Menu

Recenzia a test Mora OT 611 X

84,1 % Celkové hodnotenie

Najlepší pomer cena/výkon v kategorii Výsuvné digestory

Klady

  • Výkon 639 m3/h
  • Pomer ceny a výkonu
  • Energetická trieda B

Zápory

  • Trieda účinnosti filtrácie tukov E
  • Hlučnosť 68 dB
150 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Model Mora OT 611 X je digestor so slušnými parametrami za rozumnú cenu. Drahším konkurentom šliape na päty najmä svojím výkonom 639 m3/h, ktorý sa hodí do stredne veľkých až väčších kuchýň. Pozitívom je tiež účinnosť osvetlenia triedy A, hoci tá je pri dnešných digestoroch pomerne bežná (porovnanie z augusta 2022). Na zvyšku parametrov už je poznať, že nejde o najdrahší model na trhu. Slabá je predovšetkým filtrácia tukov, s ktorou sa digestor umiestnil v triede E.

Za účinnosť prúdenia vzduchu a energetickú účinnosť získal známku B, čo nie je úplne zlý výsledok. Horšia energetická trieda sa v praxi odrazí najmä na spotrebe, ktorá je oproti konkurenčným modelom trochu vyššia. Digestory ale všeobecne nepatria medzi veľkých žrútov peňazí a aj vyššia spotreba vás v tomto prípade bude stáť za rok iba pár eur navyše. Pochváliť však rozhodne nemôžeme hlučnosť tohto modelu, tá sa môže vyšplhať až na 68 dB, čo je jedna z vyšších hodnôt na trhu.

Parameter Tento produkt
Odvádzanie pár

Kombinované

Výkon (m3/hod)

639

Hlučnosť (dB)

68

Trieda účinnosti prúdenia vzduchu

B

Trieda účinnosti filtrácie tukov

E

Trieda účinnosti osvetlenia

A

Energetická trieda

B

Ročná spotreba energie (kWh)

61

Ročné náklady na prevádzku v roku 2022 (€)

12

Ovládanie a rozmery

Výsuvné digestory sú obvykle pomerne jednoduché, to platí aj pre model Mora. Čo sa týka ovládania, nedočkáte sa ničoho extra zaujímavého – na zapínanie, vypínanie a nastavovanie rýchlosti slúžia klasické tlačidlá, digestor nemá dotykový panel ani rôzne bezdrôtové funkcie, ktoré by zjednodušovali jeho ovládanie. Vo výbave nenájdete ani displej alebo diaľkový ovládač, tieto prvky ale všeobecne nie sú pri digestoroch až tak bežné. Pri používaní môžete nastaviť tri rôzne intenzity, čo je úplne štandardné číslo.

Inštalácia digestora je možná minimálne 50 cm od elektrickej a 65 cm od plynovej varnej dosky. Niektorým konkurenčným modelom stačí aj menšia vzdialenosť, pred kúpou je teda vhodné odmerať si priestor v kuchyni, pravdepodobne však s umiestnením digestora nebudete mať žiadny problém.

Parameter Tento produkt
Počet rýchlostí

3

Typ ovládania

Tlačidlové

Diaľkový ovládač

Nie

Displej

Nie

Minimálna výška nad plynovou doskou (cm)

65

Minimálna výška nad elektrickou doskou (cm)

50

Šírka (cm)

60

Hĺbka (cm)

30,5

Názory používateľov a odborníkov

Digestor Mora ohodnotilo zatiaľ len niekoľko užívateľov, tí ho však všeobecne označujú za nenápadný a spoľahlivý model. Užívatelia tiež oceňujú, že ide o český výrobok, ktorý je navyše dostupný za rozumnú cenu. Podľa niektorých názorov je digestor tichý, častejšie sme sa ale stretli naopak skôr so sťažnosťami na jeho hlučnosť.

Hlavné klady a zápory

Za pozitívum môžeme pri digestore Mora považovať predovšetkým výkon 639 m3/h, dobre je na tom ale aj s účinnosťou osvetlenia. Výhodou je samozrejme rozumná cena, rovnako ako česká značka, s ktorou sú používatelia všeobecne spokojní. Hlavnou nevýhodou je pomerne vysoká hlučnosť 68 dB, pokrivkáva aj účinnosť filtrácie tukov.

Porovnanie s alternatívami

Pokiaľ je pre vás vysoká hlučnosť digestora Mora problematická, za zváženie určite stojí model AEG DPB5652M. Ten je medzi výsuvnými modelmi jeden z najtichších. Oproti digestoru Mora má tiež lepšiu energetickú triedu, nižšiu spotrebu a lepšiu triedu prúdenia vzduchu. Za tieto rozdiely si však pár desiatok eur priplatíte. Výkon majú oba digestory na podobnej úrovni.

Menej náročným užívateľom by mohol naopak vyhovovať digestor Gorenje TH60E3B, ktorý zaujme predovšetkým veľmi nízkou cenou. S tou sa však spája výrazne nižší výkon odsávania, horšia účinnosť prúdenia vzduchu a vyššia spotreba. Naopak filtráciu tukov tento digestor zvláda lepšie ako mnohé drahšie modely.

Naše hodnotenie a záver

Výsuvný digestor Mora OT 611 X patrí k spotrebičom, ktoré potešia rozumnou cenou. Za tú navyše dostanete výkon 639 m3/h, ktorý je v tejto kategórii digestorov nadštandardný. Pomerne dobrá je aj energetická trieda B a oceniť môžeme aj triedu účinnosti osvetlenia A. V ďalších ohľadoch už je tento digestor skôr priemerný, miestami aj podpriemerný. Jeho slabinou je predovšetkým vysoká hlučnosť 68 dB a slabá filtrácia tukov triedy E. Možnosti nastavenia zostávajú úplne štandardné a nedočkáte sa smart ani iných pokročilých funkcií.

Najmä spomínaná vysoká hlučnosť bola pre rad užívateľov tohto digestora problémom. Ak hľadáte tichší model, pozrite sa na recenziu digestora AEG DPB5652M.

150 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Mora OT 611 X | Hodnotenie: 84,1 %
Eliška Srncová
Eliška je služobne najstaršou redaktorkou v našom tíme a rôzne kuchynské spotrebiče má na starosti už dlhé roky. Vďaka tomu je dobre zorientovaná aj na trhu s digestormi a ľahko vám poradí, aký výkon či ďalšie vlastnosti voliť pre vašu kuchyňu. Okrem digestorov recenzuje aj rôzne typy sporákov, umývačky a iné väčšie spotrebiče.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Mora OT 611 X

Mora OT 611 X

150 € Orientačná cena