosahujú prakticky všetky vírivky.
Masážne trysky
Onú „vírivú funkciu“ nafukovacích víriviek zaisťujú trysky. Stretnúť sa môžete s dvoma základnými typmi:
- Vzduchové trysky – Zaisťujú tzv. bublinkovú masáž. Nájdete ich u všetkých víriviek, niekedy môžu mať aj samostatný ohrev vzduchu, aby bola masáž príjemnejšia. Týchto trysiek býva najčastejšie 100-130, niektoré modely ich majú aj 180. Dá sa povedať, že čím viac trysiek, tým lepšie, nie je to ale úplne zásadné. U väčšiny víriviek nájdete aj informáciu o výkone bublinkovej masáže, ten je spravidla 600-800 W, rozdiely teda nebývajú veľmi veľké. Samozrejme platí, že čím vyšší výkon, tým lepšie.
- Hydromasážne trysky – Nájdete ich skôr pri drahších modeloch, v kombinácii s bublinkovými tryskami. Hydromasážnych trysiek je menej, môžu byť v jednej vírivke treba len 4 – teda jedna na osobu. Poskytujú intenzívnejšiu masáž ako vzduchové trysky.
Filtrácia
Optimálne je vyberať filtráciu podľa toho, koľko litrov vody (niekedy udávaných ako m3) za hodinu dokáže prefiltrovať. Toto číslo by malo minimálne zodpovedať kapacite bazéna (teda aby sa celý objem bazéna prefiltroval za jednu hodinu), ideál ale je, keď je ešte o niečo vyššia.
Tieto údaje ale bohužiaľ výrobcovia spravidla neuvádzajú. Keď už nejakú informáciu o výkone filtrácie nájdete, bude pravdepodobne udávaný vo wattoch. Pri menších modeloch (cca pre 2 osoby) sa väčšinou stretnete s výkonom filtra okolo 30 W, u väčších víriviek potom 50-60 W. Stále platí, že čím vyšší výkon, tým lepšie, vzhľadom na veľmi podobné hodnoty pri väčšine modelov sa ale dá povedať, že si s účinnosťou filtrácie nemusíte pri výbere príliš lámať hlavu.
Pri nákupe vírivky pri type filtra na výber nemáte, nafukovacie vírivky sú dodávané vždy s kartušovou filtráciou. Jej filter môžete nahradiť účinnejšími filtračnými guličkami. Ešte silnejšia je piesková filtrácia využívaná pri bazénoch, no nie je ju možné použiť pri všetkých vírivkach.
Kartušová filtrácia
Kartušová filtrácia si žiada nižšie obstarávacie náklady. Skladá sa z kartušovej vložky a čerpadla. Oproti druhému typu filtrácie je náročnejšia na údržbu. Voda sa totiž preháňa cez papierovú vložku, kde sa zachytávajú nečistoty. Môže sa stať, že pri väčšej miere znečistenia vody bude nutné túto vložku častejšie čistiť, jej výmena prebieha aj niekoľkokrát za sezónu.
V prípade vírivých nafukovacích bazénov však nie je nutné sa obávať nutnosti výmeny tejto vložky abnormálne často. Vďaka krytu, ktorý je takmer povinnosťou všetkých vírivých bazénov, sa znižuje predpoklad väčšieho znečistenia. Kartušové filtrácie sa navyše ideálne hodia k bazénom, ktoré majú veľkosť do 8 m3, čo je 8000 litrov vody. Preto bývajú samozrejmou súčasťou balenia pri kúpe nafukovacích vírivých bazénov.
Filtračné guličky
Fungujú ako alternatívna výplň kartušovej filtrácie, pretože sa používajú namiesto papierového filtra. Dokážu zachytiť veľmi malé nečistoty o veľkosti 1,5 mikrometra, takže sú vhodné pri problémoch s kvalitou vody. Udržiavajú sa praním v práčke, preto je potrebné mať viac sád, aby ste nemuseli čakať na ich vyschnutie. Ich životnosť býva od dvoch do piatich rokov.
Piesková filtrácia
Piesková filtrácia je výkonný systém, ktorý z vody bazéna vytiahne nečistoty tak, že ju preženie pieskom, a potom ju naženie čistú späť do bazéna. Táto filtrácia je dostatočne výkonná a zvládne pripojenie príslušenstva, ku ktorému radíme napríklad solárny ohrev alebo bazénový vysávač. Piesková filtrácia znižuje potrebu chémie na vyčistenie vody a je teda ekonomickejšia. Dá sa dokúpiť k niektorým vírivkám, niekedy je potrebná redukcia.
Typ | Výhody | Nevýhody |
Kartušová | + Nižšia obstarávacia cena
+ Ideálna k bazénom s objemom do 8000 l + Nižšia energetická náročnosť |
– Vložku je nutné raz za čas vymeniť |
Piesková | + Výmena piesku raz za 2-3 roky
+ Výkonná filtrácia pre väčšie bazény + Nenáročnosť na údržbu + Nižšie náklady na bazénovú chémiu |
– Vysoké obstarávacie náklady
– U nafukovacích víriviek sa prakticky nepoužíva |
Vybavenie a funkcie
Všetky vírivky na trhu majú nevyhnutné prvky, ako je ovládací panel (spravidla s displejom), filtrácia alebo vyhrievací systém. Navyše ale existujú aj funkcie a doplnky, ktoré je dobré si u víriviek postrážiť. Niektoré prvky môžu mať dokonca zásadný vplyv na rozhodovanie o kúpe daného modelu.
Ochranné a bezpečnostné prvky
V tejto časti nájdete výbavu, ktorá zvyšuje odolnosť a predlžuje životnosť vírivky. Patrí sem najmä:
- I-Beam štruktúra – Patentovaná štruktúra vnútorných komôr v stenách vírivky. Ide o vzduchové vystuženie, vďaka ktorému je možné na okraje vírivého bazéna bez obáv sadať a opierať sa bez toho, aby sa celý zrútil alebo by sa vyliala von voda. Tento benefit uvítajú najmä rodiny s deťmi, či už kvôli bezpečnosti alebo faktu, že sa tak bazén horšie zničí.
- HWT/HWS – HWT, čiže Hard Water Treatment je systém, ktorý zaisťuje zmäkčenie vody vo vírivke. Vďaka tomu nielen predlžuje životnosť vírivky, pretože sa vodný kameň neusadzuje v rúrkach a filtroch, a tiež šetrí vašu pokožku. Mäkšia voda je totiž k ľudskej koži šetrnejšia ako voda tvrdá.
- Podložka – Je nevyhnutná na správnu inštaláciu, chráni vírivku pred poškodením zospodu a slúži ako izolačná vrstva. Navyše sa k nej prichytáva vrchný kryt (samotný bazén teda nemá žiadne ďalšie výstupy na uchytenie vrchného krytu).
- Kryt – Kryt predstavuje nepostrádateľnú časť výbavy, chráni vodu vo vírivke pred nečistotami a urýchľuje ohrev vody. Niektoré kryty môžu byť aj termoizolačné, a udržujú tak vodu dlhšie teplú. Prípadne je možné izolačnú vrstvu dokúpiť.
- Bezpečnostný zámok – Ten sa pripevňuje ku krytu vírivky. Je vhodné ho dokúpiť, najmä ak máte malé deti, ktoré by mohli do vírivky nepozorovane vliezť.
Pomôcky na inštaláciu, údržbu a skladovanie
Aby bolo zostavovanie, poprípade vyfukovanie a uskladňovanie vírivky čo najjednoduchšie, bude sa vám hodiť pár šikovných pomôcok, ako je:
- Manometer – Slúži na zmeranie tlaku pri nafukovaní vírivky. Vďaka tomu vám nehrozí, že bude vírivka nedostatočne nafúknutá, alebo naopak dôjde k poškodeniu plášťa vplyvom vysokého tlaku. Nie je na škodu tlak vo vírivke tiež občas skontrolovať, najmä vplyvom vonkajšej teploty môže dôjsť k jeho stúpaniu či klesaniu.
- Taška – Umožňuje bezpečné skladovanie napr. pri zimovaní. Tašku navyše využijete aj v prípade sťahovania bazéna, či už trvalo do nového domova alebo len na chatu na letné obdobie. V taške sa bazénu nič nestane a bude skladnejší.
- Inštruktážne video – Uľahčuje inštaláciu, väčšinou je ale na DVD disku, pre mnohých užívateľov tak bude jednoduchšie nájsť si video napríklad na YouTube.
- Dávkovač chémie – Chlórové alebo brómové tablety zaisťujú pozvoľné uvoľňovanie látok potrebných na údržbu vody. Niektoré vírivky majú špeciálne dávkovače, ktoré sa pripevňujú na výstup filtrácie a nikde tak neprekážajú. Ďalšou možnosťou je plavák, ktorý sa väčšinou musí dokúpiť zvlášť.
- Zariadenia na úpravu vody – Okrem chémie alebo použitia solinátora pomôžu s úpravou vody aj ďalšie zariadenia, ktoré čiastočne znížia náklady na údržbu vírivky, ale zvyšujú jej obstarávaciu cenu. Ide o ozonátor, ktorý zaisťuje hĺbkovú dezinfekciu vody zničením väčšiny baktérií a vírusov, alebo o menej častú UV lampu, ktorá okrem baktérií a vírusov dokáže zničiť aj riasy, parazity alebo plesne.
- Vodné čerpadlo – Slúži na napúšťanie a vypúšťanie vírivky (nie je ale nevyhnutné, vystačíte si aj s klasickou záhradnou hadicou). O tomto produkte sme spísali aj samostatný článok Ako vybrať vodné čerpadlo.
Prvky zvyšujúce komfort používania
K tomu, aby bola relaxácia vo vírivke ešte dokonalejšia:
- Svetelná terapia – Vírivá masáž je u vybraných modelov doplnená aj tzv. LED terapiou, ktorá využíva rôzne farby svetla na relaxáciu.
- Aromaterapia – U niektorých víriviek môžete pri relaxácii zapojiť aj špeciálne vonné esencie. Používajte ich ale iba pri prístrojoch na to určených.
- Doplnky ku konštrukcii – Napríklad schodíky (vhodné hlavne pre deti), nafukovacie lavičky na sedenie, opierky hlavy či držiaky na pitie.
- Wi-fi pripojenie – Niektoré drahšie modely ponúkajú možnosť bezdrôtového pripojenia, vďaka ktorému môžete vírivku ovládať aj na diaľku, prostredníctvom mobilného telefónu. Môžete tak napr. dopredu zapnúť ohrev, aj keď práve nie ste doma, aby ste neskôr nemuseli čakať niekoľko hodín na správnu teplotu.
Obľúbené značky
Ak chcete mať istotu, že si vyberiete osvedčený výrobok, pozrite sa na obľúbené značky medzi zákazníkmi. Patria k nim hlavne nasledujúce značky:
Intex
Vírivky Intex patria u zákazníkov k veľmi obľúbeným, pretože majú širokú ponuku modelov a využívajú inovatívne riešenia, napríklad vyhrievanie vzduchových bublín. Vírivky Intex patria do strednej a vyššej cenovej kategórie a často majú pokročilé funkcie a silný výkon masáže, vrátane hydromasáže. Hodia sa preto pre náročnejších užívateľov. Táto americká firma funguje už vyše 50 rokov a vyrába aj ďalšie nafukovacie výrobky a nadzemné bazény.
Bestway
Vírivky Bestway majú najširšiu ponuku na trhu a zákazníci ich vyberajú pre pohodlie a dobrý pomer ceny a kvality. Tieto vírivky sa vyznačujú pevnou konštrukciou a slušným výkonom masáže, niektoré majú aj hydromasážne trysky. Žiadny model ale neponúka solinátor. Nájdete ich vo všetkých cenových kategóriách, preto uspokoja viac aj menej náročných užívateľov. Americká firma Bestway sa predaju víriviek a ďalších nafukovacích výrobkov venuje od roku 2007.
Belatrix
Vírivky Belatrix si zákazníci obľúbili pre ich cenovú dostupnosť a vysokú maximálnu teplotu až 42 °C. Radia sa do nižšej až strednej cenovej kategórie, takže sú vhodné pre menej náročných užívateľov. Nemajú totiž hydromasážne trysky ani pokročilé funkcie. Vynikajú jednoduchým ovládaním a integrovanou riadiacou jednotkou, ktorá šetrí miesto. Česká firma Belatrix sa predajom víriviek a infrasáun zaoberá od roku 2010.
Cena
Cenu nafukovacích víriviek ovplyvňuje hlavne ich výkon, výbavu a veľkosť. S rastúcou cenou sa zlepšuje výbava aj funkcie víriviek.
Cena do 400 €
V tejto kategórii sú najviac zastúpené vírivky pre menší počet ľudí, najčastejšie pre štyroch. Vírivky majú všetky potrebné funkcie (filtráciu, ohrev vody, masáž), ale výkon masážnych trysiek je obvykle slabší a je ich menej. Ohrev vody tu trvá dlhšie. Materiál mávajú len z PVC. Často v balení nemajú kryt alebo podložku, čo náklady dodatočne zvýši.
Cena od 400 do 1 000 €
Vírivky v tejto kategórii sú často pre väčší počet osôb, kapacita nad sedem je ale výnimočná. Môžete počítať s väčším počtom trysiek a lepším výkonom, rovnako ako rýchlejším ohrevom. Ich materiál je okrem zosilneného PVC aj z odolnejšieho Fiber Tech materiálu. Ojedinele sa objavujú aj modely so solinátorom alebo s ovládaním cez Wi-Fi. Štandardný je LCD displej, pri niektorých modeloch aj diaľkové ovládanie.
Cena nad 1 000 €
Najdrahšie vírivky sú určené minimálne pre štyri osoby, mávajú preto väčší objem. Vírivky v tejto kategórii majú vylepšené funkcie, ako je solinátor, systém na úpravu tvrdej vody alebo ochranu pred zamrznutím. Často sú dodávané s kvalitnými termokrytmi, podsedákmi alebo opierkami hlavy. Výkon masážnych trysiek je vysoký a býva ich viac, v tejto kategórii je väčší počet víriviek s hydromasážnymi tryskami.
Ďalšie dôležité informácie k vírivkám
- Spotreba a náklady na prevádzku – Prepočítali sme pre vás orientačné náklady na prevádzku a údržbu mobilnej vírivky, tie sa môžu pohybovať rádovo vo vyšších desiatkach eur až nižších tisíckach.
- Voľba umiestnenia vírivky – Je nutné postrážiť najmä nosnosť podkladu, odolnosť voči vlhkosti a blízkosť zdroja elektriny, vody a odtoku.
- Inštalácia – Zostavenie vírivky zvládnete veľmi ľahko podľa návodu, v zásade sa skladá zo zmontovania riadiacej jednotky, nafúknutia, zapojenia a napustenia vírivky.
- Nastavenie teploty – Prebieha pomocou tlačidiel na ovládacom paneli. Pri voľbe teploty sa riaďte hlavne vaším zdravotným stavom.
- Údržba – Je nutné vírivku starostlivo zakrývať, ošetrovať vodu vhodnou bazénovou chémiou a pravidelne ju vymieňať.
- Zimovanie – Až na výnimky nie sú vírivky schopné znášať mrazy, je preto nutné ich vypustiť a bezpečne uskladniť.
- Vplyv víriviek na zdravie – Pobyt vo vírivke môže mať pozitívny efekt okrem iného na kĺby, svaly či krvný tlak.
- Bezpečnosť – Pri používaní vírivky je nutné dodržať niekoľko najdôležitejších pravidiel, napr. nezostávať vo vode príliš dlho, dodržiavať pitný režim a dávať si pozor na príznaky prehriatia.
- Vírivka vs. bazén – Vírivka môže do istej miery konkurovať klasickému bazénu, majú ale rozdielne využitie, požiadavky na priestor, nároky na údržbu a ďalšie vlastnosti.
Spotreba a náklady na prevádzku
Určiť dopredu spotrebu vírivky je veľmi zložité. Náklady sú výrazne ovplyvniteľné množstvom faktorov, predovšetkým frekvenciou používania, ale aj umiestnením, objemom vírivky atď. Ak vás zaujíma podrobný výpočet orientačných nákladov, prečítajte si tento článok.
Aspoň pre približnú predstavu uvádzame tabuľku orientačných nákladov. Tie sú vypočítané pre 800l vírivku pri používaní 3x týždenne:
Položka nákladov | Cena |
Voda | 70 € |
Elektrina | 600 € |
Starostlivosť (chemické prípravky, výmena filtrov a i.) | 200 € |
Celkom | 870 € |
Ako je vidieť, nie je prevádzka vírivky úplne lacná. Poradíme vám preto aj pár tipov, ako na prevádzkových nákladoch čo najviac ušetriť:
- Udržujte teplotu – pokiaľ vírivku používate pravidelne, vyjde vás lacnejšie nechať ohrev zapnutý nepretržite s nastavením na nejakú nižšiu teplotu, než vírivku nárazovo ohrievať napríklad o 20 °C. To navyše zaberie pokojne aj 10 a viac hodín, udržiavaním konštantnej teploty tak môžete skrátiť aj dobu ohrevu pred použitím.
- Používajte kryt – ten by mal byť na vírivke vždy, pokiaľ ju práve nepoužívate. Urýchľuje ohrev, zmenšuje tepelné straty a chráni vodu pred nečistotami.
- Chráňte vírivku pred chladom – proti tepelným stratám sa dá okrem krytu bojovať aj vhodnou podložkou, ktorá navyše chráni vírivku pred poškodením. Zvážte tiež, kam vírivku umiestnite, ideálne je zastrešenie alebo aspoň umiestnenie pri stene alebo inej zábrane. Čím menej bude na vírivku fúkať, tým viac tepla si uchová.
- Premyslite nastavenie teploty – ohrev o každý stupeň navyše sa predraží, vyskúšajte preto, či by vám nestačila aj nižšia teplota. O nastavení vhodnej teploty si môžete viac prečítať v samostatnej kapitole. Kratší a lacnejší ohrev vám zaistí aj napúšťanie vírivky teplou vodou pred prvým použitím alebo pri výmene vody. Ale pozor, teplota vody nesmie presiahnuť 40 °C, inak hrozí poškodenie vírivky.
- Dbajte na údržbu – tej sa venujeme v samostatnej kapitole. Stručne môžeme povedať, že pravidelná údržba vás vyjde lacnejšie, než jednorazové zásahy väčších rozmerov. Oplatí sa tiež zaobstarať chémiu do vírivky vo väčších baleniach alebo špeciálnych sadách.
Voľba umiestnenia vírivky
Vírivku je síce možné postaviť ako von, tak do interiéru (alebo tieto miesta striedať), v oboch prípadoch ale kladie na priestor určité nároky (a to nielen svojou veľkosťou), ktorým je vhodné vyhovieť. Inak hrozí poškodenie vírivky alebo dokonca vášho domu.
Podklad a nosnosť
Za prvé, vírivý bazén musí stáť na pevnom, hladkom, vyváženom mieste. Plocha pokrytá pieskom teda rozhodne nebude vhodná, rovnako ani trávnik. Ak chcete drobné nerovnosti vyriešiť podložkou, pamätajte, že táto podložka musí odolávať vlhkosti, inak by mohla začať plesnivieť a tým zničiť bazén. Možno ju teda vyriešiť dlažbou, ale pozor na bezpečnostné opatrenia – podlaha by nikdy nemala byť klzká.
Pokiaľ plánujete umiestniť vírivku do interiéru (napr. do zimnej záhrady, ale aj na terasu), dopredu skontrolujte aj nosnosť podložky. Ak máte starší dom, u ktorého presne neviete túto špecifikáciu, je možné ju konzultovať so statikom, alebo s ním môžete stavbu ideálnej miestnosti prebrať dopredu.
Samotná vyfúknutá vírivka totiž síce váži len niekoľko desiatok kilogramov, ale treba myslieť na to, že napustená vírivka môže vážiť aj viac ako tonu. K tomu musíte navyše pripočítať váhu osôb, ktoré sú v tej chvíli v bazéne. Rozhodne nie je vhodné umiestňovať bazény na poschodie a na balkóny či nie príliš spevnené terasy, ak si nie ste istí nosnosťou.
Pripojenie
K používaniu vírivky je nutné zaistiť tri prípojky:
- Elektrickú zástrčku – Väčšina modelov má obvykle prípojku na 220-240 V, sú teda kompatibilné s bežnou napájacou zásuvkou v domácnosti (Zo zdroja: Spotrebitelov.cz).
- Zdroj vody – Väčšinou poslúži klasická záhradná hadica, rozhodne neodporúčame kupovať vírivku, pokiaľ nemáte žiadny zdroj vody v dosahu jej umiestnenia
- Odtok – Ten je nutné riešiť hlavne v interiéri. Vypúšťanie možno síce tiež vyriešiť záhradnou hadicou, avšak voda môže sem tam pretiecť cez okraj a aj vo vypustenom bazéne je zvyšok vody, ktorý treba niekam vyliať, odtok by preto mal byť dobre dostupný.
Veľký pozor si musíte dať aj na to, že prostredie, kde sa bazén bude vyskytovať, bude ohrozené mnohonásobne vyššou vlhkosťou. Miestnosť a priestory, kde sa bude nachádzať, musia byť dostatočne vetrané. Ideálne tiež je, ak sú múry tejto miestnosti pokryté vlhku odolnými obkladmi.
Inštalácia
Pri inštalácii vírivky je najjednoduchšie držať sa návodu, kde je všetko konkrétne popísané. Aby ste si ale urobili obrázok, čo vás pri inštalácii čaká, zhrnieme vám všeobecný postup v niekoľkých bodoch:
- Všetko si nachystajte – vírivku zostavujte priamo na mieste, ideálne na vhodnej podložke. S plášťom zaobchádzajte opatrne a neťahajte ho po zemi, aby sa nepredrel. Obal vírivky uschovajte.
- Zostavte ovládaciu jednotku – je potrebné spojiť ovládaciu jednotku a ovládací panel vírivky, postup nájdete v návode.
- Nafúknite vírivku – elektrická pumpa zvládne nafúknutie v priebehu niekoľkých minút, záverečne dofúknutie sa vykonáva ručnou pumpou. Je dôležité vírivku neprefúknuť, s kontrolou tlaku vám pomôže manometer.
- Zapojte ovládaciu jednotku – tá sa k vírivke pripája zvonka, zvnútra vírivky potom zapojíte filtráciu.
Video: Názorná ukážka inštalácie vírivky
Po úspešnej inštalácii je vhodné pripraviť sa na prvé použitie. K tomu vám poskytneme pár užitočných rád (Zdroj: Spotrebiteľov):
- Skontrolujte nafúknutie a utiahnutie všetkých ventilov.
- Vírivku napustite vlažnou alebo teplou vodou, dodržujte rozmedzie určené značkami MIN a MAX.
- Nastavte vhodnú teplotu, spustite ohrev a zakryte vírivku vekom.
- Do vody ideálne rovno pridajte dezinfekciu, pred použitím je taktiež vhodné sa osprchovať.
Nastavenie teploty
V popise každej vírivky nájdete informáciu, akú maximálnu teplotu je schopná dosiahnuť a ako rýchlo ohrieva vodu. Podľa čoho ale určiť, aká teplota je vhodná práve pre vás? Všeobecne sa dá povedať, že čím nižšia teplota, tým lepšie. Nielenže ušetríte za ohrev, ale vyššie teploty môžu mať aj negatívny vplyv na zdravie. Práve váš zdravotný stav by mal byť hlavným rozhodovacím faktorom (Zdroj: Spotrebiteľov).
Skupina užívateľov | Odporúčaná maximálna teplota |
Deti do 5 rokov | 35 °C |
Väčšie deti, tehotné ženy, osoby so zdravotným obmedzením | 37 °C |
Dospelí zdraví jedinci | 40 °C |
- Teplota do 35 °C je vhodná pre tých najmenších užívateľov, deti do 5 rokov. V ich prípade hrozí veľmi rýchle prehriatie, a voda by tak naozaj mala byť iba vlažná.
- Tehotným ženám a ľuďom so zdravotným obmedzením je odporúčaná maximálna teplota 37 °C, teda teplota len ľahko presahujúca teplotu tela. Aj pri dodržaní tejto teploty je ale vhodné použitie vírivky skonzultovať s lekárom.
- Najvyššiu teplotu 40 °C môžeme odporučiť iba zdravým dospelým jedincom. Možno ste si všimli, že v tabuľke nie sú teploty 41-42 °C, ktoré moderné vírivky pomerne často dosahujú. Teploty nad 40 °C totiž môžu byť potenciálne škodlivé aj pre zdravých dospelých ľudí, ich používanie sa tak príliš neodporúča.
Údržba
V ohľade údržby sa vírivky nijako nelíšia od klasických záhradných bazénov. Je teda potrebné im venovať starostlivosť, aby voda zostala čistá a nemnožili sa v nej riasy.
Kontrola kvality vody
Raz za týždeň je nutné skontrolovať zásaditosť vody a obsah kyslíka či chlóru v závislosti od používanej dezinfekcie. Na testovanie sú špeciálne sady. V prípade, že voda nevyhovuje požiadavkám, je nutné jej vlastnosti upraviť použitím správneho prostriedku. Znížiť množstvo používanej chémie je možné až na polovicu vďaka ozonátoru. Ozón totiž zabíja mikroorganizmy a je navyše šetrnejší k pokožke ako všetka chémia.
Starostlivosť o filtráciu
Ďalším dôležitým bodom pri údržbe je filtrácia. Pri nafukovacích vírivých bazénoch sa stretnete spravidla s kartušovou filtráciou. Papierovú filtračnú vložku je potrebné meniť zhruba raz za mesiac. Záleží samozrejme na stupni znečistenia vody. Životnosť filtra môžete však mierne predĺžiť oplachovaním záhradnou hadicou. Ani tento postup nejde ale opakovať dlho, po nejakej dobe je skrátka potrebné filter vyhodiť.
Starosť o povrch a konštrukciu
Pred zazimovaním je nutné vírivku dôkladne vyčistiť od nečistôt, kožného mazu a usadenín. Na to slúžia špeciálne spreje, ktoré dokážu tieto nečistoty odstrániť. Povrch môžete umývať teplou jarovou vodou za použitia handier. Vyvarujte sa ale používaniu ostrých kief či iného náčinia, ktoré by mohlo povrch poškodiť.
Mechanickému znečisteniu je vhodné predchádzať zakrývaním bazéna plachtou. Niektoré plachty sú navyše opatrené termoizolačnou vrstvou, ktorá zabraňuje úniku tepla z vyhriatej vody. Väčšie nečistoty je možné vyberať pomocou sitka alebo bazénovým vysávačom.
Zimovanie
Ak nevlastníte špecifickú vírivku určenú na používanie v zime, alebo nemáte vírivku umiestnenú v priestoroch s teplotou nad 4 °C, pravdepodobne sa nevyhnete jej zimovaniu. Našťastie nejde o nič zložité, stačí dodržať niekoľko jednoduchých bodov (Zdroj: Spotrebitelov):
- Zimujte s predstihom – ideálne je, keď má vírivka šancu vyschnúť vonku na slnku. Hrozí tiež, že sa v procese zimovania trochu namočíte, veľmi chladné počasie tak nie je ideálne.
- Pripravte si všetko potrebné – je nutné zaistiť odtok vody, hodí sa tiež uterák na vysušenie vírivky a obal na jej uskladnenie.
- Vypustite vodu – tú nie je vhodné vypúšťať na trávnik alebo rastliny, ktorým môže obsiahnutá chémia uškodiť.
- Odpojte ovládaciu jednotku – postup nájdete v návode k vírivke.
- Vylejte zvyšnú vodu – potom môžete vírivku umyť, pokiaľ je znečistená, vysušiť ju uterákom a nechať doschnúť.
- Vyfúknite vírivku – postup nájdete v návode, nezabudnite vyfúknuť aj veko vírivky.
- Zbaľte vírivku – na uloženie je ideálny pôvodný obal, pri skladaní dbajte na to, aby nevznikali ostré prehyby.
Takto pripravenú vírivku môžete bez obáv skladovať celú zimu v suchom prostredí s teplotou 5-40 °C.
Vplyv víriviek na zdravie
Vírivý bazén si môžete zaobstarať nielen za účelom relaxácie a zábavy, ale aj za vidinou lepšieho zdravia. Kúpu vírivého bazéna odporúčajú aj niektorí lekári, práve s nimi sa o tomto druhu liečby niektorých ochorení môžete pobaviť.
Bolesti kĺbov, svalov a chrbta
Pokiaľ si dáte pozor na to, kde má bazén trysky, môžete si nimi uľavovať od bolesti kĺbov, svalov a to ako v prípade, že často športujete a svaly potrebujete poriadne uvoľniť, tak v prípade, ak máte svaly skrátené od narodenia či trpíte ochorením kĺbov, napríklad artrózou. Pri tomto ochorení je obzvlášť vhodné masírovať si pomocou prúdu vody svaly v okolí kĺbu, aby sa posilnili a zvládli každodennú záťaž, ktorej sa nemožno prakticky vyhnúť.
Pobyt vo vírivke prispieva aj k zníženiu bolesti chrbta, pretože v teplej vode sa lepšie pretiahnu mäkké tkanivá okolo chrbtice. Dochádza k zlepšeniu pohyblivosti a mizne stuhnutosť chrbta. Zároveň masáž trysiek zaisťuje premasírovanie mäkkých tkanív do hĺbky, čím sa chrbát ešte viac uvoľní a zníži sa tak bolesť.
Krvný tlak
Ak si kúpite vírivý bazén s vyhrievaním, po pravidelnom pobyte v teplej vode zistíte, že sa vám upravuje krvný tlak, a to nielen preto, že v momente, keď vás voda nadnáša, nemusí krv v cievach prekonávať gravitáciu a tým pádom voľne prúdi po celom tele. V teplej vode sa totiž posilňujú cievy – vplyvom tepla sa rozširujú a zrýchli sa krvný obeh. Výsledok je však ten, že sa vám zníži krvný tlak. Tento fakt je dobré spojiť s ochorením zvaným diabetes, po slovensky cukrovka. S vírivkou je možné bojovať proti jej zhoršeniu.
Cukrovka 2. typu, obranyschopnosť a chudnutie
Teplá voda vo vírivke je pre ľudské telo náročná asi ako pol hodina rýchlej chôdze. Pravidelným používaním vírivky tak telo spaľuje kalórie, čo môže prispieť k chudnutiu. V tele sa navyše po pobyte vo vírivke odohrávajú protizápalové procesy, ktoré nastávajú aj po cvičení. Zlepšuje sa tak nielen obranyschopnosť, ale u ľudí s cukrovkou 2. typu je dôležitou pomocou s často sa objavujúcim chronickým zápalom.
Okrem toho pobyt vo vírivke u ľudí s cukrovkou 2. typu môže viesť k zníženiu hmotnosti aj hladiny cukru v krvi (zdroj: Štúdia o terapii pomocou vírivky na diabetes 2. stupňa). Pre bezpečné používanie je nutné sa najskôr poradiť s ošetrujúcim lekárom, pri cukrovke 1. typu nemusí byť vírivka vhodná.
Poruchy spánku
Kúpele vo vírivom bazéne navyše môžu viesť k zlepšeniu vášho spánku. Tu figuruje spojenie bubliniek a teplej vody. Nie je potrebné, aby trysky priamo masírovali pokožku, stačí sa nechať unášať na vode. Telo sa upokojí, uvoľní, prestanete myslieť na problémy a odbúrate stres. Tým sa vám bude neskôr lepšie spať.
Samozrejme nie je vždy možné ísť pred spaním do bazéna, či už kvôli časovej tiesni alebo zlému počasiu. Preto stačí, keď si pri snahe zaspať vybavíte pocit, ktorý ste mali v bazéne. Mozog potom vykoná určitú simuláciu, pri ktorej budete v teple vo svojej posteli, ale pocity budete mať rovnaké, ako v bazéne. Rýchlejšie sa uvoľníte a navodíte si pokojný spánok.
Bezpečnosť
Pri používaní vírivky, najmä ak sa v nej budú kúpať aj deti, je dobré dodržiavať pár bezpečnostných zásad (Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention):
- Vírivku zapínajte iba naplnenú – v opačnom prípade hrozí poškodenie čerpadla.
- Odporúčaná dĺžka pobytu vo vírivke je 10 min, vodu ihneď opustite, pokiaľ sa cítite ospalo či malátne.
- Pitný režim – pri prehrievaní v teplej vode by ste mali dopĺňať tekutiny, predídete tak napríklad boleniu hlavy.
- Vírivku by nemali používať ľudia s infekčnými chorobami, tehotné ženy a ľudia pod vplyvom omamných látok a niektorých liekov. Pri problémoch s tlakom a so srdcom je vhodné konzultovať používanie vírivky s lekárom.
- Nenechávajte deti vo vírivke bez dozoru ani príliš dlho, majú horšiu termoreguláciu. Pokiaľ deťom zčervenajú tváre, naznačuje to prehriatie organizmu.
Vírivka vs. bazén
Zvažujete obstaranie vírivky, ale váhate, či by bazén nebol predsa len o niečo lepšou voľbou? Potom je táto kapitola určená priamo pre vás. Dozviete sa hlavné rozdiely medzi používaním víriviek a bazénov, ktoré vám uľahčia rozhodovanie (Zdroj: Spotrebitelov).
- Určenie – Prvým rozhodovacím faktorom by mal byť vek budúcich užívateľov. Zatiaľ čo bazén využije celá rodina, predovšetkým deti, vírivka je určená hlavne dospelým a deti by v nej nemali tráviť veľa času.
- Možnosti využitia – Ako sme už spomínali, bazén dobre poslúži na detské čvachtanie sa a vaše ratolesti zabaví pokojne na celé popoludnie. Vo vírivke by naopak ani dospelí nemali tráviť viac ako cca 45 minút, u detí je táto lehota výrazne kratšia.
- Sezóna – Vírivku môžete používať väčšinu roka, pokiaľ sú teploty nad 4 °C. Pokiaľ máte vírivku v interiéri alebo zaobstaráte špeciálny model vhodný na zimné použitie, môžete ich bez problémov užívať celoročne. Bazén má naproti tomu pomerne krátku sezónu, v našich podmienkach sa dá počítať so zhruba 2-3 mesiacmi, pokiaľ ho neplánujete používať na otužovanie.
- Účinky – Okrem detskej zábavy a v prípade väčších bazénov aj potenciálneho športového vyžitia, sa od bazéna mnohých pozitívnych účinkov nedočkáte. Naproti tomu vírivka uľavuje od fyzického aj psychického napätia a môže mať pozitívne účinky na zdravie.
- Požiadavky na umiestnenie – Pokiaľ chcete bazén využívať aktívnejšie než len ako detské ihrisko, počítajte s väčšími nárokmi na priestor. Naopak vírivku je možné plne využívať aj v menšom priestore, vrátane interiéru.
- Nároky na údržbu – Údržba vody v bazéne je o niečo jednoduchšia, teplá voda vo vírivke nahráva baktériám, a vodu je tak nutné opakovane meniť. Pri väčšine bazénov stačí vymeniť vodu raz za sezónu. Chemická úprava je pri bazénovej aj vírivkovej vode podobná.
- Cena – Ak sa uspokojíte s malým jednoduchým bazénikom, máte šancu zaobstarať ho už za niekoľko pár eur. U vírivky je potrebné počítať s väčšou investíciou, aj najlacnejšie modely stoja zhruba 400 €.
Vlastnosti | Vírivka | Bazén |
Určenie | Hlavne pre dospelých | Pre celú rodinu |
Možnosti využitia | Max. 45 min v kuse | Aj celý deň |
Sezóna | Väčšina roka (min 4 °C) | Leto |
Účinky | Relaxačné, zdravotné | Športové vyžitie |
Požiadavky na umiestnenie | Menší priestor (aj interiér) | Väčší priestor, hlavne vonku |
Nároky na údržbu | Vyššie | Nižšie |
Cena | Vyššia | Nižšia (podľa veľkosti) |