Menu

Mora K 140 AW – Recenzie, testy a porovnania

55,1 % Celkové hodnotenie

v kategorii Kombinované sporáky

Jednotlivá hodnocení

 • 10/10
  Hodnotenie spotreby
 • 3,0/10
  Hodnotenie programov
 • 6,3/10
  Hodnotenie funkcií dosky
 • 3,5/10
  Hodnotenie funkcií rúry

Klady

 • Nízka cena
 • Systém čistenia EcoClean
 • Energetická trieda A

Zápory

 • Nemá elektrické zapaľovanie
 • Bez teplovzdušného pečenia
 • Veľmi chabá výbava
220 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Kombinovaný sporák Mora K 140 AW zaujme v prvom rade dostupnou cenou, v čase písania recenzie (júl 2022) patril k najlacnejším modelom v našom porovnaní. Pozitívnou správou je, že sa nízka cena nijako nepodpísala na spotrebe, sporák sa radí do energetickej triedy A, rovnako ako viac-menej všetky modely na trhu. Ani kapacita rúry 68 l nie je práve malá a mala by vystačiť aj na prípravu jedla pre rodinu. Nechýbajú štandardné 4 plynové horáky, na rozdiel od niektorých konkurenčných modelov ale nie je varná doska krytá poklopom.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Mora

40 % Amica, 30 % Beko, 10 % AEG, 10 % Electrolux, 10 % Mora
Počet horákov

4

100 % 4
Objem rúry (l)

68

64,50
Poklop

Nie

80 % Áno, 20 % Nie
Energetická trieda

A

100 % A
Spotreba energie pri bežnom pečení (kWh)

0,80

0,95
Počet programov pečenia

4

40 % 8, 30 % 11, 30 % 9

Vybavenie a funkcie

Naopak na ponuke programov je nižšia cena skutočne viditeľná. Vyberať môžete iba zo 4 režimov pečenia, niektoré sporáky ponúkajú aj niekoľkonásobne viac. Spoľahnúť sa navyše môžete len na horné a spodné výhrevné teleso, ventilátor ani zadné výhrevné teleso pri tomto modeli nenájdete. To znamená, že rúra nie je schopná teplovzdušného pečenia. Neponúka ani funkciu grilu či rozmrazovanie, na ktoré môžete pri sporákoch naraziť pomerne často. Veľkým prekvapením pravdepodobne nebude, že vo výbave nenájdete ani displej či časovač.

Na druhú stranu poteší systém čistenia EcoClean, ktorý vám uľahčí údržbu rúry. Samozrejme nechýbajú ani bezpečnostné poistky plynových horákov. Avšak elektrického zapaľovania sa pri tomto sporáku nedočkáte, pri varení sa tak nezaobídete bez zápaliek alebo zapaľovača.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Elektrické zapaľovanie

Nie

100 % Áno
Bezpečnostná poistka

Áno

100 % Áno
Kruhové výhrevné teleso

Nie

80 % Áno, 20 % Nie
Ventilátor

Nie

100 % Áno
Gril

Nie

100 % Áno
Rozmrazovanie

Nie

80 % Áno, 10 % Nie, 10 % Neuvedené
Systém čistenia

EcoClean

50 % Čierny smalt, 20 % SimpleSteam, 20 % Žiadny, 10 % EcoClean
Displej

Nie

70 % Áno, 30 % Nie
Časovač

Nie

90 % Áno, 10 % Nie
Výška (cm)

85

80 % 85, 10 % 90, 10 % 85,5
Šírka (cm)

50

70 % 50, 20 % 60, 10 % 59,4
Hĺbka (cm)

60

90 % 60, 10 % Neuvedené
Hmotnosť (kg)

37,1

Názory používateľov a odborníkov

Užívatelia popisujú sporák Mora ako jednoduchý a spoľahlivý český výrobok. Oceňujú predovšetkým nízku cenu a jednoduché ovládanie, podľa niektorých ide o ideálny variant na chatu alebo napríklad pre staršieho človeka. Opakovane sa objavuje výhrada smerom k absencii elektrického zapaľovania, na to je teda potrebné pred zaobstaraním sporáka pamätať.

Hlavné klady a zápory

Najsilnejšou stránkou tohto modelu je bezpochyby jeho nízka cena. Oceňujeme tiež čistiacu funkciu EcoClean a dobrú energetickú triedu A. Slabšia je rozhodne výbava modelu, najmä absencia teplovzdušného pečenia alebo elektrického zapaľovania môže byť pre rad užívateľov odstrašujúca.

Porovnanie s alternatívami

V podobnej cenovej kategórii vám ako alternatívu môžeme odporučiť sporák Amica SHM 586N W. Ten má oproti modelu Mora dvakrát viac programov pečenia, vo výbave nájdete aj elektrické zapaľovanie, ventilátor, funkciu grilu či režim rozmrazovania. Chýba však akýkoľvek systém čistenia. Rúru majú oba sporáky viac-menej rovnako veľkú a patria aj do rovnakej energetickej triedy.

Lacnejší variant potom predstavuje sporák Amica 510GE1.23PF(W). Energetická trieda aj kapacita rúry zostávajú rovnaké, oproti sporáku Mora má ešte menej programov (len 3) a nemá žiadny systém čistenia. Patrí však k najlacnejším modelom na trhu a za sporákom Mora nezaostáva až tak dramaticky.

Naše hodnotenie a záver

Ak hľadáte lacný model na chatu alebo pre nenáročného používateľa, môžeme vám kombinovaný sporák Mora K 140 AW odporučiť. Budete sa síce musieť zmieriť s absenciou teplovzdušného pečenia, elektrického zapaľovania a iných sofistikovanejších funkcií, výhodou ale bude veľmi nízka cena, s ktorou sa sporák stále drží slušných energetických parametrov a ponúkne vám aj špeciálny program čistenia. O niečo náročnejším používateľom by ale mohol viac vyhovovať sporák Amica SHM 586N W, ktorý má dvojnásobok programov a elektrické zapaľovanie.

220 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Mora K 140 AW | Hodnotenie: 55,1 %
Eliška Srncová
Eliška pôsobí v našej redakcii ako seniorný člen tímu a väčšinu domácich spotrebičov už za tie roky porovnávania a hodnotenia pozná ako svoje topánky. K témam pristupuje komplexne, pri kombinovaných sporákoch vám tak vysvetlí všetko, od typov palív, cez varianty varných dosiek až po funkcie rúry. Rozhľad si získava aj spracovávaním ďalších tém, ako sú indukčné sporáky, alebo plynové varné dosky.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia Mora K 140 AW

Mora K 140 AW

220 € Orientačná cena