Menu

Recenzie a test 10 najpredávanejších motorových píl 2022

Aktualizované:
Máj 2021
Autor:
Daniel Černý

V kategórii motorových pil odporúčame

Dolmar PS 7910

689 €

Orientačná cena

Akú motorovú pílu si vybrať podľa porovnania

Top produkt

Motorové pily

Odporúčame
Orientačná cena 689 €
Top cena/výkon

Motorové pily

Odporúčame
Orientačná cena 135 €
Dostupný variant

Motorové pily

Odporúčame
Orientačná cena 108 €

V rámci výberu najlepších produktov sme sa tentokrát zamerali na motorové píly. Z dôvodu pomerne veľkých rozdielov medzi benzínovými pílami a tými s elektrickým pohonom sa v tomto porovnaní zameriame iba na jeden druh. Zahrnuté sú tu teda iba píly, ktoré disponujú benzínovým motorom, tie sa u zákazníkov vo všeobecnosti tešia väčšej obľúbenosti a sú viac žiadané. V budúcnosti pre vás plánujeme vykonať aj porovnávací test motorových píl fungujúcich na elektrický pohon.

Pri výbere sme postupovali rovnako, ako by to urobil zákazník dokonale informovaný o trhu motorových píl. Za najdôležitejšie parametre, ktoré je pri výbere dobré zohľadniť, možno považovať výkon píly a kvalitu jej motora, ktoré sa priamo premietajú do jej sily a schopnosti jednoduchého rezania. Dôležitá je i hmotnosť, ktorá je pre pohodlnú manipuláciu s pílou absolútne kľúčová. Do porovnania sme zahrnuli aj parametre týkajúce sa lišty a objemu palivovej či olejovej nádrže a nezabudli sme ani na funkcie či vybavenie píly.

Na tejto stránke môžete nájsť výsledok nášho porovnania motorových píl v interaktívnej tabuľke, ktorú je možné zoradiť na základe hodnôt jednotlivých parametrov presne podľa vašich preferencií. Toto zoradenie zobrazíte jednoducho, kliknutím na názov vybraného parametra docielite zoradenie produktov v tabuľke na základe vášho filtra. Každej z píl je tiež venovaná samostatná recenzia, ktorú je možné zobraziť kliknutím na názov alebo obrázok vybraného produktu.

Ak sa však nechcete riadiť naším porovnaním alebo si nie ste istí, či ste vybranému parametru správne porozumeli, odporúčame vám navštíviť i nášho nákupného poradcu Ako vybrať motorovú pílu.


Najlepšie motorové píly podľa porovnania

Motorové pily

Variant výberu
Vzhľad a názov Klady vzhľadom na podkategóriu Zápory vzhľadom na podkategóriu Orientačná cena Aktuálna cena
1.

Top produkt

Recenze Dolmar PS 7910
Dolmar PS 7910
 • Silný motor
 • Dlhá lišta
 • Veľký objem nádrží
 • Vysoká cena
 • Vyššia hmotnosť
689 € Zobraziť ponuky
2.

Top cena/výkon

Recenze Riwall RPCS 5545
Riwall RPCS 5545
 • Dobrá cena
 • Dlhšia lišta
 • Nadštandardný objem motora
 • Slabší výkon
 • Menej kvalitná konštrukcia
 • Vyššia hmotnosť
135 € Zobraziť ponuky
3.

Dostupný variant

Recenze Hecht 45
Hecht 45
 • Nízka cena
 • Celkom slušný výkon
 • Vyššia hmotnosť
 • Zložitejšie napínanie reťaze
 • Horšia kvalita použitých materiálov
108 € Zobraziť ponuky

Recenze Dolmar PS 7910
Dolmar PS 7910
Recenze Riwall RPCS 5545
Riwall RPCS 5545
Recenze Hecht 45
Hecht 45
Ocenenie

Top produkt

Top cena/výkon

Dostupný variant

Kategória

Motorové pily

Motorové pily

Motorové pily

Orientačná cena 689 € 135 € 108 €
Výrobca Dolmar Riwall Hecht
Pohon Benzínový Benzínový Benzínový
Typ píly Reťazová Reťazová Reťazová
Dĺžka lišty (cm) 50 45 40
Hmotnosť (kg) 6.6 5.4 5.4
Výkon (kW) 4.3 2.3 2.7
Objem motora (ccm) 78.5 54 45
Automatické premazávanie reťaze Áno Áno Áno
Brzda reťaze Áno Áno Áno
Objem olejovej nádrže (l) 0.42 0.26 0.26
Tlmenie vibrácií Áno Áno Áno
Objem palivovej nádrže (l) 0.75 0.55 0.55
Jednoduché napínanie reťaze Áno Áno Nie
Zubová opierka Áno Áno Áno
Top produkt
Motorové pily
 • Silný motor
 • Dlhá lišta
 • Veľký objem nádrží
 • Vysoká cena
 • Vyššia hmotnosť

Píla Dolmar PS 7910 ponúka veľmi dobré parametre v podobe silného výkonu 4,3 kW (objem motora 78,5 ccm). Pri takýchto hodnotách si výrobca mohol dovoliť osadiť stroj dlhou 50cm lištou. Hmotnosť 6,6 kg je síce v rámci nášho porovnania nadštandardná, nie však zásadne. Užívateľa potešia väčšie objemy palivovej (0,75 l) a olejovej nádrže (0,42 l). Zo sledovaných funkcií nič zásadné nechýba, vrátane jednoduchého napínanie reťaze. Nevýhodou však je vyššia nákupná cena.

689 € Orientačná cena

Top cena/výkon
Motorové pily
 • Dobrá cena
 • Dlhšia lišta
 • Nadštandardný objem motora
 • Slabší výkon
 • Menej kvalitná konštrukcia
 • Vyššia hmotnosť

Riwall RPCS 5545 je benzínová píla s nadštandardným objemom 54 kubických centimetrov, deklarovaný výkon 2,3 kW je už však skôr priemerný. Táto hodnota môže vzhľadom k dlhšej 45cm lište vyvolávať pochybnosti, avšak používatelia sa na žiadne problémy týkajúce sa nedostatočnosti výkonu nesťažovali. Hmotnosť 5,4 kg je celkom bežná, rovnako ako objemy palivovej (0,55 l) a olejovej nádrže (0,26 l). Z funkčného hľadiska tak tomuto stroju nič zásadné nechýba.

135 € Orientačná cena

Dostupný variant
Motorové pily
 • Nízka cena
 • Celkom slušný výkon
 • Vyššia hmotnosť
 • Zložitejšie napínanie reťaze
 • Horšia kvalita použitých materiálov

Benzínovú reťazovú pílu Hecht 45 považujeme za dobrú voľbu za nízku cenu. Objem motora 45 ccm a výkon okolo 2,7 kW sú celkom slušné aj vzhľadom na 40cm dlhú lištu. Hmotnosť cez 5 kilogramov je v rámci tejto kategórie píl častým štandardom, rovnako je tomu aj v prípade 0,55 l palivovej nádrže alebo 0,26l olejovej zásobárne. Zo sledovaných funkčných vlastností je však potrebné upozorniť na ťažšie a zložitejšie napínanie reťaze.

108 € Orientačná cena


Ako si vybrať motorovú pílu

Pri výbere motorovej píly musíte byť dostatočne obozretní, pretože na trhu existuje veľké množstvo modelov určených na odlišné použitie. Pred samotným nákupom by ste si mali položiť niekoľko zásadných otázok typu: Ako často budem s motorovou pílou pracovať? Kde ju budem primárne používať? Aké rozmery bude mať drevo, ktoré plánujem spracúvať? Budem využívať pílu na spílenie stromov?

Odpovede na tieto otázky v spojení s našimi informáciami vás zavedú k želanému výsledku a vy budete vedieť, aká motorová píla je vhodná práve pre vás. Zoznámime vás s používanými typmi a vôbec celkovou kategorizáciou píl v závislosti od toho, na čo ich chcete využívať. Ak zistíte, že hľadáte trochu niečo iné, než je motorová píla, skúste si prečítať taktiež článok Ako si vybrať priamočiaru pílu. Venovali sme sa aj ďalším podobným pomôckam, a to napríklad štiepačkám dreva, kosačkám alebo plotostrihom.

Motorové píly za vás odvedú veľký kus práce a v našom článku nájdete hlavné body, ktoré by ste nemali pri výbere opomenúť. Môže sa však stať, že z nejakého dôvodu nemôžete tento nástroj používať. Jedným z nich sú napríklad hlukové limity. V týchto situáciách môžete siahnuť po klasike a kúpiť si ručnú pílu, ktorá má taktiež nesporné výhody.

Ako si vybrať motorovú pílu stručne:

 • Zvoľte adekvátny typ motora. Ak sa chystáte pracovať často a pravidelne, okrem práce okolo domu potrebujete vziať občas pílu aj do lesa a zoťať tam hrubšie kmene, zvoľte benzínovú pílu. Ak vám stačí nižší výkon a máte možnosť pripojiť pílu do elektrickej siete, dobrou voľbou je elektrický pohon. Čo sa týka mobility, kompromisom je akumulátorová píla.
 • Hobby alebo profesionál? Na základnú prácu, zbavenie sa prebytočných konárov na záhrade a podobné ľahké úlohy stačia hobby píly. So vzrastajúcimi nárokmi však voľte takzvané farmárske alebo potom aj profesionálne píly s lepšími parametrami.
 • Zvoľte dobrý pomer dĺžky lišty a výkonu. Na hrubšie kmene a konáre budete potrebovať dlhšiu lištu. Zároveň však musíte dbať na to, aby tento parameter šiel ruka v ruke so zvyšujúcim sa výkonom. Dlhá lišta a slabý motor znamená jediné – píla sa bude zasekávať a rýchlo ju zničíte.
 • Neberte zbytočne ťažký model. Hlavne keď budete pracovať často a dlho, zamerajte sa na prijateľnú hmotnosť píly, inak sa nevyhnete rýchlej únave a nepríjemnej bolesti rúk.
 • Pozor na záruku a servis. Za dôležité kritérium berte taktiež dĺžku záruky píly a prípadne zistite, aké služby ponúka predajca, čo sa týka servisu. Vždy sa hodí taktiež bohaté príslušenstvo priamo v cene.

Typ motora

Na úvod by to chcelo malé vysvetlenie princípu fungovania motorovej píly, aj keď väčšina čitateľov pravdepodobne tuší, o čo ide. Píla sa skladá z niekoľkých častí. Základom všetkého je motor poháňajúci reťazové koleso, teda kruhové ústrojenstvo, ktoré prenáša výkon motora a ozubené koliesko. To následne poháňa reťaz, pomocou ktorej režete drevo zodpovedajúceho priemeru. Prenos krútiaceho momentu z motora na reťaz zaisťuje spojka.

Ako asi môžete správne tušiť, jednou zo základných častí motorovej píly je práve onen zmieňovaný motor, ktorý je dostupný v dvoch odlišných vyhotoveniach:

 • elektrický
 • benzínový.

Elektrický motor

Elektrické píly sú primárne určené pre ľudí, ktorí nemajú vyššie nároky na rezanie dreva a pílu využívajú len v okolí svojho domu na porezanie či zrezanie najrôznejších drevín. Úmyselne zmieňujeme časť „v okolí domu“, pretože ako naznačuje pomenovanie tejto kategórie píl, na ich plnohodnotnú prevádzku je potrebná elektrina. Len ťažko s nimi vyrazíte do lesa.

Elektromotor na rozdiel od toho benzínového nedisponuje nadmerným množstvom výkonu, čo sa, samozrejme, premieta nielen do dĺžky lišty, ale taktiež spôsobu použitia. Priemerný výkon sa pohybuje okolo 1,8 kW až 2,2 kW. Obvyklé dĺžky líšt sú cca 30 až 40 centimetrov, čo zodpovedá spracovaniu dreva s priemerom do 40 cm.

K výhodám elektrických píl patria bezpochyby ich nižšie obstarávacie náklady. Elektromotor sa vyznačuje oveľa tichším chodom, nezanecháva za sebou žiadne splodiny a má v podstate bezúdržbovú konštrukciu.

Určitou odnožou elektrických píl sú tie akumulátorové, ktoré sú poháňané z pripevneného akumulátora, ktorý treba pravidelne dobíjať. Nemusíte sa tak obmedzovať prívodným káblom. Je nutné podotknúť, že ich výkon je skôr nízky, dĺžka líšt je všeobecne kratšia, ale aj tu nájdete prístroje s dĺžkou vyše 30 centimetrov.

Benzínový motor

Ak plánujete motorovú pílu využívať častejšie aj mimo dosahu elektrickej zásuvky, potom zvoľte benzínový model. Spaľovací motor sa vyznačuje svojou mobilitou a podstatne vyšším výkonom, než aký nájdeme v prípade elektrického motora.

Zadovážiť si môžete motorové píly s dlhšou lištou a výkonom až niekoľkých koní. Tie si bez väčšieho problému poradia s drevom s priemerom nad 70 centimetrov. Aj preto sú benzínové píly oveľa častejšou výbavou domácich majstrov a ľudí navštevujúcich pravidelne lesy a najrôznejšie drevené porasty.

Aj benzínový motor má bezpochyby svoje nevýhody, medzi ktoré patria výfukové splodiny, vyššia hmotnosť a, samozrejme, aj výraznejší hluk. Možnosti takého výrobku sú však oveľa bohatšie, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Dĺžka lišty, výkon a hmotnosť

Pri výbere motorovej píly sa stretnete pravdepodobne s tromi základnými parametrami, ktoré budú hrať pri nákupe tú najpodstatnejšiu rolu. Poďme si ich trochu viac opísať, aby ste boli schopní následne zistiť, ktorá kategória píl je pre vás vyhovujúca.

Dĺžka lišty

Lišta je prvkom, ktorý vyčnieva z tela píly a na ktorom behá reťaz, ktorou režete drevo. Pri voľbe konkrétneho produktu by vás mala zaujímať predovšetkým dĺžka tejto lišty. Tá do značnej miery prezrádza, aký hrubý priemer kmeňa budete môcť rezať.

Dĺžka lišty začína na 35 centimetroch a v prípade benzínových píl dosahuje až 50 centimetrov. V prípade elektrických píl je ideálna hodnota 35 centimetrov, maximálne 40 centimetrov. Hneď si povieme prečo.

S dĺžkou lišty, samozrejme, narastá aj požiadavka na celkový výkon, pretože pri rezaní väčších priemerov dreva dochádza k výraznejšiemu treniu. A to sa podpisuje práve na úbytku výkonu. Ak chcete dlhšiu lištu, potom úmerne s ňou zvyšujte taktiež výkon motorovej píly.

Výkon

Teraz sa presunieme k výkonu, o ktorého vzťahu s dĺžkou lišty sme si povedali o pár riadkov vyššie. Tu myslite na jediné. Je potrebné vybrať k danej dĺžke lišty zodpovedajúci výkon, aby nedošlo k situácii, že si kúpite slabú pílu s dlhou lištou. Mohla by sa totiž pre veľké trenie zasekávať.

Výkon motorových píl začína na hranici 1 kW a v prípade profesionálnych zariadení môže dosahovať až 4 kW. Stretnete sa aj s označením konských síl HP (1 HP = 0,75 kW). Je dobré voliť model s určitou výkonovou rezervou.

Hmotnosť

Tretím sľubovaným parametrom je hmotnosť, ktorá do značnej miery rozhoduje o celkovom komforte pri rezaní. Aj v tomto prípade treba hľadať priamu úmeru medzi výkonom a hmotnosťou. Ak si kúpite profesionálnu výkonnú pílu, môžete sa dostať k hmotnosti aj viac ako 10 kilogramov. V prípade bežných modelov to býva v priemere medzi 4,5 až 6,5 kilogramov. Platí, že čím ľahšia píla, tým ľahšie zaobchádzanie.

Určite sa taktiež zamerajte na správnu ergonómiu držania a vyváženosť píly (väčšinou sa reže lištou natočenou smerom nadol, takže je dobré, keď má píla tomu prispôsobené rozloženie hmotnosti).

Kategórie píl

Teraz, keď viete, s akými základnými parametrami kalkulovať pri nákupe motorovej píly, je najvyšší čas zoznámiť vás s delením týchto výrobkov na základe ich použitia. Z tohto pohľadu narazíte na tri kategórie, do ktorých spadajú produkty s veľmi obdobnými technickými vlastnosťami.

  • hobby motorové píly
  • farmárske motorové píly
  • profesionálne motorové píly

Ukážka rôznych druhov motorových píl

Hobby motorové píly

Najnižšia a zároveň aj najlacnejšia trieda motorových píl, čomu, samozrejme, zodpovedá ich primárne použitie. Hobby pílu si kúpite v prípade, že potrebujete z času na čas prerezať ovocné stromy na záhrade, na čo sa vám mimochodom hodí ľahší pracovný nástroj. Zároveň si chcete pripraviť obmedzené množstvo palivového dreva s menším priemerom.

Benzínové hobby motorové píly sa vyrábajú s motorizáciou cca 30 až 50 kubických centimetrov. Dĺžka líšt sa pohybuje okolo 30 až 37 centimetrov. V tejto kategórii môžete, samozrejme, naraziť na naozaj lacné modely aj značkové výrobky.

V priemere sa pýšia nasledovnou výbavou – odpruženie je obvykle riešené len gumovými silentblokmi, základ následne tvorí klasický primer, teda možnosť natlačiť benzín do valca pomocou gumového balónika. Dosť často objavíte produkty, na ktorých do istej miery prevažujú plastové diely s kratšou životnosťou.

Farmárske motorové píly

Teraz sa dostávame o kategóriu vyššie. Sú to farmárske píly, často označované ako poloprofesionálne nástroje. Ich využitie je oveľa širšie a zvládnu urobiť oveľa viac práce. Hodia sa nielen na náročnejšiu a častejšiu prípravu palivového dreva, ale poslúžia vám aj pri pílení stromov menšieho priemeru.

Tento všestranný výrobok je možné označiť za zlatú strednú triedu, čomu, samozrejme, zodpovedajú aj jednotlivé parametre. Objem benzínového motora očakávajte v rozmedzí od 50 do 70 kubických centimetrov. Priemerná dĺžka lišty je cca 45 centimetrov. Výnimkou však nie je ani možnosť výmeny lišty za dlhšiu, ak motorová píla disponuje zodpovedajúcim výkonom. Lišty, ostatne, môžete meniť podľa vlastných potrieb a aktuálneho použitia pílky.

V prospech farmárskych píl hovorí vyspelejšia technológia a lepšie spracovanie jednotlivých dielov. Na obsluhu daných častí nebudete napríklad potrebovať akékoľvek pridružené nástroje. Tešiť sa môžete na prepracovaný systém odpruženia, automatický sýtič alebo praktický dekompresný ventil, s ktorým sa vám bude píla štartovať oveľa ľahšie. Výnimkou nie sú ani elektronické jednotky na riadenie chodu motora.

Profesionálne motorové píly

Tú najvyššiu triedu tvoria profesionálne píly prispôsobené na každodennú niekoľkohodinovú prevádzku. Tomu, samozrejme, zodpovedá aj celkové spracovanie výrobkov, kam patrí použitie tých najlepších materiálov premietajúcich sa do celkovej životnosti produktu.

Zmieniť treba určite patričný výkon, na ktorý má vplyv motor s maximálnou hranicou okolo 120 kubických centimetrov. Tomu zodpovedajú aj dĺžky líšt. Potešujúca môže byť napríklad funkcia automatickej detekcie optimálneho výkonu alebo vyhrievané rukoväti. Tie oceníte hlavne v zime.

Profesionálne motorové píly si bežne poradia aj s pílením stromov s hrubším kmeňom.

Reťaz

Na reťazovej píle ide už podľa názvu o veľmi dôležitú súčasť celého zariadenia. V nasledovnej kapitole sa zameriame na to, ako vlastne reťaz vyzerá a ako sa brúsi.

Reťaz motorovej píly sa skladá z niekoľkých desiatok článkov, ktoré sú pospájané k sebe. Celok sa potom nasadzuje na vodiacu lištu s mechanizmom, ktorý reťaz rozhýbe do vysokých otáčok. Na reťazi nájdeme dva typy zubov. Jedny sú rezacie, majú ostrú nabrúsenú hranu, ktorá je schopná postupne odoberať rezaný materiál. V ideálnom prípade pri tom vznikajú dlhé drevené piliny. Aby sa reťaz nezasekávala, je vybavená ešte obmedzovacími zubami, ktoré sú umiestnené vždy pred rezací zub. Ide vlastne o výstupky, ktoré zamedzujú prílišnému zaseknutiu rezacieho zuba do materiálu (obmedzujú hĺbku uberania). To by mohlo spôsobiť rýchlejšie opotrebovanie alebo dokonca poškodenie celého ústrojenstva.

Vzhľadom na opísanú konštrukciu reťaze je nutné, aby bola nasadená v správnom smere otáčania. Reťaz by nemala z lišty visieť, pretože by jej mohli preskakovať zuby na lište. Je dôležité správne nastaviť napnutie a priebežne ho pri práci kontrolovať (pri povytiahnutí by mala reťaz bez problému zapadnúť späť do mechanizmu na lište).

Brúsenie reťaze

Pri otupení pílovej reťaze majú používatelia dve možnosti brúsenia. Buď svoju pílu prinesú do servisu, kde im ju odborník profesionálne nabrúsi, alebo si môžu pílu naostriť svojpomocne. V tejto kapitole preberieme návod, ako sa s brúsením reťaze popasovať doma. Ak sa naučíte správny postup a získate cvik, nezaberie vám to viac než 10 až 20 minút. Napriek tomu pamätajte, že raz za čas je dobré nechať pílu nabrúsiť odborníkom.

Vhodný čas na brúsenie píly spoznáte tak, že piliny pri rezaní prestanú byť dlhé a rovné, ale, naopak, vzniká drobná drvina či pilinový prach.

 • Pílu zabrzdíme bezpečnostnou brzdou reťaze, pevne prichytíme, aby sa nepohybovala, a podložíme špičku lišty.
 • Pri brúsení pilníkom je vhodné použiť vodidlo, ktoré by malo byť súčasťou vybavenia píly a pomôže vám určiť správnu hĺbku ostrenia zuba.
 • Priemer pilníka treba vždy zvoliť podľa danej reťaze.
 • Vždy je potrebné dodržiavať správny uhol brúsenia (odporúča sa v prípade pologuľatých zubov 30° a ostrých zubov 25°; vodidlo by vám malo pomôcť v dodržaní správneho uhla).
 • Brúsi sa zhruba tromi ťahmi dĺžkou celého pilníka smerom von zo zuba.
 • Postupne reťaz posúvame (nezabúdajte vždy zaistiť bezpečnostnú brzdu) a dobrúsime všetky zuby.
 • Popri rezacích zuboch sa zamerajte aj na obmedzovacie zuby – musia mať správnu výšku, ktorú zistíte pomocou mierky, ktorá by mala byť v súprave s pílou.
 • S určitými skúsenosťami sa dá reťaz brúsiť aj bez pomôcok (vodidlo na pilník a pod.), je nutné dodržiavať správny uhol.
 • Pri laickom brúsení pilníkom sa odporúča postup opakovať trikrát a potom nechať pílu nabrúsiť v odbornom servise.

Praktické tipy

Ak sa má motorová píla stať výhodnou investíciou do ďalších rokov a zároveň praktickým nástrojom s dlhou životnosťou a jednoduchou obsluhou, pomôže vám určite niekoľko tipov, ako to docieliť. Pri kupovaní píly sa zamerajte na nasledovné parametre.

 • Životnosť motora predlžuje aplikácia vnútornej vrstvy nazývanej nikalis. Motor vydrží až desaťkrát viac než v prípade jej absencie.
 • Namiesto plechového výlisku stavte skôr na kovové vyhotovenie kľuky.
 • Ak to nástroje vo vami zvolenej cenovej hladine umožňujú, dajte prednosť dvom piestnym krúžkom, ktoré sa vyznačujú vyššou tesnosťou spaľovacieho priestoru než jeden krúžok.
 • Praktickejšie, ľahšie a hlavne rýchlejšie je napínanie reťaze z boku motorovej píly.
 • Stavte na nylonový vzduchový filter. Ten má oveľa menšiu priepustnosť nečistôt než filter molitanový.
 • Ak vám to finančné možnosti dovolia, voľte reťazové koleso s výmenným krúžkom, ktoré je lepšie než hviezdicové reťazové koleso. Minimálne v tom, že netreba meniť celé pohonné ústrojenstvo, čo znižuje náklady na prevádzku. Obidve riešenia majú obdobnú životnosť čo sa týka výmeny (vydržia cca štyri reťaze, životnosť reťaze sa rôzni podľa starostlivosti a zaťaženia).

Záruka a servis

Určite sa pri výbere oplatí sledovať taktiež pridružený parameter dĺžky záruky stroja. Dvojročná záruka je v prípade benzínových píl pomerne krátka, narazíte na firmy, ktoré vám garantujú servis a opravy počas 5 až 7 rokov.

Pri nákupe úplne novej píly môžete taktiež trvať na tom, aby vám predajca dovolil prístroj vyskúšať.

Vždy je dobré myslieť na to, akým spôsobom prebieha servis píly. Ak sa chystáte svoj nástroj používať cez víkend na chalupe, zistite si taktiež napríklad dostupnosť servisu cez víkend, prípadne si vyhliadnite najbližšie miesto na nákup overených náhradných dielov.

Údržba motorovej píly

Každý, kto niekedy pracoval s motorovou pílou, iste veľmi dobre vie, ako tento nástroj vyzerá po niekoľkominútovom, tobôž niekoľkohodinovom rezaní dreva. Väčšina dôležitých častí je zanesená pilinami a často taktiež olejom. Aby vám píla vydržala čo najdlhšie a bola v rovnako dobrej kondícii, vyplatí sa po každom rezaní vykonávať istú údržbu. Nižšie uvádzame pár základných krokov, ktorým sa určite nevyhýbajte.

 • Lišta – Po každom rezaní z lišty odstráňte všetky nečistoty, a to nielen z povrchu, ale aj v koľajnici, kde behá reťaz. Dôležitá je časť mazacích kanálikov a vodiacej hviezdice. Ak už máte opotrebovanú reťaz a musíte ju nabrúsiť, je dobré lištu pripevniť k píle obrátene. To isté potom vykonajte pri ďalšom ostrení reťaze – skrátka lištu pravidelne otáčajte.
 • Vzduchový filter – Ten je obvykle umiestnený pod horným krytom motorovej píly. Aby bol jej chod bezproblémový, mal by sa udržiavať stále čistý, preto ho nezabúdajte pravidelne vyfúkať, napríklad pomocou vzduchového kompresora. Podrobiť ho môžete taktiež očiste pod vodou, nutné je však ho dôkladne vysušiť.
 • Zapaľovacie sviečky – Na správny beh motora je potrebné, aby sviečky hádzali dobrú iskru, preto občas skontrolujte aj tie. Sviečky nesmú byť zaolejované.
 • Reťazové koleso – V rámci dôkladnejšej údržby by ste nemali zabúdať ani na reťazové koleso, ktoré sa dá odmontovať a celý priestor okolo neho patrične vyčistiť. Aj v tomto prípade vám prácu môže uľahčiť použitie vzduchového kompresora.

Nakoniec nesmieme zabudnúť ani na jednu z veľmi dôležitých rád na záver. A tou je správne napnutie reťaze, ktoré má vplyv na celkový priebeh rezania aj bezpečnosť. Reťaz by mala byť natiahnutá tak, aby ste s ňou mohli voľne pohybovať. Jej napnutie musí byť také, že ju od vodiacej lišty napnete maximálne do viditeľnej polovice vodiaceho článku na reťazi.

Ochranné pomôcky

Každý iste správne tuší, že motorová píla je pracovný nástroj, pri ktorého používaní môže dôjsť ľahko k nepríjemnému úrazu. Preto by ste mali dbať na patričnú bezpečnosť práce, ktorú, samozrejme, zvýšite pomocou zodpovedajúcich pracovných pomôcok. 

Medzi dôležité pomôcky patria:

 • pracovné rukavice
 • ochranné okuliare
 • slúchadlá
 • ochranné mriežky na tvár
 • kompletné ochranné prilby
 • kryt lišty na bezpečné prenášanie
 • protiporezový odev
 • topánky s tvrdou špičkou.

Pokiaľ ide o výber správnej a bezpečnej píly, mali by ste sa taktiež zamerať na fakt, či spĺňa bezpečnostné normy. 

Často kladené otázky k motorovým pílam

Elektrická vs. benzínová píla?

Elektrické píly už na prvý pohľad predstavujú obmedzenie mobility. Bez elektrickej zásuvky sa tu nezaobídete, pílu teda využijete najmä v dielni. Aj tam však ponúkne menší výkon a kratšiu lištu. Benzínový motor je oveľa obľúbenejší, lebo si poradí aj s hrubším drevom. Je tak vhodný napríklad na prácu v lese a v porovnaní s elektrickým pohonom má variabilnejšie využitie. Na druhú stranu je ale hlučnejší, ťažší a počítať musíte aj s produkciou splodín. V týchto ohľadoch elektrický motor naopak vedie.

Ako často brúsiť reťaz?

Pílová reťaz sa pri intenzívnom používaní rýchlo otupí. Ak ste teda dávali píle celé popoludnie zabrať, večer si vyhraďte čas na brúsenie. Pri celodennej práci v lese bude zrejme potrebné reťaz brúsiť aj niekoľkokrát za deň. A ako spoznáte, že to reťaz už potrebuje? Na tupú pílu budete musieť pri práci tlačiť, miesto hrubých triesok vám budú spod rúk odlietavať jemnejšie piliny alebo sa v reze objaví dym. Pokiaľ pri práci píla uhýba jedným smerom, reťaz je nabrúsená nerovnomerne.

Aké ochranné pomôcky je vhodné si zaobstarať?

Motorová píla je silný stroj, ktorý dokáže napáchať nepekné škody. Opatrnosti teda nie je nikdy dosť. Čo sa týka ochranných pomôcok, niektoré z nich sú naozaj nevyhnutné. V prvom rade ide o protihlukové slúchadlá, ochranné okuliare, neprierezné topánky, pracovné rukavice a prilbu, ideálne s mriežkou na ochranu tváre. Na trhu nájdete aj celé odevy z neprierezného materiálu.

Použité a ďalšie zaujímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Řetězová_pila


Ako vám pomohol tento článok?
Budeme radi za spätnú väzbu.

Priemerné hodnotenie 4.6 z 11 hlasov

Ďalšie obľúbené testy a recenzie