Porovnávací test a recenzie najlepších víriviek

Po náročnom pracovnom dni by mala vždy prísť zaslúžená relaxácia. Čo tak si dopriať trochu pokoja vo vírivom bazéne s pohárom dobrého vína? Kedysi bol tento zážitok dostupný iba v špecializovaných wellness centrách. Doba však pokročila, a tak dnes nie je nutné vôbec opúšťať teplo domova – stačí si kúpiť mobilnú vírivku a onú fľašu dobrého vína.

Vzhľadom na to, že mobilné vírivky predstavujú pomerne špecifický sortiment, vyplatí sa k výberu pristupovať s istou ostražitosťou. V prvom rade je potrebné zvoliť správne rozmery, ktoré by mali vychádzať najmä z počtu osôb, ktoré budú vírivku súčasne využívať. Ďalším podstatným kritériom je kvalita použitého materiálu, pričom v súčasnosti sa najviac uplatňuje PVC. Významnú rolu zohráva aj správne umiestnenie bazéna, ktorý by mal byť položený na pevnom, hladkom a vyváženom mieste. Bezproblémovú prevádzku zaistí vhodne zvolený systém filtrácie. Ani najrôznejšie prídavné funkcie v podobe dýz, vyhrievania, dezinfekčných systémov a pomocníkov na zmäkčenie vody nie sú iba na okrasu, rovnako ako príslušenstvo.

Nie ste si ani po niekoľkých dlhých hodinách pátrania istí, ktorý z ponúkaných vírivých bazénov kúpiť? Buďte obozretní, pretože cenovka za ich zaobstaranie skutočne nie je najnižšia. Pre istotu si radšej otvorte náš článok „Ako si vybrať mobilnú vírivku“, kde sa kľúčovými parametrami výberu detailne zaoberáme. Po jeho prečítaní získate aspoň rámcovú predstavu o tom, čo vlastne hľadať.


Najlepšie vírivky podľa hodnotenia a recenzií používateľov


Ako si vybrať vírivku

Dnes sa ľudia neustále niekam ponáhľajú a sú často v strese, preto hľadajú príjemnú formu relaxácie. Mnohí jazdia za odpočinkom do wellness centier, kde je okrem masáží a saunovania taktiež možnosť využiť vírivku. Či už ide o bazén, alebo vaňu, ide o relax, ktorému neodolá takmer nikto. Mnohí z nás by chceli tento produkt vlastniť a mať ho k dispozícii kedykoľvek. I to je možné, dnešný trh ponúka totiž vírivé bazény za veľmi priaznivé ceny.

V tomto článku sa zameriavame na nafukovacie vírivky, ktoré majú oproti klasickým vírivým vaniam hneď niekoľko výhod. Po prvé je nutné zmieniť cenu, ktorá je mnohonásobne nižšia než v prípade vírivých vaní. Pritom rovnaký luxusný zážitok si môžete dopriať vo vírivom bazéne. Ďalšou nespornou výhodou je, že vírivé bazény sú nafukovacie a svojou mobilitou sa teda vírivým vaniam nemôžu vyrovnať. Je možné ich mať vonku aj vnútri, sú ľahké, je možné ich kedykoľvek vypustiť, vyfúknuť a pokojne aj presťahovať.

Najmä ak máte deti, mohli by vás zaujímať taktiež klasické bazény. Tie nie sú vybavené masážnymi dýzami, ale spravidla poskytujú viac priestoru na vodné hry. Mohol by vás zaujať niektorý z nášho porovnania záhradných bazénov.

Ako si vybrať vírivku stručne:

 • V prvom rade si treba určiť požadovanú kapacitu, teda či chcete vírivku pre dve osoby, alebo napríklad pre sedem.
 • Urobte si predstavu o cene, veľká časť parametrov sa zlepšuje úmerne s rastúcou cenou.
 • Stanovte si priority, niektoré vírivky zvládajú rýchly ohrev, iné majú výkonnú bublinkovú masáž alebo využívajú slanú vodu. Čím viac ste ochotní do vírivky investovať, tým vyššia je pravdepodobnosť, že splní väčšinu vašich požiadaviek. Veľmi dobré parametre však nájdete aj na cenovo dostupnejších modeloch.
 • Pozrite sa na výbavu vírivky. Tá sa dokonca môže u jednotlivých predajcov líšiť, je preto lepšie skontrolovať viac obchodov.
 • Prečítajte si recenzie používateľov, ak sú k dispozícii. Výrobca neuvádza napríklad hlučnosť, ktorá môže byť v prípade vírivky obťažujúca. O tej sa tak môžete dozvedieť z hodnotenia používateľov.

Rozmery a napájanie

Vybrať tú správnu nafukovaciu vírivku nie je nič jednoduché. Na trhu je rad produktov, pričom každý ponúka niečo jedinečné, čo môže vyhovovať vám, ale ostatným už nie. Preto je dôležité si premyslieť nielen to, aký veľký bazén kúpiť, ale taktiež to, na čo ho budete využívať. Vírivé bazény vám totiž môžu napríklad uľaviť od bolesti chrbtice, ale to len vo chvíli, ak bude mať správne posadenie dýz. Iné bazény sú vhodné hlavne na relax a posedenie s priateľmi.

Rozmery a hĺbka

Pri výbere vírivého bazéna dbajte na správne rozmery, líšia sa vnútorné a vonkajšie. Nemusí ísť o veľký rozdiel, ale pri niektorých bazénoch býva aj 40 cm, takže by sa mohlo stať, že vo výsledku kúpite bazén buď príliš malý, alebo veľký, a nebudete naň mať priestor.

Pri rozmyslení veľkosti teda zahrňte minimálne dve skutočnosti – pre koľkých ľudí chcete vírivý bazén kúpiť a koľko naň máte možnosť vyčleniť miesta. Bazény majú približnú vonkajšiu veľkosť od 125 cm do 204 cm v priemere. Rozmery sa líšia v závislosti od typu vírivého bazéna aj podľa výrobcu.

S rozmermi veľmi úzko súvisí taktiež výška bazéna, ktorá bude neskôr znamenať, akú časť tela budete mať ponorenú. Obvykle sa odporúča naplniť bazén aspoň z 80 %, pretože inak sa môže stať, že hladina nebude dostatočná na využitie dýz a bazén nemusí ani pevne stáť, nafukovacia konštrukcia sa môže nepríjemne nakláňať. Najčastejšie sa výška pohybuje okolo 70 cm.

Napájanie

Napájanie je údaj udávaný vo voltoch. Bežnému človeku tento údaj nič nepovie, avšak záleží na ňom cena, ktorú budete platiť za používanie produktu, a taktiež miesto, kam môžete spotrebič zapojiť. V prípade nafukovacích vírivých bazénov ide obvykle o 220 – 240 V, sú teda kompatibilné s bežnou napájacou zásuvkou v domácnosti.

Počet osôb

Vírivý nafukovací bazén si môžete zvoliť podľa mnohých dôležitých parametrov a faktu, pre koľko osôb je bazén určený, by ste mali dávať pri rozhodovaní rovnakú váhu. Môže to zmeniť vaše rozhodnutie a do budúcna budete vedieť, koľko osôb môže ísť do bazénov súčasne z bezpečnostných aj prevádzkových dôvodov.

Ukážky rôznych veľkostí mobilných víriviek

2 osoby

Vírivé nafukovacie bazény pre dve osoby zoženiete v priaznivej cenovej hladine rovnako ako v tých vyšších. Ide o štandardnú veľkosť bazéna rôznych tvarov – môže ísť o ovál, štvorec či iný uholník. Dbajte na správne rozmery vírivky, pretože iné nameriate celkovo s konštrukciou, iné potom bude mať samotná kúpacia časť. Pre dve osoby je vhodné poobzerať sa po vírivom bazéne s rozmermi aspoň 146 × 85 × 68 cm, kde prvé dva údaje určujú dĺžku, šírku a posledný údaj udáva výšku. Obvyklý objem vírivých bazénov pre dvoch je cca 650 l.

4 osoby

Ak zháňate vírivý bazén pre 4 osoby, opäť sa ponúka niekoľko cenových kategórií v závislosti od preferencií čo sa týka materiálu, značky a pod. Ide o najpredávanejšiu veľkosť. Čo sa rozmerov týka, mali by ste sa poobzerať po takých, kde bude vnútorný priemer aspoň 150 cm (pokiaľ ide o kruhový tvar, pri voľbe medzi uholníkmi by mala byť vírivka obdobne široká aj dlhá). Vírivý bazén pre 4 osoby máva objem obvykle okolo 800 litrov.

6 a viac osôb

Nezáleží na tom, aký máte rozpočet na kúpu vírivého bazéna. I bazén pre šesť ľudí je možné zohnať v rozumnej cenovej hladine. Tieto vírivky už však majú vonkajší priemer viac ako dva metre, s čím je potrebné počítať na prvom mieste. Inak nie sú ničím výnimočné, líšia sa logicky iba nákladmi spojenými so spotrebou energie a prípravkov na čistenie. Funkciu a rýchlosť ohrevu vody si aj väčšie vírivé bazény nechávajú obdobné v závislosti od výrobcov. Čo sa objemu týka, vírivý bazén pre 6 osôb sa môže pohybovať od 930 litrov do pokojne až vyše 1200 litrov.

Umiestnenie

Pri výbere vírivého bazéna si rozmyslite dopredu taktiež to, kde ho chcete umiestniť. Nemusíte ho mať trvalo v exteriéri alebo v interiéri, dá sa sťahovať, je však potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Po prvé, vírivý bazén musí stáť na pevnom, hladkom, vyváženom mieste. Plocha pokrytá pieskom teda rozhodne nebude vhodná, takisto trávnik. Ak chcete drobné nerovnosti vyriešiť podložkou, pamätajte, že táto podložka musí odolávať vlhkosti, inak by mohla začať plesnivieť, a tým zničiť bazén. Je možné ju teda vyriešiť dlažbou, avšak pozor na bezpečnostné opatrenia – podlaha by nikdy nemala byť klzká.

Ak si chcete bazén kúpiť domov a mať ho napríklad v zimnej záhrade alebo inej na to určenej miestnosti, po prvé skontrolujte, akú nosnosť má podlaha v tejto miestnosti. Ak máte starší dom, pre ktorý presne neviete túto špecifikáciu, je možné ju konzultovať so statikom alebo s ním môžete stavbu ideálnej miestnosti prebrať dopredu. Problém je totiž v tom, že vyfúknutý bazén nie je príliš ťažký, váži pár desiatok kilogramov, avšak bazén plný vody môže vážiť pokojne aj viac než tonu. K tomu musíte pripočítať váhu osôb, ktoré sú v tej chvíli v bazéne. Rozhodne teda nie je vhodné umiestňovať bazény na poschodie a na balkóny či nie príliš spevnené terasy, ak si nie ste istí nosnosťou.

Pripojenie

V prípade, že chcete bazén umiestniť do interiéru, musíte taktiež zaistiť prítok a odtok vody a elektrickú zástrčku. Napustenie a vypustenie bazéna je možné síce vyriešiť záhradnou hadicou, avšak voda môže sem-tam pretiecť cez okraj a aj vo vypustenom bazéne je zvyšok vody, ktorý je potrebné niekam vyliať, odtok by preto mal byť dobre dostupný. Bez elektriny vám potom bude vírivka viac-menej na nič, ideálne je, keď je zástrčka blízko, aby bola ľahko kontrolovateľná.

Veľký pozor si musíte dať taktiež na to, že prostredie, kde sa bazén bude vyskytovať, bude ohrozené mnohonásobne vyššou vlhkosťou. Miestnosť a priestory, kde sa bude nachádzať, musia byť dostatočne vetrané. Ideálne taktiež je, ak sú steny tejto miestnosti pokryté vlhku odolnými obkladmi.

Ukážky správneho umiestnenia mobilné vírivky

Teplota

Pri vonkajšom umiestnení nie sú nafukovacie vírivé bazény vhodné na celoročné používanie. I napriek tvrdenému syntetickému materiálu nemusí prežiť zimné obdobie, keď sa teploty dostávajú pod nulu. Odporúčaná minimálna teplota pre používanie je od 4 °C. Ak chcete svoju nafukovaciu vírivku používať aj v zime, je nutné si zadovážiť špeciálne termopodložky a termoizolačné plachty, ani tak však nie je 100 % istota, že zimu vonku prežije. 

Materiál

Výber vírivého bazéna bude taktiež iste ovplyvnený materiálom, z ktorého je celá konštrukcia postavená. Z ponúkaných materiálov sa stretnete často napríklad s týmito:

Materiál Rhino Tech

Materiál Rhino Tech nájdete vo vírivých bazénoch nielen vyššej, ale aj nižšej cenovej kategórie, stretnúť sa s ním teda môžete aj vtedy, ak nemáte veľký rozpočet. Ide o materiál používateľsky veľmi prívetivý a používaný po celom svete. Ide o pevnú štruktúru odolnú voči UV žiareniu, mrazu a poškrabaniu. Má obvykle šesť vrstiev:

 1. Vrstva ochranná (proti UV žiareniu, mrazu a poškrabaniu)
 2. Nová generácia PVC
 3. Vystuženie
 4. Laminovaná tkanina
 5. Vystuženie
 6. Nová generácia PVC

Materiál Rhino Tech je navyše ekologicky aj zdravotne neškodný, čo je podložené niekoľkými výskumami. Kategoricky je zaradený taktiež pod označením „Premium PVC“.

Laminované PVC

Laminované PVC označuje spravidla trojvrstvové PVC. Tieto tri vrstvy potom tvoria:

 1. Ťažké odolné PVC
 2. Vnútorná vrstva odolnej sieťoviny
 3. Ťažké odolné PVC

I toto laminované PVC na neskorších modeloch obsahuje ochranu proti UV žiareniu spôsobujúcemu degradáciu, teda znehodnotenie materiálu. Nejde však o samostatnú vrstvu, avšak o inhibítory, teda tzv. prísady do zvrškovej vrstvy.

Štruktúra I-Beam

I-Beam je patentovaná štruktúra vnútorných komôr celej konštrukcie. Ide o vzduchové vystuženie, vďaka ktorému je možné na okraje vírivého bazéna bez obáv sadať a opierať sa bez toho, aby sa celý prepadol alebo by sa vyliala von voda. Tento benefit uvítajú najmä rodiny s deťmi, či už kvôli bezpečnosti, alebo faktu, že sa bazén tak ľahko nezničí.

Filtrácia

Filtrácia je dôležitá v prípade všetkých bazénov, je na mieste ju zadovážiť aj k nafukovaciemu vírivému bazénu. Bez nej by sa totiž rýchlo stalo to, že budete mať zelenú vodu, ktorá môže zapáchať. To nie je hygienické a navyše sa tak môže poničiť samotný bazén. Pri zvážení faktu, že do bazéna je možné napustiť až 800 litrov vody, je filtrácia ako prvotná starostlivosť o túto vodu nutná.

Filtráciu vyberajte vždy hlavne podľa toho, koľko litrov vody (niekedy udávané ako m3) za hodinu dokáže prefiltrovať. Existujú výkonné filtračné systémy, ktoré sú schopné prefiltrovať až 1400 l/hod. Je možné teda takmer dvojnásobné prečistenie všetkej vody v priebehu jednej hodiny. Minimálne by však mala filtrácia zvládnuť prečistiť kapacitu bazéna za hodinu. Filtrácie víriviek môžu byť pieskové alebo kartušové.  Na prevažnej väčšine modelov nájdete kartušovú filtráciu, pieskový variant je výsadou drahších modelov a ani na tých nie je príliš často.

Znázornenie fungovanie kartušovej a pieskovej filtrácie

Piesková filtrácia

Piesková filtrácia je výkonný systém, ktorý z vody bazéna vytiahne nečistoty tak, že ju preženie pieskom a potom ju naženie čistú späť do bazéna. Táto filtrácia je dostatočne výkonná a zvládne pripojenie príslušenstva, ku ktorému radíme napríklad solárny ohrev alebo bazénový vysávač. Piesková filtrácia znižuje potrebu chémie na vyčistenie vody a je teda ekonomickejšia.

Výhody

 • Výmena piesku raz za 2 – 3 roky
 • Výkonná filtrácia pre väčšie bazény
 • Nenáročnosť na údržbu
 • Nenáročnosť ekonomická – ušetrenie na bazénovej chémii

Nevýhody

 • Vysoké obstarávacie náklady

Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia si žiada nižšie obstarávacie náklady. Skladá sa z kartušovej vložky a čerpadla. Oproti prvému typu filtrácie je náročnejšia na údržbu. Voda sa totiž preháňa cez papierovú vložku, kde sa zachytávajú nečistoty. Môže sa stať, že pri väčšej miere znečistenia vody bude nutné túto vložku častejšie čistiť, jej výmena prebieha aj niekoľkokrát za sezónu. V prípade vírivých nafukovacích bazénov však nie je nutné sa obávať nutnosti výmeny tejto vložky abnormálne často. Vďaka krytu, ktorý je takmer povinnosťou všetkých vírivých bazénov, sa znižuje predpoklad väčšieho znečistenia. Kartušová filtrácia sa navyše ideálne hodí k bazénom, ktoré majú veľkosť do 8 m3, čo je 8000 litrov vody. Preto bývajú samozrejmou súčasťou balenia pri kúpe nafukovacích vírivých bazénov.

Výhody

 • Nižšia obstarávacia cena
 • Ideálna k bazénom s objemom do 8000 l
 • Nižšia energetická náročnosť

Nevýhody

 • Vložka sa postupom času zanáša – nutnosť vyčistiť alebo vymeniť

Funkcie

Ako už bolo povedané, pred zaobstaraním vírivého bazéna je nutné si ujasniť, na čo presne má bazén slúžiť. Ak chcete totiž bazén iba ako zábavu, na posedenie v bublinkovej vode, zrejme sa budete obzerať po tých najnižších cenových kategóriách bazénov.

Dýzy

Za sofistikovanejší systém, doň sa počítajú hlavne dýzy, vďaka ktorým si môžete užiť masáž chodidiel a celého tela vrátane krčnej chrbtice, si budete musieť trošku priplatiť. Nemyslite si však, že čím viac dýz, tým lepšie. Mnohí sa nechajú zlákať na počet dýz, pritom záleží skôr na ich veľkosti, posadení a type. Dávajte prednosť bazénom, ktoré ponúkajú vzduchové aj hydromasážne dýzy. Jedine tak je zaručená správna hydroterapia, ktorá má zmysel.

Vyhrievanie

Ďalšou funkciou, ktorá ovplyvní váš nákup, bude zrejme fakt, či je vírivý bazén vybavený vyhrievaním. Vírivé bazény bez vyhrievania sú použiteľné prakticky len v lete, keď sa chcete schladiť v studenej vode. V prípade, že je bazén vybavený vyhrievaním, je vďaka ohrevu vody možné používať ho takmer celoročne – pozor na zimu, nafukovacie vírivé bazény neznesú mráz, mohol by bazén nenávratne poškodiť. Ak chcete vírivku využívať aj v zime, je lepšie poobzerať sa po pevnej konštrukcii so škrupinou. Intenzita vyhrievania sa navyše dá na mnohých vírivých bazénoch s vyhrievaním regulovať, čo je veľké plus.

Ohrev vody sa v špecifikáciách udáva vo wattoch. Pre lepšiu predstavu sú však obvykle uvádzané aj stupne, o ktoré sa voda ohreje za hodinu (napr. 2 – 2,5°C za hodinu). Poobzerajte sa aj po údaji o maximálnej teplote vody, ktorú vie vírivka udržiavať.

HWT/HWS

Alebo Hard Water Treatment je systém, ktorý zaisťuje zmäkčenie vody vo vírivke. Vďaka tomu nielen predlžuje životnosť vírivky, keďže sa vodný kameň neusadzuje v rúrkach a filtroch, a taktiež šetrí vašu pokožku. Mäkšia voda je totiž k ľudskej koži šetrnejšia než voda tvrdá.

SWS

Takzvaný Salt Water System využíva dezinfekčné vlastnosti soli a pri používaní vírivky sa tak zaobídete bez chemikálií, ktoré môžu dráždiť pokožku aj dýchacie cesty. Zaobstaranie vírivky so systémom Salt Water sa tak vyplatí nielen ľuďom s citlivou kožou, ale taktiež rodinám s deťmi, ktoré je lepšie vystavovať chemikáliám čo najmenej.

Príslušenstvo

Ku komfortnému a bezpečnému používaniu víriviek napomáha aj príslušenstvo, ktoré je buď súčasťou balenia, alebo ho môžete dokúpiť. Medzi najdôležitejšie prvky patria ovládací panel, podložka a kryt, v ponuke potom bývajú aj ďalšie vecičky, ako napríklad opierky hlavy.

Ovládací panel

Nutnou súčasťou je ovládací panel, ktorý je samozrejmosťou ku každej vírivke. Niektoré majú iba tlačidlá, iné panely disponujú LCD obrazovkou, ktorá je vodovzdorná a je možné s ňou ľahko manipulovať ako s mobilným telefónom.

Kryt bazéna

Ak je ponúkané k vírivému bazénu nejaké príslušenstvo, najčastejšie pôjde o kryt, ktorý môže byť aj termoizolačný. Ten je možné celý odmontovať, nebude tak nijako zavadzať pri používaní. Tento kryt je veľmi dôležitý a je úplným štandardom, aj keď je možné ho kúpiť v prípade núdze zvlášť. Zabráni totiž tomu, aby do vody počas nepoužívania napadal neporiadok, ktorý by mohol vážne porušiť vnútornú vrstvu bazéna. Zároveň vám do vody nespadne ani hmyz, ktorý by pôžitok z relaxácie neskôr veľmi znepríjemnil.

Ak nebude vrchný kryt ako súčasť vírivého bazéna termoizolačný, je možné kúpiť zvlášť taktiež nafukovací termokryt, ktorý príde na hladinu pod vlastný kryt vírivky.

Podložka

Je potrebné zmieniť sa taktiež o izolačnej podložke, ktorú niektorí výrobcovia k bazénu ponúkajú. Ide o podložku, ktorú je možné pevne prichytiť k bazénu, odizolujete tak podlahu od spodnej časti bazéna a navyše je to podložka, ku ktorej sa prichytáva vrchný kryt (samotný bazén teda nemá žiadne ďalšie príchytky ani výstupy na prichytenie vrchného krytu).

Manometer

Manometer slúži na zmeranie tlaku pri nafukovaní vírivky. Vďaka tomu vám nehrozí, že bude vírivka nedostatočne nafúknutá alebo, naopak, dôjde k poškodeniu plášťa vplyvom vysokého tlaku. Nie je na škodu tlak vo vírivke taktiež občas skontrolovať, najmä vplyvom vonkajšej teploty môže dôjsť k jeho stúpaniu či klesaniu.

Taška

Veľkou výhodou je aj taška, v ktorej je možné nafukovací vírivý bazén skladovať napríklad v zimnom období. Taká taška má totiž často špeciálnu úpravu brániacu vlhkosti, aby sa dostala na samotný bazén, a tak sa nemusíte obávať, že by ste na jar objavili pleseň. Tašku navyše využijete aj v prípade sťahovania bazéna, či už trvalo do nového domova, alebo len na chatu na letné obdobie. V taške sa bazénu nič nestane a bude skladnejší.

Inštruktážne video

Ako bonus ponúkajú niektoré e-shopy a výrobcovia inštruktážne DVD, kde sa môžete dozvedieť všetko o stavbe bazéna, jeho likvidácii, dozviete sa, ako sa o samotný bazén a vodu v ňom starať, a taktiež ako ho najlepšie skladovať. Toto DVD sa odporúča všetkým začiatočníkom. Jediné mínus môže byť v tom, že nejde o DVD presne určené na jeden jediný druh bazéna. Informácie by sa však nemali nijako závratne líšiť, dajte si len pozor, či vo videu hovoria o rovnakom type bazéna – aspoň čo sa materiálu týka, a aké používajú údaje pri dávkovaní čističov – môžete mať totiž odlišný objem.

Ostatné

Čo sa konštrukcie týka, je možné zohnať špeciálnu nafukovaciu lavičku, ktorá sa však vyrába iba pre určité druhy vírivých bazénov. Existujú taktiež schodíky, ktoré uľahčia prístup do vírivého bazéna napríklad deťom. Keď je reč o deťoch, existuje možnosť kúpiť si špeciálny zámok, ktorým sa zabezpečí vrchný kryt, aby ho deti nemohli odstrániť a do bazéna nespadli.

Na naplnenie či vypustenie vírivky sa vám bude chodiť vodné čerpadlo, ktorého úlohou je presunúť vodu z jedného bodu do druhého. O tomto produkte sme napísali samostatný článok Ako vybrať vodné čerpadlo. 

Vplyv víriviek na zdravie

Vírivý bazén si môžete kúpiť nielen na relaxáciu a zábavu, ale taktiež za vidinou lepšieho zdravia. Kúpu vírivého bazéna odporúčajú aj niektorí lekári, práve s nimi sa o tomto druhu liečby niektorých ochorení môžete pobaviť.

Bolesti kĺbov

Ak si dáte pozor na to, kde má bazén dýzy, môžete si nimi uľavovať od bolesti kĺbov, svalov, a to tak v prípade, že často športujete a svaly potrebujete poriadne uvoľniť, ako v prípade, ak máte svaly skrátené od narodenia či trpíte ochorením kĺbov, napríklad artrózou. Pri tomto ochorení je zvlášť vhodné masírovať si pomocou prúdu vody svaly v okolí kĺbu, aby sa posilnili a zvládli každodennú záťaž, ktorej sa nie je možné prakticky vyhnúť.

Krvný tlak

Ak si kúpite vírivý bazén s vyhrievaním, po pravidelnom pobyte v teplej vode zistíte, že sa vám upravuje krvný tlak, a to nielen preto, že v momente, keď vás voda nadnáša, nemusí krv v cievach prekonávať gravitáciu, a tým pádom voľne prúdi po celom tele. V teplej vode sa totiž posilňujú cievy – vplyvom tepla sa rozširujú a zrýchli sa krvný obeh. Výsledok je však ten, že sa vám zníži krvný tlak. Tento fakt je dobré spojiť s ochorením nazývaným diabetes alebo cukrovka. S vírivkou je možné bojovať proti jej zhoršeniu.

Poruchy spánku

Kúpele vo vírivom bazéne navyše môžu viesť k zlepšeniu vášho spánku. Tu figuruje spojenie bubliniek a teplej vody. Nie je potrebné, aby dýzy priamo masírovali pokožku, stačí sa nechať unášať na vode. Telo sa upokojí, uvoľní, prestanete myslieť na problémy a odbúrate stres. Tým sa vám bude následne lepšie spať. Samozrejme, nie je vždy možné ísť pred spaním do bazéna, či už pre časovú tieseň, alebo zlé počasie. Preto stačí, keď si pri snahe zaspať vybavíte pocit, ktorý ste mali v bazéne. Mozog potom vykoná určitú simuláciu, pri ktorej budete v teple vo svojej posteli, ale pocity budete mať rovnaké ako v bazéne. Rýchlejšie sa uvoľníte a navodíte si pokojný spánok.

Údržba

Čo sa týka údržby, vírivky sa nijako nelíšia od klasických záhradných bazénov. Je teda potrebné im venovať starostlivosť, aby voda zostala čistá a nemnožili sa v nej riasy. Raz za týždeň je nutné skontrolovať zásaditosť vody a obsah kyslíka či chlóru v závislosti od používanej dezinfekcie. Na testovanie sú špeciálne súpravy. V prípade, že voda nevyhovuje požiadavkám, je nutné jej vlastnosti upraviť použitím správneho prostriedku. Znížiť množstvo používanej chémie je možné až na polovicu vďaka ozonátoru. Ozón totiž zabíja mikroorganizmy a je navyše šetrnejší k pokožke než všetka chémia.

Ďalším dôležitým bodom pri údržbe je filtrácia. Pri nafukovacích vírivých bazénoch sa stretnete spravidla s kartušovou filtráciou. Papierovú filtračnú vložku je potrebné meniť zhruba raz za mesiac. Záleží, samozrejme, na stupni znečistenia vody. Jeho životnosť však môžete mierne predĺžiť oplachovaním záhradnou hadicou. Ani tento postup sa však nedá opakovať dlho, po nejakom čase je skrátka potrebné filter vyhodiť.

Pred zazimovaním je nutné vírivku dôkladne vyčistiť od nečistôt, kožného mazu a usadenín. Na to slúžia špeciálne spreje, ktoré dokážu tieto nečistoty odstrániť. Povrch môžete umývať teplou jarovou vodou použitím handier. Vyvarujte sa však používania ostrých kief či iného náčinia, ktoré by mohlo povrch poškodiť.

Mechanickému znečisteniu je vhodné predchádzať zakrývaním bazéna plachtou. Niektoré plachty sú navyše vybavené termoizolačnou vrstvou, ktorá zabraňuje úniku tepla z vyhriatej vody. Väčšie nečistoty je možné vyberať pomocou sitka či bazénovým vysávačom.

Bezpečnosť

Pri používaní vírivky, najmä ak sa v nej budú kúpať aj deti, je dobré dodržiavať pár bezpečnostných zásad (Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention):

 1. Vírivku zapínajte iba naplnenú – v opačnom prípade hrozí poškodenie čerpadla.
 2. Odporúčaná dĺžka pobytu vo vírivke je 10 min., vodu ihneď opustite, ak sa cítite ospalo či malátne.
 3. Pitný režim – pri prehrievaní v teplej vode by ste mali dopĺňať tekutiny, predídete tak napríklad bolesti hlavy.
 4. Vírivku by nemali používať ľudia s infekčnými chorobami, tehotné ženy a ľudia pod vplyvom omamných látok a niektorých liekov. Pri problémoch s tlakom a so srdcom je vhodné konzultovať používanie vírivky s lekárom.
 5. Nenechávajte deti vo vírivke bez dozoru ani príliš dlho, majú horšiu termoreguláciu. Ak deťom sčervená tvár, naznačuje to prehriatie organizmu.

Ako vám pomohol tento článok?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Mobilné vírivky
Průměrné hodnocení 4.7 z 7 hlasů