Menu

MSI Katana GF66 12UC-063CZ – Recenzie, testy a porovnania

Pre nenáročných hráčov v kategorii Notebooky do 1 200 €

Klady

  • Výborný pomer ceny a výkonu
  • Vysoká obnovovacia frekvencia displeja
  • Relatívne moderná konektivita

Zápory

  • Kompletne plastové telo
  • Pri hraní sa môže prehrievať
1 200 € Orientačná cena

Aký je výkon

Spoločnosť MSI je známa svojou náklonnosťou k hráčskej komunite. Typicky tak na trh dodáva notebooky, ktoré sú pre hráčov zaujímavé v pomere ceny a výkonu. MSI Katana GF66 12UC-063CZ je presne jedným z tých prípadov. Notebook dostal moderný procesor Intel Core i5 12500H so štvoricou výkonných a šesticou úsporných jadier. Podľa testu Cinebench R23 môžete očakávať nadpriemerný výkon v cenovej hladine (1 700 bodov za jednojadrový a 12 200 bodov za mnohojadrový výkon).

Žiadny notebook však samozrejme nemožno označiť za zaujímavý pre hráčov, pokiaľ nie je vybavený výkonnou grafickou kartou. Osadená Nvidia RTX 3050 sa síce rozhodne neradí k hernej špičke, ale v cenovej hladine modelu si vedie dobre. V testoch 3D Mark Time Spy Score sa bude výkon pohybovať niekde okolo 4 900 bodov. Výkon je vhodný najmä pre e-sportové tituly, ako je League of Legends, Counter Strike či Fortnite.

V notebooku je inštalovaná úplne dostačujúca operačná pamäť o veľkosti 16 GB. Využíva štandard DDR4 a pracuje na frekvencii 3 200 MHz. V čase písania tejto recenzie (apríl 2023) zodpovedala operačná pamäť priemeru cenovej kategórie. Úložisko tvorí rýchly SSD PCIe disk s kapacitou 512 GB. Ak by vám úložisko či operačná pamäť niekedy v budúcnosti nevyhovovali, oboje je možné po otvorení šasi upgradovať novými komponentmi.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

E-sport

Operačný systém

Windows 11 Home

Procesor

Intel Core i5 12500H

Počet veľkých jadier procesora

4

Počet malých jadier procesora

6

Frekvencia procesora (GHz)

1,8 – 4,5

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

1 697

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

12 225

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

Nvidia RTX 3050

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

4

Výkon grafickej karty

4 900

Typ operačnej pamäte RAM

DDR4

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

16

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

3 200

Typ pevného disku

SSD NVME

Kapacita pevných diskov (GB)

512

Aká je konektivita

Pretože sa jedná o lacný herný notebook, asi nikoho veľmi neprekvapí, že konektivita nezodpovedá drahým ultrabookom. Na tele MSI Katana GF66 nájdete dvojicu klasických USB 3, jedno USB-C a tiež jeden starší port USB 2 s nižšou rýchlosťou, určený na pripojenie periférií (myš, klávesnica,…). Čítačka SD kariet chýba rovnako ako nabíjanie cez USB-C. Externý monitor môžete pripojiť cez HDMI a káblom napojíte notebook aj na internet.

S ohľadom na starší USB 2.0 možno niekoho aj prekvapí, že bezdrôtová konektivita je skôr moderná. Wi-Fi 5 bola síce v čase písania recenzie jednu generáciu pozadu, ale rozhodne ju nemožno označiť za zastaranú. Bluetooth 5.2 je naopak viac-menej aktuálnou generáciou bezdrôtovej technológie prenosu signálu. Webkamera dokáže zaznamenávať obraz v rozlíšení 720p a jej výsledky vás rozhodne nenadchnú.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.2

WiFi

Wi-Fi 6

USB 2.0

1

USB 3.0

2

USB-C

1

Thunderbolt

0

Čítačka pamäťových kariet

Nie

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

720p

Aké má spracovanie a chladenie

MSI Katana GF66 je lacný herný notebook, ktorý cieli skôr na maximálne prínosy pre hráčov, než na materiál konštrukcie. Výrobca volil tvrdený plast, ktorý pôsobí relatívne odolne, s kovom ho ale samozrejme nemožno porovnávať. Obrazovka má uhlopriečku 15,6 palcov a využíva technológiu IPS. Vo svojej cenovej hladine má notebook ľahko nadpriemernú obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, dobre sa preto hodí pre postrehové e-sportové tituly.

Plastová konštrukcia je v kategórii bežná, počítajte preto rovnako ako u konkurencie skôr s väčším telom laptopu. Na výšku má totiž takmer 25 mm a hmotnosť ľahko presahuje 2,2 kilogramu. Konštrukcia síce závady ako taká žiadne nemá a MSI sa nedá uprieť jej nadštandardná kvalita prevedenia, ale trochu horšie pracuje chladenie.

Notebook sa bohužiaľ rovnako ako väčšina konkurencie v rovnakej cenovej hladine dokáže pomerne rýchlo prehrievať a znižuje potom výkon. Pokiaľ sa tomu chcete vyhnúť, budete do herného notebooku bohužiaľ musieť investovať viac.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

15,6

Rozlíšenie displeja

1 920 x 1 080

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

144

Povrch displeja

Matný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Plast

Hrúbka (mm)

24,9

Hmotnosť (kg)

2,25

Názory ďalších odborníkov

MSI Katana GF66 hodnotili aj iní odborníci. Tí väčšinou chvália výrobcu za dobre nastavenú cenovku s ohľadom na výkon a vysokú obnovovaciu frekvenciu. Celkovo sa expertom páči to, ako MSI pristupuje ku konštrukcii, ktorá je kvalitná aj keď je vyrobená z plastu. Kritika smeruje k displeju, ktorý nie je nijako zvlášť jasný a tiež ku kratšej výdrži batérie.

Hlavné klady a zápory

Model MSI Katana GF66 má jednoznačne okrem výhod aj svoje tienisté stránky. Najprv sa ale pozrieme na prednosti – laptop má výborný pomer ceny a výkonu. Jeho displej pracuje s obnovovacou frekvenciou 144 Hz a je tak vhodný pre menej náročných hráčov e-sportových titulov. Konektivita je na pomery lacných herných notebookov vlastne nadpriemerná.

Telo notebooku je bohužiaľ kompletne vyrobené z plastu. S radom MSI Katana GF66 ale máme tú skúsenosť, že aj napriek plastovému prevedeniu výrobca konštrukciu veľmi neodflákol a notebook je tak celkom odolný opotrebovaniu. Pri dlhodobejšom hraní náročných hier sa notebook môže prehrievať a znižovať výkon.

Porovnanie s alternatívami

Zaujímavou alternatívou k modelu MSI Katana GF66 je o niečo lacnejší Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6. Ten je vybavený rovnakou grafickou kartou. Nižší výkon však dosahuje procesor AMD Ryzen 5600H a tiež obnovovacia frekvencia obrazovky sa namiesto 144 Hz zastavila na 120 Hz. Keď k tomu započítate aj menšiu operačnú pamäť 8 GB, môže sa zdať MSI Katana GF66 ako jasná voľba. Záleží ale na tom, aký máte rozpočet.

Záverečné zhrnutie

MSI Katana GF66 je zaujímavý herný notebook pre menej náročných hráčov. Doručí dostatok výkonu pre hranie e-sportových titulov, pri tých postrehových pomôže aj vysoká obnovovacia frekvencia displeja. Procesor má dostatok sily aj na profesionálne využitie, ale na to notebook nijako necieli po konštrukčnej stránke. Ak hľadáte skôr výkonný notebook pre tvorcov, ktorý ale zvládne aj najmodernejšie hry, zvážte tiež Gigabyte Aero 16.

1 200 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: MSI Katana GF66 12UC-063CZ
Jakub Gulec
Jakub sa venuje v našej redakcii najmä technológiám a elektronike. Notebooky patria medzi jeho najrozsiahlejšie spracované témy, problematike sa totiž nevenuje iba v práci, ale aj ako koníčku vo voľnom čase. V cenovej relácii do 1 200 € vám odporučí to najlepšie, čo je na trhu aktuálne na zohnanie. Okrem notebookov nájdete jeho recenzie aj u ďalšej elektroniky a elektrického náradia, ako sú napríklad aku vŕtačky, alebo štiepačky dreva.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Už sa nepredáva

Recenzia MSI Katana GF66 12UC-063CZ

MSI Katana GF66 12UC-063CZ

1 200 € Orientačná cena