Menu

MSI Raider GE78HX 13VH-224CZ – Recenzie, testy a porovnania

Víťaz porovnania v kategorii Herné notebooky

Klady

 • Extrémny grafický výkon pre najnáročnejších
 • Obrovský multijadrový výkon procesora
 • Zachováva si výkon
 • Ukážkové poňatie konektivity
 • Nadštandardná kvalita klávesnice

Zápory

 • Telo je z časti plastové
 • Počítajte s vysokou hmotnosťou
 • Veľmi vysoká cena
 • Dokáže sa celkom dosť zahriať
3 100 € Orientačná cena

Víťaz porovnania v kategorii Herné notebooky

Klady

 • Extrémny grafický výkon pre najnáročnejších
 • Obrovský multijadrový výkon procesora
 • Zachováva si výkon
 • Ukážkové poňatie konektivity
 • Nadštandardná kvalita klávesnice

Zápory

 • Telo je z časti plastové
 • Počítajte s vysokou hmotnosťou
 • Veľmi vysoká cena
 • Dokáže sa celkom dosť zahriať
3 100 € Orientačná cena

Aký má výkon

Herný notebook MSI Raider GE78HX 13VH-224CZ sa v čase písania tejto recenzie (júl 2023) jednoznačne radil medzi špičku na trhu. Vybavený je úplne nekompromisne na prevádzku tých najnáročnejších AAA herných titulov. S ohľadom na použité komponenty a výkonnostné testy sa tiež jedná o zariadenie, ktoré tento účel bude hravo plniť celé roky. Svoje využitie ale nájde aj u 3D tvorcov, herných vývojárov a pri strihu videa.

Procesor, grafická karta a ďalšie komponenty

Mozgom počítača je jeden z najvýkonnejších procesorov na trhu (júl 2023) Intel Core i9 13950HX. Ten má k dispozícii hneď 8 veľkých a 16 malých jadier. Vďaka tomu dosahuje v jednovláknovom teste Cinebench R23 až 2 113 bodov, v mnohojadrovom potom prevyšuje extrémnych 32 000 bodov. To znamená, že notebook je nielen výborne vybavený na hranie hier, ale perfektne si poradí aj s výpočtovými operáciami a renderovaním založeným na práci procesora.

Zaujímavosťou pre hráča je ale skôr osadená grafická karta. MSI Raider GE78HX 13VH-224CZ sa pýši modelom Nvidia RTX 4080 s príkonom až 175 W. S ohľadom na použitú grafiku sa teda jedná o jeden z najsilnejších herných notebookov vôbec. Grafický výkon sa pohybuje v teste 3DMark Time Spy Score na úrovni 20 200 bodov, čo našu tézu len a len potvrdzuje. Výrobca zvolil aj dobrý systém chladenia s odparovacou komorou a 6 tepelnými trubicami. Notebook sa síce vyšplhá teplotou dosť vysoko a procesor sa sám podtaktuje, udržuje však stále vysoký výkon a v porovnaní s konkurenciou patrí medzi najlepšie.

Výrobca osadil aj 64 GB rýchlej operačnej pamäte typu DDR5. Tá má frekvenciu 5 600 MHz. V praxi nemá žiadne veľké výhody oproti generácii DDR4, ale aj tých pár percent výkonu navyše je príjemných. Doplnená je samozrejme o veľký a rýchly SSD disk s kapacitou 2 TB. Nemusíte mať preto akékoľvek obavy, že by vám úložný priestor nestačil. Operačnú pamäť aj úložisko je navyše možné v prípade potreby rozšíriť.

Parameter Tento produkt
Herný výkon

Extrémny výkon

Operačný systém

Windows 11 Home

Procesor

Intel Core i9 13950HX

Počet veľkých jadier procesora

8

Počet malých jadier procesora

16

Frekvencia procesora (GHz)

1,6 – 5,6

Výkon jedno jadro (Cinebench R23)

2 125

Výkon všetky jadrá (Cinebench R23)

30 990

Typ grafickej karty

Dedikovaná

Grafická karta

Nvidia RTX 4080 (175W)

Veľkosť grafickej pamäte (GB)

12

Výkon grafickej karty

20 194

Typ operačnej pamäte RAM

DDR5

Veľkosť operačnej pamäte RAM (GB)

32

Frekvencia operačnej pamäte (MHz)

5 600

Typ pevného disku

SSD

Kapacita pevných diskov (GB)

1 000

Aká je konektivita

Čo sa týka konektivity, musíme vývojárov v MSI pochváliť. Ich rad MSI Raider GE78HX tentokrát dostal naozaj to najlepšie. Na bokoch nájdete klasické USB-A konektory moderných štandardov, USB-C, Thunderbolt 4, čítačku kariet aj slúchadlový konektor. Na zadnej hrane sa pritom nachádza ďalší USB-C, sieťový konektor, HDMI a port na nabíjanie. Vyčerpávajúci zoznam v praxi znamená jediné – notebook ponúka všetko, čo môžete potrebovať.

Inžinieri ale nezabudli ani na bezdrôtové pripojenie. Tu sa do tela dostal najmodernejší Wi-Fi modul typu 6E, rovnako ako Bluetooth 5.3. Oboje znamená, že sa notebook bude držať pripojenia Wi-Fi aj slúchadiel ako kliešť a nebude ho obmedzovať nadmerné rušenie. Väčšina herných notebookov máva zabudnutú webkameru, to ale v tomto prípade neplatí – laptop dostal do vienka kameru s rozlíšením 1080p.

Parameter Tento produkt
HDMI

Áno

Ethernet

Áno

Bluetooth

5.3

WiFi

WiFi 6E

USB 2.0

0

USB 3.0

2

USB-C

2

Thunderbolt

1

Čítačka pamäťových kariet

Áno

3,5 Audio jack

Áno

Webkamera

1 080p

Aké má spracovanie a batériu

Priaznivcov herných notebookov MSI neprekvapí, že je telo modelu Raider GE78HX vyrobené prevažne z plastu. V kategórii herných notebookov býva toto vyhotovenie pomerne bežné a má to aj svoj dobrý dôvod. Plast horšie vedie teplo, a keďže herné notebooky majú násobne vyššiu spotrebu ako tie kancelárske, o kovový notebook by ste sa mohli popáliť. Konštrukcia je aj napriek tomu vysoko kvalitná, pevná, stabilná a relatívne odolná.

Displej s uhlopriečkou 17,3 palcov disponuje technológiou IPS, ponúka preto dobré pozorovacie uhly aj svietivosť. Obnovovacia frekvencia 240 Hz poteší nejedného hráča, ešte príjemnejším zistením je ale 100% pokrytie farebného priestoru DCI-P3. To v praxi znamená, že notebook dobre poslúži aj grafikom a všetkým tvorcom, ktorí požadujú korektné zobrazenie farieb.

Klávesnica sa radí medzi tie lepšie kusy na trhu, celá pritom disponuje RGB podsvietením. Na rozdiel od plošného variantu sa ale tento model dočkal podsvietenia pod každým klávesom zvlášť. Vďaka tomu môžete programu MSI upraviť farby podsvietenia pre každé písmeno či iné tlačidlo presne tak, ako požadujete. Ak nie ste priaznivcami RGB podsvietenia, nemajte obavy. Dá sa samozrejme úplne vypnúť, alebo je možné plošne aktivovať napríklad len bielu farbu.

Parameter Tento produkt
Veľkosť displeja (palce ")

17,3

Rozlíšenie displeja

2 560 x 1 600

Technológia displeja

IPS

Obnovovacia frekvencia displeja

240

Povrch displeja

Matný

Dotykový displej

Nie

Preklopiteľný displej

Nie

Odnímateľný displej

Nie

Numerická klávesnica

Áno

Podsvietená klávesnica

Áno

Rozšíriteľnosť

Áno

Aktívne chladenie

Áno

Materiál konštrukcie

Kov, plast

Hrúbka (mm)

23

Hmotnosť (kg)

3,1

Názory expertov

Pri recenzovaní produktov sa nezameriavame iba na osobné skúsenosti, naštudovanie problematiky a naše názory. Zaujímajú nás aj názory iných odborníkov. Tí model Raider GE78HX chvália najmä pre jeho kombináciu vysokého výkonu a kvalitného displeja. Oceňujú tiež dva sloty pre úložisko, vďaka čomu je možné pamäť notebooku ľahko rozšíriť, či napríklad solídne spracovanie konštrukcie a pántov. Naopak kritizujú absenciu 4K rozlíšenia a rozhodne nie kompaktný zdroj napájania.

Hlavné klady, zápory a zaujímavosti oproti iným produktom

Z nášho pohľadu je Raider GE78HX zaujímavý najmä extrémnym grafickým výkonom určeným pre tých najnáročnejších hráčov, ale aj profesionálnych užívateľov. Tých poteší veľmi vysokým mnohojadrovým výkonom procesora. Zariadenie sa síce dokáže naozaj zahriať, ale vysokú výpočtovú silu dokáže dlhodobo udržiavať. Konektivita tohto modelu je na pomery herných zariadení úplne nadpriemerná.

Trochu kritickejší už budeme v zmysle vysokej obstarávacej ceny. Pred kúpou je potrebné dobre zvážiť, či takto excelentný notebook vôbec využijete. S ohľadom na odolnosť a prenosnosť by sme radšej videli využitie kovu namiesto plastov, a teda aj nižšiu hmotnosť. Na druhej strane musíme výrobcovi priznať, že takéto spracovanie by vyžadovalo väčšiu investíciu do systému chladenia a s tým spojenú vyššiu obstarávaciu cenu.

Porovnanie s alternatívami

Pomerne silnou konkurenciou k recenzovanému modelu je Asus Rog Strix G16 G614JI-N3119W. Jeho obstarávacia cena je aj o viac ako 1 500 € nižšia, napriek tomu však dostal ešte výkonnejší procesor Intel Core i9 13980HX. Na druhú stranu je ale vybavený grafickou kartou RTX 4070 nižšej triedy, má 4x menšiu operačnú pamäť, menší úložný priestor a jeho konektivita je tiež podstatne obmedzenejšia. Veľký rozdiel spočíva aj v obrazovkách. Zatiaľ čo Raider GE78HX pracuje v rozlíšení QHD, model Asus ROG Strix G16 sa obmedzuje iba na klasické FullHD.

Suma sumárum – pokiaľ hľadáte rozumne nacenený herný notebook vhodný aj na profesionálne inžinierske využitie, voľte Asus Rog Strix G16 G614JI-N3119W. Ak ale chcete to najlepšie na trhu a vyžadujete maximálny výkon aj kvalitu obrazu pri hraní najnovších hier, Raider GE78HX dokáže svoju vyššiu cenu dobre odôvodniť.

Záverečné zhrnutie

Raider GE78HX rozhodne cieli na tých najnáročnejších užívateľov. V čase písania recenzie (júl 2023) išlo o jeden z najlepšie vybavených herných notebookov na trhu, vďaka kvalitnému displeju a výbornému procesoru ale perfektne vyhovie aj tvorcom, inžinierom či pri profesionálnom strihu videa. Ak hľadáte lacnejšiu alternatívu na hranie vo FullHD, asi tým najzaujímavejším modelom je Asus Rog Strix G16 G614JI-N3119W.

3 100 € Orientačná cena
Autor: Jakub Gulec | Dátum: | Produkt: MSI Raider GE78HX 13VH-224CZ
Jakub Gulec
Jakub plní v našej redakcii úlohu technického experta. Notebookom sa u nás venuje viac ako rok, problematikou počítačov sa však zaoberal ešte pred prácou u nás. Keď ho vidíte sledovať videá na YouTube, spravidla sa týkajú nových procesorov, grafických kariet a ďalších komponentov. Sám sa radí medzi hráčov, ľahko vám tak odporučí optimálny variant notebooku na základe toho, aký typ hier chcete hrať. Okrem herných notebookov sa venuje napríklad aj recenziám hier.

Diskusia, poradňa a vaše skúsenosti

Spýtajte sa na čokoľvek a naši redaktori vám odpovedia v moderovanej diskusii. Ak potrebujete odpoveď čo najskôr, napíšte na facebook skupinu, kde radia aj ďalší používatelia a odborníci.

Napíšte otázku

Odpovědět na dotaz

Nenašli ste v diskusii odpoveď? Spýtajte sa a naša redakcia nájde na praktické a zaujímavé otázky odpoveď.


Ďalšie recenzie

Recenzia MSI Raider GE78HX 13VH-224CZ

MSI Raider GE78HX 13VH-224CZ

3 100 € Orientačná cena