Pri hľadaní ideálneho mopu je dôležité najmä to, či ho potrebujete len na domáce použitie, alebo sa profesionálne venujete vytieraniu rozľahlých priestorov. Mopy pre malé byty sa od profesionálnych upratovacích sád líšia ako materiálom a vybavením, tak aj čiastkou, ktorú na ich nákup budete potrebovať.
Dôležitým kritériom je materiál podlahy, na ktorú budete daný mop používať. Rôzne podlahové krytiny majú rôznu odolnosť voči poškriabaniu, neznesú agresívne čistiace prostriedky alebo hrubé zaobchádzanie. Iné typy podláh sa zase vyznačujú citlivosťou na vodu a niektorým naozaj vadí prílišné namáčanie. Tu je rozhodne vhodné venovať pozornosť systému žmýkania a jeho účinnosti.
V neposlednom rade sa môžete zamerať aj na detaily a drobné vychytávky. Je celkom možné, že tu objavíte kritérium, ktoré by ste inak nevzali do úvahy, ale ktoré vám pomôže vybrať toho najlepšieho kandidáta.
Ako vybrať mop stručne:
- Zvážte účel mopu – Stále populárnejšími sa stávajú sprejové mopy, tie sa však hodia skôr na rýchle každodenné upratovanie než na veľké hĺbkové upratovanie.
- Najskôr zvoľte typ hlavice – S plochým mopom rýchlo vytriete rozľahlú plochu, so strapcami sa lepšie dostanete do úzkych miest.
- Zistite, či potrebujete odstredivý systém žmýkania – Pomocou neho mop lepšie vyžmýkate, čo oceníte najmä v prípade, ak je vaša podlaha citlivá na množstvo vody.
- Mrknite na rukoväť – zvážte či je dostatočne dlhá, ľahká a ergonomická a vyrobená z príjemného materiálu.
- Vyberte materiál návleku – Bavlna zvládne vyššie teploty v práčke aj silné čistiace prostriedky, extra jemný návlek z mikrovlákna je zase citlivejší k podlahe.
- Zamyslite sa nad nádobou na vodu – Aj tá totiž môže byť vylepšená napríklad vypúšťacím ventilom alebo kolieskami.
- Vyšperkujte detaily – Zamyslite sa nad ďalšími požiadavkami, ktoré na mop máte.
Účel a plánované použitie mopu
Hneď na začiatku bude vhodné ujasniť si frekvenciu a náročnosť upratovania, z ktorého pramení aj očakávané zaťaženie mopu. Rozdielne požiadavky môžete mať na mop, ktorý používate na časté vytieranie bytu, a mop určený napríklad na chatu, kde bude pri menej častom pobyte väčšie množstvo prachu a kde deti každú chvíľu vybehnú do záhrady, odkiaľ nanosia viac špiny.
Na úvod vás zoznámime s niekoľkými základnými pojmami.
Upratovacia sada
Väčšinu produktov na trhu zoženiete v sade. Tá spravidla obsahuje mop, návlek a vedro so žmýkacím košom. Častým doplnkom sú aj ďalšie návleky z iných materiálov slúžiace na upratovanie rôznych typov podláh. Výrobcovia sa pomocou vychytávok predbiehajú, kto túto neobľúbenú činnosť čo najviac uľahčí. Pri drahších modeloch tak nájdete teleskopickú rukoväť alebo dávkovač saponátu prirobený k vedru. Časté sú materiály, ktoré vydržia aj náročnejšie zaobchádzanie – rukoväte z kovu alebo návleky z bavlny.
Spray mop
Nájdete ho aj pod označením „sprejový“ alebo „mop s rozprašovačom“. Špecifický produkt, ktorý sa na trhu objavil v posledných rokoch a rozhodne nie je pre každého. Ide vlastne o samostatný mop bez vedra vybavený malou nádobkou pripevnenou k rukoväti. Po stlačení tlačidla či páčky rozprašovač nanesie malé množstvo čistiacej kvapaliny priamo pred mop.
Počas vytierania sa návlek spravidla neskladá a neperie. Je teda jasné, že tento typ mopu rozhodne nie je vhodný na klasické týždenné upratovanie. Pokiaľ si však potrpíte na podlahu bez jedinej škvrny a pri každom kvapnutí bežíte po handru, sprejový mop sa stane vaším obľúbeným pomocníkom. Je totiž ľahký, skladný a rýchlo pripravený na použitie.
Základné rozdelenie mopov podľa typu hlavice
Prvým kritériom, ktoré by ste mali vziať do úvahy, je veľkosť a členitosť vytieranej plochy. Budete vytierať hlavne široké chodby a minimalisticky vybavené priestory? Alebo ste naopak milovníkmi útulných izbičiek plných nábytku? Existujú dva typy hlavíc – plochá a strapcová. Pri tomto rozhodovaní vyberajte práve podľa veľkosti a členitosti podlahy.
Plochý mop
Nízky obdĺžnikový mop je najviac podobný tradičnej handre namotanej na metlu. Horšie sa s ním vytierajú úzke miesta, takže tento typ oceníte, pokiaľ je plocha, na ktorú ho budete používať, málo členitá. Je teda ideálnym pomocníkom na upratovanie napríklad chodieb a miestností s minimom nábytku. K tomuto mopu si môžete dokúpiť návleky z rôznych materiálov, čo ho robí veľmi univerzálnym. Je však dôležité dať pozor na to, aby nový návlek na váš plochý mop sedel.
Strapcový mop
Naproti tomu mop s hlavicou plnou dlhých strapcov je voľbou číslo jedna v členitých priestoroch. Strapcami jednoducho obídete každú jednu tenkú nožičku ozdobného stolíka. Vhodnejšie sú aj na vytieranie schodov. Existujú dokonca hlavice v tvare trojuholníka, ktoré sa lepšie dostanú do rohov.
Strapce majú výbornú absorpciu tekutín, čo oceníte pri likvidácii pohrôm typu vytečená práčka. Na druhú stranu, v rozľahlých priestoroch je tento typ hlavice menej efektívny, pretože strapcový mop má menší stierací záber ako plochý mop. Navyše, strapce môžu pri nekvalitných výrobkoch postupne vypadávať.
Typ hlavice | Výhody | Nevýhody | Vhodné typy priestorov |
Plochá | + Veľký záber a rýchlosť vytierania
+ Rôzne typy vymeniteľných návlekov + Elektrostatické návleky pre suché vytieranie |
– Horšia flexibilita v členitých priestoroch
– Okolo nábytku horšie vytiera |
• Väčšie
• Menej členité |
Strapcová | + Flexibilnejšia
+ Dlhšie strapce sa dostanú všade + Výborná absorpčná schopnosť |
– Menšia rýchlosť vytierania
– Nedá sa použiť na suché vytieranie – Riziko vypadávania strapcov |
• Menšie
• Viac členité • Schody |
Systém žmýkania
Systém žmýkania je pri výbere mopu úplne kľúčovým kritériom. Určuje, ako veľmi sa pri vytieraní nadriete a či na citlivú podlahu nenanesiete viac vody než je vhodné.
Klasické
Najstarší a najzákladnejší systém, dnes využívaný najmä pri lacných mopoch. Strapcovú alebo plochú hlavicu namočíte, položíte do žmýkacieho košíka a vodu vytlačíte vlastnou silou. Niektoré ploché mopy je možné tiež sklopiť pomocou vidlice ovládanej z rukoväte a silou pritlačiť jeden okraj k druhému. Takýmto žmýkaním sa samozrejme nemusíte vždy zbaviť všetkej prebytočnej vody, je tu potrebná fyzická sila a o pohodlí pri žmýkaní tiež nemôže byť ani reč.
Odstredivé
Toto žmýkanie používajú mopy, ktorým hovoríme rotačné. Taktiež sem patria ploché aj strapcové modely. Od klasických typov sa líšia tým, že majú hlavicu upevnenú na rotačnom kĺbe. Pri žmýkaní sa kĺb dokáže roztočiť tak rýchlo, že na zbavenie sa prebytočnej vody využije odstredivú silu. Rotačné mopy teda možno rýchlo a bez námahy vyžmýkať takmer dosucha (Zdroj: Wikipédia).
Tieto systémy sa delia na dva základné typy.
- Externý – Žmýkací mechanizmus je umiestnený vo vedre a spúšťa sa zošliapnutím pedálu.
- Zabudované – Tu sa žmýkanie spúšťa v rukoväti pomocou páčky. Po jej uvoľnení môžete pohybovať rukoväťou smerom dole, čím sa žmýkací kôš roztočí.
Nádoba na vodu
Pri nádobe na vodu je najpodstatnejší systém žmýkania, ktorý už bol vysvetlený vyššie. Teraz sa pozrieme na ďalšie ponúkané vychytávky.
- Kolieska – Umožňujú jednoduchší presun vedra z miestnosti do miestnosti a šetria váš chrbát.
- Ventil – Vypúšťací ventil vedra je skôr taká čerešnička na torte. Vďaka nemu však nemusíte vedro prevracať, čo oceníte najmä pri objemných a ťažkých nádobách. Rozhodne ale bude dobré dať si pozor na to, aby vám napríklad zvedavé deti omylom vodu nevypustili.
- Dávkovač na čistiaci prostriedok – Stáva sa, že vám pri liatí saponátu do vody „ujde ruka“? Alebo naopak, potrebujete trochu prostriedku pridať a fľaša je práve ďaleko? Pomôže vám dávkovač, ktorý bude pripevnený na vedre a bude jazdiť všade s vami.
- Vedro bez žmýkacieho koša – Možno z finančných dôvodov zvažujete nákup samotného mopu bez vedra, alebo sa vám kôš rozbil. Pokiaľ si vyberiete mop, ktorý sa žmýka pomocou vidlice v rukoväti, bez žmýkacieho koša sa zaobídete.
- Dávkovacia nádržka na vodu – Ak budete vyberať mop s rozprašovačom (teda bez vedra a žmýkacieho systému), pozerajte sa na objem nádobky na vodu. Pohybuje sa od 400 ml až do cca 800 ml.
Materiál návleku
Opäť veľmi dôležitý parameter. Návleky a strapce sa vyrábajú z niekoľkých rôznych materiálov. Pokiaľ máte doma viac druhov povrchov, oplatí sa kúpiť mop, ku ktorému zoženiete aj návlek pre iný typ podláh.
- Bavlna – Je prírodný materiál. Veľkou výhodou je, že bavlnený návlek môžete vyprať v práčke na 95 °C a nezničíte ho ani agresívnym čistiacim prostriedkom. Hodí sa teda na silne znečistené podlahy a odolné materiály. Väčšinou sa označuje anglickým slovom „cotton“.
- Mikrovlákno – Ako materiál je oveľa citlivejší ako bavlna. Veľa týchto návlekov pri praní neznesie teplotu vyššiu ako 30 °C a pokiaľ do práčky pridáte aviváž, riskujete poškodenie mikrovlákien a zhoršenie ich schopností. Na druhú stranu sú ponúkané návleky rôznej hrúbky, takže je možné použiť ich na všetky typy povrchov. Návleky na suché vytieranie, ktoré výborne poslúžia napríklad pri upratovaní chlpov vašich domácich maznáčikov, sa taktiež vyrábajú z mikrovlákna.
- Kombinácia – Niektorí výrobcovia ponúkajú návleky z niekoľkých druhov vlákien, hrubších aj jemnejších. Hrubšie vlákna lepšie odstránia zaschnuté nečistoty, jemnejšie vám zase pomôžu zbaviť sa mastnoty. Návlek sa potom stáva veľmi všestranným.
- Obojstranný mop z mikrovlákien a ženilkových vlákien – výhodou niektorých mopov je obojstranné použitie. Z každej strany majú iné typy textílií, a zatiaľ čo horná strana z mikrovlákna môže slúžiť na bežné mokré vytieranie, druhá strana so ženilkovými vláknami potom zaistí leštenie a vytieranie do sucha.
Materiál návleku | Klady | Zápory | Vhodný typ podlahy |
Bavlna | + Prírodný materiál
+ Možno prať na 95 °C + Môžete použiť agresívne čističe |
– Len na odolné podlahy | • Silne znečistená
• Odolná voči poškriabaniu a vlhkosti |
Mikrovlákno | + Hrubé aj SOFT návleky
+ Elektrostatické návleky |
– Citlivé na teplotu prania
– Neznesie aviváž ani silné čističe |
• Podlaha citlivá na vlhkosť alebo poškriabanie |
Kombinácia | + Odstráni zaschnuté nečistoty aj mastnotu | – Záleží na záporoch kombinovaných materiálov | • Záleží na použitých materiáloch |
Obojstranný – mikrovlákna/žinilkové vlákna |
+ Zaistí suché aj mokré vytieranie + Pre veľké aj bežné domácnosti |
– Odvíja sa od záporov použitých materiálov | • Zvyčajne všetky vrátane citlivých, ale záleží na použitých materiáloch |
Materiál vytieranej plochy
Podľa materiálu vytieranej plochy vyberajte materiál návleku. Niektoré podlahové krytiny sú totiž citlivejšie ako iné. Aby ste mohli vybrať mop, ktorý materiál nezničí, bude potrebné zistiť, aké sú kľúčové vlastnosti vašej podlahy. Musíme si teda ujasniť predovšetkým to, ktoré povrchy sú citlivé na množstvo vody a ktorým nerobí dobre hrubý návlek.
- Drevo, drevené parkety a laminát – Prírodný materiál, ktorý sa pri premokrení ničí. Je teda dôležité vytierať takmer suchým mopom, ideálne s rotačným systémom žmýkania. Keďže je drevo veľmi citlivé, najlepšiu službu vám urobia ploché mopy s jemným návlekom z mikrovlákna.
- Korok – Tento zaujímavý materiál sa stále viac dostáva do popredia. Aj keď sa dôkladne lakuje, stále je citlivý na vodu, takže aj tu najlepšie poslúžia perfektne vyžmýkané ploché mopy s jemným návlekom. Ako na parkety, tak aj na korok používajte iba špeciálne čističe odporúčané výrobcom.
- Mramor, žula a leštený kameň – Hoci sa môže zdať, že kameň vydrží všetko, tieto podlahy sú veľmi citlivé na poškriabanie. Preto je dôležité zamerať sa na materiál návleku mopu a zvoliť ten z jemného mikrovlákna.
- Bridlica – Bridlica je typ hrubej kamennej dlažby. Nie je glazovaná a je porézna, takže vôbec neznesie mokré vytieranie. Zaobstarajte si návlek z elektrostatického materiálu, ktorý v sebe udrží prach, alebo jednoducho podlahu povysávajte. Na škvrny potom použite výhradne špeciálne prostriedky.
- Dlažba – Keramická dlažba má výbornú odolnosť voči vode aj chemikáliám. Tu si postrážte, aby bol váš mop schopný vyčistiť aj škáry. Ideálne sú strapcové mopy, ak ste odhodlaní používať plochý mop, kúpte si k nemu návlek s hrubšou štruktúrou.
- PVC a vinyl – Tento materiál si naopak s vodou poradí. Vinylové dosky sú oproti PVC odolnejšie aj voči mechanickému poškodeniu. Pri výbere mopu je teda možné riadiť sa len členitosťou povrchu – na veľké plochy použiť plochý mop, do izieb s množstvom nábytku ten strapcový.
- Marmoleum a linoleum – Sú materiály podobné PVC, ale z prírodných materiálov, takže je nutné s ich údržbou postupovať opatrnejšie. Aj tu však môžete použiť ako plochý, tak strapcový mop.
- Liate podlahy – Tento typ podláh bol až donedávna výsadou garáží, pivníc a komerčných priestorov, dnes už si ale razí cestu aj do moderných domácností. Jeho prednosťou je absencia škár a výborná odolnosť. Mop teda môžete použiť takmer akýkoľvek.
- Plávajúce podlahy – Špecifické plávajúce podlahy môžu byť z rôznych materiálov. Plávajúcimi sa nazývajú, pretože sú položené na podklade bez prilepenia. Je teda jasné, že miesta so škárami budú extrémne citlivé na vodu. Takýto materiál znesie len vytieranie takmer suchým mopom, nezaobídete sa teda bez rotačného systému žmýkania a návleku z jemného mikrovlákna.
Materiál podlahy | Citlivosť na vodu | Citlivosť na poškriabanie | Vhodný typ hlavice | Vhodný materiál návleku |
Drevo, drevené parkety a laminát | Vysoká | Vysoká | Plochá s rotačným systémom | Jemné mikrovlákno |
Korok | Vysoká | Stredná | Plochá, rotačný systém žmýkania | Mikrovlákno |
Mramor, žula, leštený kameň | Nízka | Vysoká | Akákoľvek | Jemné mikrovlákno |
Bridlica | Vysoká | Nízka | Plochá | Elektrostatické mikrovlákno |
Keramická dlažba | Nízka | Nízka | Strapcová | Bavlna alebo hrubé mikrovlákno |
Vinyl | Nízka | Nízka | Akákoľvek | Akýkoľvek |
PVC | Nízka | Stredná | Akákoľvek | Akýkoľvek |
Marmoleum, prírodné linoleum | Stredná | Stredná | Plochá | Mikrovlákno |
Liate podlahy, betón | Nízka | Nízka | Akákoľvek | Akýkoľvek |
Plávajúce podlahy | Vysoká | Podľa materiálu | Plochá | Podľa materiálu |
Ďalšie vlastnosti mopu
Okrem kľúčových kritérií, bez znalosti ktorých sa jednoducho nezaobídete, existuje aj niekoľko ďalších drobností, ktoré môžu používanie mopu ovplyvniť.
Materiál rukoväte
Tu platí jediný princíp. Plast je ľahký a menej odolný, kovové časti sú odolnejšie, ale mop bude o niečo ťažší. Niektoré mopy sú taktiež vybavené ergonomicky tvarovaným zakončením, aby vám lepšie padli do ruky.
Nastaviteľná dĺžka rukoväte
Teleskopickú rukoväť oceníte najmä vtedy, ak bude mop slúžiť niekoľkým ľuďom rôznej výšky. Ak vám napríklad pri domácich prácach asistujú vaše deti, skrátiteľnou rukoväťou im to značne uľahčíte. Predĺžením rukoväte sa navyše môžete dostať aj do horšie prístupných miest.
Šírka záberu
Šírka záberu je rozmer najdlhšej strany hlavice mopu. Tu teda opäť vezmite do úvahy veľkosť stieranej plochy a úzke zákutia, kam sa rozmernejší produkt nemusí vojsť. Súčasne ale tiež zvážte, kto bude mop v domácnosti používať. Mop so širokým záberom síce rýchlejšie zotrie väčšiu plochu, avšak na jeho manipuláciu bude treba viac sily a istý grif.
- Mop so šírkou záberu okolo 25 cm – Tieto úzke mopy sú vhodné do menších domácností či vybraných miestností, kde nie je príliš priestoru na manipuláciu. Vďaka užšej mopovacej hlave sa s nimi ľahko dostanete aj do drobných zákutí.
- Mop so šírkou záberu cca 35 cm – Priemerne veľké mopy sa hodia do všetkých typov domácností. Zaberajú pomerne veľkú plochu, a tak je upratovanie s nimi pekne svižné. Súčasne sa s nimi ale dostanete aj do bežných rohov.
- Mop so šírkou záberu cca 45 cm – Veľké mopy sú na manipuláciu síce náročnejšie, ale upratovanie s nimi rýchlo odsýpa a veľkú plochu máte vytretú raz dva. Neporadí si ale s tesnými priestormi v domácnosti.
Náhradné diely
Tu ide skôr o vlastnosť výrobcu ako mopu. Najmä ak sa rozhodnete investovať do drahšieho mopu, oceníte, keď k nemu v prípade rozbitia zoženiete aj náhradné diely a nebude tak potrebné kupovať celú upratovaciu súpravu znova. Základom je, pokiaľ sa dá zvlášť dokúpiť aspoň mop alebo vedro. Mnoho výrobcov však ide ďalej a ponúka napríklad:
- náhradné rukoväte,
- hlavice mopu s kĺbom,
- strapce či návlek,
- náhradný žmýkací kôš,
- šliapací mechanizmus pre rotačné mopy.
Špeciálne čistiace prostriedky
Rovnako ide skôr o možnosti samotných výrobcov, avšak špeciálne čistiace prostriedky si môžete bez problémov zaobstarať aj k mopu inej značky. Oplatí sa po nich siahnuť, pretože väčšinou obsahujú veľmi účinné receptúry, ktoré si v kombinácii s kvalitným mopom poradia s odolnými aj zaschnutými škvrnami i mastnotou. Špeciálne prostriedky ale tiež často slúžia ako ochrana pre citlivé typy podláh, antibakteriálna vrstva či pre zvýšený lesk povrchov po vytieraní.
Cena
Mopy na podlahu sa ponúkajú v širokom cenovom spektre. Či už sa chystáte investovať väčšiu čiastku, alebo chcete na mope čo najviac ušetriť, rozhodne si vyberiete.
Cena do 15 €
V tejto kategórii sa pohybujú skôr lacnejšie mopy na vytieranie, pričom robustnejšie modely sú poväčšinou bez vedra. Nájdete tu aj upratovacie sady s vedierkom, väčšinou sa však pri žmýkaní budete musieť spoľahnúť na vlastnú silu.
Cena od 15 do 40 €
V tejto kategórii sa pohybuje väčšina kvalitných mopov s dobrými vlastnosťami. Na výber budete mať z množstva produktov s odstredivým žmýkaním a teleskopickou rukoväťou. V tomto cenovom rozhraní si vyberiete aj kvalitný mop s rozprašovačom.
Cena nad 40 €
Ak zháňate profesionálny špičkový mop, nájdete ho v tejto cenovej kategórii. Upratovacie sady sú vybavené kolieskami, dávkovačmi na saponát, často obsahujú náhradné návleky. A pokiaľ chcete posunúť starostlivosť o svoju podlahu ešte o stupeň vyššie, nájdete tu aj nejaké ďalšie a pokročilejšie prístroje.
Ďalší pomocníci pri vytieraní
Hoci väčšine ľudí obyčajný mop na vytieranie bohato postačí, bola by škoda nespomenúť niektoré produkty, ktoré idú s uľahčením domácich prác ešte ďalej.
- Parné mopy – Vzhľadom sú podobné sprejovému mopu, na rozdiel od neho však využívajú horúcu paru. Tá je v uvoľňovaní nečistôt oveľa účinnejšia, preto nie je potrebné používať žiadny čistiaci prostriedok. Navyše sa pri používaní parného mopu nevíri prach, takže ho oceníte aj vtedy, keď máte doma alergika či astmatika.
Rovnako ako v prípade sprejového mopu, aj tu však platí pravidlo, že parný mop neslúži na vytieranie storočnej špiny – návlek sa počas vytierania príliš často nečistí a na veľmi špinavej podlahe by teda mohol zanechať šmuhy. - Robotické vysávače – Sú síce primárne určené na vysávanie, mnohé z nich však disponujú aj režimom vytierania. Tu však platí, že funkcia je skôr doplnková. Robotický vysávač dokáže vytrieť drobné nečistoty, tie odolnejšie mu však môžu spôsobiť problém. Na trhu sa pomaly objavujú aj robotické mopy, ktoré by túto činnosť mali zvládať lepšie, zatiaľ sú však skôr raritou.