Menu

Recenzia a test Whirlpool UW8 F2C XBI N

90,8 % Celkové hodnotenie

Víťaz testu 2023 v kategorii Skriňové mrazničky

Jednotlivá hodnocení

 • 8,5/10
  Hodnotenie spotreby a hlučnosti
 • 10/10
  Hodnotenie klimatickej triedy a triedy mrazenia
 • 9,5/10
  Hodnotenie mraziaceho výkonu a akumulačnej doby
 • 9,8/10
  Hodnotenie vybavenia a funkcií

Klady

 • Vysoký výkon mrazenia
 • Výrobník ľadu
 • 6. zmysel

Zápory

 • Vyššia cena
 • Náročné otváranie dverí
 • Ostrá rukoväť
560 € Orientačná cena

Súhrnné údaje

Mrazničku Whirlpool UW8 F2C XBI N sme do nášho porovnania zaradili v októbri 2022, kedy išlo o jeden z nákladnejších modelov na trhu. S kapacitou 263 l ide zároveň o mrazničku vhodnú aj pre početné domácnosti (odporúča sa predpokladať 25-50 l kapacity na jednu osobu). V kategórii základných parametrov jej v podstate nemáme čo vytknúť. Klimatická trieda SN-T je najlepšia na trhu, má aj najvyššiu triedu mrazenia a radí sa do energetickej triedy E, ktorá v čase hodnotenia predstavovala lepší priemer.

Mraziaci výkon 26 kg/deň je vysoko nadštandardný aj pre takto objemnú mrazničku a akumulačná doba 24 h tiež patrila k najlepším hodnotám v porovnaní. Iba hlučnosť 41 dB je skôr priemerná, v tomto ohľade sú na tom ale všetky mrazničky väčšinou dosť podobne.

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Výrobca

Whirlpool

30 % Whirlpool, 20 % Bosch, 20 % Amica, 10 % Beko, 10 % Gorenje, 10 % Candy
Objem (l)

263

204,60
Klimatická trieda

SN–T (10–43 °C)

60 % SN–T (10–43 °C), 40 % N–ST (16–38 °C)
Energetická trieda

E

50 % F, 40 % E, 10 % D
Ročná spotreba (kWh)

242

231,83
Ročné náklady (0,19 €/1 kWh)

46

44,37
Hlučnosť (dB)

41

40,00
Trieda hlučnosti

C

100 % C
Trieda mrazenia

**** (-24 °C/dlhodobé skladovanie)

100 % **** (-24 °C/dlhodobé skladovanie)
Mraziaci výkon (kg/24h)

26

13,63
Mraziaci výkon v pomere k objemu

0,1

0,07
Akumulačná doba (hod)

24

17,88

Funkcie a rozmery

Aj v kategórii funkcií budeme mrazničku Whirlpool chváliť. Zásadnou výhodou je automatické odmrazovanie, ktoré vám výrazne uľahčí údržbu a v čase hodnotenia ho mala asi len polovica recenzovaných modelov. Veľmi netypické je potom vnútorné osvetlenie, ktoré pri tomto modeli nájdete. Pochváliť môžeme aj prítomnosť ventilátora, ten sa postará o udržanie rovnomernej teploty. Mrazničke nakoniec nechýba ani signalizácia, v tomto prípade dokonca dvojaká – vizuálna a akustická. Táto kombinácia je výsadou skôr drahších modelov. Oproti konkurencii postráda napríklad antibakteriálnu úpravu, tá ale nebola v čase písania recenzie nijako obvyklá.

Navyše naopak ponúkne technológiu 6. zmysel, ktorá reguluje intenzitu mrazenia podľa teplotných zmien vo vnútri mrazničky, a malý výrobník ľadu, ten zvládne vyprodukovať až 100 ľadových kociek naraz.

 

Parameter Tento produkt Priemer všetkých nami porovnávaných produktov
Typ odmrazovania

Automatické

50 % Manuálne, 50 % Automatické
Rýchle zmrazenie

Áno

60 % Áno, 40 % Nie
Vnútorné osvetlenie

Áno

70 % Nie, 20 % Áno, 10 % Neuvedené
Signalizácia

Vizuálna a akustická

40 % Vizuálna a akustická, 40 % Nie, 10 % Vizuálna, 10 % Akustická
Ventilátor

Áno

50 % Nie, 40 % Áno, 10 % Neuvedené
Antibakteriálna úprava

Nie

90 % Nie, 10 % Áno
Výška (cm)

188

145,02
Šírka (cm)

60

59,25
Hĺbka (cm)

63

63,29

Názory užívateľov a odborníkov

V niekoľkých desiatkach recenzií popisujú užívatelia mrazničku Whirlpool ako výkonnú, tichú a spoľahlivú. Oceňujú aj nenámrazový systém a veľkú kapacitu. Opakovane sa však objavujú sťažnosti na ťažké otváranie dverí. Nevýhodou, najmä v domácnostiach s deťmi, môže byť aj ostrá rukoväť, u ktorej hrozí v prípade neopatrnosti aj poranenie.

Klady a zápory

Pozitív mrazničky Whirlpool je celý rad, zdôrazniť môžeme predovšetkým naozaj vysoký výkon, dlhú akumulačnú dobu alebo ponuku funkcií, ktorá zahŕňa automatické odmrazovanie, vnútorné osvetlenie, 6. zmysel a výrobník ľadu. Negatívom môže byť pomerne vysoká cena, používatelia tiež nie sú príliš spokojní s náročným otváraním dvierok a s ostrou rukoväťou, ktorá môže byť nebezpečná najmä v domácnostiach s deťmi.

Porovnanie s alternatívami

Veľkou konkurenciou je tejto mrazničke model od rovnakej značky, Whirlpool UW4 F2Y WB F. Ten je tiež vybavený technológiou 6. zmyslu a jeho výkon mrazenia je v pomere ku kapacite dokonca ešte o niečo vyšší. Navyše s jeho obstaraním ešte aj ušetríte desiatky eur. Na druhú stranu má ale výrazne menšiu kapacitu a postráda výrobník ľadu, vnútorné osvetlenie a ventilátor.

Ak by ste kapacitu mrazničky chceli naopak ešte navýšiť, pozrite sa na recenziu modelu Bosch GSN54AWDV. Za väčší objem si síce priplatíte, jeho výhodou je ale aj veľmi úsporný chod a nižšia hlučnosť. Na druhú stranu, čo sa výkonu mrazenia a akumulačnej doby týka, je skôr priemerný.

Naše hodnotenie a záver

Whirlpool UW8 F2C XBI N patrí k nadštandardným modelom pre náročnejších užívateľov. Okrem veľkej kapacity zaujme predovšetkým skutočne vysokým výkonom a dlhou akumulačnou dobou. Jeho silnou stránkou je aj výbava, v ktorej nájdete okrem iného pomerne neobvyklé prvky, ako je vnútorné osvetlenie, technológia 6. zmysel alebo výrobník ľadu. V otázke energetickej účinnosti či hlučnosti sa drží skôr štandardných hodnôt, nikde výrazne nezaostáva. Podľa skúseností používateľov má ale určité konštrukčné nedostatky, najmä ostrú rukoväť, o ktorú by ste sa mohli poraniť, a veľmi ťažké otváranie dvierok.

Ak sa vám parametre tohto modelu páčia, ale ocenili by ste lacnejší variant, aj za cenu menšej kapacity, pozrite sa na recenziu mrazničky Whirlpool UW4 F2Y WB F.

560 € Orientačná cena
Autor: Eliška Srncová | Dátum: | Produkt: Whirlpool UW8 F2C XBI N | Hodnotenie: 90,8 %
Eliška Srncová
Eliška má v našej redakcii na starosti hlavne témy veľkých domácich spotrebičov, mrazničkám sa venuje už viac ako tri roky. Vďaka tomu sa skvele orientuje v energetických štítkoch, funkciách a všetkých dôležitých parametroch. Vysvetlí vám napríklad rozdiel medzi mraziacim výkonom a triedou mrazenia, alebo či je pre vás vhodnejšia skriňová či pultová mraznička. Vo svojom zábere má okrem mrazničky aj práčky, sušičky a ďalšiu bielu techniku.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia Whirlpool UW8 F2C XBI N

Whirlpool UW8 F2C XBI N

560 € Orientačná cena