Menu

Recenzia a test Mora I 8688 BX

80,0 % Celkové hodnotenie

S parným pečením v kategorii Indukčné sporáky

Klady

  • Funkcia Ecoclean
  • Možnosť zlúčenia varných zón
  • Pečenie s parou

Zápory

  • Chýba funkcia Stop and Go
  • V niektorých ohľadoch priemerný
530 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Sporák Mora I 8688 BX, ktorý sme recenzovali v septembri 2023, na prvý pohľad príliš nezaujme, pozitívne ani negatívne. Ide o štandardný model, ktorý patrí do úspornej energetickej triedy A, rovnako ako väčšina konkurencie. Kapacita rúry 70 l je jedna z najčastejších na trhu a bude vyhovovať hlavne rodinám, ale aj nadšeným kulinárom. Príkon 10 500 W je potom úplne dostačujúci pre efektívnu prevádzku rúry aj indukčnej dosky.

Parameter Tento produkt
Výrobca

Mora

Objem (l)

70

Príkon (W)

10 500

Energetická trieda

A

Spotreba na cyklus bežného pečenia (kWh)

1,03

Spotreba BP na liter (kWh)

0,015

Spotreba na cyklus teplovzdušného pečenia (kWh)

0,8

Spotreba TP na liter (kWh)

0,014

Funkcie varnej dosky

Varná doska disponuje všetkými klasickými funkciami – výkon si zosilníte pomocou Boosteru, s ovládaním vám pomôže displej a o vaše bezpečie sa postará automatické vypínanie a ukazovateľ zvyškového tepla. Ponúkne aj pokročilejšie funkcie, ako je technológia prepojenia varných zón. Postráda iba možnosť pozastavenia Stop and Go, tá ale nepatrí k štandardnej výbave.

Parameter Tento produkt
Displej

Áno

Časovač

Áno

Detská poistka

Áno

Ukazovateľ zvyškového tepla

Áno

Automatické vypnutie

Áno

Booster

Áno

Stop and Go

Nie

Funkcie rúry a rozmery

Ďalšie prekvapenie prichádza pri hodnotení funkcií rúry. Sporák poteší nielen pestrou ponukou programov a systémom čistenia EcoClean, oproti konkurencii vyniká predovšetkým pečením s parou, ktoré je skvelé na mäso aj pečivo a obvykle ho nájdete pri drahších modeloch. Pozitívom sú aj teleskopické rošty a samozrejme nechýba žiadne obvyklé výhrevné teleso. Rúra zvláda aj plnohodnotné teplovzdušné pečenie.

V tabuľke nižšie nájdete presné rozmery spotrebiča, veľkostne ide o úplne štandardný model.

Parameter Tento produkt
Počet pečiacich + doplnkových režimov rúry

11

Časovač

Áno

Ventilátor

Áno

Kruhové výhrevné teleso

Áno

Gril

Áno

Rýchly ohrev

Áno

Systém čistenia

Ecoclean

Osvetlenie rúry

Áno

Teleskopické rošty

Áno

Výška (cm)

85

Šírka (cm)

50

Hĺbka (cm)

59,4

Hmotnosť (kg)

42

Klady a zápory

Sporák Mora zaujme predovšetkým funkciou parného pečenia, s ktorou sa v tejto kategórii nestretávame príliš často. Oceňujeme tiež čistiaci režim EcoClean, možnosť zlúčenia varných zón a teleskopické rošty. Negatív veľa nenachádzame, sporák je skôr v niektorých ohľadoch priemerný. Postráda napríklad menej obvyklé funkcie (Stop and Go) a na poli základných parametrov nijako nevyniká.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou v podobnej cenovej kategórii, a dokonca od rovnakého výrobcu, môže byť sporák Mora I 878 AW. Tomu síce chýba pečenie s parou, zaujme ale inými funkciami, napríklad ohrevom tanierov alebo katalýzou, ktorá uľahčuje údržbu. Kapacitou a energetickou účinnosťou sa oba modely držia na podobnej úrovni a aj ich funkcie varnej dosky sú viac-menej rovnaké.

Naše hodnotenie a záver

Mora I 8688 BX je na prvý pohľad pomerne štandardný sporák s bežnou energetickou triedou, populárnou kapacitou 70 l a tradičným dizajnom. Jeho najväčšie kvality sa ukrývajú vo výbave – zaujme totiž pečením s parou a možnosťou zlúčenia varných zón. Navyše má teleskopické rošty a ďalšie užitočné funkcie. V čase hodnotenia sa radil do strednej cenovej kategórie, čo je, vzhľadom na vybavenie, stále veľmi dobré. Pokiaľ vás ale zaujímajú trochu iné funkcie, pozrite sa napríklad na recenziu sporáka Mora I 878 AW.

530 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Mora I 8688 BX | Hodnotenie: 80,0 %
Eliška Srncová
Eliška sa zaoberá výberom a porovnávaním produktov už roky, pri výbere sporákov navyše môže uplatniť aj svoju záľubu vo varení. Nevychádza ale len z vlastných skúseností, pri prieskume sa nebojí siahnuť po českých ani cudzojazyčných odborných zdrojoch. Zrozumiteľne vám tak vysvetlí, aké sú výhody a nevýhody indukčného varenia, ako si poradiť s energetickým štítkom a bez akých funkcií sa nezaobídete. Jej záber potom zahŕňa aj ďalšie kuchynské spotrebiče, napríklad plynové a indukčné varné dosky alebo plynové sporáky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Mora I 8688 BX

Mora I 8688 BX

530 € Orientačná cena