Menu

Beko RFSA240M31WN – Recenzie, testy a porovnania

82,8 % Celkové hodnotenie

Top 6 v kategorii Skriňové mrazničky

Jednotlivá hodnocení

 • 8,3/10
  Hodnotenie spotreby a hlučnosti
 • 10/10
  Hodnotenie klimatickej triedy a triedy mrazenia
 • 7,8/10
  Hodnotenie mraziaceho výkonu a akumulačnej doby
 • 5,3/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Nízka hlučnosť
 • Dobrý pomer ceny a kvality
 • Ventilátor

Zápory

 • Slabšia energetická účinnosť
 • V niektorých ohľadoch priemerná
 • Nemá automatické odmrazovanie
350 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Skriňová mraznička Beko RFSA240M31WN patrila v čase písania recenzie (október 2022) do nižšej až strednej cenovej triedy. Jej kapacita 215 l bohato vystačí aj početnejšej rodine. Klimatická trieda SN-T je pri kvalitných mrazničkách pomerne častá a znamená, že prístroj bude efektívne pracovať v priestoroch s teplotou od 10 do 43 °C. Energetická trieda F bola tiež veľmi častá, patrila sem asi polovica hodnotených modelov, zároveň je ale jedna z najslabších na trhu. Nie je tak veľkým prekvapením, že spotreba 256 kWh za rok bola skôr nadpriemerná (priemer sa držal pod 230 kWh).

Naopak pochváliť môžeme hlučnosť 37 dB, ktorá sa v našom porovnaní radila k nižším. Všeobecne ale rozdiely medzi mrazničkami nebývajú nijako dramatické, preto sa väčšina modelov, vrátane tohto, radí do triedy hlučnosti C. Drvivú väčšinu dnešných mrazničiek tiež nájdete v najvyššej triede mrazenia (opäť sa sem radí aj tento model), ktorá signalizuje, že dané prístroje môžete využívať na dlhodobé skladovanie potravín.

Ak sa pozrieme na mraziaci výkon modelu Beko, môžeme ho s prihliadnutím na kapacitu označiť za viac-menej priemerný. Štandardná je tiež akumulačná doba, teda doba, počas ktorej udrží mraznička potraviny v chlade aj bez prívodu prúdu. Tento model zvládne 16 h, čo bol viac-menej priemer.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Beko

27 % Whirlpool, 27 % Bosch, 18 % Amica, 9 % Beko, 9 % Gorenje, 9 % Candy
Objem (l)

215

219,27
Klimatická trieda

SN–T (10–43 °C)

64 % SN–T (10–43 °C), 36 % N–ST (16–38 °C)
Energetická trieda

F

45 % F, 36 % E, 9 % D, 9 % C
Ročná spotreba (kWh)

256

226,94
Ročné náklady (0,19 €/1 kWh)

49

43,43
Hlučnosť (dB)

37

39,82
Trieda hlučnosti

C

100 % C
Trieda mrazenia

**** (-24 °C/dlhodobé skladovanie)

100 % **** (-24 °C/dlhodobé skladovanie)
Mraziaci výkon (kg/24h)

9,8

14,75
Mraziaci výkon v pomere k objemu

0,05

0,07
Akumulačná doba (hod)

16

17,44

Funkcie a rozmery

Výbava mrazničky Beko viac-menej zodpovedá jeho cene. Nedočkáte sa pokročilejších prvkov, ako je automatické odmrazovanie, vnútorné osvetlenie alebo antibakteriálna úprava, mraznička ale poteší prítomnosťou ventilátora, ktorý sa postará o udržanie rovnomernej teploty vo vnútornom priestore. Zvláda tiež funkciu rýchleho zmrazenia, rovnako ako väčšina kvalitnejších mrazničiek. Nechýba ani pomerne obvyklá signalizácia, v tomto prípade vizuálna, formou kontroliek na dverách mrazničky. Niektoré pokročilejšie modely majú aj zvukový signál.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ odmrazovania

Manuálne

55 % Automatické, 45 % Manuálne
Rýchle zmrazenie

Áno

64 % Áno, 36 % Nie
Vnútorné osvetlenie

Nie

73 % Nie, 18 % Áno, 9 % Neuvedené
Signalizácia

Vizuálna

45 % Vizuálna a akustická, 36 % Nie, 9 % Vizuálna, 9 % Akustická
Ventilátor

Áno

45 % Áno, 45 % Nie, 9 % Neuvedené
Antibakteriálna úprava

Nie

91 % Nie, 9 % Áno
Výška (cm)

150,8

149,20
Šírka (cm)

59,5

60,23
Hĺbka (cm)

56,2

64,63
Hmotnosť (kg)

31

61,78

Názory užívateľov a odborníkov

Užívatelia majú s mrazničkou Beko naskrz pozitívne skúsenosti. Chvália tichý chod, vyhovuje im vnútorné usporiadanie a oceňujú kvalitné tesnenie (hoci sa kvôli nemu môžu horšie otvárať dvere). V užívateľských recenziách sme na mnoho negatív nenarazili, niektorým by vyhovovalo skôr ovládanie umiestnené zvonku mrazničky, iní by ocenili dlhšiu prívodnú šnúru. Všeobecne ale žiadne zásadné nedostatky nezmieňujú.

Klady a zápory

Výhodou mrazničky Beko RFSA240M31WN je pomerne nízka hlučnosť, z výbavy potom poteší ventilátorom, ktorý sa stará o cirkuláciu vzduchu vo vnútornom priestore. K dobru mu môžeme pripísať aj to, že sú s ním používatelia všeobecne spokojní. Inak ide ale skôr o priemerný model, najmä čo sa týka celkovej účinnosti. Jeho energetická efektivita je potom jedna z horších, čo považujeme za jeho najväčšiu slabinu. V danej cenovej kategórii ale podáva stále slušný výkon.

Porovnanie s alternatívami

Ak ste ochotní si za vašu novú mrazničku ešte o niečo viac priplatiť, za zváženie stojí model Whirlpool UW4 F2Y WB F. Ten je oproti mrazničke Beko o niečo úspornejší, má výrazne vyšší mraziaci výkon a dlhšiu akumulačnú dobu a vo výbave u neho nájdete automatické odmrazovanie. Museli by ste sa ale zmieriť s menším objemom, absenciou ventilátora a mierne vyššou hlučnosťou.

Nejaké to euro naopak môžete ušetriť s mrazničkou Amica FZ 208.3 AA. Opäť ale môže byť prekážkou výrazne menšia kapacita, mraznička má navyše horšiu klimatickú triedu, nižší mraziaci výkon a postráda funkciu rýchleho zmrazenia. Oproti modelu Beko ale poteší dlhšou akumulačnou dobou, úspornejším chodom a má aj antibakteriálnu úpravu.

Naše hodnotenie a záver

Mraznička Beko RFSA240M31WN nepatrí k najvýkonnejším či najúspornejším modelom na trhu, ponúkne ale slušný pomer ceny a kvality. Jeho výkon mrazenia je viac-menej priemerný, to isté platí pre 16h akumulačnú dobu. Pochváliť môžeme relatívne nízku hlučnosť 37 dB, slabším priemerom je potom energetická trieda F. Z funkcií poteší prítomnosť ventilátora a nechýba funkcia rýchleho zmrazenia a vizuálnej signalizácie. Naopak sa nedočkáte automatického odmrazovania či vnútorného osvetlenia, ani jedno ale nie je pri skriňových mrazničkách samozrejmosťou. Vďaka kapacite 215 l môžeme tento model odporučiť aj početnejším rodinám.

Pokiaľ by vás zaujímal trochu pokročilejší variant, najmä čo sa výkonu a funkcií týka, pozrite sa na recenziu mrazničky Whirlpool UW4 F2Y WB F. Oproti modelu Beko má ale menšiu kapacitu.

350 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Beko RFSA240M31WN | Hodnotenie: 82,8 %
Eliška Srncová
Eliška má v našej redakcii na starosti hlavne témy veľkých domácich spotrebičov, mrazničkám sa venuje už viac ako tri roky. Vďaka tomu sa skvele orientuje v energetických štítkoch, funkciách a všetkých dôležitých parametroch. Vysvetlí vám napríklad rozdiel medzi mraziacim výkonom a triedou mrazenia, alebo či je pre vás vhodnejšia skriňová či pultová mraznička. Vo svojom zábere má okrem mrazničky aj práčky, sušičky a ďalšiu bielu techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Beko RFSA240M31WN

Beko RFSA240M31WN

350 € Orientačná cena